Страница 1 от 39 1 2 3 4 5 11 26 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 962

Тема: EXCELA

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27

EXCELA

Преди време поради необходимост започнах да разглеждам различни обяви на стъпала но така и не се реших да си купя поради съмнителното им качество. Започнах да зглобявам excelata и вече съм почти на финала. Накратко ще ви запозная със замисъла на проекта:
    Желана мощност 2x400W/8omh.
    Трафа е тороидален 1kW с напрежения 2х63V.
    Кондензаторите са 2х22000мкф и 10х6800мкф.
    Краините стъпала са с по 6 двойки 2SC5200/2SA1943.
    Ето и няколко снимки (извинявам се за качеството)
    http://etezeto150.snimka.bg/other/ex...65024.17018594

Сега няколко въпроса:
    По платката са сметнати специалните елементи за 90V, и само това е променено. Трябва ли да се подменят и други елементи при добалянето на още транзистори от предвидените и ако има кой са и с какви стойности да бъдат. И другия въпрос колко да е тока на покой с толкова транзистори.
    Извинявам се за ако въпросите са елементарни или неточни но не съм много опитен. Това е първият усилвател който правя .
    Уважавай хората, за да те уважават и те!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Нещо няма интерес, поне някой ще сподели ли някакво мнение?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Моля, започни с това кои "елементи си сметнал за 90 волта" и какви стойности си получил, за да не гадаем.

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Елементите с (*) за конкретното захранващо напрежение. Сметнати са от DJPOPA, понеже от него си взех двата кобплекта. Точните стойности на елементите ще ги погледна от платката, ще отнеме малко време.

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    R14=99k
    R9=1.1K
    C3=33uF/63V
    C6=220nF

Чете и си трае Йоан Атанасов's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    27
    Добавял съм по още 2 комплементарни на ексела за работа при 2 ома, само сложих на всеки транзистор отделни базови и емитерни съпротивления и нямаше проблем..
    THE ONLY THING TO FEAR IS RUNNING OUT OF BEER!!!

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Цитат Публикувано от etezeto150
    R14=99k
    R9=1.1K
    C3=33uF/63V
    C6=220nF
    ще работи.

Относно добавени транзистори: няма специални изисквания, освен да се сложат същите резистори в емитерите. Колектори и бази - паралелно на основните. Ако подбереш транзисторите да имат еднакъв спад база-емитер (мери се с омметър в диоден режим, при еднаква температура на транзисторите, преди монтаж), то началният ток ще е равномерно разпределен, но това НЕ е критично. Емитерните резистори осигуряват равномерно натоварване при по-голям ток, което е същественото.

Началният ток в тази схема се регулира от Q6 спрямо температурата, което предполага добър контакт с радиатора. Самата настройка на тока - желателно е през всеки транзистор да протичат ~20-30мА в покой.

Защитата се адаптира автоматично към броя включени транзистори и в никакъв случай не трябва да се променят стойности на елементи.

Успех!

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Значи няма какво да се барника, благодаря за съдействието. Тези дни ще дойдат радиаторите и ще зглобявам.

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    Аз имам въпрос - не са ли малко множко крайните за 8ома? 6 на рамо сигурно ще издържат поне 4 ома на тази мощност.
    Life's what you make of it.

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Незнам дали ще ти дам най-изчерпателния отговор но все пак ще опитам. При повече транзистори топлината се разпределя помежду им и самото стъпало няма да топли толкова, следователно надеждноста си повишава. Не ми се иска в разгара на купона да има експлозии, или да се притеснявам за това.

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    37
    Разсейваната мошност се разпределя на повече транзистори от където се и печели надежност ,топлината си остава същата .Има много други предимства които се печелят с повечето транзистори освен надежноста.
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

Стефан Парийски gueswhoaz's Avatar
    Членува от
    Nov 2009
    Възраст
    25
    На мен ми е ясна максимата "Колкото повече толкова по-добре" и че се отнася и за случая, просто се чудя оправдано ли е.
    От една страна добре е да са повече и да се разпределя по-добре топлината, но оттам нараства и радиатора, а алуминия не расте по дърветата (за съжаление).
    Продължавайте по същество, получих отговор, за което благодаря.
    Life's what you make of it.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    etezeto написа
    Извинявам се за ако въпросите са елементарни или неточни но не съм много опитен. Това е първият усилвател който правя Smile
    Не смяташ ли ,че беше по-добре да опиташ с нещо по елементарно като за начало ?

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Под елементарно какво имаш предвид? И този не е сложен, просто съм предпазлив.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Не се плаши, момко. Ако можеше да видиш планината от издумкали транзистори и всякакви други чаркове, която съм произвел през годините на успешни и не дотам успешни проекти.. Някои са видимо цели, други са по-скоро кратери, а някои са само спомен около разтопените изводи. Доскоро ги събирах (за куриоз).

Никой не се ражда научен. Ако не си вдигаш сам летвата, ще си останеш "там". Дерзай, но и чети!

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Благодаря за насърчаващите думи .

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    А за радиатора да споделя нещо. В момента нямам негова снимка но на него беше монтиран диод колкото юмрук можеби и по голям. Излизащите от него проводници са доста дебели (колкото палец). Идеален е по дължина и понеже не съм го копувал паричките предвидени за него отидоха за още транзистори.

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Какъв потенциометър да ползвам?

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    56
    Хубава работа!
    Логаритмичен, да не е прекалено високоомен, 2 х 5-20к примерно.

Извинявай, но защо си спамиш темата сам? Този въпрос е бил задаван многократно и всеки път е получавал отговор. Моля, не ме питай в тази тема какъв грец или какъв траф или какви кондензатори да ползваш - прегледай написаното в съответните раздели.

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    Имам проблем с едната платка. Понеже се доверих неправилно на неподходящ човек, леко оплескахме нещата. Момчето което ми помага неволно допря +VS към SPK+, при което имаше яка искра. Кабелът VS+ бе разкачен от платката а SPK+ бе монтиран. На първия оглед нямаше изгорели елементи, но след като подадохме напрежение R9 почерня. Сега е сменен както и всички малки транзисторчета, но платката нетръгва. Лампата в захранването свети постоянно, диода несветва. Някакви идеи?

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Неприятно, но ...... вече е късно. Въобще не е трябвало да го включвате след случката, преди да отстраните щетите от първата грешка.
    В твоя случай, бих ти препоръчал да свалиш почти всички транзистори и диоди след диференциалното и така да ги измериш, както и ако има видимо нагорели резистори. За да си сигурен, просто карай наред. Досадно е, но така реално ще си спестиш време и ще е по-сигурно.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Със сигурност опукал краен/ни в едното рамо поне...би трябвало в изключено състояние да можеш да го регистрираш с обикновен оммер...
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    ОК. От тронзисторите само мощните не съм сменил но видимо нямат проблем, всички други са сменени освен Q12 и Q11 но тях ги мерих и ся здрави. Няма други нагорели елементи. Започвам да разкачам и да подменям.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Не, за да си сигурен се сваля и мери. Ако е ОК - връщаш на мястото му.
    Нарочно ти препоръчах да сваляш, защото така имаш шанса да не се объркаш и ако случайно пропуснеш нещо да няма пак изненади.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

etezeto150's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    27
    OK захващам се, срамота е толкова време да се мотая само .

Страница 1 от 39 1 2 3 4 5 11 26 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени