Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 69 от 69

Тема: Моят труд ,SE на ГК 71

Сашо, на теб сега ти предстоят трафове за много по-мощната лампа WE212.
    Редактирано от Goro; 2 August 2019 в 07:25.
    五郎

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    Да, при това трябва да се поберат в точно определена кутия и да са навити върху нанокристален магнитопровод.
    Чува разсвирването и посоката на кабелите, посоката на щепселите, градивните елементи, чува въглища и панделки по системата си!

Цитат Публикувано от 50AE Покажи мнения
    С удоволствие взимам акъл от останалите и поздравявам LZ1KKR за прекрасния труд.

А теб много те бива, да адвокатстваш по темите, да се кланяш пред личности от форума, да ги защитаваш и какво? Нещо конструктивно да вметнеш по темата?

Изкарвам си хляба с навиване на звукови трансформатори. И не го казвам от фукня, а от скука и самота. Защото в това хоби занимаващите се броят на пръсти и е толкова трудно, да си намериш другарче по занаят.

И с удоволствие бих се запознал с LZ1KKR, ако той желае.

П.С. Може и да сме се засичали на казанлъшкия битак. Моите ГК71 ги купих именно оттам.
    Благодаря. Нямам нищо против забележките. И аз като теб съм хвърлил много пот и нерви докато започна да трупам опит от грешките си. Ако визираш мен ,че адвокатсвам във форума -грешиш ,това ми е първа тема която отварям и едни от първите коментари. Поздрави Иван -LZ4IH .

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    Здравей,

Не теб, твой гласящ себе си твой познат, пишеше тук. Модераторите изтриха всичко излишно.

Поздрави,
    Александър!
    Чува разсвирването и посоката на кабелите, посоката на щепселите, градивните елементи, чува въглища и панделки по системата си!

Членува от
    Feb 2008
    Възраст
    48
    Цитат Публикувано от 50AE Покажи мнения
    Извинявай, сега го прочетох.

При такова секциониране грубо казано, ефективният ти капацитет трябва да е равен на 1.95 по статичния капацитет между първична и вторична с площ сметната по средната обиколка на бобината.

Имам лека забележка за трансформатора и секционирането. Казваш, че си навил 40-2400-40-2400-40, а на практика е трябвало, да стане 30-2400-60-2400-30.

А конфигурацията 1200-60-2400-60-1200 би имала по-нисък капацитет, но същото разсейване.

При твоя вариант има несиметрия в магнитните полета и повече разсейване, особено когато вторичните секции са вързани последователно, както е при теб.

Наздраве и приятно слушане!
    за пентодно свързване не е ли по-добре да има само една вторична и най-много тя да е "пъхната" между двете половини на първичната ? питам, защото изходните трансформатори на всички стари радиа са навити като захранващи - т.е. без никакво секциониране и за много хора високите класове радиа на Телефункен звучат безупречно

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    Цитат Публикувано от apm Покажи мнения
    за пентодно свързване не е ли по-добре да има само една вторична и най-много тя да е "пъхната" между двете половини на първичната ? питам, защото изходните трансформатори на всички стари радиа са навити като захранващи - т.е. без никакво секциониране и за много хора високите класове радиа на Телефункен звучат безупречно

Точно така. За пентоден режим се гони минимален паразитен капацитет на трансформатора.

Естествено при свръх ниско хоризонтално секциониране има шанс, да се засили натрупаният капацитет от първичните намотки.

Затова (внимателно) може да се обмисли хоризонтално секциониране на първичната. Има смисъл само при хоризонтално (първична-вторична-първична) и повече секциониране. При липса на секциониране (само първична и вторична), по-скоро ще навреди, освен ако вертикалните секции не са само две и втората се навие с обратна посока.
    Редактирано от 50AE; 2 August 2019 в 19:34.

Здравейте. По принцип ,това което съм чел в дебелите книги, секционирането е необходимо за да се изравни максимално индукцията за максимална трансформация. Защото най-голяма е в близост до ярема и колкото повече се отдалечават намотките от ярема индукцията отслабва, но прекомерното секциониране повишава паразитния капацитет. Правил съм опити с един и същи усилвател със секциониран и несекциониран траф и след обстойно изследване се оказа ,че поради по малкия капацитет на несекционирания се разшири честотния диапазон от към високите ,но клекна на изходно напрежение с няколко волта до колкото си спомням. Поздрави .

Ей заради такива ,като тоя, който дори не познавам избягвам да пиша във форумите, но с този проект просто не се сдържах да не се похваля и евентуално да помогна на някого. Не съм от тези ,които си пазят знанията само за себе си. Похвалиш се с нещо, което работи и все ще се намери някой да почне да те обеждава ,че не работи. Не визирам издържаните технически забележки и мнения. Любопитно ми е все пак кой е тоя псевдо познат и какво се е изказал. Отново поздрави.
    Редактирано от lz4ih; 2 August 2019 в 21:04.

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    Сериозен участник е тук, може и да се появи отново!

А иначе, разпределението на съотношенията между Ls (индуктивност разсейване) и Cp (паразитен капацитет) си е оптимално според конкретни цели - вид лампа, наличие на ОООВ или не.

За пентод, както е при теб нисък Cp е необходим, защото пентодът е високоомен. Капацитивния срез зависи от привидния първичен импеданс.

Колкото по-нискоомен е драйвът, толкова повече може, да се увеличава Cp за сметка на Ls.

Учудвам се, как си постигнал толкова нисък паразитен капацитет, след като затваряш секциите със слоеве вторична. Следва да използваш доста дебел диелектрик, и явно в този бишоп има доста въздух?

Поздрави!

При бишопа няма въздух, той е като суров каучук и се навива като се разтегля докато си промени цвета от черно до сиво,дори стяга намотката. Просто е високоволтова изолационна самовулканизираща лента. Това е бишоп 962 маслоустойчив и по-тънък от бишоп 963,а бишоп 85 или както му казват механична лента е грубо казано високоволтов скоч, 28 мм е широк малко по трудно разтеглив е от обикновенния скоч, но също е на 5kV пробивно напрежение. И трите вида бишоп се използват за изолационни материали при направа на муфи и глави при маслени или сухи кабели за 20kV. Следващия проект мисля да пробвам аналога на бишоп 962 производство на skotch 3M, не се сещам точно за номера му в каталога, но го дават 10kV пробивно на навивка ,малко по-тънък е и по-разтеглив. Тествах го на едино парче гол кабел изолиран с пет пласта от него с право напрежение при 30kV имаше 15uА утечка , което значи че е супер диелектрик. Да избегна въпросите как съм го тествал веднага обяснявам : работя в отдел под чието ръководство е и подстанцията на завода 110/20/0.4KV и разполагам с тестваща високоволтова апаратура в случая кенотрон до 75kV . Уреда е руски в момента не се сещам модела, но в понеделник мога да го видя , ако има любопитни. За сега тези изолационни ленти са най-добрия достъпен диелектрик, който съм срещал и ми върши перфектна работа. Ето така успявам да намаля капацитета.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Само, като идея...може да пробваш за изолатор (и да измериш) и тефлонова лента, от онези, които ползват за водопроводните инсталации...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Няколко колеги използваха водопроводна тефлонова лента, но се отказаха от нея по технологични причини. Иначе тя е с много малък епсилон. Докато за този бишоп не е ясно колко е.
    五郎

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    lz4ih, мерси за поясненията!
    Страхотно, че имаш постановка за високо напрежение. Можеш да си измериш пробивните напрежения на всякакви диелектрици, както и трансформатори.

Из интернет пространството на каучука му дават епсилон от 2 до 4.

Тефлонът е гаден за работа, хлъзга се и се наелектризира, а и е скъп. Откъм цена по-добре полиетилен, но последният пък се топи/размеква при ниски температури. Човек ако се разтърси, може да открие материали с доста нисък епсилон, дори и "рехави харти" с много въздух. Някои опаковъчни хартии докарват епсилон на тефлона, заради рехавостта си. Номекс например има още по-нисък епсилон.

Преди да проектирам трансформатори, меря всеки наличен диелектрик. Това се случва посредством две максимално прави метални плоскости, които образуват кондензатор и стягам диелектрика между тях. Естествено, измерването варира според налягането върху диелектрика, а някои дори се деформират лесно. Това трябва да се отчете при навиване, особено на дебел проводник, който заради натиска си ще "сплесква" повече материалите.

При хартии с друго предназначение, но не и за изолационни цели, е важно доколкото знам, да им се измери и pH във воден разтвор.

От огромно значение за паразитния капацитет е, къде разпределим диелектриците. При слоеве между които потенциалите са ниски, спокойно се използва диелектрик с огромен епсилон. Напоследък за изходни трансформатори, където гоня възможно ниски Ls и Cp накуп, използвам 5 вида диелектрици.
    Редактирано от 50AE; 3 August 2019 в 09:22.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Пробвайте хартия за печене.

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    По спомен имаше епсилон малко над тефлона. Някой беше мерил пробивното напрежение и сподели, че било доста високо!

Но има три ограничения:

1. Тънка е. Следователно не може да се разчита, да задържа дебели проводници от пропадане. Нужна е употребата на задържащи по краищата материали (конци, ленти)
    2. Къса се лесно. Не търпи разгъване
    3. Не лови лепило/лепенки.

За навивачи любители, които не бързат и разполагат с излишни нерви, е страхотна!
    Редактирано от 50AE; 3 August 2019 в 15:58.

Аз съм мерил много материали, включително Номекс и тефлон, но не водопроводен а фолио. От всички материали най-оптимален , по отношение на пробивно напрежение и епсилон, е Номекса. Той има диагонални, по отношение на сечението, канали удължаващи линията на пробив. В каталога на фирмата е дадено пробивното напрежение за всяка дебелина. Измерванията показаха пълно съответствие.
    五郎

50AE's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    28
    +1

А и е по-твърд от рехавата хартия, задържа по-добре жица.
    По-трудно се къса и държи на разтягане.
    На звук също е добър.
    Единственият недостатък му е в цената.

П.С. Има и Номекс 511, който е рехава версия на 510. С брутално нисък епсилон - 1.3
    Редактирано от 50AE; 3 August 2019 в 21:01.

D - Audio cecoEL34's Avatar
    Членува от
    Oct 2008
    Възраст
    58
    Внимавай с бишопа-има проводим, който възстановява екрана на муфи с високоволтов кабел. Преди години,един батка ми открадна такъв и си направи инсталацията на къщата с него
    ,, ,,Deep Purple" е стил на живот ."

Докато съм се търкалял по морския бряг, пак е имало скарване/сбиване, може ли така момчета?
    Някой да възстанови?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени