Страница 35 от 41 ПърваПърва ... 10 25 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... ПоследнаПоследна
Резултати 851 до 875 от 1012

Тема: ролкови магнетофони

Цитат Публикувано от Десислав Станев Покажи мнения
    ...знам,че Boardmen е на "ти" с тези машини.Най-малкото,знам,че се изискват настройки към определен вид лента,а аз мисля да се ориентирам по лека-лека само към новите ленти RMG
    ...
    Това е истината. Ако си достатъчно сръчен опаткай и тази механика!

Друг съвет и то добър - порадвай се още седмица и продавай!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

tarambuki,благодаря за съветите!Има обаче малко надежда!Оня ден като чистих главите имаше много събрала се гняс,особено по изтриващата.Обаче тази сутрин като погледнах-отново същото положение.Една такава лепкава чернилка,не е кафява,както когато се събира от лентите...Свърших клечките за уши,ще си купя днес...Жена ми не може да ми насмогне с този консуматив..
    Обаче,преди изтриващата глава,точно срещу крушката,която свети,има едно черно нещо,през което лентата минава.Прилича на пластмасово,но постоянно пуска черно,като гумен детайл.Какъв материал е?Де не е графит някакъв,или пък гума?Визуално е 100% пластмаса.
    Чистя с медицински спирт 95% Колко да го търкам черното нещо и ще спре ли да пуска чернилка?Не мога сега да снимам-нямам снимачка,ползвам на жена ми,та довечера...
    В допълнение ще кажа,че си познавам лентите,все пак съм ги слушал много на другите си магнети.Такъв тип боклуци (черни)не съм имал до сега,винаги е било кафяво-коя лента повече,коя по-малко пускат от кафевия си слой...
    Усилване: Arcam Alpha 6 Plus+Fisher CA-890
    Колони: Open baffle на базата на 4ГД36+Marantz Imperial 6
    За плочите: Dual 1218, Dual 1225
    Ролкови: Revox, Grundig, Akai...
    За касетки: Kenwood, Onkyo, Akai, Technics, Denon, Sanyo...

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    С всяко прослушване, сваляш още и още от записания материал и влошаваш качеството на звука. Нещо, типично за аналоговия запис в различните му форми и носители.
    Така че, послушай още малко музика и после послушай и съвета на Буки...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    49
    Освен да го взема при мен за тестове.
    Пък може и да го поснимаме малко.
    Успех.
    “Музика лоша няма,има лош изпълнител!“

Съветвам, ако някой ще се занимава с магнетофона, това да е Борис Рибов, все пак не е някоя Унитра. Но трябва да си приготвиш около 500 лева за манипулацията, както и варианта, на следващия ден след него, нещо друго пак да не е наред. Но е така в тази техника, за това е само за хора които много я ценят.

Много благодаря на всички за съветите!Ценя ги високо,защото знам,че сте можещи хора,минали по този път.
    В неделя ще го изчистя хубаво,днес съм уморен,утре също съм на бач.Трябва ми спокойствие и дневна светлина.
    Ще пиша за резултата.Ще се опитам да добавя снимка на онзи детайл,за който споменах сутринта.Това черното дълго нещо след първата водеща ролка.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от Десислав Станев; 11 January 2019 в 19:23.

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Съветвам, ако някой ще се занимава с магнетофона, това да е Борис Рибов, все пак не е някоя Унитра.
    За съжаление съм претрупан от проекти за година напред. Чакат ме две MX55 и едно MTR10 на Otari и ред други сериозни касетни боклуци. За мен А77 си остава посредствена машина а ако рябва да се направи както трябва цената за труд + компоненти надминава 500лв. Също трябва да се има предвид, че повечето машини се настройват само за даден тип лента и се ползват само с нея. Грешка е да се очакват резултати със стари NOS-ове, макар че към момента Maxell продължава да държи. Хора, ползвайте новите LPR35ци. Произвеждат се регулярно и имат повтаряемост по отношение на подмагнитване и чуствителност. Лентата е един от най-скъпите формати към момента. Трябва да се знае, че със старите машини е нормално да се случват изненади. Също така се чудя и на ненормалните цени на разните му уж 'работещи' машини, които се продават уж "без забележки". Ако целите да приведете една машина в перфектно състояние е необходимо да се смени почти всичко в нея. Това е огромен ресурс от време, както и от цена на компонентната база и има смисъл само за профи или семи-профи машини. Например работата по MX55 е около месец (вкл със смяната на ОУтата). Приблизителната крайна цена по ребилда е около 1000лв, кято в нея не са включени новия сет глави и притискаща ролка. Съблюдавайте и състоянието на главите при покупка на дадена машина. Например нов сет глави за Отари (записваща и възпроизвеждаща) е около 500 евро. За Ревокс цените са подобни. Ако главата е износена не може да се очакват задоволителни резултати.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

BoardMan,благодаря за включването!Ще имам в предвид всичко,което казваш.Machine Head
    Machine Head,благодаря за подадената ръка!
    Снощи все пак почистих главите и тази сутрин направих на бързо запис на едно-две парчета.Всичко е наред!
    badwolf,благодаря,че насочи вниманието ми към почистването на тракта.
    На първо време ще отделя средства за наб-адаптори и нови ленти и ролки.Когато ги имам,ще видя как се държи при запис върху тях.
    Благодаря още веднъж!
    Редактирано от Десислав Станев; 12 January 2019 в 09:33.

Това черното дълго нещо след първата водеща ролка.
    Това, дългото черно нещо, е автостопът. Не би трябвало лентата да опира в него - минава много близо, но не опира. Разгледай какво е станало.
    Колкото до ребилда, единственото притеснително нещо е състоянието на главите. Едва ли можеш да ги оцениш сам, затова е хубаво да дадеш добри снимки. Иначе, Борис е прав, но за нашите цели не е необходимо такъв ремонт. При добри глави, всичко ще се събере в стотина лева. А за посредствената машина не мога да се съглася. По-правилно е да се каже, че това е върхов клас на посредствена любителска машина!

Цитат Публикувано от bojitchko Покажи мнения
    Това, дългото черно нещо, е автостопът. Не би трябвало лентата да опира в него - минава много близо, но не опира. Разгледай какво е станало.
    Колкото до ребилда, единственото притеснително нещо е състоянието на главите. Едва ли можеш да ги оцениш сам, затова е хубаво да дадеш добри снимки. Иначе, Борис е прав, но за нашите цели не е необходимо такъв ремонт. При добри глави, всичко ще се събере в стотина лева. А за посредствената машина не мога да се съглася. По-правилно е да се каже, че това е върхов клас на посредствена любителска машина!
    Много съм благодарен за подкрепата!За снимка на главите -не успях да снимам добре-не е удобно.Трябва да махна челния панел за добра снимка.Малко се притеснявам,а и някакъв грип ме налегна...Вчера пробвах да запиша на горе-долу добра лента(скоро записвах на Акая на нея и стана идеален запис).Единия канал не записва добре,като притисна леко лентата с пръст към записващата глава,има подобрение...Ще се опитам да го разглобя по на татък,за да снимам..
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Днес се почувствах малко по-добре от грипа и понеже съм си в къщи,разглобих Ревокса.Като се махнат "корубите",вече има нормален,човешки достъп до главите.Иначе е много кофти,не ми харесва как е конструирана в това отношение тази машина.Викам си"ще ги почистя хубаво и ще чакам жена ми да си дойде довечера с умнофона,че да ги снимам".Обаче като ги почистих,реших да пробвам едно бързо записче,така както е без бельо
    ..И о,чудо!Перфектен запис!
    И като се започна едно яко почистване-кърпи,спиртове, прахосмукачки хвърчаха доволно.Иначе машината е абсолютно девствена,всичко вътре свети.Нищо не съм пипал, нито съм смазвал някъде.Видях от долу на шасито лепенката с означенията къде какво се върти/регулира.Има отвори в шасито за разните тримери,но лепенката ги скрива отгоре,вероятно се продупчва при настройки...?
    ..И го затворих,не съм снимал,че нямах с какво.Единственото,което сега ми прави впечатление е,че като превъртам,първите три-четири секунди се чува записа на бързи обороти.От долу има едно лостче,което държи лентата на разстояние при превъртане и то се задейства с малко закъснение..Преди да го разглобя не правеше така..
    Аз си обяснявам следното:главата е имала замърсяване от горната страна,която е недостъпна без разглобяване и сега съм успял да го почистя...Или случайно някой контакт се е наместил,или кой знае какво...
    Онова "черното нещо"за автостопа го огледах-лентата не опира в него,стои си на порядъчно разстояние.Това "нещо"някакво фото реле ли е?С тази крушка срещу него и лентата,която се явява светлинна преграда?
    Разглобих и големите кръгли водачи на лентата,за да ги почистя.Първият преди главите представлява просто едно лагерче,което е абсолютно здраво(SKF),а вторият(след главите) е паразитен,не се върти,но също е добре да се разглоби за почистване.
    С две думи,Ревоксът се опита да ми вземе акъла при първото ни запознанство,обаче сега кротко и послушно си свирука и се надявам повече да не си показва рогата...
    Ако нещо друго ме заинтригува или притесни,ще потърся пак помощ.Благодаря ви!

Machine Head's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    49
    ...
    Онова "черното нещо"за автостопа го огледах-лентата не опира в него,стои си на порядъчно разстояние.Това "нещо"някакво фото реле ли е?С тази крушка срещу него и лентата,която се явява светлинна преграда?
    ...
    Вероятно това е автостопа.
    Аз имам на Tandberg-а подобен.Има си даже тример за регулиране на чувствителноста му. Забелязал съм,че се влияе от топло-студено.
    Успех.
    “Музика лоша няма,има лош изпълнител!“

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    При добри глави, всичко ще се събере в стотина лева. А за посредствената машина не мога да се съглася. По-правилно е да се каже, че това е върхов клас на посредствена любителска машина!
    Нека сме реалисти, защото забелязвам, че хората в последните няколко години все едно са в някаква секта. За модела съм съгласен, че е висок клас битов. Все пак неговата цел е била да задоволи най-ниския потребителски клас по отношение на HiFi.

Но да видим колко би струвал един минимален ребилд на А77 машина:
    - нова притискаща ролка;
    - нови спирачни ленти на моторите;
    - нови работни кондензатори на моторите (3бр.- за да няма проблем с липсата на въртящ момент при пренавиване);
    - нови лагери на моторите за ролките; лагера на капстан мотора не може да се смени много лесно понеже налага избиване на втулката;
    - нови лагери за водачите на лентата или поне един преден, понеже стандартно прения не е с лагер;
    - може би транзисторите няма да се сменят, но ще си останат по-шумни; Няколкото из не танталовите кондензатори по захранването е добре да се сменят;
    - всички РИФА кондензатори задължително трябва да се сменят;
    - нов ремък към брояча + малкото назъбено ремъче също;
    - ново реле за изключване на записващите глави;
    - нови релета и по контролния механизъм (3 броя);
    - задължително нови тримери (всички се трошат);
    - задължително шлайфане и демагнетизиране на главите;

- задължително разглобяване на всички бутони (тези за изключване на мотора, както и този, който задава размера на лентата);
    - задължително разглобяване и почистване на червените бутони към индикаторите - също са черни;
    - задължително разглобяване и почистване на основната реглета - също е черна и проблемна;

Дотук само за компоненти се съмнявам 100лв да оправят нещата, дори и с китайски такива. Да видим за отстраняване на всички описани неща колко време е необходимо. Според мен около седмица. Това са 40 работни часа. Извинението, че това ще се прави в свободното време е основателно само ако човека, който го прави е пенсионер и не си вади хляба с работа. За пример този семестър (половин година) имам до момента направени 650 часа от годишен норматив 300 часа. Свободно време?!?! В останалото време има задължения по проекти извън миришещите на мухал машини свързани с IT проекти, с които еквивалентната месечна заплата идва в нормални граници в диапазона 2500-3000лв (не е нищо сериозно за ИТ сверата). Това означава, че за работа трябва по тази машина трябва да взема 1/4 от 2500лв, което прави 625лв. Дори и компонентите да струват 100лв (а ако се провери ще се види че са много над 300лв) то крайната цена обезсмисля работата.

За хобито разбира се, може - но тази техника е основно за хора, които могат сами да си решат проблемите. Или за такива, които имат огромно излишно свободно време и могат да го ползват като помагат на други. Съвети мога да давам безплатно. Радвам се, когато хората, които имат умения и възможности сами решават проблемите. Но когато трябва да се работи то работата вече не е без пари (харесваме или не, избрали сме капитализма, в който храната и услугите не са безплатни).

Хората често ме питат колко ще струва само една настройка на машината. Не струва много но си струва. Няколко аудиофилски фирми, които претендират, че се занимават със скъп хай-енд дори не искат да инвестират в измервателна лента. Една такава е около 150 долара. До момента имам поне 4-5 такива, за различни скорости, за различните стандарти (NAB/IEC). Разни дългогодишни познайници настройват "на ухо". След като закача дадена машина на измервателната техника с тест лентите излизат фрапиращи разлики в скоростта и честотната характеристика... ама да - аудиофилството отрича измерванията защото уредите не можели да отчетат нещата, които мозъка обработвал Измервателните ленти също имат определен ресурс, брой просвирвания и грижи за съхранението и употребата. Не са вечни. И те се сменят. В годината правя не повече от 5 сериозни машини. Значи инвестицията за измервателни ленти би трябвало да се раздели и добави като съответна цена към крайния процес. Още нещо, което също искам да споделя: дори и да се съглася само за настройка на дадена машина (цената е между 70-100лв в зависимост дали ще се настройват и глави) то много често да не кажа и на 90% честотните характеристики не излизат още на възпроизвеждане. Я някой деградирал кондензатор, я някоя почерняла реглета или реле. За запис пък да не говорим.

Разбира се, за простото хоби всички описани неща не са задължителни. Не е задължително обаче и машината да изравнява, да не си променя оборотите, на не пропуква. Може да се ползва със съответните забележки. За да може обаче да е без забележки усилията най-вече от към време са огромни а напоследък се оказва, че времето е по-ценно и скъпо от компонентната база.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D

Всичко казано по- горе е вярно, но най вярно е:

Цитат Публикувано от BoardMan Покажи мнения
    Разбира се, за простото хоби всички описани неща не са задължителни. Не е задължително обаче и машината да изравнява, да не си променя оборотите, на не пропуква. Може да се ползва със съответните забележки. За да може обаче да е без забележки усилията най-вече от към време са огромни а напоследък се оказва, че времето е по-ценно и скъпо от компонентната база.
    Останалото е за собствено успокоение и пак трябва да се питаме докога ще сме спокойни!

Всичко казано по- горе е вярно, но най вярно е:

Останалото е за собствено успокоение и пак трябва да се питаме докога ще сме спокойни!
    Емии..,спокойни сме за сега!
    Моят Revox между другото ми е набор-видях щампата на шасито:august,1973.Честно казано изглежда доста по-добре от мен..
    Машинката си заработи перфектно след голямото почистване.Бях споменал,че на "превъртане" се чуваше записа за 2-3 секунди. Оправи се самичък след 1-2 прослушани ролки.
    Основно пиша,за да споделя,че днес куриерът ми достави поръчаната вчера 26см. нова ролка с лента:https://www.musicworld.bg/bg/m_32500...nt_Hinged.html
    Куриерът беше безплатен на собствения ми адрес...!!
    Веднага направих проба и записах по средата на лентата една песен от грамофона.Когато прослушвам записа на система NAB,е абсолютно едно към едно с плочата.На система IEC е с повече високи,по-наситено някак,но в никакъв случай зле.Субективно-разкошно се получава!
    Доволен съм много от новата лента.Сега трябва да си намеря друга голяма шпула,че няма къде да размотая напълно новата..Огромна е..
    Та така...На Ревокса повече стара лента няма да сложа,че ми писна да чистя глави...

.....
    Веднага направих проба и записах по средата на лентата една песен от грамофона.Когато прослушвам записа на система NAB,е абсолютно едно към едно с плочата.На система IEC е с повече високи,по-наситено някак,но в никакъв случай зле.Субективно-разкошно се получава!
    ......
    има си обяснение http://pspatialaudio.com/7.5%20ips%2...mismatches.png

При тези цени скоро ти предстои ипотека...

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    При тези цени скоро ти предстои ипотека...
    На година по две -три ролки стигат,колкото за гъдела.Мога да събера и 8000 албума,но на скорост 1.2см/с
    Прави ми впечатление обаче,че има лееко разминаване в азимута на Ревокса и Акая(имам ролков 4000ds).Мисля,че и двете машини са със зводските настройки.Различни стандарти ли има?
    Редактирано от Десислав Станев; 18 January 2019 в 18:25.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Различни стандарти ли има?
    За азимута не - стандарта е един. За А77 обаче трябва да се внимава с IEC позицията. Тя изобщо не е по никакъв стандарт. А77 е направен да записва по NAB и трябва да се слуша на NAB. IEC позицията е предвидена само за прослушване на предварително записани ленти по IEC а защо казвам, че изобщо не отговаря на стандарт: При IEC по време на запис няма повдигане на нискочестотните компоненти. Това се компенсира при възпроизвеждането, където освен, че има подем на високите заради различната времеконстанта то би трябвало да има и подем в ниските и то значителен. Е, А77 за IEC ползва същата нискочестотна времеконстанта при възпроизвеждане като тази за NAB а не трябва!

Цитат Публикувано от BoardMan Покажи мнения
    За азимута не - стандарта е един. За А77 обаче трябва да се внимава с IEC позицията. Тя изобщо не е по никакъв стандарт. А77 е направен да записва по NAB и трябва да се слуша на NAB. IEC позицията е предвидена само за прослушване на предварително записани ленти по IEC а защо казвам, че изобщо не отговаря на стандарт: При IEC по време на запис няма повдигане на нискочестотните компоненти. Това се компенсира при възпроизвеждането, където освен, че има подем на високите заради различната времеконстанта то би трябвало да има и подем в ниските и то значителен. Е, А77 за IEC ползва същата нискочестотна времеконстанта при възпроизвеждане като тази за NAB а не трябва!
    Заблудил съм се за азимута,защото имам "посредник" в лицето на един Grundig tk141.Този Грундик съм го настройвал по записи,правени с Акая и тези дни му пуснах запис,правен с Ревокса и искаше много леко развиване на болтчето...Но тези машини(грундиците) май работят в много широки граници на азимут...
    Иначе от Акая към Ревокса и обратно всичко си е наред,да!
    Но реших все пак да попитам,защото съм срещал изрази в нета от рода на "акайски настройки на главата","кащански настройки" и т.н.
    А относно горното за NAB и IEC,на мен ми се струва,че при запис тези корекции не влияят,а са валидни само при прослушване..?

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    А относно горното за NAB и IEC,на мен ми се струва,че при запис тези корекции не влияят,а са валидни само при прослушване..?
    Това го написах и по-горе. Машината е предвидена да записва само на NAB. На въпроса дали NAB или IEC е по-добре за избор накратко може да се каже, че студийния запис използва IEC защото не насища толкова много лентата. За скорост 19 може би NAB е по-добрия избор но за 38 единствено IEC. За 9 няма разлика в стандартите.

38? Ти го обиди...

Благодаря за обидите,полезни ми идват

Е, ти си широко скроен. Пускай на 38 и кажи как е?

Буки,тази скорост я нямам за сега и по-добре,че тогава наистина няма да смогна финансово за нови ролки.
    ..Но ти имаш точно това в предвид,вероятно..?Но за сега съм се окопал в аналоговата яма и там си ровя..Има много за ровене и си заслужава,когато хобито не е само слушане на музика,а и опознаване на различни по звучене и качество мухлясали сандъци.

Страница 35 от 41 ПърваПърва ... 10 25 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени