Страница 3 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 177

Тема: Помощ за инж Янев - Bookshelf ОТ

Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    Това също го разбрах, макар във вида в който е написано да звучи противоречиво. Моите съображения са същите - ФИ до стена -> придадена маса въздух -> при голяма площ ще имаме относително по-малка дължина в сравнение с ФИ тръба монтирана някъде далеч от стените на ОТ.
    Съжалявам че съм от бързане съм писал не много ясно . От картинката става ясно какво съм имал предвид. При изчисляване дължината на ФИ се въвежда коефициент К ,плоския ФИ чийто стена е стената на ОТ дава възможност да се намали дължината над 30 % .Често съм слагал цилиндричен ФИ в ъгъла на ОТ с цел да намаля дължината му.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Моята галерия diy-проекти
    http://vuicho.snimka.bg/other/diy-oz...veri.30205.all
    профи ОТ (и други) http://stoevdiy.snimka.bg/hobby/ot-i...eri.418371.all

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    .... Благодаря на всички включили се, ако някой познае кои ще са ВГ (имайки предвид, че ще се опитаме да запазим звуковия отпечатък на проекта Floorstanders и е вероятно да ползваме подобни ВГ) ще спечели на първото прослушване да седне пръв (след Tarambuki) на централното място
    Вероятно същата пищялка + SICA 6,5 H 1,5 CP

Цитат Публикувано от NikolaG Покажи мнения
    Оооо, да! Много логично.

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от NikolaG Покажи мнения
    Опаааа. NikolaG зае централното място (разбира се след tarambuki, нали се разбрахме).
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Опаааа. NikolaG зае централното място (разбира се след tarambuki, нали се разбрахме).
    Така да биде!

Браво на NikolaG, мисли бързо и печели.

То хубаво по-малкото братче за букшелф, ама хората все мрънкат, че букшелфите нямат необходимата дълбочина на баса.
    Не можеше ли да се ползва същата 8-ца, като при флорстендъра. Предполагам, кутията щеше да се получи доста по-обемиста, но звука в ниския регистър щеше да е друг.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от stoev Покажи мнения
    Чети внимателно какво съм писал
    Да видим сега дали ще стоплиш за какво става въпрос
    Съжалявам че съм от бързане съм писал не много ясно .
    Освен неясно

... във вида в който е написано да звучи противоречиво.
    което е точно същото, което ти казах:

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    В това съждение има противоречие.
    Смятам въпроса за изчерпан.

... за съжаление не са подходящи за затворен обем

...

А аз се карам на нещастни съфорумци, написали чак на 5-а страница "Забравил съм, не е пред, а крайно стъпало!"

При това положение - твърдо отдолу!!!

Щях нашироко да пиша по тоя въпрос в тема преди време "Как се опредвля разстоянието между ФИ и...", май на Жорката. Обаче там хейта ме отказа
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Сигурен съм, че ще се получи прекрасен резултат. И аз много харесах проекта "Сийка". Единственият му недостатък, ми се видя размера, или по-скоро височината. Сега ще се роди истинско малко бижу с голям звук.
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Май ще бъдат с предно разположен ФИ....
    И аз съм за плосък фазоинвертор с предно разположение. Ако ти е интересно може да погледнеш темата за активните ми колони:

https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post210517

https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post211156

https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post211915

И малко офтопик, отнася се за заглавието, като го видях за първи път изтръпнах. Помислих, че ти се е случил много лош инцидент и береш душа в Пирогов. За щастие не е така, та ако може да го промените?

Членува от
    May 2012
    Ivos, темата ти е супер, подхода ми ти ми допада много
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Като гледам, повечето участници в темата са за предноразположен ФИ,неколцина са за плосък .
    На мен ми хареса идеята на mkocev за "плаващ" ФИ.Замислих се как може да се реализира с плосък ФИ, не за проекта на bobalan а просто по принцип.Примерно преден долен и заден горен.Може да го пробвам това .

Според мен едно от основните предизвикателства при проектиране на ОТ с фазоинвертор е осигуряване на въздушен поток през и около порта без турболенции . Не случайно "големите" фирми наблягат на този проблем .https://www.genelec.com/laminar-inte...lip-technology ,https://www.nexo-sa.com/systems/geo-m12/technology/ https://www.l-acoustics.com/wp-conte...sps_en_1-0.pdf Ето какво казват Genelec
    "Типичното оформление на ОТс фазоинвертор включва тръба и отвор. За да се избегнат турбуленции в тръбата, въздушният поток не трябва да минава край остри ъгли, тъй като това би генерирало шум, компресия, изкривяване и загуби на общата излъчена енергия. За да се сведе до минимум скоростта на въздушния поток, дължината на тръбата и напречното й сечение трябва да са големи. Често размерите на външния корпус стават ограничение, тъй като дълга тръба вече няма как да се побере в наличния обем"
    В този случай плосък/и фазоинвертор/и край стените на ОТ ще дадат възможност за получаване на по-голямо сечение и постигане на скорости на потока по-ниски от калкулираните максималнодопустими . Такова рещение ще позволи и по-лесно оформяне на профил на тръбата , осигуряващ ламинарен поток .
    Една снимка и от материала , който Бисер публикува - вижда се ясно турболенцията пред порта , вероятно вътре в ОТ е още по-забавно.
    Това лято правихме експерименти със запълване на порт с .... коктейлни сламки . Резултатите и на измерване и на слух бяха впечатляващи .
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Това е от съществена важност при проектиране на ОТ, които ще се ползват в т.н. near field диапазон (а повечето домашни ОТ при масовите акустични условия са такива). Свистът от неправилно сметнат фазоинвертор се чува при тези разстояния.
    Изобщо, при проектирането на ОТ (а и на почти всичко друго), се налага да се прави корелационен анализ на съществените за приложението фактори, с каква тежест влиаят в общият микс от фактори в конкретният случай, защото никога едни и същи фактори, нямат еднаква значимост в различните условия на ползване.
    Т.е., за да се префини и прецизира едно изделие (да се изцеди максимално възможното), трябва да се отчита с доста голяма точност строгата конкретика...което обезсмисля универсалността. Така че, няма пълно щастие.

И друг път съм споделял...дори видът на филтъра има значение при близко или далечно слушане...ама да стигнем до там.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Това лято правихме експерименти със запълване на порт с .... коктейлни сламки.
    Сламките внасят съпротивление и средата става полу-пропусклива. Доближили сте се до вариовент, ПАС или както там му казват.

...За да се сведе до минимум скоростта на въздушния поток, дължината на тръбата и напречното й сечение трябва да са големи. Често размерите на външния корпус стават ограничение, тъй като дълга тръба вече няма как да се побере в наличния обем"
    В този случай плосък/и фазоинвертор/и край стените на ОТ ще дадат възможност за получаване на по-голямо сечение и постигане на скорости на потока по-ниски от калкулираните максималнодопустими . Такова рещение ще позволи и по-лесно оформяне на профил на тръбата , осигуряващ ламинарен поток .
    Има и такова решение,
    KH-120.jpg
    но според мен е толкова сложно за моделиране в diy условия, че рядко е приложимо.
    Виждал съм отворено такова ОТ и профила продължаващ вътре е доста сложен за повторение...
    Супер обтекаем, няма начин да не е ползвано компютърно моделиране...
    Прави ми впечатление, че запазват тази си концепция и при subwoofer-ите си.
    Дали заради дизайн или не само...KH-870-Right_Neumann-Studio-Subwoofer_G.jpg

От друга страна пък Genelec в 84xx серията си ползват задно разположен порт (вероятно пак така моделиран)
    https://www.genelec.com/studio-monit...studio-monitor
    Но те са си технологично чудо с голям звук в малка кутийка, така че едва ли трябва да ги броим.
    Малко ме смаяха, като чух за първи път 8430... Някак недействително добри ми се сториха. Чак им се ядосах

Вариовента е готина посока. Нямам идея дали е приложим в малки размери...
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

И още един вариант, от който съм респектиран, е тази концепция: https://dutchdutch.com/8c/
    Да, това е генерален "завой", макар да съм сигурен, че точно на вас ви е много посилен!

(съжалявам, изтече времето за редакция)
    Редактирано от lordoff; 10 October 2019 в 10:40.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    В DIY условия най-лесни за изработка са:
    1. Кръгли портове, когато диаметърът съвпада с този на пластмасовите водопроводни тръби.
    2. Правоъгълни портове, когато широчината съвпада с широчината на едната стена.

Малко по-трудно, но добре е:
    1. ВЧ говорителят да има отстояние назад и някакъв уейвгайд.
    2. Заобляне на предния изход на порта.
    3. Различна от равнинна форма на бафъла.
    Това може да се постигне с 3D принтер или CNC фреза. Тъй като не всеки има достъп до такова оборудване може да се помисли за изработване на малка серия някъде по поръчка. Тогава по-технологично и евтино се получава ако предният панел се излее от композитен материал във форма, изработена по горните технологии.

2. Правоъгълни портове, когато широчината съвпада с широчината на едната стена
    -Допустимо е широчината на плоския порт да е по-малка от широчината на предния панел.
    -Има определено съотношение широчина-височина при което плоския порт е най-ефективен, ако се получи много широк порт той се сегментира с прегради.

2. Заобляне на предния изход на порта.
    -Задължително и задния край който е вътре в кутията.
    -При работа с МДФ/шперплат/ПДЧ може да се ползва оберфреза(ако няма по-високотехнологично решение)
    -Задължително вътре в ОТ ,на срещуположната спрямо порта стена, се слага кече,дунапрен или друг подходящ материал
    Редактирано от stoev; 10 October 2019 в 11:51.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    -Допустимо е широчината на плоския порт да е по-малка от широчината на предния панел.
    Разбира се, че е допустимо. Акцентът е в по-предното изречение, в чиийто контекст е цитираното от теб - най-лесно за изработка в DIY условия.

-Задължително вътре в ОТ ,на срещуположната спрямо порта стена, се слага кече,дунапрен или друг подходящ материал
    Това е полезно допълнение, особено ако стената е близо срещу порта. Друго полезно допълнение е равнина на 45 градуса в посока на струята. А най-полезно е срещу порта отвътре да има по-голяма дълбочина за естествено разсейване на вълната. Това лесно се получава при кутиите, които са с малка предна площ и оттам по-голяма дълбочина назад.

Това е полезно допълнение, особено ако стената е близо срещу порта.
    Не е добре ако се получи разстояние до стената по-малко от 4-5 пъти височината на порта,ще трбва да се препроектира ФИ.Колкото и голямо да е разстоянието до задната стена,поставянето на някакъв материал е задължително,във фабрични ОТ съм виждал цели блокчета акустичен дунапрен.
    Заоблянето на двата края на порта трябва да се отчете при сметките за дължината.
    Може да се ползва порт с променливо сечение,Георги Диомов показа такива съвременни фабрични ОТ а аз се сетих за едни древни решения - на картинката.В зависимост от достъпа до инструменти,може да е по-простичко решение или по-високотехнологично
    • File Type: jpg nnn.jpg (250.7 KB, 34 преглеждания)

dzwer's Avatar
    Членува от
    Apr 2009
    Възраст
    38
    Доста му е шарена АЧХ на това говорителче: https://www.diyaudio.com/forums/mult...ml#post5764580
    Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
    Мои записи на български групи: Youtube

...За да се избегнат турбуленции в тръбата, въздушният поток не трябва да минава край остри ъгли, тъй като това би генерирало шум, компресия, изкривяване и загуби на общата излъчена енергия. За да се сведе до минимум скоростта на въздушния поток, дължината на тръбата и напречното й сечение трябва да са големи. ...
    Една от основните причини за "дупка отдолу"
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Hristo F.'s Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    33
    И аз имам,и не говоря наизуст!
    Не зная колко Ohm-а са нискочестотните,но според това което чух ми бият на 4 Ohm-ови....

Щом имате фабрични ОТ с долен фазоинвертор, дайте линк/снимка моля, че май не съм виждал такива.

Страница 3 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени