Страница 2 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 148

Тема: Разделителни трансформатори

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Колега analogsa. Не са ми попадали в ръцете фирмени разделителни трафчета специално за аудио-приложения. А ми е любопитно всъщност какво представляват!
    След като разполагаш с такива, интересно ще ми е директното сравнение като измерване и параметри. Би ли направил измерванията, които публикувам във форума?
    Сравнението на звук малко по-трудно ще стане. Но не е и невъзможно!

Характеристиката ток на празен ход и индуктивност в зависимост от напрежението показва:
    -линейност на тока около нулата- при ниски напрежения- примерно 20...30mV доколко магнитопровода "ще изяжда" микродетайла при тихи пасажи
    -максимална индуктивност- при какво напрежение за дадената честота ще започне насищане на магнитопровода. Дали пиковете в музиката ще се пропускат без ограничение. Иначе се свива динамиката и се замазва звука.

Осцилограмите също са показателни. Ето например за последното трафче при по-горните условия какво се вижда на изхода при честота 13Hz:
    3. Out 2,7V AC, 13Hz.jpg
    Това е извън възможностите на трафчето!

Правоъгълният сигнал показва амплитудно колко са резонансите и колко бързо затихват. Трябва да се вижда и установения режим. Това е без гасяща RC верига на изхода. Тя скапва звука! Неведнъж изпробвано!
    Синусоидалният високочестотен сигнал показва точно каква е амплитудата на резонанса и на каква честота.

Между другото по тези параметри до голяма степен се разбира и за качествените показатели на звук. В руски форум, колега се хвалеше, че си е поръчал разделителни трафчета. По параметри бяха доста зле. Пуснах му сравнения с моите. Е, като ги получи остана разочарован, и след тези 50...60 долара заяви за 150 долара по-свестни трафчета.
    Затова пускам данни за трафчетата. Заинтересованите да знаят какво да търсят.

Впрочем, когато се говори за трафчета и индуктивност, винаги трябва да се споменава дали са за схема SE (с подмагнитване), или без подмагнитване. Разликите за оптимална индуктивност може да бъдат големи.
    Разбира се, зависи и от личните предпочитания към звука!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Всичко съм мерил по някое време, но трябва да погледна какво ще намеря. Tango-то е доста зле на мерене - нисък основен резонанс 55-70kHz в зависимост от начина на свързване, ниска индуктивност на първичната и лош правоъгълник. И двата чифта, които имам са върху обикновена силициева ламарина с процеп за двайсетина милиампера. Доста време се примирявах със звънтящия правоъгълник, докато знаещ човек ме посъветва да не задвижвам първичната от прекалено нискоомов източник. Тоест като са си писали че е за 3к, да не се престаравам с лампа с 1к вътрешно. И наистина, звънтенето на правоъгълника се оправи.

Единият ми чифт Tango е специално за предусилвателен изход 4:1 и с възможност за балансиран изход. Никога не съм го харесвал особено на звук. Имам подобен 2:1 траф навиван от CecoEl34, който макар и с проблеми във високите като цяло ми харесваше повече. Да, наистина. Докато един ден не пробвах Tango-то без постояннотокова съставка в балансирана лампова схема. Това доведе до изключително подобрение в качеството на баса, до степен да стане най-добрият лампов бас, който някога съм чувал.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Понижаващите трансформатори винаги имат по-добри параметри от повишаващите. Специално при изискване за балансиран изход трудно се получават добри резултати, ако първичната намотка е в схема SE. Не че е непостижимо. Много по-лесно и добри резултати се получават, ако първичната намотка е в схема РР. Изпробвано! Ето защо по-напред споменавам, че за балансиран изход има проблеми в хармоничния състав при високите честоти. Самото навиване е по-особено.
    Да се има пред вид, че добри трансформатори за универсално свързване и приложение няма!

По отношение изходното съпротивление на стъпалото преди трансформатора и качествените показатели.

Един от показателите е скорост на промяна на изходния сигнал.
    20kHz са пероод 50 us. При напрежение 3V RMS, при преминаване през нулата за време +/-4us (общо 8us), промяната е 4 волта, или 0,5V/us.
    0.0. 20Hz, sin, 0,5V za us.jpg
    При изходно съпротивление на тонгенератора 86 ома и товарно съпротивление на трафчето с идуктивност 77Н- 22к.ома:
    При 10kHz резонанса е +9,5dB на 120kHz;
    1. 1. 10kHz, 86 hom, +9.5dB na 120kHz.jpg
    Максималната скорост на промяна на изходното напрежение е 2V/us:
    2.2. razw. 1us, 2V za us.jpg
    При изходно напрежение от тонгенератора 3 V RMS и симулирано изходно съпротивление на източника 6к2 (последователен резистор), минималната честота на първичната намотка е 20Hz при 1,8 V RMS. Трансформаторът по-рано се насища.
    3.3. rez. 6k2, 1,8V RMS na 20Hz.jpg
    Правоъгълния сигнал при честота 10kHz е почти идеален, а трафчето е линейно до 170kHz:
    4. 4, rez. 6k2, 10kHz, lin do 170kHz.jpg
    Максималната скорост на промяна на изходното напрежение е 1,2V/us:
    5.5. rez. 6k2, 1,2V za us.jpg
    Обаче се вижда сериозен спад в АЧХ при 100Hz правоъгълен сигнал:
    6.6. rez. 6k2, 100Hz.jpg
    Докато без резистора от 6к2 (изходно съпротивление на източника 86 ома), не се наблюдава този спад в АЧХ при 100Hz правоъгълен сигнал:
    7. 7. 86 om, 100Hz.jpg
    Или: високото изходно съпротивление на източника решава едни проблеми, но поражда други. Това е само някакъв компромис. Резонансът, когато е далеч над звуковия диапазон, не влошава звука. Но съм споменал, че може да отвори голям проблем при самовъзбуждане от страна на източника на резонансната честота. А и това се е случвало!

Има и друго. При междукаскадните и изходните трансформатори няма променлива съставка с не звуковата честота между първична и вторична намотки. Освен ако майстора не е филтрирал достатъчно добре захранването си. А при разделителните звукови трансформатори точно това е целта- да се елиминира действието на променливотоковите смущения, нямащи нищо общо със звуковата честота.

За сега толкова. Стана много дълго. И утре е ден!

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Вчера мързелувам в по-голямата част от деня. И правя сравнения на звук с трите разделителни аудио- трафчета и директния вход.
    Общо-взето и трите се представят добре. Разликата между тези с индуктивност 77Н и 100Н е почти нечуваеме. Докато достигам да парчето на ТОТО от диска от Юбилейното Експо 2016 година...
    Там вече разликата при басите е добре чуваема. Най-добре са трафчетата с индуктивност 100Н.

А днес имахме уговорена среща за прослушване при Жоро на негова територия. Взех си и диска за всеки случай.
    Първо пусна на директен вход някакъв съвременен, нафукан запис. Ама не става за тестов! Раздърпана честотна лента, „рехави” и не толкова ниски баси.
    Пусна записа на ТОТО. Съвсем друга история! Да имам музикалните вкусове на съвременните „тон- майстори”! Изрови от колекцията си матричния диск. Още по-добре, чудесен запис!

Започваме сравненията от директния вход, след това трафчетата с индуктивност 47Н, 77Н и 100Н. Между тях на директния вход.
    При най-ниските баси и индуктивност 100Н са малко в сравнение с директния вход. Разликата не е голяма, но чуваема при директно сравнение. Нагоре честотно и трите трафчета са без забележки. Е, все-пак всяко трафче е с ограничена честотна лента. Отгоре е далеч над звуковия диапазон, но отдолу е близко. И пак: да се има пред вид, че с понижаване на честотата изкривяванията при трансформаторите се завишават доста над минималната честота. А ефектът от изкривените баси се чува в средите.
    Като казвам „чуваема разлика”. Ако някой си мисли че е голяма, то разликата при басите от диска на ТОТО и нафукания съвременен запис е много голяма и не подлежи на сравнение. Без да ме интересува факта, че просто записът е такъв!

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    При най-ниските баси и индуктивност 100Н са малко в сравнение с директния вход. Разликата не е голяма, но чуваема при директно сравнение.
    Забелязал съм същото. Ако човек слуша съвременна електронна музика със синтезирани суб-ниски честоти, никой траф не издържа. Трафове, лампи, грамофони винаги имат проблеми в най-ниските честоти и за някои типове музика са неизползваеми. Не че е някаква новина де.

Някога съм имал TVC на Steven&Billington, май имаше 600Н индуктивност и въпреки това се чуваше прекрасно как криви в баса. Мъчих се да го слушам 2-3 години, но накрая го засилих.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64

Смущения

При трансформатори №5 и 6 остана доловим брум от слушателското място при DVD на пауза и усилен на максимум усилвател. Явно е необходим резистор между входна и изходна маса. Решавам да проверя коя е максималната стойност на резистора, при която брум ще се чува само при долепено ухо на високоговорителите. Климатика работи, и за съжаление е на същия токов кръг като последен контакт. А на предпоследния е персоналния компютър на сина ми. Разбите се, геймърска конфигурация! От аудио уредбата нищо не е занулено. Едва ли някой ще се похвали с по-замърсена мрежа за аудио- уредбата си!

При директна връзка с RCA кабел изходът на усилвателя при по-горните условия е 0,0mV AC (20mV DC в изхода. Усилвателят е и DC). Всичко е чисто. Брум не се чува и при долепено ухо до високоговорителите
    0.0. Out. der. whod.jpg
    При галванично отделени трафчета 5 и 6 изходът на усилвателя е 6mV AC (пикове до 600mV); брумът е добре чуваем и от слушателското място:
    1.1. Out, galw. otdelen.jpg
    А напрежението между масите е 24 V AC (пик на 45волта):
    4.4. U mejdu masite, galw. otdelen.jpg
    При резистор между масите 100 ома изходното напрежение на усилвателя е 0,6mV AC (пикове до 90mV); брум се чува съвсем слабо при долепено ухо до високоговорителите:
    2,2. Out, 100om mejdu masite.jpg
    А напрежението между масите е 2,7mV AC (пикове до 50mV)
    3.3. U megdu masite, 100om.jpg
    При резистор между масите 1к.ом изходното напрежение на усилвателя е 1,3mV AC (пикове до 300mV), като брумът е малко по-силен до високоговорителите, но не се чува от слушателското място.
    5.5. Out, 1k.om mevdu masite.jpg
    А напрежението между масите е 29mV AC (пикове до 200 mV )
    6.6. Napr. mejdu masite, 1k.om.jpg
    При пренесените осцилограми на лаптопа не се виждат високочестотните смущения. Явно не достига разделителна способност и паметта на прибора.

Резистор 1 к.ом между масите е приемлив. Това означава 10000 пъти по-малки изравнителни токове през масите на RCA кабела. Разбира се, ако се налага! Директната връзка е по-добрия вариант, ако няма зануляване на повече от един аудио- компонент!

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    За мен този резистор напълно обезсмисля идеята на разделителния траф.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Възможно е резисторът да обезсмисля нещата. Но пък аз мога да изпробвам на живо. Не че и всеки друг не може!
    Изпробвам на живо схемата със занулени DVD и усилвател. За да е по-добре подчертано, включвам устройствата в най-отдалечените контакти в хола ми. Зануляването е временно и с общо съпротивление към 2 ома. Изравнителният ток е към 5,3 мА.
    При директно включване, DVD на пауза и усилвател на максимум, брумът в изхода на усилвателя е 42 mV AC, а пиковете са 350mV. Чист брум без ВЧ-смущения.
    7.7. Out amp., dir., zanul..jpg
    Максималният изходен пик на усилвателя е 35 волта. Това прави съотношение сигнал/брум
    40dB. Излишно е да казвам, че е неслушаемо...
    С трафчетата обаче няма никакви ядове! Независимо от галваничната връзка от 1к.ом между входна и изходна маса.

Повтарям се, но пак:
    Целта е минимизиране на изравнителните токове при занулени повече от два аудио-компонента. Големите токове предизвикват и големи падове в проводника-маса, което се сумира със сигнала.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    аз да попитам - уредите са сфазирани, нали?

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Ами Наско, DVD-то ми най-вероятно е с импулсно захранване, двойна изолация и без зануляване.
    Мрежовите трансформатори на усилвателя са на единичен C-cor. Със по две напълно еднакви бобини и пълна симетрия относно захранващото напрежение.
    Ако имаш идея за сфазирането, сподели. Единствено съм сигурен, че как и да включа щепселите, все е тая.

... Единствено съм сигурен, че как и да включа щепселите, все е тая.
    НЕ е все тая.
    ПРОБВАЙ моля ! На слух и/или с уред при свързани и особено при НЕ свързани маси !
    (Сфазирането ПОНЕ може да се ИЗМЕРИ и има ЕДНОЗНАЧНА връзка между звучене и измервания ! )

П.П.
    Полезна тема.

П.П.2 Относно сфазирването дали захранването е импулсно или с траф
    ( симетрично, еднооко, куцо, сакато ... ) НЯма значение, но има значение "връзката" му с другите .
    Редактирано от simon; 31 July 2016 в 17:56.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Трансформаторите с индуктивност 47Н са без резистори и удобни за бъркане и измерване.
    Изход на усилвателя при „права посока” на щепсела му-0,9mV AC, към 60mV като амплитуда
    0.0..jpg
    Изход на усилвателя при „обратна посока” на щепсела му-0,9mV AC, към 60mV като амплитуда
    1.1..jpg
    Разпъната осцилограма- 5us на деление; 0,9mV AC, максималната амплитуда е към 50mV, показва честота 150kHz, но не е еднаква за всички периоди
    2.2..jpg
    Напрежение между масите- „Права” посока на щепсела на DVD и „права”посока на щепсела на усилвателя- 38V AC, максимална амплитуда 64V
    3.3..jpg
    Напрежение между масите- „Права” посока на щепсела на DVD и „обратна”посока на щепсела на усилвателя- 26V AC, максимална амплитуда 48V
    4.4..jpg
    Напрежение между масите- „обратна” посока на щепсела на DVD и „права”посока на щепсела на усилвателя-37,9V AC, максимална амплитуда 64V
    55..jpg
    Напрежение между масите- „обратна” посока на щепсела на DVD и „обратна”посока на щепсела на усилвателя- 26V AC, максимална амплитуда 48V
    66..jpg

Вижда се, че при „право” включване на усилвателя напрежението между масите е по-високо. Чуваема разлика в брума обаче няма спрямо „обратното” включване. За звука няма никаква разлика.

Решавам да включа за по-прецизно чуване слушалките. Делителят им при включване към изхода на усилвателя е 7,5 към 0,5 ома.

С трафчетата с индуктивност 47Н и без резистор брумът при „правото” включване на усилвателя е една идея по-голям спрямо „обратното”. Но на звук разлика няма.

С другите трафчета с резистор между масите брум не се чува и при двете включвания, както няма разлика и на звук.

Също се вижда, че при обръщане щепсела на DVD-то измерими разлики няма. Но няма и в звуково отношение, въпреки че прекъсването на музиката е за по-продължително време (докато се разчете диска) и директно сравнение не може да се получи.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Редно е да се отдели необходимото внимание и на гасящите резонансите на трафчетата RC- вериги (снубери).

При резонанс и без гасяща верига изходното напрежение нараства 2....3 пъти. Опасението е, че ако предното стъпало по някакъв начин се самовъзбуди на резонансната честота, то на входа на следващото стъпало ще се получи допълнотелно усилено напрежение в резонансa.
    Обаче смущениата не са само на определена честота. Какво получаваме на практика.

Екранът е свързан към изходната маса; измервам изхода на усилвателя, усилен на към 3 часа, DVD на пауза:
    При развивка 5ms не се вижда на осцилограмата запълването с висока честота. Затова пускам и на развивка 5us.

Без гасяща RC- верига и без резистор между масите, развивка 5 ms 2,4mV AC, пик на 48mV
    0.0..jpg
    Без гасяща RC- верига и без резистор между масите, развивка 5us, 2,4mV AC, пик на 60mV
    1.1..jpg
    Със гасяща RC- верига и без резистор между масите, развивка 5 ms, 2,4mV AC, пик на 44mV
    2.2..jpg
    Със гасяща RC- верига и без резистор между масите, развивка 5us, 2,4mV AC, пик на 56mV
    3.3..jpg
    Без гасяща RC- верига и с резистор между масите 1к.ом, развивка 5ms, 0,7mV AC, пик на 44mV
    4.4..jpg
    Без гасяща RC- верига и с резистор между масите 1к.ом, развивка 5us, 0,7mV AC, пик на 40mV
    5.5..jpg
    По отношение на смущенията се вижда, че почти без значение е наличието или отсъствието на снубер. Смущенията намаляват, когато се направи резистивна връзка между входна и изходна маси.

RC веригата е подбирана при „достатъчно красива осцилограма” при правоъгълен сигнал с честота 10kHz. Но за съжаление „красивата осцилограма” не прави по-добър звука....
    Изход на трафчето при честота 10kHz без гасяща RC верига и с резистор 1 к.ом между масите
    6.6,.jpg
    Изход на трафчето при честота 10kHz със гасяща RC верига и с резистор 1 к.ом между масите
    7.7..jpg

БЛАГОДАРЯ Наско !
    ( за измерванията и Слушането )

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Тези високочестотни смущения в изхода на усилвателя започват леко да ме изнервят.
    Правя поредното измерване.
    Взимам сигнал от тонгенератора при изход 3V RMS. Масата му е свързана с изходната маса на трафчето, сигнала през 100 ома към входната маса. Първичната намотка е окъсена, за да съм сигурен, че нищо не се подава на входа. Иначе разкъсана връзка между входна и изходна маса. Екранът свързан към изходната маса.Измервам напрежението на вторичната намотка при товар 22к.ома. По логика на изхода не трябва да има нищо. Ама не е така!

С гасящата RC верига на изхода получавам 140mV PtP при честота 200kHz, а без гасящата верига- 3V PtP

Това ме провокира да снема следната таблица без гасяща верига, като до към 400 Hz на изхода няма почти нищо:

Честота, kHz______1,7____3,7___7,5____10kHz___20___100___200kHz
    Изх. Напр., mV PtP_40____80____160____300____400___600__3000mV PtP

Или: въпреки че на първичната намотка не се подава нищо, наличието на високочестотно напрежение между входна и изходна маси индуцира изходно напрежение.С повишаване на честотата изходното напрежение нараства.
    При това положение нещата се променят- необходимо е минимизиране на променливото напрежение между масите. Кондензатор между масите ще върши по-добра работа, отколкото резистор.

Максималната приемлива стойност на резистора беше към 1 к.ом . Кондензатор 1uF при 100Hz има импеданс към 790 ома. Пробвам трафчето заедно с DVD и усилвателя по приетата процедура. На изхода получавам към 0,4mV AC и чуваем брум няма.
    На звук със и без кондензатор няма разлика. Нищо не се губи. На „първо четене”. Утре по-обстойно прослушване. Без гасяща RC верига. Тя влошава звука. Надявам се кондензатора между масите да не променя звука. Все-пак е свързан между входна и изходна маси. Не е в сигналния път.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    да разбираме ли че предишните ти измервания в светлината на последното не са много достоверни? да не би да имаш заигравания на потенциалите между генератора и измервателния уред - постигането на чиста постановка за измерване не е никак проста задача понякога!! пробвал ли си екрана да е свързан към масата на вторичната страна /доколкото разбирам досега е бил свъразн само към първична/ ?

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Наско, може и да има някои разлики. Дай за сравнение нещо от най-фрапиращите разлики от твоя гледна точка. Може би за всяко нещо си има и конкретното обяснение. По някакъв начин не те разбирам.
    Трафчетата по-често са с Ктр=1. Коя ще е първична, и коя вторична, зависи как ще включа кабелите.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    обикновено екрана се включва към изходната маса , но не пречи да се пробва и да се премести на входната
    относно измерванията - може да имаш потенциали между генератора и "измервателя" които да влияят и да се изравняват. от друга страна ако ги изравниш с дебел нискоомов проводник свързан между корпусите/масите им няма как да тестваш разделителните трафове, както и включването на резистор между масите обезмисля ползването на разделителни трафове защото вече нямаш галваничното разделяне

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Наско, посочи конкретните различия, за да видя от къде се получават! Мисля че няма смисъл от общи приказки и догатки. Нали всичко е в ръцете ми и мога да проверя и сравня.

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    нямам толкова акъл
    мисля че за начало трябва да пробваш само измерване на трафчето, а не усложнената постановка с DVD-то усилвателя.
    ако впоследствие се получават такива "вредности" не вярвам вината да е трафчетата

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Наско, трафчетата сами за себе си много добри. Изпълнени на пермалой спрямо силициевите ламели, имат:
    Предимства:
    -от високата магнитна проницаемост е възможно с по-малко сечение на магнитопровода и брой навивка да се получи по-голяма индуктивност
    -работят при по-тесен хитерезис и има по-добър детайл
    -достигат и до по-високи честоти и резонансите може да са далеч над звуковия диапазон
    -по-малки загуби при ниските честоти
    ...но имат и
    Недостатъци:
    -пермалоят работи при по-ниска индукция и са проблем по-високите напрежения
    -с по-малките си загуби магнитопроводът идеално прихваща разсеяните магнитни полета
    -по-малките собствени загуби правят по-силни резонанси
    -като по-високочестотен, магнитопроводът прихваща и честоти, за които не се подозира че ги има

Поставени при реални работни условия, ако недостатъците надделяват над предимствата, за какво са ни изобщо?

Целта ми е: минимизиране на недостатъците при реалното използване на разделителните аудио- трансформатори, както и оптималните им параметри в зависимост от конкретните условия.

Допълнителни измервания при незанулена аудио система:

DVD е на пауза, потенциометъра на усилвателя на 3 часа, екранът е свързан към изхода

При разделена маса изходът е 5mV AC, пик на 150 mV, развивки на 100mV и 5ms. Осцилограмата е запълнена с ВЧ- смущения. Има брум.
    00..jpg
    Кондензатор 1uF между масите, изходът е 0,8mV AC, пик на 11mV, развивки на 20mV и 5ms. По-малки ВЧ- смущения, слабо доловим брум.
    11..jpg
    Масите накъсо, изходът е 0,7mV AC, пик на 10mV, развивки на 20mV и 5ms. По-малки ВЧ- смущения, слабо доловим брум.
    22..jpg
    При разделена маса и развивки на 5us има ВЧ- смушения:
    33..jpg

Измервания при занулена аудио система
    Занулявам DVD и усилвател, но този път с по-дебели проводници по 2,5кв.мм и по около 2 метра дължина:
    Напрежението между нулите е 92mV AC, пик на 400mv, развивки на 200mV и 5ms. Осцилограмата е запълнена с ВЧ- смущения, дето не се виждат на лаптопа
    55..jpg
    А изравнителният ток е 247mA AC
    При директен вход има силен брум, даже потенциометър поставен на минимум.
    Усилен на 3 часа, изходът е 76mV AC, пик на 270mv, развивки на 100mV и 5ms. Брумът е непоносим.
    66..jpg
    При разделени маси изходът е 0,5mV AC, пик на 210mV, развивки на 100mV и 5ms. Осцилограмата е запълнена с ВЧ- смущения.
    77..jpg
    При разделени маси и развивки на 1us, отчетено смущение с честота 634kHz
    44..jpg
    При кондензатор между масите 1uF изходът е 0,7mV AC, пик на 24mV, развивки на 20mV и 5ms. По-слаби ВЧ- смущения. Брум едва доловим.
    88..jpg
    При КС между масите изходът е 2,8mV AC, пик на 20mV, развивки на 20mV и 5ms. . По-слаби ВЧ- смущения. Доста по-силен брум.
    99..jpg

Е много е досадно описването на напреженията като mV AC и пик на mV!
    Включвам Дисторшън аналайзера и правя някакво сравнение:

При наличие на ВЧ- смущения (от точка 0.), осцилоскопа показва 5,0mV AC при пик 150mV, а дисторшън аналайзера показва 160mV RMS
    От точка 1. Осцилоскопа показва 0,7mV AC при пик 11mV, а дисторшън аналайзера показва 11mV RMS
    Неприятно, но ще се наложи да използвам и двата прибора едновременно.
    Това са само данни, изводите по-късно.

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    43
    Бай Наско Здравей!
    Не знам с какъв Ди Ви Ди плейър работиш, но повечето ДВД бюджетни плейъри, имат брум и голям шум дори и на пауза.
    Това съм го констатирал от личен опит със сериозен клас ДВД плеъри.
    Защо не използваш, някакъв Компакт Диск Плейър?
    Редактирано от ДРГеоргиев; 2 August 2016 в 22:44.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Колега, DVD-то ми не е „върха на сладоледа”, но не е и за изхвърляне. Pioneer, DV 585A. Колеги твърдят, че буквата „А” означава, че е обърнато внимание на аудио-частта. Чете всичко до и включително SAСD. Има си и отделен стерео-изход. Нямам особени забележки към него.

При измерванията има случаи, когато смущенията почти изчезват за 10...20 секунди. За мен интерес представлява случаите с големи смущения. Когато всичко е ОК, достатъчни са оптималните кабели. И не може да бъдат евтини. А използването на разделителни аудио-трансформатори е по неволя. Когато няма начин да се мине без тях. Може и да не достигнат цената на добрите кабели, но няма и да са евтини. Ако „се издънят” при тежки условия, каква е файдата, независимо от доброто качество на звук при добри условия.

При наличие на до един занулен аудио- компонент, най-добрият вариант са добрите RCA- кабели. Нищо допълнително не трябва.
    При използване на разделителен аудио- трансформатор най-добрият вариант е директната връзка между масите. С кондензатор е малко по-зле, а пълно галванично отделяне е доста зле.

При наличие на повече от един занулен аудио- компонент, първата задача е свеждане до едно зануляване. За кабелната телевизия си има галванични разделители. Не всички усилватели изискват зануляване. Персоналните компютри по-често не търпят премахване на зануляването- дефектират. Може да се премине и на оптична връзка.

И ако няма друг начин, се преминава към използване на разделителни аудио- трансформатори.
    Те обаче трябва да са достатъчно качествени. И специално аз бих предпочел да са на пермалой. Индуктивността им да не пада под 100Н, резонансът им да не пада под 100kHz. Да могат да работят без насищане на първичната намотка поне на 3V RMS на не по-висока от 15 Hz честота. Коефициент на трансформация до 1:1,5. Тогава звукът се влошава минимално. Е, не трябва да се заблуждаваме, че няма да има някакви загуби.
    Директната връзка с RCA кабел е недопустима.
    При кондензатор между входна и изходна маси брумът е най-малък.
    При директна връзка между масите брумът е малко по-голям. И не е много голям, защото трафчето обръща фазата на сигнала. Смущенията в проводниците на входната и изходната маси се изваждат.

Или: като компромис оптималният вариант е кондензаторна връзка между входна и изходна маси.

Разделителните аудио- трансформатори може да се използват и като симетриращи- за получаване на балансен изход. В този случай не е необходимо галванично разделяна на входна и изходна маси. Изисква по-специално навиване, като коефициентът на трансформация може да бъде максимум 1:2Х1.

Разделителните аудио- трансформатори може да се използват и не по предназначение. За частично „омекотяване” на звука при транзисторните усилватели. Иначе са знае, че това свойство притежават ламповите усилватели. Но за големи мощности са доста скъпи и тежки съоръжения. В това отношение транзисторните усилватели са без проблеми.

Разделителните аудио- трансформатори може да се използват и „за всеки случай”. Когато към аудио- системата не се знае какъв допълнителен аудио-компонент ще бъде включен. И в това отношение не разбирам, защо при достатъчно скъпите предусилватели няма поне един галванично отделен вход или изход. Липсата на такъв може „да убие кефа” на ползвателя в даден момент.

analogsa's Avatar
    Членува от
    Dec 2010
    Възраст
    57
    И в това отношение не разбирам, защо при достатъчно скъпите предусилватели няма поне един галванично отделен вход или изход. Липсата на такъв може „да убие кефа” на ползвателя в даден момент.

В тях задължително има поне един балансиран вход, който напълно решава споменатите проблеми без да внася трансформаторни изкривявания. Освен, разбира се, когато балансираният вход е с трансформатор

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Само като идея към Наско...
    Ако можеш да пробваш сглобка от ламели от един и същ набор, но с участъци от различни материали, за да съчетаеш предимствата на едните и другите...
    Примерно силициева ламарина и пермалой.
    Идеята е взаимствана, от подобни разделителни, балансни трафчета, налични в професионална смесителна конзола Tesla, на БНР, каквито ползвам в едни мои изделия, като DI box.
    Ето ги и тях:
    SANY1360.jpg

Виждат се ясно участъците с различен тип ламарина.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Страница 2 от 6 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени