Страница 1 от 9 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 210

Тема: За пълния член и "й" на края на думите

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39

За пълния член и "й" на края на думите

Имам чувството, че малцина знаят „тайната” на пълния член, както и на и/й на края на думите!
    Да не би да са се сменили граматическите правила, пък аз да не знам?!? Защото положението е наистина брутално - във всеки втори пост във форума пълният член не е като свят. Също "й" забелязвам с изненада, че се явява проблематично...

Взето от
    http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?768

ПЪЛЕН ЧЛЕН
    Подлогът в едно изречение трябва да се членува с пълен член. Подлог се нарича извършителят на действието от граматична гледна точка.
    Клиентът плати цялата поръчка авансово.

В повечето случаи е доста лесно да се определи подлогът, но понякога това може да бъде доста трудно. В изречения със страдателен залог лесно може да се обърка извършителят на действието:
    Обектът се охранява.
    Магазинът е затворен.

Грешна употреба:
    Обекта се охранява.
    Магазина е затворен.

Подлог в този случай е не логическият извършител на действието, а граматичният.

Съществително и прилагателно, пред които има предлог НИКОГА не се членуват !

Й ИЛИ И
    „Й” в единствено число преминава в “И” в множествено число в следните случаи:

1. Съществителни имена от мъжки род с повече от една сричка.
    единствено число множествено число
    славеЙ славеИ
    пороЙ пороИ
    героЙ героИ

2. Притежателни и възвратнопритежателни местоимения.
    моЙ моИ
    твоЙ твоИ
    своЙ своИ

3. Въпросителни и относителни местоимения.
    коЙ коИ
    коЙто коИто
    чиЙ чиИ
    чиЙто чиИто

4. Неопределителни и отрицателни местоимения.
    някоЙ някоИ
    нечиЙ нечиИ
    никоЙ никоИ

5. Обобщителни местоимения.
    всякоЙ всякоИ
    6. Формите за множествено число НИКОГА не завършват на –Й:
    идея идеИ
    организация организациИ

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    28
    Един лесен начин за откриване на подлога Ако може да се замени със "ТОЙ", значи е подлог и се членува с пълен член

Вероятно за това няма жени във форума. Като видят колко неправилно употребени меки члена има и се отказват. Казват че академиците държат на пълния член в езика ни само по политически причини.
    "Мъж и жена гледат телевизия - някакъв проповедник говори за вярата, за молитвите и т.н. По едно време казва: - Вярата в Господ може да излекува всяка болест. Достатъчно е по време на молитвата да вдигнете едната ръка във въздуха, а другата да сложите на болното място… Мъжът вдигнал едната си ръка, а другата сложил върху члена си. Жена му го погледнала и измърморила: - Стори ми се, че каза “да излекува болест”, а не да “съживи мъртвец"
    След продължително членуване, отмората е задължителна.
    五郎

Ще видите вие, чичко ви Местан като прокара закона, че не е задължително граматично правилното прилагане

___\_______________________________
    \__/ LZ - Людмил Захариев
    Не е страшно да не знаеш, страшно е да си некомпетентен. - LZ
    http://zahariev.info/avatar/max_002.jpg

Петър Велков
    Guest
    Цитат Публикувано от LZ
    Ще видите вие, чичко ви Местан като прокара закона, че не е задължително граматично правилното прилагане
    И ще станем като турците

Там няма пълни/кратки членове, лица, числа, такива глупости... Ще звучим по такъв начин:

- Пешо къде ходиш вчера вечер?
    - Кръчма с Гошо, яде пица, пие ракия, после мацки в дискотека, сега боли глава.

Svetlin's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    46

Re: За пълния член и "й" на края на думите

Цитат Публикувано от sinigersky
    ...
    Желая ти успех. Това е казвано, казвано, казвано, писано, писано, писано, поправяно по постовете с червен цвят, с големи букви, с поставяне на специални знаци за редакция, и всичко това без никакъв успех и надежда за такъв. Неграмотниците са си неграмотници и това е непоправимо. И не само това, ами войнствено ще ти отговорят, че това било технически форум, а не литературен, и че било по-важно да обменят мисли и чувства за аудио техника, а не да пишат правилно.

Има една, вече огромна, тема във форума на HWBG, която отворих преди време - "Феноменът Батерий". И там са технически форум де, но както се забеляза - то си е до други неща, а не до това дали човека пои жици или пише стихове.

siv's Avatar
    Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    32
    тук е момента да се разпиша с моята любима грешка: еФтин. Всъщност думата е еВтин, но така и не се научих че се пише със В, както и раСтение а не раЗтение
    Стига толкова самокритика
    "Има две безкрайни неща - вселената и човешката глупост, като за първото не съм много сигурен..."
    А.Айнщайн

А нещата са толкова прости - пишеш в MS Word, като ти подчертае с червено - десен бутон и малко мисъл.

Препоръчвам силно Itaest!

В края на краищата никой не се е родил научен, освен това езика се развива, за съжалени в момента към мутрочалгопростащината.

Моята лична борба е със серния оксид и диоксид, ще черпя много, ако някой открие кога се зароди тая поредна простотия и от кого, разбира се!

Цитат Публикувано от tarambuki
    ...Моята лична борба е със серния оксид и диоксид, ще черпя много, ако някой открие кога се зароди тая поредна простотия и от кого, разбира се!
    От журналистите, които са гьонове във всички технически области. Освен това като ги слушам по радиото, разбирам че елементарни понятия срещат за първи път и не знаят къде е ударението.
    Ами как четат числата след десетичната точка. Например курса на валутата. Не са чували в училище за десети, стотни, хилядни, десетохилядни и т.н.
    Скорох слушах един невеж журналист да коментира, че орбитата на новоизстреляния спътник е на 400 000 км около Земята. Явно са му се сторили малко 400 км и е добавил още 3 нули. Той не е чул за геостационарната орбита - 36 000 км и не знае че на приблизително на 400 000 км е орбитата на Луната.
    五郎

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    52
    В българския книжовен език е допустимо в устнатa реч вместо пълен определителен член да се произнася кратък. Това е довело до объркване на правописа на голям брой хора.
    От много години научните среди водят полемика дали въобще да не отпадне изискването за пълен член. Липсата му (в случаи като инверсен словоред например), води до логическа неяснота.
    Според мен ако всеки вложи мъничко старание да се изразява по-добре, всичко ще е наред. Много хора пишат еФтин или ламБа, въпреки че знаят правилния им правопис. Тези, които не го знаят, лесно могат да го приемат за верен.

milmar's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    45
    Според мен ( грубо звучи , знам . ) простотията и неграмотността се налагат много силно . НиШТо чудно да се промени граматиката , явно се е тръгнало по течението и няма как ....

УбразУванието е под всякяква критика за съжаление , никой май не се интересува ни от граматика , ни от математика , ни от техника ...... Интересуват се само от политика , и то само в частта свързана с пълненето на собствените им джобове ...
    Акълът е стока такава: който има - купува, който няма - прeдлага.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    39
    Моят призив беше най-вече към всички тук.

Иначе да обърна внимание на още един конкретен случай, когато мнозина пропускат пълния член: в изречения с глагола "да бъда" и неговото спрежение "аз съм, ти си, той/тя/то е".

"Усилвателят е красив." (а не "Усилвателя е красив") Той извършва действието да бъде красив.

Когато словоредът е по-оплетен, става още "по-сложно":

"Знае ли някой, колко е мощен усилвателят?" (Усилвателят евентуално би извършвал действието да е мощен, а ние питаме за това).

"Като знам как е словоредът, ще кажа правилно изречението."

Svetlin's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    46

И особено:

6. Формите за множествено число НИКОГА не завършват на –Й:
    идея идеИ
    организация организациИ
    Няма такова животно като "организаций", "идей", "емоций" и пр.

Петър Велков
    Guest
    В един софийски "ресторант" на менюто има "Телефон за резерваций" - аз лично за такъв римлянин не съм чувал, за вас не знам

"Знае ли някой, колко е мощен усилвателят?"
    Ами така?
    Знае ли някой мощноста (или мощността) на усилвателя?

Svetlin's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    46
    Няма или - мощносТТа.

mbg's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    28
    А "незнам" къде е?

Svetlin's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    46
    при "немога"

Banned
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    46

Цитат Публикувано от Svetlin
    ...
    Желая ти успех. Това е казвано, казвано, казвано, писано, писано, писано, поправяно по постовете с червен цвят, с големи букви, с поставяне на специални знаци за редакция, и всичко това без никакъв успех и надежда за такъв. Неграмотниците са си неграмотници и това е непоправимо. И не само това, ами войнствено ще ти отговорят, че това било технически форум, а не литературен, и че било по-важно да обменят мисли и чувства за аудио техника, а не да пишат правилно.
    Прав си http://www.bgaudioclub.org/showthread.php?408

Svetlin's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от неназован потребител
    След [color=red]дълак [/color]размисъл [color=red]раших [/color]за последно да ползвам за предусилвателя 4 бр. ЕСС81 от Венко за да съм сигурен че рабтят.
    Ще сменя и елементите на схемата за ЕСС81 който Милен е посочил.
    Имам малко [color=red]неясност [/color]на Крънч канала.Кондензатор със стойност примерно 222к,102к не съм срещал такива.Предполагам не е някаква грешка в схемата а за някакви по-особени кондензатори.
    Днес ходих до единствения магазин за електроника в Свищов и се оказа че доста от частите ги няма.
    Та [color=red]вапросът [/color]е от [color=red]каде [/color]да ги поръчам с доставка по Еконт примерно,някой стабилен [color=red]саит [/color][color=red]кадето [/color]да си пусна заявка и която да ми [color=red]испълнят [/color]малкото количество елементи по няколко [color=red]броики [/color]от вид примерно.
    Милене можеш ли да ми кажеш какви [color=red]ралета [/color]да си купя като поръчвам частите за управление на каналите след време мисля ако тръгне схемата да сложа и чистия канал.Та [color=red]мисалта [/color]ми е да ги поръчам от сега ня после да поръчвам само тях.
    И тези кондензатори със стойности пт 0.047mF,0.03mF,0.02mF нали се равняват на 47нФ 30нф и 20нФ,защото тук в магазина на са и чували за 0.047мФ примерно.Да ги заменя с нФ няма да е проблем предполагам
    Без коментар!

Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    87
    Министърът на културата (професор при това) пише "Збогом, Мария!", вие сте седнали да коментирате тийнейджъри, които са израстнали с интернет и една книга не са прочели през живота си.

Класната му се оправда по телевизията. Момчето не било ученолюбиво, бягало от часове и ходело на снимки.
    Всеки илитерат, носи в раницата си министерския жезъл.
    五郎

Цитат Публикувано от eddie
    Министърът на културата (професор при това) пише "Збогом, Мария!", вие сте седнали да коментирате тийнейджъри, които са израстнали с интернет и една книга не са прочели през живота си.
    Той министъра след още няколко години няма да знае какво е "На всеки километър", ама тийнейджърите имат шанс да се понаучат!

Цитат Публикувано от eddie
    Той е министър на културата, а не на образУванието!

Страница 1 от 9 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени