Страница 1 от 41 1 2 3 4 5 11 26 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 1012

Тема: ролкови магнетофони

ролкови магнетофони

Здравейте!!!
    Мисля, че е крайно време да направим тема и за ролковите декове и за различните ленти за тях! Макар и да са много по-малко разпространени и застъпени като компонент в домашната ни стерео-система, за полу- и професионални приложения са ненадминати като качество на звукозапис и възпроизвеждане(в съчетание с качествена лента и висока скорост). Да не забравяме, че все пак идеята и реализацията на многопистов запис се е наложила и развила именно благодарение на тях и преди 10-15 години почти всички студийни многопистови записи се правеха изцяло с тях. Сега за съжаление подобни изцяло аналогови записи са определено по-скъпи от съответните им дигитални... А и да не забравяме, че доста от използваните в музиката ефекти като фленджър, фейзър и др. са открити благодарение на тях.
    Идеята ми е да може в подобна тема да се обменят знания и опит за ролковите декове (вкл. и многопистови) и ленти между хора, занимаващи се със звукозапис, свирене на инструмент и запис или и двете; по технология на записа; монтаж и пр. и предпочитащи работа в аналогова среда.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Подкрепям идеята - имам доста насъбрана информация и практика по схемотехника с ролков звукозапис. Битовите скористи от 9.5см/с и надолу не са интересни. Битовия стандарт на 19см дава доста добри резултати на приличните машинки а студийния на същата скорост дава много мек звук, изчистен от насищане. По-високите скорост са направо изумителни. Ако се ползва и лента от EE тип (хром) резултатите са още по-впечатляващи. Заради късното и излизане тя не се е наложила на масова стандартизация и се намира сравнително рядко като цяло. Типични параметри на машини по битовия стандарт за скорост 19см/с са честотна ленда до към 25-33кХз от към горна честота и отношение С/Ш от порядъка на 60-65дБ, параметри напълно достатъчни да се пише без ПШС при битовия звукозапис. В практиката съм ползвал много ленти, вкл руски Свема, немски ORWO, AGWA, BASF... Philips, Stilon, Ampex, Японски - Maxell, Sony, TDK и др. Дори и на лентите от ниско качество записи направени преди 30 години още са на непокътнато ниво - забелязва се в много малка степен саморазмагнитване и губене на високи честоти. Някои ленти обаче се скапаха чисто механически въпреки доброто съхранение и грижовното използване. Това се забелязва както на лентите от ниско качество (ORWO, Свема) така и на тези от по-високо качество (Ampex, BASF). Като цяло обаче за една лента ресурс от 30 години активно ползване са си доста прилично постижение.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

Re: ролкови магнетофони

Хей драго ми е да видя фенове на ролките тук. Да и аз предпочитам ленти със 19 см/сек и 38 см/сек . За мен е голямо удоволствие да си отворя все още запечатана лента със запис на "The Gril From Ipanema" от 1965 година и да си изслушам на двупистовия ми Technics RS-1500US. Хей двупистовите машини са истината а не 4-пистовите!

поздрави
    Димитър
    касетни: Nak Dragon, Revox B215, Nak ZX7, Tandberg TCD440A; DAT: Sony PCMR500; R2R: Technics RS1500US; CD/SACD/DVD-A: Denon DVD2900; грамофон: Empire 598, Jelco SA750D, Denon DL103R + Cinemag CMQEE3440A; усилвател: Kenwood KA127; тонколони: Klipsch KSF8.5

Членува от
    Jan 2009
    Възраст
    39
    Имам възможността да слушам периодино при един приятел двупистови студийни ролкови магнетофони на активни монитори, жестоко е.

Къде се продават ленти сега?

Цитат Публикувано от stoian
    Къде се продават ленти сега?
    В Европата би трябвало да се намират EMTEC ленти . Поне през океана тия които достигат (LPR35) са със съвсем прилично качество. Маркетира ги една холандска компания - RMG International.

http://www.rmgi.eu/pdf/RMGI_LPR_35.pdf

Cheers
    Д
    касетни: Nak Dragon, Revox B215, Nak ZX7, Tandberg TCD440A; DAT: Sony PCMR500; R2R: Technics RS1500US; CD/SACD/DVD-A: Denon DVD2900; грамофон: Empire 598, Jelco SA750D, Denon DL103R + Cinemag CMQEE3440A; усилвател: Kenwood KA127; тонколони: Klipsch KSF8.5

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    В немския eBay също има доста приятни попадения. Нова неразпечатана Maxell XL-I може да се намери около 13-15Е, има и дуги прилични ленти, които се предлагат. Мен много ме е яд, че изпуснах за малко Maxell XL-II на доста прилична цена от там.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D

Здравейте!
    Да, колегата ме е изпреварил И аз смятах тъкмо да пратя линка към въпросния производител на всички видове ленти за ролкови магнетофони:
    http://www.rmgi.eu/
    Но аз мога да прибавя още едно нещо към това- има дистрибутор за България на тази компания ,а именно:

http://www.almar.bg/

Те навремето дори ми изпратиха по е-поща файл с актуалните цени. От тях могат да се поръчат ленти. А за тези, които са от София- намират се съвсем близо до НДК.

Участник с ограничен достъп
    Членува от
    Mar 2009
    Възраст
    52
    ...този наистина си е маниак-руснак
    http://images.google.bg/imgres?imgur...26tbs%3Disch:1
    ...мен ме радва изказа "всех времен и народов"...

Цитат Публикувано от clamp
    ...този наистина си е маниак-руснак
    Човека наистина е маняк но не може да се каже се е снабдил с най-доброто - не виждам Sony TC-880-2, Revox PR99, Teac X1000 и X2000 .

Д.

Ето още малко полезна информация:

http://www.otari.com/product/recorder/mx5050/index.html

Лично за мен беше много приятно да установя, че все пак може да се купи ролков магнетофон и глави за него първа ръка . Все още не знам дали съществува тази възможност за студийни многопистови машини

Цитат Публикувано от vence_in_rock
    Ето още малко полезна информация:

http://www.otari.com/product/recorder/mx5050/index.html

Лично за мен беше много приятно да установя, че все пак може да се купи ролков магнетофон и глави за него първа ръка . Все още не знам дали съществува тази възможност за студийни многопистови машини
    Отари 5050 е разкошна машина. При положение че искаш новичък и здрав дек това очевидно е много добро решение.

http://www.analogaudio.narod.ru/mag/...2sh_01-03.djvu

Д.

5050 е чудесен ролков дек. Имам го наум.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят; всъщност, те го правят." — Бъртранд Ръсел

Ето още един полезен линк за ролкови и касетни декове:

http://artsites.ucsc.edu/EMS/Music/e...Recorders.html

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    А тук малко полезна информация за типовете ленти и оптималното ниво на подмагнитване:
    http://www.soundfan.it/en/tapes.html
    Добре са описани и новите, които се произвеждат от RMGI

Изрових от прахта един Акай 1722В.Има нужда от профилактика и ще го постегна.Миткостоименов,аз също съм имал щастивто да чуя ролковите машини и мониторите на нашият познат от Стамболийски.Доста съм научил от него и има още какво да науча.

Членува от
    Jan 2009
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от filiu
    Миткостоименов,аз също съм имал щастието да чуя ролковите машини и мониторите на нашият познат от Стамболийски.Доста съм научил от него и има още какво да науча.
    За съжаление не представлява за него интерес да се регистрира и да покаже някои от нещата.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    74
    Темата е интересна.
    Ето малко и от моята колекция:

Райчев

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от Райчев
    Темата е интересна.

Понеже виждам точно същата комбиняция, която на мен ми създава проблем: Ампекс ГрандМастър, пускани на Акай GX-77. Проблема е че си мисля че лентата се е скапала с времето. При просвирването по главите остава доста кафяв материал и след време просто от увеличеното триене и натрупване на материал по главите не му стига придърпващата сила и спира да я движи. Имаш ли подобни проблеми и при теб с тези ленти?

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    74
    Прав си-от лентата е.От годините активния слой се разпрашава и лентата става неизползваема.
    Райчев

Цитат Публикувано от Райчев
    Темата е интересна.
    Колекцията си я бива. Sony TC-765 е впечатляваща машина - два капстана, директ драйв - четирипистов или двупистов вариант е? Също онзи двупистов Tascam и Накамичито ме изкефиха максимално.

Д.

Milen_haskovo mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    30
    От скоро и аз съм щастлив собственик на лентова машина - Revox B77. Все още не съм я пробвал колко работи (все още нямам лента), видимо няма следи от износване и употреба При пипане на изводите на главата се вижда брум в индикаторите... Веднага след като се сдобих с ревокса, беше разглобен и изчистен от прахоляка, всички лицеви и видими части минаха през банята с домакинска гъбичка и препарат за чинии (изпробвано и прилагано многократно с какво ли не) - резултата е всичко като ново

http://www.bgaudioclub.org/gallery/t....php?album=298

http://shantaf.snimka.bg/hobby/revox-b77.498167

п.п. имам един километър лента ORWO, но нямам втора ролка за да я пробвам... Казаха ми че точно тая лента е била много зле...

п.п.2 липсва нещо от лицевия панел, от снимките в нета ми прилича на някакъв обтегач - някой ще ме светне ли какво точно липсва и за какво служи? Намира се под дясната ролка...

Честито!
    Имам го същия и освен,че ме радва музикално,гледката на двете въртящи се ролки 26,5см действа много разтоварващо.
    Цитат Публикувано от Milen_Haskovo
    ... липсва нещо от лицевия панел...
    Липсва резачката на лента при монтаж,но загубата и влияе единствено на визията на Revox-a.

Цитат Публикувано от Milen_Haskovo
    От скоро и аз съм щастлив собственик на лентова машина - Revox B77. Все още не съм я пробвал колко работи (все още нямам лента), видимо няма следи от износване и употреба При пипане на изводите на главата се вижда брум в индикаторите... Веднага след като се сдобих с ревокса, беше разглобен и изчистен от прахоляка, всички лицеви и видими части минаха през банята с домакинска гъбичка и препарат за чинии (изпробвано и прилагано многократно с какво ли не) - резултата е всичко като ново

http://www.bgaudioclub.org/gallery/t....php?album=298

http://shantaf.snimka.bg/hobby/revox-b77.498167

п.п. имам един километър лента ORWO, но нямам втора ролка за да я пробвам... Казаха ми че точно тая лента е била много зле...

п.п.2 липсва нещо от лицевия панел, от снимките в нета ми прилича на някакъв обтегач - някой ще ме светне ли какво точно липсва и за какво служи? Намира се под дясната ролка...
    Милене да ти е честит. Ревокса изглежда много добре, да му пускаш ленти много години за напред. Аз съм се заканил за PR99 които е професионалната версия на В77 и с цифров брояч ма да видим. В какво състояние са му главите - имат ли нужда от шлайфане (relapping) или не ?

Д.

Страница 1 от 41 1 2 3 4 5 11 26 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени