Страница 1 от 6 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 143

Тема: 2ри акумулатор: предимства и недостатъци....

2ри акумулатор: предимства и недостатъци....

Здравейте колеги
    До сега не бях изпадал в подобна дилема....
    Купих си бензинова кола(до сега карах само дизели с големи акумулатори ) и като реших да си прекарам музиката ударих на камък.
    Като увелича музиката, оборотите на колата се променят постоянно.Това вероятно е заради малкоя акумулатор 45Ah и 35квадратовия кабел за усилватела
    та сега се чудя дали да си взема по-голям акумулатор, или да сложа втори(примерно 50Ah) в багажника....
    има и проблем, че ако реша да е само един не мога да сложа кой знае колко голям поради липсата на място за акумулатор(японците са оставили прекалено малко място)
    Та се чудя какво да правя....
    Сега като пусна някоя песен с нисък бас и направо фаровете зажумяват и волтажа пада доста....
    Само не ми предлагайте слагане на кондензатор - няма да сложа...
    Ако сложа втори акумулатор дали алтернатора няма да се претоварва...някакви други проблеми и тн...

[color=red]Реших , че темата е полезна и я направих "важна" . / МИЛМАР/[/color]

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    60

Re: 2ри акумулатор: предимства и недостатъци....

Според мен алтернатора се грижи за напрежението,а акумулатора е буфер,запас,явно при теб оборотите са на критичния минимум и това води до пад на напрежението.

Re: 2ри акумулатор: предимства и недостатъци....

Цитат Публикувано от radev
    Според мен алтернатора се грижи за напрежението,а акумулатора е буфер,запас,явно при теб оборотите са на критичния минимум и това води до пад на напрежението.
    да но при голяма консумация акумулатора губи голяма част от мощността си и аз си го обяснявам така, че алтернатора започва да наваксва загубеното и така падат оборотите на двигатела(понеже се натоварва от алтернатора), но в същото време компютъра отчита спад на оборотите и подава сигнал за вдигане на оборотите(най грубо казано) и от там почват колебанията в оборотите поради неравномерната консумация на ток
    Надявам се да ме разбирате какво се опитвам да обясня

пп...утре ше направя клипче да го видите на яве

аве пич първо кажи с каква музика си
    и тогава задавай въпроси кажи каква е колата какъв е баса усилватела колко вата е така по лесно ще могат хората тук да ти помогнат
    не се обиждай но това твоето е много относително
    имам това и това кажете какво да правя неми стига тока разясни малко

Плейър:
    Pioneer DEH-7800MP
    Усилвател:
    McHammer Hurricane 1500
    http://www.etc-shop.de/ebay-bilder/1500-Hurricane.JPG
    спецификация:
    power max. 4x375W
    power rms 4x160W
    power mono bridget 1200W 4Ohm
    нч. говорител:
    Pioneer 307D2
    елипси:
    Ground Zero GZTF69T

И елипсите са вързани на усилватела
    Използва се 35квадрата силов кабел с 80А предпазител

Колко ампера ти е алтернатора? Също така помисли и над идеята да си купиш кондензаторче... 1 фарад би ти свършил чудесна работа.

Дизелите по начало са с по-големи алтернатори спрямо бензините. Ето например - един приятел си взе наскоро Венто 1.9TDi - 120 ампера алтернатор. Аз съм с Passat 1.8 мотор и съм с по-големия алтернатор, слаган на този мотор -> 90 ампера. На същия мотор се слага и 70А алтернатор. Прави си изводите.

Петър Велков
    Guest
    ...И решиш ли да слагаш втори акумулатор - задължително сменяй алтернатора, иначе няма да смогва да ги зарежда и двата и проблемите ще станат още повече

задължително ли е алтернатора де е с капацитет по-голям от акумулатора?

Цитат Публикувано от tonto
    ...И решиш ли да слагаш втори акумулатор - задължително сменяй алтернатора, иначе няма да смогва да ги зарежда и двата и проблемите ще станат още повече
    това е лоша новина....

milmar's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от rollin

Цитат Публикувано от tonto
    това е лоша новина....
    Това е въпрос , чийто отговор е много индивидуален .
    Аз най-често казвам : капацитета на акумулатора няма пряко отношение към мощността на генератора .
    Втори акумулатор е добре да се сложи при всички случаи , когато мощността грубо е над 800-1000W . Това гарантира нормална работа на усилвателя , осигурява мощност за пиковете , няма ресетвания на усилвателя в такива моменти . Повечето усилватели нямат защита от понижено напрежение и често горят (захранването) точно заради ниско напрежение , макар и за момент на пиково натоварване .
    Забрави за момент кондензаторите и не си спомняй вече за тях .
    Акълът е стока такава: който има - купува, който няма - прeдлага.

Алтернатора дали ще издържи на товара се чудя само, защото всеки ми казва различно.
    Един вика няма да имаш проблеми, други викат ще имаш....
    Веднага ще сложа втори акумулатор, то по скоро питането в темата беше дали има проблеми като са два или не...

joro's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    61
    ....
    При алтернатора се говори за резерв по мощност и отдаван ток, там няма капацитет, разчита се по спомени(грубо) така: заряден ток за гладен акумулатор 10% от амппер/часовете(за 45Ач ~ 4,5А), плюс необходимия ток за всички консуматори (включени разбира се), предвиждат се консуматорите за ремарке(съобразно мощноста на автомобила) и се слага 30% резерв, съобразен така че при празен ход бордовото напрежение да не пада под 13,6 волта.
    @rollin, като съдя по акумулатора, колата няма да е с голям мотор, нормално е да плуват оборотите при голям товар на бордовата инсталация, алтернатора почва да работи като "спирачка"(за двигателя), а електрониката започва да компенсира, това рефлектира върху оборотите. Ако ще слагаш допълнителен акумулатор, поговори със специалист запознат с бордовото оборудване(електрическо) на твоя автомобил, за да избегнеш проблеми.

milmar's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    46
    Алтернатора дали ще издържи на товара се чудя само, защото всеки ми казва различно.
    Един вика няма да имаш проблеми, други викат ще имаш....
    Веднага ще сложа втори акумулатор, то по скоро питането в темата беше дали има проблеми като са два или не...
    Проблем ще имаш само ако имаш навика да слушаш дълго време и на високи нива музиката си , при "огасен" двигател . Тогава ще имаш проблем независимо дали си с 1 или с 2 акумулатора , е разбира се с 2 проблема ще е по-голям .

Силно разредения акумулатор товари доста генератора , дори в този момент (когато решиш да запалиш) , да си изключил вече музиката . Автомобилният генератор е източник на напрежение ( по терминологията на електротехниката ) , а не източник на ток , както общо взето е едно зарядно устройство . Това означава , че генераторът има малко вътрешно (серийно) съпротивление и се стреми да поддържа 14.4 V при "всички случаи" .
    Затова при силно разреден акумулатор зарядния ток може да стане доста голям , но това ..... е само теория ..... .
    На практика обаче , инсталацията е предвидена за определен тип генератор , т.е. автомобилите с "по-слаби" генератори имат и проводници (от генератор до акумулатор) с по-малко сечение . Този най-често вреден баласт , в такива случаи се оказва "полезен" , ограничава до известна степен тока през генератора .

Ако обаче си слушаш музиката при запален двигател , то на генератора няма да му се отрази кой знае колко това че има още един акумулатор да зарежда .

ПП:

Това с промяната на оборотите на празен ход е нормално , особено при малките мотори , както каза и Joro . Генератора опитва да компенсира консумирания ток , т.е. отдава ел. мощност . При това генератора консумира механична мощност . В механиката мощността е пропорционална на произведението оборотите и въртящия момент . При ниски обороти ----> голям въртящ момент .

Определено няма да слушам силно при загасен мотор.
    Значи няма да имам проблеми...?
    Що се отнася до мотора на колата не е много слаб
    1.6 16в 125коня е

maniqka's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Баце най добре сложи по голям ампераж генератор и смени акумулатора с по голям,иначе или ще ти изпляка статорната намотка или някой диод !
    "_"-"_"

milmar's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от maniqka
    Баце най добре сложи по голям ампераж генератор ....
    Ти прочете ли някъде колко е "ампеража" на настоящия генератор ?

Освен това , след като предпазителя му е 80А и не е изгарял до сега средният консумиран ток едва ли е повече от 30-40 А . Зависи кой какво и как слуша , но при реална музика усилвателя отдава средна мощност около 30-50% от "номинала" си . Не е като тест на синусоида .

Цитат Публикувано от maniqka
    Баце най добре сложи по голям ампераж генератор и смени акумулатора с по голям,иначе или ще ти изпляка статорната намотка или някой диод !
    Проблема е, че няма място за по-голям акумулатор...то ако можеше така нямаше да се мъча с варианти сега

Не ми ли видя мнението... КОНДЕНЗАТОР. Няма какво да се мъчиш.

milmar's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от didoriginal
    ...просто удължава се агонията ....

Цитат Публикувано от didoriginal
    за да има ефект от това чудо трябва да купя марков дето е над 200лв
    еа бошменските или на телстар дето са по 100лв чат пат влошават положението даже(говоря за 1фарад)

Boschmann-а не влошава положението, повярвай. Но дори да приемем, че е така - един читав нов акумулатор е 120-140 лв. Сигурно е, че няма да можеш да зареждаш 2-та със сегашния ти алтернатор. Сметни си и по-голям алтернатор и сметката става way off. Но ти си решаваш - хората отдавна са го измислили иначе.

кондензатор

Най изгодния вариант наистина е кондензатор. Той ще елиминира натоварването на акомулатора при пиковете,и стария акомулатор поне ще може да изживее каквото му е останало. Ако слагаш втори акомулатор в багажника освен цената на акомулатора..предвиди и окабеляването..и цената на нов по мощен алтернатор. Стария дори и да не изгори когато и двата акомулатора са разредени,то ефекта няма да е почти никакъв,защото няма да може да ги зарежда. И проблема с пиковете предполагам ще си остане.

milmar's Avatar
    Членува от
    Jun 2007
    Възраст
    46
    Трябва да осъзнаете все пак един елементарен факт - акумулаторите не консумират ток . Това което товари генератора е консумираната от усилвателя ел. енергия ( ток ) .

Ако имаш усилвател 1kW и ако искаш той да "вади" на изхода си тази мощност - трябва да му осигуриш необходимия ток , инак не става . Дали ще имаш втори акумулатор , кондензатор , или нито едно от двете - сечението на кабелите трябва да е достатъчно голямо . Даже с акумулатор може да се допусне малък компромис със сечението . Така е защото акумулатора е един интегриращ елемент , т.е. пиковете се осигуряват от него , а по кабелите тече среден ток .

А ако искате да си пазите генераторите , просто не си слагайте усилватели , ако някой се сеща за друг вариант ??

Йордан Радев radev's Avatar
    Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    60
    Ако се върнем към първоначалния въпрос, то отговора е:
    И в двата случая,ще постигнеш задоволителен успех.
    И повече натискай педала.

Колеги да не пускам нова тема реших да си задам въпросчето тук,а тои е:пречи ли нещу ако сложа кондензатор 1 FARAD 20-24 Volt при положелие че на котията на амплифера пише 16.6 Volt.Кои ще е по добрия вариант 16-16.8,16-20,20-24 Volt.

няма ли кои да помогне за вупроса ми.

Страница 1 от 6 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени