Резултати 1 до 10 от 10

Тема: Трансформатори от BEAG APX 100

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    59

Трансформатори от BEAG APX 100

Искам да попитам по-опитните колеги някой дали е разглобявал въпросните трансформатори. Сдобих се такъв усилвател и мисля да пренавия захранващия трансформатор, за да го използвам в захранващ блок с няколко различни напрежения. Питам преди да съм се опитал да го разглобя и да съм го съсипал. Може да се окаже практически неразглобяем.
    Редактирано от sheytanov; 24 July 2019 в 09:43.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Снимки на трафа няма да навредят, или поне описание на конструкцията му, тип магнитопровод и така.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    59

beag apx 100

Ето снимки на самия усилвател и поглед от вътре. Самите трансформатори изглеждат добре лакирани. Според мен ламелите са като на "Регент" - SM 102 наборът е 73 мм.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Траф като траф. Сваляш шпилките, с тънко острие отлепяш отвсякъде първия и втория ламел, изваждаш първия, ако не отлепя изваждаш втория. Нататък е по-лесно.

Лириански аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от sheytanov Покажи мнения
    Сдобих се такъв усилвател и мисля да пренавия захранващия трансформатор, за да го използвам в захранващ блок с няколко различни напрежения.
    И защо искаш да съсипеш за нищо един добър лампов усилвател? По добре го продай на някой, който е в час, а за парите ще можеш да поръчаш и трансформатор, а и още доста неща

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    59
    Не искам да го съсипя и за това първо питам дали мога да използвам трафовете. Варианта за продажба е възможен. Лампите са в добро състояние, доколкото мога да определя на око, защото не съм го включвал.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53

https://www.radiomuseum.org/r/beag_apx_100apx10.html

Изходът на усилвателя е на 100V.

Лакирането не е проблем! От "детайлните" снимки обаче не съм сигурен дали това е траф с Ш ламели или е с М ламели. Струва ми се, че е второто! Отново важи начина на действие предложен от L.K. но е малко по-пипкава работата и трябва да се внимава докато ги вадиш да не ги деформираш твърде силно. Но в общи линии няма да имаш проблем с такъв траф, ако си пипал трафове до сега. Гадни са тези с вит магнитопровод и полирани чела. Ако са импрегнирани и при разглабяне се разлепи магнитопровода и се получи резка на челото, практически повече не можеш да изкараш същите параметри от трафчето.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Методът е същия. Усилията са малко в повече. Обикновено първия ламел дава фира.
    Ръбчетата от лака леко се зачистват с шкурка. Параметрите - така или иначе ще се навива друг трансформатор.
    В конкретния случай е по-добре усилвателят да се продаде както си е. Могат да се намерят, при това изгодно, по-подходящи трансформатори. Ако BEAG APX 100 представляваше интерес за мен щях да предложа такива в замяна.

Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    59
    Със сигурност не е Ш ламела. Вида и размера съответства на Ламелите на усилватели Регент - там са 34х53, тук е 34х73. Случи ми се веднъж да не мога да разглобя такъв трансформатор - беше много олят - чак вътре в сърцевината имаше лак и не можеш да извадиш нищо. След нарязване с ъглошлайф сърцевината излезе цяла и само с чук се разделяха отделните ламели. Регентови трансформатори съм пренавивал, но това като гледам е лакирано доста добре от вън и ме притеснява, че може да е не разглобяем. За това питам някой дали е опитвал да разглоби, но явно и у нас не е опитвано това. Остава да реша дали да го продавам.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени