Страница 2 от 9 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 210

Тема: За пълния член и "й" на края на думите

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Миналата неделя по случайност гледах телевизия и какво да видя: нашият 'небрежно небръснат' министър на образУванието "На 4 очи с Цветанка Ризова' - вайка се, милият, обяснява задълбочено и с много разбиращ поглед, че видите ли - трябвали реформи в образУванието!

Интуитивнои си помислих "-Ми ти какво прави на този пост 4 години, бре &%*&^ ^*&%$%@#!!??"

После някак започнах да си танъникам едно любимо парче от Underground и разбира се, изключих телевизора, който в последните години е превърнат в изключително интензивен източник на новата частица - тъпотрон. Пазете се - облъчи ли ви, лечението е трудно.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от Angel
    ...
    Интуитивнои си помислих "-Ми ти какво прави на този пост 4 години, бре &%*&^ ^*&%$%@#!!??"
    ....
    Подготвял се е за следващите 40, но най-вече, като приоритет, финансово се е подсигурил за следващите 400.

___\_______________________________
    \__/ LZ - Людмил Захариев
    Не е страшно да не знаеш, страшно е да си некомпетентен. - LZ
    http://zahariev.info/avatar/max_002.jpg

Цитат Публикувано от Angel
    Миналата неделя по случайност гледах телевизия и какво да видя: нашият 'небрежно небръснат' министър на образУванието..............
    Намерил си кого да гледаш ...........това същество е пословично известно с тъпизмите си .............цитирам :
    "Аз самият харесвам мислите си, но не винаги ги помня всичките...Когато казвам неща, които невинаги са очевидни, все пак се надявам да допускате, че зад тях стои някаква мисъл." - в-к "Стандарт"

Към останалите участници в темата - господа , както знаете вече е минала на първо четене в парламента поправка според която българския език няма вече да е задължителен ...............тоест УЗАКОНЯВА се неграмотноста !!!
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    87
    17-годишно [color=red]момиче[/color] лежи в разградската болница, след като [color=red]сестра му[/color] - близначка, [color=red]го[/color] блъсна с кола, съобщиха от МВР.

http://www.dnes.bg/article.php?id=69990

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    51
    Цитат Публикувано от eddie
    17-годишно [color=red]момиче[/color] лежи в разградската болница, след като [color=red]сестра му[/color] - близначка, [color=red]го[/color] блъсна с кола, съобщиха от МВР.

http://www.dnes.bg/article.php?id=69990

Граматически напълно правилно.

cecoEL34's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    55
    ...."Аз самият харесвам мислите си, но не винаги ги помня всичките...Когато казвам неща, които невинаги са очевидни, все пак се надявам да допускате, че зад тях стои някаква мисъл." - в-к "Стандарт" ....
    Нямам време за тv и вестници , но ако това е истина-наистина ,,Боже, пази България !"
    ,, ,,Deep Purple" е стил на живот ."

Цитат Публикувано от cecoEL34
    ....
    Нямам време за тv и вестници , но ако това е истина-наистина ,,Боже, пази България !"
    За съжаление нещата са даже още по-зле
    http://my.opera.com/IvailoTonchev/blog/show.dml/1737219
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    87
    Цитат Публикувано от rutcho
    Граматически напълно правилно.
    Да, грешката е при мен.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39
    Иво Сиромахов за новия правопис

Колкото и да мрънкат пуританите, трябва да признаем, че времената на възрожденския правоговор и правопис безвъзвратно са отминали. Последният пирон в ковчега им бе забит от интернет потребителите.

Родната реч, омайна, сладка е заменена от суровия, брутален сленг на виртуалното общуване.

От езика ни изчезват думи и цели изрази, а на мястото им се появяват нови. Дружеското обръщение "байо" отстъпи пред вездесъщото "куре", "келешът" вече е "юпи", "момата" - "пача".

Ако преди хората, търсещи любов, се представяха със скромното "обичам домашния уют", днес те гордо заявяват пред световната мрежа: "мразя лицемерието и лъжата, обичам приятелите и купона, моят девиз е БАДИ 4ОВЕК А НЕ 4ОВЕ4Е". И определят себе си с думите: aз сам мноо луда купонджиика.

Други пък залагат на патриотичните ценности и огласят интернет пространството с бодрия призив: САБОДЕТЕ СЕ БЪЛГАРИ!!!!

Вече не се казва: "Сполай ти, добри юначе", а се казва: "кефиш, маафака, кефиш."

Езикът дотолкова се е променил, че вече няма нищо общо с архаичните езикови правила, които се учат в училище.

Например пълният член е изчезнал толкова отдавна от интернет форумите, че никой не си спомня дали изобщо някога го е имало.

Крайно време е промените да се регламентират. Назрял е моментът да узаконим правописа на новия български език.

1. Буквите "ч" и "ш" отпадат от азбуката, понеже ве4е никой не ги използва. На тяхно място влизат отдавна наложените 4 и 6.

2. Отпада буквата "ъ", за да не се 4удим как се пи6е "мал4ание", "сагласна сам" и т.н.

3. Отпада и буквата "я". В момента е възприето тя да се изписва като "q", но това саздава проблеми, за6тото някой я 4етат като "кю" и става мазало. По добре е да се изписва като "иа", например лелиа, диниа, Иамбол, Балгариа.

4. Предлагам да отпадне и буквата "й", за6тото е са6тата като "и". Ниакой тапанари са против и казват 4е ако махнем и краткото как сме 6тели да пи6ем иордан иовков. Ма тиа са напално истре6тели ве, за кво да даржим неква буква само заради един гимнастик : кво като е вип9 ба6та ми го познава и вика 4е бил свестен тип

5. Тоа ермалък са6то е напално изли6ен. Закво ти е само да ти зима место на клавиятурата ебаси. Закво треа да има буква коиато се пи6е само в три думи. Ьога, ьод и идьот. Тва е расхи6тение.

6. главните букви са пална простотиа. нема нужда от тиах. секи интелигентен 4овек се досе6та каде по4ва изреч4ението и каде не по4ва. то си е мноо ясно

7. пи6е се "незнам", "неискам", "нестава", "немога". разбрахте ли БАЛЪЦИ!!!!!

8. си4ките запетаики то4ки терета и подобни лаина триабва да отпаднат: на кои му пука за тиа не6та?

a наи добре е направо да се мине на latinica 6toto taka sme si swiknali ebasi werno 4e po nekoi foromi ne dawat dase pi6e na latinica 6toto sa ebahti zadrastenite9 cveti cunkam te prase takowa: nowata tupalka na koceto i raina kurti mifki: da go duhate heitari!!!!!!!dowe4era 6e se razmajem na kupona na gecata axaxaxax gecata e golem zakleam se naprao neam dumi kopeleeeeee taa galena e superzle ebahti selskata pra4ka axaxaxaxax a Weso e pedal

http://www.ivosiromahov.com/2_article/a49.html
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

milmar's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    44
    Тази година съм пъволак (не аз лично , разбира се ) . Ами започвам да не се чудя вече на правописа на младежите . Съвсем естествено е така , като гледам на какъв хал е цялото УбразУвание , имам предвид начина по който са направени Очебниците им . Повярвайте писани са от безхаберници , хора които несъзнателно (или съзнателно) се опитват да провалят и малкото останало . Замислям се дали не е добре да има референдум по смъртното наказание .
    Акълът е стока такава: който има - купува, който няма - прeдлага.

marvin's Avatar
    Членува от
    Mar 2008
    Възраст
    47
    Може би, наистина е време да променим правописа.
    Едно учениче написало
    във свойта тетрадка за класно:
    „В неделя бяхме в гУрата
    и играхме и беше прекрасно!“

Правописната грешка, разбира се,
    учителят стар забелязал,
    но със молив червен във ръката,
    въздъхвайки тъжно, си казал,

че горите, каквито са днеска,
    изпосечени, грозни, едва ли
    на тоз негов възпитаник малък
    много свежест и хубост са дали,

и че може би трябва наистина
    тези днешни гори безобразни,
    пълни с рев на мотори, транзистори
    и останки от обеди мазни,

да се пишат не вече със „О!“-та,
    в знак на радост, възторг, изненада,
    а със „У!“-та, в които да има
    недоволство и яд, и досада.

Но тез думички „беше прекрасно“,
    със които това учениче
    изразило е своето щастие —
    той си казал — от тях си личи, че

то е тичало, то се е крило
    събирало гъбки, играло
    и за три недозрели къпинки
    колене и ръчички издрало.

Не, не бива да бъдат вгорчени
    тези детски щастливи недели…
    Една грешка, и то правописна
    все едно, че не сме я видели!

Джани Родари

calibraa's Avatar
    Членува от
    Feb 2009
    Възраст
    33
    Да вдигна темата малко, защото се вбесявам вече. Всеки ден попадам на редица римски имена, вероятно членове на клуба, които все още не познавам:
    кутиЙ,
    видиЙ,
    симпатиЙ

и някоЙ споменавани и назад в темата -
    организаций,
    идей,
    резерваций....

ХОРА, МОЛЯ ВИ ВЗЕМЕТЕ СЕ В РЪЦЕ! СЛАГАНЕТО НА "Й" В КРАЯ НА ВСЯКА ДУМА ЗА ЩЯЛО И НЕЩЯЛО НЕ НОСИ ДИВИДЕНТИ, НЕ ГО СЛАГАЙТЕ ТАКА ЩЕДРО!

Да не говорим за абсурдното: голЯми, бЯли, лЯтни и т.н...

Оти инак да си го редим кой как си го знае, па да става що че става... кой какво разбЕре си е за него!
    Редактирано от calibraa; 14 February 2012 в 17:02.

Прав си , неграмотността е повсеместна , но това е личен избор ! Мен също много ме дразни , именно неправилното употребяване на буквата " Й " ! То само това да беше обаче !

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Горното е едно грамотно - написано възмущение.

Не е лесно... Дисциплината се нарича "Синтаксис" и не е космическа наука.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Някъде в началния курс, на времето, ни разясниха, че има разлика между правилния говор и правилното писане. По-просто казано - пише се едно, произнася се друго. Пак там ни учиха да четем, осмисляме и използваме сложни изречения от най-различен тип. Между другото четяхме доста книги, които също формират езиковата куптура. Още си спомням абзаци с площ 1/3 от страницата, които всъщност са заети само с едно единствено изречение. Поемаш си въздух, прочиташ го, ако не ти е ясно го опростяваш и накрая го възприемаш. На третото прочитане остава само насладата от фривония полет на авторовата мисъл. Като задобрееш се справяш и от първия път. Това по телевизията няма как да се случи, в интернет пък хич.

Поздрави от Батерий, легионер на Критерий.

Фен Angel's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    За удобство премествам тук темата за правилата за синтаксис в българския език, а там, откъдето я взех е оставено постоянно пренасочване. Заповядай, Goldbyrk.

high-end audio maniac kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    57
    Цитат Публикувано от Angel Покажи мнения
    Горното е едно грамотно - написано възмущение.

Не е лесно... Дисциплината се нарича "Синтаксис" и не е космическа наука.
    Прав си,пустата му запетайка,къде ли се слага???
    Редактирано от kygar; 14 February 2012 в 22:36.

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Прав си,пустата му запетайка,къде ли се слага???
    А за удувителният да не говорим !

Цитат Публикувано от Angel Покажи мнения
    За удобство премествам тук темата за правилата за синтаксис в българския език, а там, откъдето я взех е оставено постоянно пренасочване. Заповядай, Goldbyrk.
    Благодаря ти , ще се възползвам! До тогава е добре да научиш , поне мястото на препинателните знаци !

Петър Велков
    Guest
    А вие в Русе чували ли сте, че интервал се оставя след препинателните знаци, но не и преди тях?

Цитат Публикувано от Петър Велков Покажи мнения
    В един софийски "ресторант" на менюто има "Телефон за резерваций" - аз лично за такъв римлянин не съм чувал, за вас не знам
    Петре, да не забравяме, че сме се населили в бивши "римски" земи. На мен специално, адски много ми харесва да си украся "и"-то с "лястовичка" отгоре и! Много красиво изглежда : "й"-то. ... пък и звучи аристократично, меко, приятно като транзисторен усилвател (не само по "римски").
    Всички допускаме г(ф)решки, но в повечето случай го правим от бързане да не си загубим мисълта. Рядко има "неграмотно"-пишещи във форума.
    Иначе е много приятно гато ида на село да чувам следната омайна родна реч :
    - Е па он требеше да е одил да копа компирите ма.
    - Е... требеше, ма сее насвинкил у крачмата. Са шо че го праимо ? Не мое и да оди, камо да копа ... ! Бре дзвер ниеден!!!

Сегашната младеж е много по-зле ... [COLOR=#3E3E3E]sinigersky[/COLOR]
    [COLOR=#3E3E3E] добре е описал нещата ...[/COLOR]
    обича музиката. "Красивият човек живее в един идеален свят, в който няма никакви смущения. За да бъдеш красив, в твоя свят трябва да има музика. Музиката е проява на ума във външния свят. Красота и музика -това е идеалният път."
    Беинса Дуно

Членува от
    Dec 2008
    Възраст
    39

Jesus saves

"Има ли бриджаджий ?"
    Форумен герой, AD 2012

Значий.... искам да си направя запазена марка, всяко мое изказване завършващо на "й" и оттук насетне да се счита за такова! Всяко копиране от тук нататък, ще се счита за посегателство върху марката ми! И на мен не ми е лесно когато чета много публикаций с тряснати къде трябва и не трябва запетайки, точки, тирета..., но какво да се прави... Сега след като си запазих "й"-то, съм по-спокоен.
    обича музиката. "Красивият човек живее в един идеален свят, в който няма никакви смущения. За да бъдеш красив, в твоя свят трябва да има музика. Музиката е проява на ума във външния свят. Красота и музика -това е идеалният път."
    Беинса Дуно

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    50
    Ще те разочаровам. В друг форум една немалка група хора общуват по същия начин и със същите подбуди.

Петър Велков
    Guest
    Виктор има последователи и почитатели, явно

Страница 2 от 9 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени