Страница 1 от 8 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 182

Тема: Помощ за инж Янев - Bookshelf ОТ

Членува от
    May 2012

Помощ за инж Янев - Bookshelf ОТ

Пиша в голяма нужда.
    От помощ.
    Започвам отворен и безплатен проект за Bookshelf OT (цел - безупречно сглобяване в кросоверната точка, безплатен корекционен файл за който желае), но не мога да определя еднозначно мястото на фазоинвертора - отпред или отзад.
    Логиката Bookshelf за мен сочи, че трябва да е отпред (щото отзад ще е стена или гръб на секция. Разбира се има маалка вероятност да са на стойки).
    Но на доста комерсиални решения е отзад???
    Моля, пишете свободно какво смятате - може да е от опит, може от интуиция, въпроса е да съберем малко повече гледни точки.
    Разбира се всички ще бъдат поканени на слушане, когато станат готови.
    Благодаря!
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    43
    Отпред!
    High-End Player SONY CDP-XA50ES & DENON DVD-A1XV /High-EndDENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology -High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

Твърдо отпред!
    Всеки заден порт създава куп грижи в последствие с баса. Звуковите вълни рефлектират назад в стените и... нататъка знаем.

Hristo F.'s Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    33
    И аз съм за отпред.
    Не зная колко Ohm-а са нискочестотните,но според това което чух ми бият на 4 Ohm-ови....

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Също съм за отпред. Колкото по-малко зависимости в едно ОТ, толкова по-предвидимо поведение и по-малко неизвестни.
    Единствената логична причина да е отзад е когато имаме нужда от малък по габарити преден панел. Ако това изискване е водещо - само тогава, с всички произтичащи от това зависимости.
    И ако мога да добавя - с кръгла форма. Най-малко завихряния предизвиква кръгъл порт.
    Предполагам, наясно си, че отстоянието на вътрешния размер на фазоинвертора, от задната стена, трябва да е на поне 1,3-1,5 пъти по-голямо разстояние, от колкото е най-дългият размер на диаметъра/ширината на порта.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Hristo F.'s Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    33
    Ако са с активен крос ще е приказка..
    Не зная колко Ohm-а са нискочестотните,но според това което чух ми бият на 4 Ohm-ови....

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Киро, ето ти малко полезно инфо.
    fluid ports.pdf
    Пък нека всеки пак да се изказва, какво му е на сърце...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

kalchev73's Avatar
    Членува от
    Sep 2012
    Възраст
    46
    Цитат Публикувано от ДРГеоргиев Покажи мнения
    Отпред!
    +1
    Компютър > Цапче > Як амп > Тонколонки "Zet Fi X" HI-END
    Без музика живота щеше да е една грешка .

Един приятел каза:"Става задължително писането на шльокавица, кървавица и бахур, жаргон, сленг, арго и всякакви изобщо професиолекти. Също така трябва да се пише на македонски, руски, грузински и развален сръбски! В съвсем краен случай на английски, но ръководството ще гледа на това с лошо око."

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Отпред, като порта е макс. близо до говорителя. Показаният пример в пдф-а на Бисер с d'apolito с два порта е много добър.

Покрай високотоновия говорител от проекта със Сика може да се оформи хубав букшелф. Личните ми предпочитания са за 8" или още по-добре 2х6.5".

Данаил Георгиев ДРГеоргиев's Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    порта е макс. близо до говорителя.
    +1
    High-End Player SONY CDP-XA50ES & DENON DVD-A1XV /High-EndDENON PMA-2000IVR The ultra-high-current (UHC) MOS single push-pull amplifier technology -High end audio formats like DVD-Audio and SACD are supported by the 10Hz-100kHz frequency response of this amp /High-End modified speakers ACR RP-150

Hristo F.'s Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Покрай високотоновия говорител от проекта със Сика може да се оформи хубав букшелф. Личните ми предпочитания са за 8" или още по-добре 2х6.5".
    С два 6.5” вече не е много букшелф,оптималното е един с този размер.

Затворен обем!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Затворен обем!
    Ама отпред или отзад да е затворен?
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

jororaitchev's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    60
    Цитат Публикувано от bobalan
    ......Разбира се има маалка вероятност да са на стойки).
    В тази ситуация аз веднага бих поставил порта отдолу с купа аргументите на ел. инж . дръв/дърводелец/
    Редактирано от DAY; 11 October 2019 в 12:30.

Отпред, двата източника, когато са синфазни създават общо звуково поле и се куплират по-добре към въздуха. Това повишава субективните усещания. Освен това трябва да бъде възможно най-далеч от НЧ за да се създаде по-голям виртуален излъчвател.
    Негатива на предния порт, е че точката на възбуждане на модите в помещението остава само една, съответно или ще има пълен успех, или пълен неуспех.
    Инженерите, които с това си изкарват хляба обичат да се бъзикат с непросветените като им говорят глупости за отразени през кутията СЧ излизащи през порта.
    За букшелфи, които все пак няма да са на тавана е доста добра идея НЧ да бъде
    най-отгоре на кутията,
    без филтър или с първи ред, а ВЧ с втори-трети ред под него. Така и порта ще бъде максимално далеч и сфазирането ще се постигне без никакви коригиращи файлове.

п.п. тоест, задните портове имат поне едно предимство - повече точки на възбуждане на модите - вж. Гедлий и Линквиц.
    Редактирано от Velex; 8 October 2019 в 19:17.

wizard's Avatar
    Членува от
    Jan 2015
    Възраст
    36
    Цитат Публикувано от Velex Покажи мнения
    За букшелфи, които все пак няма да са на тавана е доста добра идея НЧ да бъде
    най-отгоре на кутията,
    без филтър или с първи ред, а ВЧ с втори-трети ред под него. Така и порта ще бъде максимално далеч и сфазирането ще се постигне без никакви коригиращи файлове.
    Това което описваш донякъде се доближава до моите ОТ
    kef-coda-7.jpg
    DENON DCD-1300_Arcam Alpha II_KEF Coda 7

В случая съвсем не се шегувам!
    Вече ако някой е насочил Колт - дупка или живота, просто кажи?

Кратък списък на ОТ със затворен обем (sealed):

Acoustic Research - most of the AR series

Ariston - MSX-03, MSX-04, MSX-07
    ATC - SCM7 / 10 / 11 / 12 / 19 / 20
    B&O - S30 и др.

B&W - D5, DM600, DM610
    Boston - A60
    Cambridge Audio - Minx Min10 / 11 / 20 / 21
    Celestion - 3 (mkI only), 5 (mkI only), 7, DL4 mkII, DL8 mkII, Ditton 100 / 110 / 130, SL6
    EB Acoustics - EB2
    Gale - 3010S
    Harbeth - Monitor 20, Monitor 30 (older models), P3ESR
    Heybrook - HB100
    Infinity - RS-2001
    Jim Rogers - JR149
    JPW - P1, AP1 / 2 / 3, Mini Monitor, Gold, Sonata
    KEF - C10 / 20 / 30 / 40, Chorale III, Coda III, Corelli, Cantata, Coda IV, Coda V, C15, C25, C35, C45, Reference 101/2, Reference 103, K120, K140
    Klipsch - Heresy III
    Linn - Index, Kans, Ninka
    Mission - Elegante E80, original 761
    Monitor Audio - 7, 9, 14, R852
    Mordaunt Short - MS15, MS25Ti, MS45ti
    Musical Fidelity - Reference 2
    Naim - N-Sat
    NHT - Absolute Zero, Two, Three
    Q-Acoustics - Q7000 LR
    Realistic - Minimus 7, X100
    Rogers - LS4a
    Rotel - RL850
    Ruark - Sabre, Swordsman
    SD Acoustics - SD 3
    Spendor - S3, S3e, S3/5R, S3/5R2, SA1
    Sony - SS86e
    Tangent - EVO E4
    Tannoy - DC2000, Sensys R
    Technics - SB-CS7, SB-CS9, SB-C250
    Vibe - Monolith Two
    Wharfedale - Denton, Linton, Glendale, Laser 80 / 120

Дори имам едни...

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Това довод за какво е?
    Че съществуват такива ОТ? Никой не отрича.
    Че звучат хубаво? Вероятно е така. И аз има такива.
    От това не следва, че затвореният обем е панацеята. Най-малкото има достатъчен брой добре свирещи ОТ с басрефлекс. И такива имам. Ако се напънеш можеш да пуснеш още един списък.

Като прочетох първия пост и веднага ми дойде на ум идеята порта да е отдолу. Не знам дали се вписва изобщо в проекта. Ако не може, то съм твърдо за отпред.

Иначе и аз предпочитам да са затворен обем, но не знам дали е добра идея за малки ОТ. А и колко малки да са? За мен ако ОТ е под 80-90см височина си е букшелф.

Едни от най добрите букшелфи, които съм чувал, бяха тези на колегата subsonic, които представи на експото в НДК преди няколко години. Белите с черните говорители в края на втория ден. При тях порта беше отпред и не беше кръгъл, а тесен и широк хоризонтален процеп в ниската част на лицевия панел. Не само, че бяха красиви, но и звучаха прекрасно.

Ще се радвам да чуя новото творение. Аз също гласувам за Даполито вариант, (ако изобщо подлежи на гласуване).

Ще дадеш ли малко повече данни за проекта - какви говорители, какви габарити, какви параметри се гонят... Че то така само с "дупка отпред или дупка отзад", ние можем да си чешем езиците до безкрай. Скоро и за финиша ще почнем да те убеждаваме кое е най-доброто
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Hristo F.'s Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    33
    Може би най-добрите букшелфи които съм чувал.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Цитат Публикувано от Hristo F. Покажи мнения
    Може би най-добрите букшелфи които съм чувал.
    Това е Прима, нали?

Hristo F.'s Avatar
    Членува от
    Dec 2009
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от Петър Славов Покажи мнения
    Това е Прима, нали?
    Да,уникални ОТ-та.

Първо искам да поздравя bobalan за начинанието!
    Много е хубаво, като някой допринася за "diy" идеята на по-високо ниво!
    Идеята за Bookshelf OT е чудесна и ако е успешна, мисля, че ще има много доволни, а вероятно и малко недоволни

Преди време, като умувах над реализацията на Overnight Sensations и се чудех дали не може да се премести порта отпред, попаднах на тема в американски форум в която, един потребител питаше дали това може да стане.
    Автора на проекта му беше отговорил, че не би трябвало да е проблем да се премести порта отпред, стига да ги има необходимите отстояния от стените (отвътре) и в крайна сметка, човека беше направил по този начин един или два чифта.
    Mоите ги направих със задно разположен порт, къде по естетически причини, къде от това, че все пак не съм 100% сигурен дали наистина е все едно къде е разположен.

Та в тоя ред на мисли, дали не може да бъдат с "плаващ" (кръгъл) порт ?
    Ако наистина трябва да се спази единствено отстоянието от стените, без например да се налагат корекции по филтъра или нещо друго, което да налага по-сериозни промени в проекта, може да се документират няколкото възможни опции за разполжението на порта

Иначе конкретно по въпроса, аз предпочитам предно разположения порт заради "свободата" на позициониране на ОТ спрямо задната стена.
    Но от друга страна, предно разположените портове като че ли повече се чуват и понякога създават малко допълнителна "атмосфера".
    Долното разположение (ако е технически възможно в конкретният случай) ми се струва доста добър вариант, но за целта трябва ОТ да се ползват със стойки.

Променливото разположение на порта ще бъде интересно по отношение на звука, а и като социален експеримент
    Чисто визуално, на мен повече ми харесват правоъгълните портове (когато са част от кутията).

Моето мнение относно типа на обема е, че ако ОТ ще са по-малки на размер ще е по-добре да са с фазоинвертор.
    Вероятно има подходящи говорители, които ще звучат прилично в ниските в затворен обем, но предполагам, ще са и доста по-скъпи.
    В крайна сметка като разберем какви говорители ще се ползват, ще стане по-ясно дали затвореният обем е опция.

Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения
    ...
    Долното разположение (ако е технически възможно в конкретният случай) ми се струва доста добър вариант, но за целта трябва ОТ да се ползват със стойки.

...
    Чисто визуално, на мен повече ми харесват правоъгълните портове (когато са част от кутията).

...
    В крайна сметка като разберем какви говорители ще се ползват, ще стане по-ясно дали затвореният обем е опция.
    Не със стойки, а със собствени крачета! Само дето не съм виждал изчисления за височината им.

Второто обикновено е ТЛ, не че няма и такъв фазоинверторен тунелчик.

Третото е важно, а не "доводите" ЛК-ейски!

Страница 1 от 8 1 2 3 4 5 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени