Резултати 1 до 13 от 13

Тема: Моят опит с PeeCeeBee V4H (150W/8R)

Proud DIYer Plamen Todorov's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    27

Моят опит с PeeCeeBee V4H (150W/8R)

Когато се сдобих с ATC SCM11v2 започнах да търся нещо подходящо за DIY, което да изкарва минимум 150W@8R. Вече съм правил Excela и Slone, та исках нещо различно, за да събирам опит. Намерих една схема в diyaudio, която имаше доста добри отзиви от тамошни DIY-ри и реших да се захвана с нея.

peeceebee-v4h-rev1.jpg

Freq. response: ~2Hz to ~800KHz (-3dB)
    Slew rate: 100V/uS (след rev1)
    THD:
    100Hz 10W - 0.0005%, 100Hz 100W - 0.001%
    1KHz 10W - 0.002%, 1KHz 100W - 0.003%
    10KHz 10W - 0.002%, 10KHz 100W - 0.005%

Повече информация, измервания, building manual: https://www.diyaudio.com/forums/grou...ee-v4h-gb.html

Купих директно платката от автора на схемата, заедно с оригинални крайни двойки 2SK1058/2SJ162 с доставка до България. Нещата пристигнаха и платките се оказаха изключително добра изработка. Тороид 40-0-40VAC 500W поръчах да ми навият от Новатех. Поръчах чарковете от Стефан (Stesys) и Comet.

Не ми се занимаваше да поръчвам къстъм платка за захранването, затова наръсих с черен спрей една най-обикновена макетна платка. Захранването има 3x12,000uF Cornell Dubilier(CDE) SLPX на рамо или 72,000uF общо.

PeeCeeBee_V4H_PSU_ready.jpg
    (Мостовия изправител грееше малко повече отколкото ми харесва и в последствие го изнесох извън платката)

За охлаждане използвах радиатори, които имах под ръка от някаква Ексела със заминали крайни. Наръсих и тях с черен спрей (естествено без площта, на която лягат мосфетите). Знам, че спрея не е най-добрата идея за радиатори, но уж бяха за временно ползване.

Най-голям зор видях с разпробиването на радиаторите и навиването на резби с метчик, тъй като не разполагам със стойка за дрелка, а само с винтоверт и ръчен държач за метчик. Разпробивах със свредло 2.5мм, метчик 3мм и етилов спирт при навиването на резбата.

Вече налепените платки в момент на настройка на BIAS.

peeceebee_v4h_assembly_step3.jpg

Първи тест вече на ОТ:

peeceebee_v4h_test_run.jpg

След това доста време усилвателя стоя вграден в долното дясно чекмедже на снимката, където естествено беше временно, но преживя няколко месеца. Преди месец ми дойде музата вече да му намеря дом и така поръчах от modushop кутия. Видях, че авторът е пуснал ревизия 1 на платката, която включва по-ниски базови резистори и допълнителни 47пф кондери G-S на крайните и VAS за по-добра стабилност. Освен стабилността, този мод вдига slew rate-а значително заради по-ниското съпротивление в базите.

Ето я и кутията в насипен вид. Качеството на изработка е безупречно и с нея вървят всички необходими винтове и дори крачета, които обаче няма да използвам.

modushop_enclosure.jpg

Защитата за ОТ, която взех от ebay беше с някакви съмнителни като качество и тегло 30A релета, които реших да заменя с оригинални 30A релета на Matsushita от Farnell. Също така метализацията на отворите на силовите писти на защитата беше ужасна, затова ги повторих със жици между терминалите и изводите на релето (не се виждат на снимката, защото са отдолу).

peeceebee_v4h_protection_mods.jpg

Почна се с планирането на разположението на компонентите, разпробиването за всички крепежи (което за мен беше най-времеемката част от сглобяването, защото обичам преди да пробивам да меря по 5 пъти) и нареждането на чарковете. Като цяло май ми отне повече време да го събера в кутия, отколкото да го подкарам "на дъска".

peeceebee_v4h_enclosure_inside.jpgpeeceebee_v4h_enclosure_inside_2.jpg

П.С.: Малкото трафче ANG за защитата не левитира и е изолирано отдолу и захванато за дъното със стойка, която начертах на Tinkercad и принтирах.
    3d_printed_stand.jpg

Позлатени изходни терминали: https://www.audiophonics.fr/en/bindi...x4-p-7616.html
    Позлатени RCA конектори: https://www.audiophonics.fr/en/rca-s...ir-p-9893.html
    IEC вход с филтър: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/18876/

Вътрешното окабеляване е с OFC 2.5mm2 за DC преносите на захранването и OFC 1.5mm2 за AC към тороида, изход до защитата и от нея до терминалите. Другите жици няма какво да ги описвам, тези от RCA до платките ще заменя, защото към момента са ширмован RG от GPS антена. Предпазител 6.3А бавен, защото 4.15A без soft start заминава.

За момента го пуснах така, нямаше пукотевици и защитата не сработва, което е добър знак. Още не съм го връзвал на ОТ след монтажа в кутия. Тия дни ще сложа ground loop breaker и ще закача шасито през него към средна точка, за да замася охладителите.
    My DIY blog / Raspberry 3 Volumio + JLSounds XMOS + PCM1794 DAC > DIY Interconnects > PeeCeeBee V4H Amp > ATC SCM11 v2 / Тел: 088две 512345

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Хич не е зле да обърнеш радиаторите към тороида. Ще стигне ли въздушния поток за охлаждане на радиаторите или ще слушаш тихо?

Офсет?...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    27
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Хич не е зле да обърнеш радиаторите към тороида. Ще стигне ли въздушния поток за охлаждане на радиаторите или ще слушаш тихо?
    Разстоянието между тороида и компонентите не е малко, не мисля, че ще възникне проблем. По-лесно ще е да захлупя тороида, обръщането ще създаде други проблеми. За охлаждането не мога да преценя, но щом успяваше да работи по 1 час в затворено чекмедже мисля, че в кутията ще му е тамън, все пак радиаторите отдават част от топлината в самата кутия. Ще видим.

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Офсет?...
    Какво за офсета, буки? Формулирай по-конкретен въпрос.
    My DIY blog / Raspberry 3 Volumio + JLSounds XMOS + PCM1794 DAC > DIY Interconnects > PeeCeeBee V4H Amp > ATC SCM11 v2 / Тел: 088две 512345

Уф! Примерно колко хиляди волта е?

Членува от
    Feb 2007
    Възраст
    36
    Онова дето се регулира с двата тримера по 500 ома в рамената ,сигор туй е имал в предвит.И другото колко е температурно стабилно .При къв начален ток си го настройл е интересно ?Как се държи при загрято състояние ,офсета как е тогава ?Такива подробности ,подробности под капака не след боядисване или автомивка там нещата винаги са добре хахаахах.
    По добре силно и качествено отколкото слабо и некачествено.

Мдааа, подобни работи имах във на подпредвит!

Под и над радиаторите трябва да има перфорация на капаците.
    五郎

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Съветите ми са:
    1. Кутията е чудесна, ама не за мощен ус-л. Няма достатъчно вентилация. Също няма и укрепване, и ми се види паянтова. .... Имаха за този тип кутии едни перфорирани дъна, които подобряваха значително здравината.
    2. Тези ФЕТ-ове искат приличен ток на покой, на практика май към 60-100mA на чарк. Което ще направи този усилвател доста горещ, и съвсем няма да му стига вентилацията.
    3. На платката не видях отделяне на сигнална от мощна земя. Ако това е така, с общо захранване се получава чуден ground Loop и ако трафът е супер може и да няма много брум, но принципно не е добро решение. Още повече, че брумът с хармоници до към 4kHz е зависим от товара и ако не се чува в покой, не значи, че го няма при високи мощности.
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    27
    Цитат Публикувано от niki5 Покажи мнения
    Онова дето се регулира с двата тримера по 500 ома в рамената ,сигор туй е имал в предвит.И другото колко е температурно стабилно .При къв начален ток си го настройл е интересно ?Как се държи при загрято състояние ,офсета как е тогава ?Такива подробности ,подробности под капака не след боядисване или автомивка там нещата винаги са добре хахаахах.
    Знам какво е офсет, просто въпросът не беше въпрос. Офсетът при работна температура (мерена на око) е ~2мВ, токът на покой около 200-220мА и ~10мА на напреженовия. При студен съм забравил вече, но той бързо загрява . Горо, прав си, ще го следя и ще го нарежем на лазер ако вижда зор.
    Редактирано от Plamen Todorov; 24 August 2019 в 20:53.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Как го намираш усилвателя, като звучене? И ако е удобно да попитам колко струваше да ти направят тороида в Новатех?
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    27
    Цитат Публикувано от Rumb@ta Покажи мнения
    Как го намираш усилвателя, като звучене? И ако е удобно да попитам колко струваше да ти направят тороида в Новатех?
    Звук не съм описвал умишлено, защото в същата постановка (ОТ и помещение) съм слушал само моя Gainclone и един Hegel за кратко, но V4H определено е на ниво, особено за сравнително простата си схема. Мисля, че ще е по-интересно да се сравни с някоя друга от популярните схеми тук. Ако някой има мерак, може да донесе нещо вкъщи да сравним или да му дам V4H за 1-2 дни (само в София). Тороидът изглежда много добре и цената му беше съвсем прилична, май около 80лв, но сроковете на изработка са малко... приблизителни
    Редактирано от Plamen Todorov; 27 August 2019 в 16:58.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Ехее, изглежда като фабрично изделие. БРАВО!

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени