Резултати 1 до 15 от 15

Тема: Експеримент със стари тонколони

Експеримент със стари тонколони

Здравейте,
    идеята за това начинание се породи от една моя предишна тема във форума в кято няколко човека ми дадоха препоръки за външен кросовър предвид това че усилвателят ми е с няколко стъпала. В онзи момент не се навих защото тонколоните за който ставаше въпрос са първата ми сериозна инвестиция в аудиото и не ми се искаше да ги човъркам. Ходя от време на време в чужбина да работя и от пазарите там си купих два чифта евтини колони а именно Mordaunt-Short MS-5.30 и Wharfedale Melton 2. Идеята ми е да изолирам филтърът и високочестотния говорител на Wharfedale-а и да го ползвам като отделен обем за ниски а M.S.-а с премахнат филтър да ползвам за среда и високи. Спецификаций на M.S-a не можах да намеря затова ще го опиша и приложа снимка- 200мм полипрпилен нискочестотен с фалцов палец, 25мм аломиниеви куполни високи в около 15 литра басрефлексна кутия.20160901_084252.jpg20160901_083906.jpg
    Wharfedale-а e с 15 инчов говорител с хартиена мембрана, затворен обем.
    wharfedale melton 2 test (1).jpg
    И от тук започват въпросите , първия е относно Wharfedale-а дали да не го преобразя в басрефлекс евентуално в нова по голяма кутия. Относно M.S.-та дали ще се справя добре като среда 8 инчовия говорител. И най важния въпрос какъв активен трилентов кросовър ще ми препоръчате да си купя имайки предвид че проекта е по скоро да си чеша крастата не ми се наливат много средства. Благодаря предварително на отзовалите се.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Не прави такива работи сам в къщи!

Сега по-сериозно - на пипай нищо.

Можеш обаче да направиш експеримент:

Не си дал как изглеждат отзад Wharfedale Melton 2?
    Вътре прекъсваш връзката на филтъра за среди/високи и свързваш на това място дългичък двужилен проводник, който после да изкараш отвън.
    В най-лошия случай с дрелката отвор, после може да се запечата по сто начина.
    Този проводник свързваш към Mordaunt-Short MS-5.30 все едно, че идва от усилвател. Там също не се вижда отзад как е? Има ли мостчета?
    Свързваш два канала на усилвателя към Wharfedale Melton 2, както е стандартно. И слушаш.

За максимална идея как звучи това, Mordaunt-Short MS-5.30 трябва да не са върху другите, а отделно на качествени стойки.
    Едва ли ще е някакво чудо, но идея ще получиш.

Както ставаше ясно и в другата ти тема, необходим ти е външен активен крос, който не е проста работа и не е втин. Евентуално обаче можеш да намериш такъв за проба.

И забрави за преобразуване с нам къв порт! Това не ти е пристанище!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Здрасти, tarambuki.
    Убиваш ентусиазма ми още в зародиш Би ли се аргументирал защо според теб идеята ми не е добра? Доколкото разбирам твоето предложение е да вържа нискочестотния на Wharfedale-а директно, а M.S.-a да свъжа както са си с филтъра. В такъв случай, няма ли да е проблем голямата разлика в чувствителността, която при Wharfedale-а е 90 децибела, а при M.S.-a 86? Другото е, няма ли неконтролираното презастъпване на честотните ленти да повлияе негативно на конфигурацията?

Защо директно? Нали си има филтър?

Въпросът е да добиеш някаква представа.

Иначе мултиампинг се прави на в пъти по-качествени ОТ.

Има проблем с темата ти, както и на всички останли българчета.
    Не казваш какво искаш да постигнеш, а срам-несрам обясняваш каква простотия искаш/каниш се да направиш?
    В 50% от тези теми простотията е вече свършена и питащия чака за похвала...

Това са приятни колончици, слушай едните, слушай другите, реши кои да си оставиш, просто е.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Двата чифта ОТ са недопълващи се. Определи кой чифт на каква музика се представят по-добре и ги ползвай според моментните си музикални предпочитания. След време ако решиш, че единият чифт не го ползваш, може да го засилиш за продажба.

tarambuki казал съм ясно и точно какво искам да постигна така се казва и темата ЕКСПЕРИМЕНТИРАМ, така според мен човек се учи. Колкото до това за срама и простотията от нищо не ме е срам, стремежа към развитие не е срамен, незнанието не е простотия и е поправимо.
    L.K не съм взел колоните за да ги ползвам за основни а за да добия представа за концепцията на би мултиампинга. Би ли обяснил защо от-тата не се допълват така аз пък и други който прочетата темата ще научим нещо.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    За да има практически смисъл от биампинг трябва да имаш ОТ, което свири добре в нискочестотната област и друго, което да свири добре по-нагоре. Това е за биампинг. Трябва да имаш и активен кросовър или процесор. В твоята комбинация от ОТ нямаш такова, което да е изявено в нискочестотната област. Би било добре 15-ката да слиза до 30-35 херца поне. И кросовър нямаш. Нямаш база за смислен експеримент.

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50
    А не бе, защо не направиш експеримента и да споделиш после каква е ползата или вредата от това! Би било полезно за всеки който реши да се занимава с подобни начинания!

Нямам толкова пари, знания и опит за да си правя експерименти със скъпи от-та. А иначе утре ще пробвам със външна звукова карта вместо кросовър която идея ми дадоха в друг форум.

Цитат Публикувано от breakpoint Покажи мнения
    tarambuki казал съм ясно и точно какво искам да постигна ...
    Не, не си приятелю!

Ако беше, то щеше да звучи така приблизително - разполагам със стая 4х7м. Досега имах ... (там източник, усилвател, ОТ...).
    ОТ ми бяха разположени така (скица). Чуваше се слабичко за мен и баса нещо изтъняваше (примерно). Високите някак си кънтяха...

Искам - да подобря звученето на баса, да направя средите по равномерни и високите не така изтънени...
    И да свири много по-силно! (грешно, но много други това искат...)

Капиш?

Цитат Публикувано от breakpoint Покажи мнения
    Нямам толкова пари, знания и опит за да си правя експерименти със скъпи от-та. А иначе утре ще пробвам със външна звукова карта вместо кросовър която идея ми дадоха в друг форум.
    Не знам за звуковите карти, но мисля, че просто трябва да чуеш колоните като самостоятелни единици-просто включваш единия чифт, после другия и слушаш. Послушай няколко дена и ще си проличи дали стават и за какво въпросните сандъци . Може да се окаже, че точно обратно трябва да ги ползваш(ниски, средно-високи). Струва ми се ,че тези които спрягате за 15-ки са 12-ки, но може и да не довиждам правилно на снимката. Мисля ,че не са много подходящи за бас - лъхат ми на посредствен хибрид м/у домашна и музикантска колона от миналото тип "Вермона".
    Та така...Само ти можеш да кажеш за какво и дали стават. А биампингът е много добра идея, но там е определящо единствено твоето ухо(според мен).
    Усилване: Arcam Alpha 6 Plus+Fisher CA-890
    Колони: Open baffle на базата на 4ГД36+Marantz Imperial 6
    За плочите: Dual 1218, Dual 1225
    Ролкови: Revox A77, Grundig TK247, TK248,TK141
    За касетки: Denon DR-M30HX, Technics RS-M205 , Kenwood KX6XC, Onkyo 2055 ,Akai csm01, Sanyo...

tarambuki ти явно знаеш по добре от мен какво искам и не мога да променя мнението ти. Десислав Станев това което предлагаш вече съм го направил слушам от-тата индивидуално десетина дни вече. Прав си 300мм е 12 инча моя грешка извинявам се, предполагам си прав и за това че са посредствени но на мен басът им ми харесва сравнен със този на от-тата който слушам последните години AE Aegis 3, главно защото дори и на ниски нива е добре чуваем и някак не толкова агресивен. Виктор Симов въпреки явния сарказам в поста ви ще споделя как протича експеримента до тук, може и да не е интересно за аудио гуро като вас но лаици като мен може и да извлекат полза. Пробвах с многоканалната аудио карта която имам, свързана към предусилвателят в режим многоканален вкод при което предните са за ниски а съраунда за високи. Поиграх си доста с еквалайзера и децибелите но не ми се получи. Звукът е замазан и сякаш сцената се измества назад. Казаха ми че най-вероятно проблемът е с разминаване на фазите пък и не съм заобиколил филтрите което ще направя утре. Направих още един опит вързах конфигурацията към многоканалния ми ресивър който ползвам за кино, той има биамп режим и автоматична калибровка. Макар и маломощен и без претенции за музикалност той се справи доста сполучливо. Но както каза L.K без кросовър няма база за добър резултат, затова ще се съсредоточа в това да прочета повече за активните кросовъри и да се обурудвам с такъв.

Написах за по-големите колони че са посредствени, защото само го предполагах.Видях, че им дават долна граница малко под 50hz и това ме наведе над тази мисъл. За 12-ка си е малко множко...Главното е, че на теб ти харесват. Обърни внимание на високочестотния им-може да се окаже добър. За по-големи обеми може да експериментираш. Ако не ти се правят макети от разни плоскости, може да ги сложиш на една по-голяма плоскост като "опън бафъл" и да чуеш как се представят.
    Успех с набавянето на подходящ активен филтър и е добре да споделиш, ако има напредък. За нас, лаиците във форума ще е интересно.
    Усилване: Arcam Alpha 6 Plus+Fisher CA-890
    Колони: Open baffle на базата на 4ГД36+Marantz Imperial 6
    За плочите: Dual 1218, Dual 1225
    Ролкови: Revox A77, Grundig TK247, TK248,TK141
    За касетки: Denon DR-M30HX, Technics RS-M205 , Kenwood KX6XC, Onkyo 2055 ,Akai csm01, Sanyo...

Десислав Станев радвам се че поне на някой в този форум му е интересно, пиша в чуждоезичен форум и там хората макар и да съм чужденец и да не се изразявам добре са доста по отзивчиви и никой не те хейтва, дадоха ми доста идей една от които в момента разучавам а именно кросовър плъгин за foobar с доста повече възможност от софтоера на аудио картата ми. Друга която ще пробвам тези дни е да извадя високочестотния (не е добър поне на мен не ми харесва) и на негово място да поставя тръба 70мм импровизиран басрефлекс, макар че обема е малък може да сваля някой херц. Идеята ти за отворен обем макар и да имам много малко познания за този подход мися че този маломощен говорител няма да се справи добре но не пречи да пробвам все пак експериментирам.

Сложи две тръби, нали е стерео?
    Ето така:

Х6.jpg

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени