Резултати 1 до 7 от 7

Тема: Отстраняване на проблем във флуоресцентен дисплей

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31

Отстраняване на проблем във флуоресцентен дисплей

Здравейте! Проблемите в дисплеите винаги са ми били много интересни и предизвикателни. Днес успях да преборя един такъв и реших да споделя. Проблемчето се състоеше в леко просветляване на съседен сегмент, който не трябва да свети изобщо. Съседният сегмент индикира в случая цифра и по-точно номера на избраният трак. При всички цифри, освен 1-ца, съседният вляво леко и дразнещо (за мен) просветлява, като купира досущ съседчето вдясно. Измерих захранващото -33 (32) волта и всичко бе ок. 5-те волта за захранването на контролният чип и дисплей драйвера също бяха налице. Измерих за всеки случай стабилизаторите, ценер диода и кондензаторите в захранващият блок, които изработват тези напрежения и не открих никакви отклонения при елементната база. Прехвърлих се към лицевият панел и платката с дисплея. Точно под флуоресцентният дисплей открих изтекъл електролитен кондензатор със стойности 100uF/10V, който е локална филтрация за захранващите +5 волта на драйверният чип на дисплея. На схемата това е ограденият в червено C802.
    схема.jpg
    Подмених го с наличен Elna RE3 100uF/16V, като го монтирах легнал, защото остава малко разстояние между платката и дисплея. За такива случаи обикновено производителя ползва миниатюрни серии. Опиканият електролит измих с корселин. Просветляването съвсем изчезна и проблема се реши окончателно. Дисплеят свете ярко и отчетливо. Надявам се темичката ми да бъде полезна някому.

IMG_20190711_160227.jpg IMG_20190711_163353.jpg
    Редактирано от Димитър Димитров; 11 July 2019 в 17:56.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Проблемът не бил в дисплея,. а в платката - изтеклия електролит е направил утечка м/у съседни писти. А причината за изтичането вероятно е нагряването от дисплея.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Малко е вероятно проблемът да е от нагряване от дисплея. Тоя вид дисплеи имат отопление, но корпусът им не се нагрява осезаемо...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Проблемът не бил в дисплея,. а в платката - изтеклия електролит е направил утечка м/у съседни писти. А причината за изтичането вероятно е нагряването от дисплея.
    И аз мисля, като теб.

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Понякога е много сложно да надникнеш под дисплея, не всеки би се сетил , браво Митко !

На някои Ямахи точно под дисплея е супер кондензатора за паметта. И не е много "държелив".

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    31
    Цитат Публикувано от rope Покажи мнения
    Понякога е много сложно да надникнеш под дисплея, не всеки би се сетил , браво Митко !
    Само сваляне на дисплея. Няма начин... Благодаря!

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени