Страница 27 от 28 ПърваПърва ... 2 17 23 24 25 26 27 28 ПоследнаПоследна
Резултати 651 до 675 от 676

Тема: TDA2050 завършен

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Захранването не е импулсно, не съм го отварял, но е тумбесто и тежко, като да има мрежов траф вътре, масата е опроводена като на схемата за опроводяване при единично захранване, само корпуса още не е свързан и входовете са директно на кабела.
    При пробите с мрежов трансформатор от халогенна лампа 16VDC, както и със зарядното за радиостанции 18VDC, по-малко грее, тока, който дърпат 2-та канала при максимално усилване беше около 200mA.

Проблема може да е от по-големия кондензатор C3, който сложих или от самия кит (има разминаване и в стойностите, и положението на елементи в обратната връзка, сравнено със схемата от дейташита).
    Чакам друг траф, но ще го пробвам и на акумулатор тези дни... така или иначе е за екперименти.
    Редактирано от deo71; 12 June 2018 в 08:26.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    29
    Цитат Публикувано от deo71 Покажи мнения
    - без сигнал на празен ход само един канал стига 59 градуса на радиатора при консумация само 15mA (последната снимка)
    TDA2050 има поне около 50мА ток на покой (това е само при един чип), така че отделената мощност трябва да бъде минимум 1,4W само от единия канал.

1.4 вата ще разсейва дори голия чип без радиатор. Ако на този радиатор вдига измерени 60 градуса, определено разсейваната мощност трябва да е доста по-голяма по някакви причини.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    29
    Аз също мисля, че нещо не е наред. Ето тук намерих подобен проект дето съм правил преди време пак в кутия от PC захранване. Дори ползвах импулсно от принтер 32V и не е имало никакви ядове.
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...B0%D1%82%D0%B0
    Даже радиаторите ми се струват по-малки.
    При еднополярно захранване бих препоръчал да не се ползват изолационни подложки, а чиповете намазани с паста да се лепнат директно за радиатора. Той пък от своя страна, както и корпуса на кутията да са стабилно свързани с масата.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    В дискутираната реализация има много случайни или неясни моменти:
    1. Екраниран ли е сигналният кабел и идват ли по него ВЧ сигнали извън звуковия обхват?
    2. В захранващите вериги има ли блокиращи кондензатори 100nF?
    3. Бушерото изправно ли е?
    4. Има ли топлопроводяща паста м/у чипа и радиатора?
    5. На пръв поглед този радиатор ми се вижда малък. Бих сложил два такива.

На първо време дай входа накъсо с по една жичка на платката, сложи кондензатори 100nF между + и - на платката и виж как ще са температурите.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    В дискутираната реализация има много случайни или неясни моменти:
    1. Екраниран ли е сигналният кабел Не и идват ли по него ВЧ сигнали извън звуковия обхват? Не съм проверявал, но ползвам същия телефон с други усилватели, които не греят.
    2. В захранващите вериги има ли блокиращи кондензатори 100nF? Да, оригиналните са преместени и запоени директно в/у чипа, сменен е С3 22uF с 1000uF, както е в дейташийта. Ще възстановя оригиналната конфигурация на единия канал и ще замеря - първо пуснах единия кит в оригилния вариант на 18В и малък радиатор, и грееше съвсем слабо...
    3. Бушерото изправно ли е? Не знам, не съм го променял.
    4. Има ли топлопроводяща паста м/у чипа и радиатора? Да, една от най-добрите, които ползвам за процесори; слюдената подложка е разполовена за двата чипа. Според инфрачервения термометър корпуса на чипа е с 1 градус повече (но не му вярвам много).
    5. На пръв поглед този радиатор ми се вижда малък. Бих сложил два такива. Обмислям такъв вариант.

На първо време дай входа накъсо с по една жичка на платката, сложи кондензатори 100nF между + и - на платката и виж как ще са температурите. Ок
    Благадаря за вниманието, за съжаление довечера няма да остане време, но не е спешно... ще пиша, като имам резултат.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    43
    А резисторът във веригата на бушеро грее ли?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Ако е прекъснал може никога да не загрее.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    29
    Обърках се вече за коя схема говорим. Усилването не трябва да пада под определена граница, иначе чипа става генератор. Според каталога е 30dB, което е х31. Ако стойностите са ти 47к/3к нищо чудно, че пищи.
    http://www.st.com/content/ccc/resour...CD00000131.pdf

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Схемата е на кит-а от Елимекс.

Нямах и вчера много време, но успях да свържа новия траф.
    Няма промяна - междувременно отворих и захранването за принтер - вътре наистина има мрежов траф (не толкова голям, колкото ми се искаше), грец и 6800uF кондензатор.

DSC_0751.jpg

Окъсих десния вход направо на платката, но чиповете пак греят еднакво.

Бушеро резистора грее, едва се държи, достига същата температура, като на чипа.

Върнах оригиналния кондензатор С3 на левия канал и смених С4 с други керамични 100nF, отново без промяна

С новия траф измерих обща консумация към 600 mA на празех ход с окъсени входове, може да не съм измерил правилно онези 15 mA - на захранващя вход на левия уреда показа първо 20, после като разтърках сондата, 300 mA - пада на напрежение също ми се струва доста голям - от 44VDC на празен ход слиза до 38VDC, отново с окъсени входове.

Захраних отново със 16VDC и измерих с инфрачервения термометър 36 градуса на чиповете, толкова и на бушеро резистора. Може да са го оптимизирали за автозахранване...

Ще преправя левия канал да отговаря на схемата на дейташийта, да видим какво ще се получи.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    48
    Щом ти грее и бушерото, чипът се самовъзбужда на високи честоти...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Ако в училище не учите физика и химия, то целият ви живот ще бъде изпълнен с чудеса и вълшебства...

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Направи R1, R2, R5 22kOhm, R4 680 Ohm, C1 2.2uF.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    43
    Окъсих десния вход направо на платката, но чиповете пак греят еднакво.

Бушеро резистора грее, едва се държи, достига същата температура, като на чипа.
    Както ти казах усилвателят ти осцилира. Това чете ли го?

Цитат Публикувано от Lyubcho_88 Покажи мнения
    Усилването не трябва да пада под определена граница, иначе чипа става генератор. Според каталога е 30dB, което е х31. Ако стойностите са ти 47к/3к нищо чудно, че пищи.
    http://www.st.com/content/ccc/resour...CD00000131.pdf
    Направи това което ти е писал L.K.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Както ти казах усилвателят ти осцилира. Това чете ли го?

Направи това което ти е писал L.K.

Да, прочетох го, преди това бях спокоен, сега не съм

Остани си спокоен, ще си изгорят чипчетата, по живо и по здраво...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Смених елементите на левия канал, дори размених местата на R4 и С5, само бушерото не съм променял.
    При макс. напрежение 40V измерих 500 mA консумация само на този канал, другия беше изключен.
    Окъсих входа на платката и след 2-3 минути температурата на чипа и бешерото мина 70 градуса, отделно се чуваше много гаден брум, дори при окъсен вход... т.е. положението стана много зле.

Превключих трафа на едната намотка - излезе 20VDC и нещата се поуспокоиха - при окъсен вход измерих 12 mA (този път със сигурно разтъркване на сондите) и 27 градуса на чипа/бушер резистора при 25 градуса на другия неработещ чип. Нямаше брум.

Тази сутрин го пуснах пак, този път със сигнал от телефона на усилване около 3/4 - при 21 градуса на неработещия чип и околните предмети, температурата на чипа/бушер резистора стигна малко над 23 градуса за една Wish You Were Here песен.
    Отделно звука ми стори някак си по-кристален - преди имаше едно гъгнене в ниските, което приемах за внушение.

Може би чипа не е съвсем истински и не понася над 40V - все пак по 2 белега не отговаряше според статистиката на руснака.
    Може след време да пробвам другия канал със стойности от дейташийта на TDA2030, преди да реша окончателно какво да правя с тези китове (купувах ги за в колата, но отпаднаха след като смених knewood-а с китаец с доста приятен бас, даже махнах тубата и си освободих място).

TDA2030_single_PSU.png
    Редактирано от deo71; 15 June 2018 в 09:02.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    29
    Искаш ли да опиташ да ги префасонираш в двуполярни да видиш дали ще е по-добре?
    tda2050 single to dual voltage.PNG
    - махаш C2, R1.
    - мост на мястото на C7 и R2.
    - кондензатор на краче 3 към маса.
    - подаваш отрицателно напрежение на краче 3.
    - внимаваш вече с подложките т.к. корпуса е свързан с краче 3, което ще бъде минус, а ако радиатора е на маса ще стане късо.
    Редактирано от Lyubcho_88; 15 June 2018 в 10:24.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    С неговия начин на мерене на тока ще изгори чипа.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от Lyubcho_88 Покажи мнения
    Искаш ли да опиташ да ги префасонираш в двуполярни да видиш дали ще е по-добре?
    в момента не съм сигурен дали искам да се занимавам въобще... но май да

Може би е най-добре да си направя нови двуполярни, дори и да са на универсални платки като в темите по-назад.

Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    29
    Ъпдейтнах мнението по горе. Погледни го за детайли и питай, ако има нещо неясно. Виж дали работи идеята, ако да после лесно ще си направиш нови, но ако няма подобрение може чипа просто да е менте.

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    50
    в момента не съм сигурен дали искам да се занимавам въобще...
    Мислиш в правилната посока.
    Ясно стана от преди 30-тина поста че не ти е работа да се занимаваш с неясни и мътни за теб и не само за теб неща!
    Нищо лично но пред фактите и боговете мълчат.В една тема отпреди 10 години "зачената" е недопустимо да има такива постове и писания!Все пак това е форум "технически" а не средище за "мераклии и търсачи на внимание"
    Жалко за знаещите и можещи колеги че се връзват на хора за които е малко късно за проява на младежки ентусиазъм и стремеж да се покаже "барабар Петко с мъжете".
    Стремежът на съфорумците е добре да се насочи в по-креативни идеи и предложения от тези които продължават да се обсъждат в "безкрайни теми като тази".Светът както се вижда се променя с невероятна скорост и това трябва най-накрая да се вземе впредвид ,иначе и в следващите 500 години пак ще сме последни в Европа,ама този път няма да сме само в Европа.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    46
    Точно защото е технически форума е добре да има такива теми, да се знае какво е положението с китове като този.
    Може някой като прочете резултатите да се откаже от покупката им, или поне да няма големи надежди.

Въобще нямам нужда да ми се обръща внимание - просто споделям какво установявам и съм благодарен за насоките, които съответно получавам.
    Както и съм давал съвети, дори не само в този форум, за неща, които са успешни при мен - нали затова са форумите?!

Благодаря за идеята на Любчо - ще видим другата седмица, ако намеря време.
    Редактирано от deo71; 15 June 2018 в 14:30.

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    50
    Тези видеа (как интересно звучи,и тъпо съответно) няма да помогнат нито на теб нито на някой който не е наясно с нещата които иска да разбира,но не може.
    Предните ми постове прекрасно и ясно показват и доказват това.Ако някой не може да се справи с такъв пръд..в чип като TDA2050 който е на пазара от 30 години и има съответната документация (pdf-фи,схеми,и коментари по целия свят отпреди поне 20 години), то по-добре да вземе да се занимава с нареждане на пъзели или икебана!!!
    Замислете се върху този пост!

Страница 27 от 28 ПърваПърва ... 2 17 23 24 25 26 27 28 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени