Резултати 1 до 14 от 14

Тема: Настройки за еквалайзер за различни слушалки

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33

Настройки за еквалайзер за различни слушалки

Привет. От няколко години сериозно ме е разтресла манията по аудиото(преди пак си ме тресеше, но по-леко) и в конкретика доста по достъпният начин да имаш добър звук, а именно слушалките. Чета доста и гледам различни измервания на ЧХ по разни сайтове и от там в моята глава се зароди идеята - настойка на еквалайзера обратна на честотната характеристика, така че да компенсира недостатъците на дадените слушали. Не че е някаква феноменална идея, но за различни мои чифтове пробвах и се получи доста добър резултат. До тук всичко е ясно и близко до акъла.

Всъщност пускам тази тема, понеже открих, че има човек със същата идея, но за разлика от мен, е с измервателната техника. Това което е направил е супер удобно и полезно, та реших да го споделя с вас. Измерил е много различни модели и директно е дал настройки за EQ за примерно Equalizer APO за Windows.

Списъкът може да намерите тук: https://www.reddit.com/r/oratory1990...ist_of_presets

Потребителят е oratory1990 в reddit

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33
    Само да добавя, че ползва като отправна точка кривата на Harman.

Чудесно!
    ... Можеш, ей така, за всеки случай, да минеш през сайта на
    Sonarworks
    Може би ще имат профил и за твоите слушалки. Лабораторно измерен!
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33
    Не го знаех този сайт. Изглежда като точно това, за което говоря. Ще пробвам trial версията. за да видя как е.

Иначе към момента в списъка на Oratory1990 намерих профили за два от моделите, които имам (Hifiman HE400i и Sennheiser HD58X) и резултатът е доста добър. За Final Sonorous VI нямат профил и на двете места, но предполагам в някакъв момент ще измерят и тях.

Любопитно ми е какво е мнението тук за използването на еквалайзер. Да, ясно е, че най-добре е да си купи чвек слушалки или ОТ, които да са максимално flat звучащи, но в крайна сметка това може да не е по джоба на всеки и не знам дали има толкова "перфектни" тела/слушалки. Та с две думи, защо много хора отричат използването на EQ за да коригираш тонално слушалките или колоните си?

Защото е глупаво

И отзад прозира идея в емосмсстайл за 50 кинта слушалки да свирят като за 100000!
    Както е казал поета - да, ама не!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33
    Не съм напълно съгласен с това. Разликата между тези за 100 и 10000 си я има в много други отношения,
    но ако можеш да си оправиш тонално евтините да звучат добре, не виждам защо да не го направиш. Още
    повече скъпите слушалки далеч не са перфектни. Явен пример - скъпите модели на Beyerdynamic, моделите
    на AudioQuest и тн.

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    Цитат Публикувано от astoinov Покажи мнения
    Не съм напълно съгласен с това. Разликата между тези за 100 и 10000 си я има в много други отношения,
    но ако можеш да си оправиш тонално евтините да звучат добре, не виждам защо да не го направиш. Още
    повече скъпите слушалки далеч не са перфектни. Явен пример - скъпите модели на Beyerdynamic, моделите
    на AudioQuest и тн.
    Освен амплитудна корекция (тонално), еквилайзерите и тонкоректорите внасят и фазови корекции. Избързване или изоставане по време в честотния диапазон. Това означава за един и същи инструмент основния тон и хармониците му да са изместени по време. А това опорочава звука му.
    При нежни корекции (до +/- 2...3 dB) слухово трудно се усеща неравномерността на ФЧХ. Тези слаби корекции няма и да са толкова необходими. Но в някои случаи може да са наложи и до +/- 10 dB корекции за амплитудно изравняване. Няма начин да не удари и по фазовите измествания.
    Това налага използване на скъпи и качествени ОТ и слушалки.
    Лично предпочитам да слушам записи с ограничена честотна лента, отколкото допълнително да внасям и фазови измествания. Но за съжаления съществуват множество записи, дето разни "тонмайстори" така са опорочили по-стари записи, дето вече са неслушаеми.
    Успехи!

Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    Освен амплитудна корекция (тонално), еквилайзерите и тонкоректорите внасят и фазови корекции. Избързване или изоставане по време в честотния диапазон. Това означава за един и същи инструмент основния тон и хармониците му да са изместени по време. А това опорочава звука му.
    При нежни корекции (до +/- 2...3 dB) слухово трудно се усеща неравномерността на ФЧХ. Тези слаби корекции няма и да са толкова необходими. Но в някои случаи може да са наложи и до +/- 10 dB корекции за амплитудно изравняване. Няма начин да не удари и по фазовите измествания.
    Това налага използване на скъпи и качествени ОТ и слушалки.
    Лично предпочитам да слушам записи с ограничена честотна лента, отколкото допълнително да внасям и фазови измествания. Но за съжаления съществуват множество записи, дето разни "тонмайстори" така са опорочили по-стари записи, дето вече са неслушаеми.
    Успехи!
    +1

Многократно е споменавано, че в записния софтуер има пресети (както би казал Жорето), които да докарат китарата ти все едно че свири с "оня ламбен Маршал", както и с всички останали Фендер-и примерно. Но след това този мазен маршалски звук отива в ръчичките на майстора зад пулта и му се разказва играта...
    Едва ли не единствения ремастър (както би казал Жорето), който харесвам е на плочата с маймунката. Не че е съвършен де...

Изобщо който не чува високите да си ги усилва, както правя аз понякога.
    Който иска да си еквилизира - прав му път.
    Гледам, без да съм слушалков спецялист, хората наблягат повече на доколко им се покриват ушичките, колко стяга диадемата, колко тежат и т.н.

astoinov, направи прост експеримент - докато слушаш с някои слушалки, натисни с две ръце към ушите!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33
    @Nasko, благодаря за обяснението. Изглежда имаш доста повече опит от мен. Имам нужда да се ограмотя малко повече относно закъснения и фази, понеже ми убягват все още. Иначе в повечето случаи, поне за слушалките които аз притежавам корекциите не са с много db. При Hifiman HE400i има един пик около 8.5 kHz, за който е нужно малко по-голямо намаляване на dB (към -8dB по спомен).

@tarambuki, ако записите са оцапани още на студийно ниво, то моето EQ надали ще омаже чак толкова нещата . Иначе за комфорта - важно си е. Последните слушалки, които си купих много ми харесват като звук, но са половин кило. Кавото и да е като поседиш час, два и ти идва в повече.
    Относно екперимента с притискането към ушите - с каква цел? Опитал съм и при почти всеки модел ефектът е различен. На отвоерените Hifiman само докато си доближиш ръцете до слушалките и звука става тотално различен. На други отворени (Sennheiser HD58X, AKG K7XX), няма никаква разлика. На някой от затворените, които съм слушал тотално се променя звука (яко бас), на други не.

Друго интересно нещо свързано с EQ. Audeze имат софтуер, който дават със слушалките си (клас повече нули в цената, отколкото му се иска на човек), който всъщност е точно EQ и твърдят, че ги прави да имат по-флат, мониторен звук за ползване в студиа и тн. Мисля, че Reveal се казваше или нещо такова. Може и да правят нещо по въпроса за фазата, не знам, но това което бях намерил като инфо беше само EQ крива.

... При Hifiman HE400i има един пик около 8.5 kHz, за който е нужно малко по-голямо намаляване на dB (към -8dB по спомен)...
    Горното е : прочетено , измерено (как?) , слушане с проби/грешки и добра преценка с "данните" ... , кое е вярното ?
    Подозирам, че ако имаш възможност (дори) с терц-октавен EQ да намалиш с подозираните 8.5 кХц с 8 дБ , HE400i ще станат доста по-неслушаеми .

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33
    Един от източниците на измервания: https://diyaudioheaven.wordpress.com...ifiman/he400i/

Има много други (особенно за този модел слушалки) и до голяма степен измерванията им съвпадат, та аз лично им вярвам. На слуха си вярвам частично, понеже при еднакви условия един ден едни слушалки ми звучат по един начин, друг ден подруг. Предполагам умората на ушите, емоционалносо състояние и вероятно една торба други фактори влияят за това. Та да разчита човек само на ушите си вкарва толкова субективизъм в цялата работа, че няма на къде. За тва се раждат и едни бисери по форумите...

Има иначе няколко неща, в които вярвам. Едното е expectation bias - основен двигател при много голям процент от аудиофилите и именно тези, които отричат слепи тестове на техника, отричат измерванията, въртят захранващи кабели за по няколко хиляди лева и тн. Другото в което вярвам е краткотрайността на слуховата памет. Та поради тези причини ушите си ги ползвам, за да преценя нещо дали ми допада как свири и ако не ми допада, ако мога да коригирам на база данни (от измервания) или ако не, да сменя с друго.

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    ...HE400i ще станат доста по-неслушаеми .
    Защо по-неслушаеми? Може ли малко разяснение на написаното?

Защо по-неслушаеми? Може ли малко разяснение на написаното?
    Когато си слушал линеен сигнал,
    (предполага се, че целият тракт до ОТ и/или слушалките
    е повече от достатъчно (честотно) линеен на измерване),
    Заедно със слушалките, се получава някаква симбиоза ,
    на звучене , все едно почерк, с превес зависещ от слушалките,
    но и от това, дали усилвателя може да ги "захрани" .

Ако промениш тракта преди слушалките, в случая с EQ
    (на 8.5 кХц, с 8 дБ пад ), ще получиш различно звучене,
    което би трябвало да е ОБЩО по-линейно (честотно),
    но тук ще се сблъскат представите ти за линейност и реалността
    и то с конкретни източник, усилвател, EQ, кабели ...
    Впрочем планарни слушалки с хилав усилвател, не стават !

Просто пробвай и реши за себе си.
    Не смятам че EQ може да подобри нещо, освен ако не опитваш
    "да компенсираш" лоша техника, ПРЕДИ слушалките !

Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    33
    С Objective2 ги захранвам и мисля, че е ок от към мощност за тях. Даже е в повече. Слушам го само на low gain.
    Пробвал съм ги и с Onkyo HA300, с който също за моите уши звучат добре.

Иначе в хобито ни могат да се наливат пари до безкрай, за да намери човек уж най-линейно звучащите слушалки или ОТ,
    но по измервания и те имат пикове/падове, а щом измервателният микрофон ги чува, то вероятно и човек ще ги чуе. И така
    стигаме до извода, че трябва или да се примирим с недостатъците или да опитаме да коригираме леко с EQ и да видим дали ни
    харесва повече или не. В моя случай резултатът ми допадна. За това и споделям

Пример честотна характеристика на първия Orpheus https://www.dropbox.com/s/rxajre2f46...pheus.pdf?dl=0
    или пък Sennheiser HD800 https://www.dropbox.com/s/v999jbft39...HD800.pdf?dl=0
    Audeze LCD-2 https://www.dropbox.com/s/bqkdze8w82...Fazor.pdf?dl=0
    Stax L700 https://www.dropbox.com/s/k8105xoe99...od%29.pdf?dl=0

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени