Резултати 1 до 14 от 14

Тема: Значението на качествения транспорт.

Banned
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    48

Значението на качествения транспорт.

Иска ми се да разгледаме транспорта като част от аудио системата ни.
    Първо уточнение, нека на този етап да се спрем само върху транспорта в ЦД и САЦД плеарите. Не отричам компютъра като изпочник но темата ще стане прекалено обширна.

И така.
    Кои са важните неща които трябва да гледаме.
    1. Има ли значение каква е оптиката, и дали е базирана на ЦД или на ДВД транспорт.
    2. Теорията казва , че интегрирания плеар или преноса по шина е предимство, независимо от това има много хора които предпочитат да слушат с външен ДАК, нека тогава разгледаме предимствата и недостатъците на на СПДФ.
    3. Общо взето транспортите в ЦД промишлеността са приоритетно производство на Филипс , Сони и Саньо /Тошиба/ , и ако решим че точка едно е от значение, то кои транспорти са интересни според вашите възгледи.
    4. Оптика или коаксиал, като връзка между ДАК-а и транспорта.
    Ако някой се сети още такива въпроси нека пише по темата.
    Идеята на темата е пределно теоритична, но независимо от това може би е хубаво да се събере в една тема повече мнения.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Най-важният въпрос си пропуснал за един транспорт - виброустойчивостта на механиката. Високото качество на изработка и използването на масивни и тежки материали подобряват както прецизността на четене на лазера, така и намаляват неговия джитер, пък ако ще да се използва и най-евтината оптика на пазара.

Аз лично бих предпочел масивен транспорт с евтина оптика пред евтин пластмасов транспорт със скъпа отика.

По т.4 две мнения няма - коаксиал

Banned
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    48
    Предполагам че съм пропуснал и други важни въпроси, за това и оставих темата отворена.

Като говорим за транспорти, пред тези и боговете мълчат:

http://www.teac.com/esoteric/documen...eric0408pq.pdf
    http://www.teac.com/esoteric/Templat...d_VRDS-Neo.pdf

Събирам от закуски за един такъв

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Красиви снимки. Защо не ги разглобят за да видим повече. Ще лъсне пластмасата от долу

Няма да лъсне, това не са старите пластмасови VRDS

Цитат Публикувано от Simonov
    ... Защо не ги разглобят за да видим повече. Ще лъсне пластмасата от долу
    Ето снимки:

Между другото има и по-нова версия "VMK-5" на VRDS-NEO:

"The VRDS-NEO "VMK-5" mechanism is a completely new development by ESOTERIC and an evolution of 20 years of ESOTERIC turntable disc drive mechanisms. The new "VMK-5" is optimized for high speed disc rotation of Super Audio CD software, incorporating a high precision aluminum turntable. The polycarbonate anti-resonance disc clamp is attached to the turntable to reduce unwanted vibrations associated with single material turntable design. As a result of this engineering implementation, the "VMK-5" keeps the rotational inertia within a minimum level, as compared to conventional designs. This ensures high reliability, controlled resonance and extremely quiet operation."

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Ползвали са алумин. Браво. Изглежда впечатляващо. От Филипс го ползваха още през 82-ра Разликата естествено е, че старите CDM-и са с лято шаси, а новите VRDS-и ползват прецизна фрезовка.

"Всяко нещо има значение", въпросът е колко е голямо. Освен това какво разбираме под "транспорт"- дали самостоятелно CD устройство само с цифров изход и евентуално вход за синхронизация, или механиката в който и де е CD плеър. От предните постове оставам с впечатлението, че е второто. Аз лично считам, че механиката е важна, но в никакъв случай не отричам пласмасовите корпуси като нискокачествени-в много случаи тези материали имат по-добри качества като например поглъщане на вибрации. Но оптиката, сервото, цифровата обработка на информацията от главата са не по-маловажни, дори може би с по-голяма тежест от чистата механика. На тази мисъл ме навява фактът, че има механики с ремъчно задвижване.
    Колкото до джитера на транспорта-за мен няма работещо решение освен синхронизация от към ДАК-а.

За съжаление пластмасата върви ръка за ръка с калпава проектантска и инженерна дейност и евтина сглобка. Досега не съм видял сериозен уред, който да използва пластмаса НАРОЧНО предвид по-добрите й технически качества в някоя област. Пластмаса (нямам предвид тефлон или полимери, разбира се) = евтино и това й е имиджът в аудиосредите.

"Аудиосредите" много бъркат ако си мислят, че металните шасита са по-скъпи от пластмасовите за тези дребни серии. И ако това самовнушение е критерий за добър звук ....

Само да вметна, че всички пластмаси са всъщност полимери, примерно ПВЦ (PVC) представлява полимеризиран винилхлорид (а винилхлоридът е много силно отровен!).

Просто пластмасите, както и всичко останало на този свят, се дели на две големи групи - хубави и лоши.

Веднъж изработихме едно зъбно колело (оригинално от тефлон) от някаква пластмаса, издържа 2-3 секунди. Оригиналното беше работило по цял ден 4 години, намерихме руски тефлон, издържа горе-долу една година...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от stoian
    "Аудиосредите" много бъркат ако си мислят, че металните шасита са по-скъпи от пластмасовите за тези дребни серии. И ако това самовнушение е критерий за добър звук ....
    Едни от най добрите шасита за ЦД плеари/според мен/ са пластмасовите Филипси от средата и края на 80-те години със сдм-2 направена от композитни материали /стъкловлакна+смоли/Трябва само да се смени тенекиения капак и тези плеари са сериозни претенденти за много качествен транспорт/прецизност на четене,антивибрационност,н адежност/За съжаление дсп-тата по това време не са необходимото ниво относно оброботката и интерполацията на грешките.Комбинацията на механичната с-ма от тези плеари със дсп от ново поколение би задоволила всички претенции за четене без грешки и добра обработка на данните.
    Но и в оригиналния си вид старата плетка сдм-2/7210процесор отнася много претенденти стига да се сложи нискоджитерен клок в с-мата.
    Както спомена Стоян по горе обаче,максималното качесство може да бъде постигнато само ако дака и транспорта са синхронизирани с един клок/този в дак-а/
    В общи линии качеството на транспорта се надценява заради смотаната връзка СПДИФ.Не скъпа оптична с-ма/сдм12,1/ ксс210-240 и др/която се обработи антивибрационно и се спазят всички условия за ниски смущения,малък джитер и коректен пренос без съмнение биха били неотличими при сляп тест от много скъпи механичнооптични с-ми които са повече луксозни и надежни ,отколкото да блестят с невероятни параметри.
    Та ако оптиката ви не е със занижени параметри/стара и опрашена/мотoра не **бие** и оста му и шпиндела не са криви, серво -смата е настроена коректно, нямате смущения от трафове и, лоши разводки и ЕМИ, спокойно може да приложите елементални антивибрационни похвати/утежняване на шасито, облепяне с битум и и др. материали, поглъщащи вибрациите, поставяне на плеара на стабилна основа и т.н.
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Мисля, че си реших проблемите с транспорта. Миналата седмица си направих доработката с която към плеър JVC XLZ1050TN подавам външен синхросигнал от външен DAC XPDA1000A. Така елиминирам значението на цифровите интерконекти напълно, мисля, че по-добро решение като принцип няма. Много съм доволен от ефкта

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени