Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 26

Тема: Захранващ кабел с конструкция срещу индуцирано "замърсяване" на потенциала на нулата

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41

Захранващ кабел с конструкция срещу индуцирано "замърсяване" на потенциала на нулата

На вниманието на строителите на DIY захранващи кабели !
    В една статия от Linear Audio ( https://linearaudio.net/article-detail/2239 ) попаднах на препратка към интересен патент на Whitlock за конструкцията на захранващи кабели:
    Whitlock_cable.jpg
    US8907211.pdf
    ...Идеята е, че ако активните проводници са усукана двойка, а заземяващият е отделно от тях и не-усукан, се намалява значително индуцирането на импулсни смущения от мрежата в "земята" (шаси) на устройството. Разликата в индуцираните смущения между обикновен кабел, и с усукани активни проводници, е от порядъка на 50..60 dB, което си е доста порядъчно!
    "Чист" потенциал на шасито има значение при навързването на много компоненти в система, т.к. неминуемо се образуват граунд луупове през "нулата" на мрежата - fact of life! С такава конструкция на захранващите кабели би се намалило влиянието на външни смутители върху SNR на системата.

Направих малко рисърч, и общо взето такъв кабел човек трябва да си направи сам от нулата, т.к. не успявам да намеря подходящи кабели, предварително подготвени по подобен начин...
    Поръчал съм малко OFC проводници, ще докладвам, като спретна някой и друг кабел за проба.
    Междувременно, ще се радвам ако още някой пробва концепцията, и сподели опит
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Apple патентовали заоблените ъгли, Майкрософт патентовали плъзгането и пускнето на икони. Срежи един FTP кабел и ще видиш всичко, заложено в този патент.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Apple патентовали заоблените ъгли, Майкрософт патентовали плъзгането и пускнето на икони. Срежи един FTP кабел и ще видиш всичко, заложено в този патент.
    Искаш да кажеш, че всички аудиофили си правят така захранващите кабели, и само аз съм останал непросветен ли?
    В случая е силно безинтересно дали това е патент, или просто документ, важна е същината. Whitlock има публикувана и AES статия по темата, но до нея ми е по-трудно да се докопам, от колкото до публично достъпния патент.

P.S. https://secure.aes.org/forum/pubs/co...ns/?elib=15656
    Редактирано от sinigersky; 11 July 2019 в 13:59.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    За аудиофилите не знам. Принципът "екранирана усукана двойка" е широко известен и популярен. Посочих къде се ползва масово.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Twisted_LN.jpg
    'Ref' е твърда жица 12AWG, ползвана за референтен проводник в сравненията. Сканирам/цитирам от статията в Linear Audio.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41

Viborg VP-1501

Ето този кабел май ще да отговаря на концепцията, макар че заземяването върви като "сърцевина" на усуканата двойка, и не знам дали това е ОК от към индуциране на смущения
    Viborg_VP-1501.jpg
    https://www.aliexpress.com/item/3282...AbTest=ae803_4

https://www.aliexpress.com/item/3289...2-69adc8601fec
    Редактирано от sinigersky; 11 July 2019 в 14:35.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    За аудиофилите не знам. Принципът "екранирана усукана двойка" е широко известен и популярен. Посочих къде се ползва масово.
    То ако требе да сме точни, микрофонен кабел има доста преди да се заговори за компютърни мрежи. А го споменавам 'щото и там е така - усукана двойка с екран.
    Ама хайде да спрем с дивотиите и да се върнем към темата. Бива ли?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

@ sinigersky :
    Една поправка - не ползвай моля "нула" вместо "земно" .*
    През нулата на мрежата си има ... всякакви токове - пречат/помагат ?
    Такива са си - те са част от неминуемия процес на захранването.
    Целта е да се махнат "лууповете" през "земното" ! Щото там - земно-шасита,
    НЕ трябва да има токове при нормална работа на устройствата.

* Това , че в БГ продължават да се ползва двупроводна инсталация, не променя имената
    на клемите или жиците по захранващите кабели, щепсели, контакти и т.н.

П.П. Ще се радвам, ако ти или друг
    несподелящ разлики в звученето на различните захранващи кабели, сподели на практика .
    (Теорията вече е патентована, така че остава да я приложим ...)

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    То ако требе да сме точни, микрофонен кабел има доста преди да се заговори за компютърни мрежи.
    И телефонен....
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Аз имам няколко кабела, по подобна технология. Усукана двойка многожични 2х2,5 квадрата (от колонен кабел) и земя 4 кв. Това, пъхнато в медна екранирана оплетка от ВЧ коаксиален кабел, закачена към земния и отгоре декоративна мрежа...
    Без IEC букси. Директно запоени от едната страна на първичната на трафа (през един бушон само, също запоен там) и от другата страна 16А "евробукса"...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    Поръчал съм малко OFC проводници, ще докладвам, като спретна някой и друг кабел за проба.
    Ще е интересно да направиш два кабела, единия с усукана двойка, а другия - без. След това да измериш каква е разликата в потискане на смущенията.
    Цитат Публикувано от sinigersky Покажи мнения
    Разликата в индуцираните смущения между обикновен кабел, и с усукани активни проводници, е от порядъка на 50..60 dB, което си е доста порядъчно!
    А дано, ама...
    五郎

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Още три съображения:
    1. Връзката между корпуса на уреда и нулата (при двупроводна инсталациа) или заземяването (при трипроводна инсталация) се изпълнява с проводник със сечение не по-малко от това на фазовия и нулевия проводник. Ако за това се ползва екранировката трябва да е дублирана с такъв проводник. Затова изчезнаха кабелите 3х25+16 кв.мм. и подобните.
    2. Когато говорим за смущения и индукции трябва да си даваме сметка за честотата и характера на полето, от което се пазим. 50-60dB разлика може и да има, но в никакъв случай на мрежови честоти.
    3. Не ми стана ясно кого от какво пазим - кабела от околни смущаващи електромагнитни полета или съседни устройства от полетата, индуктиращи в кабела паразитни напрежения? И в двата случая правилото е, че смущенията се гасят при причинителя им.

В аудиофилските (и не само) среди е популярен един 4 или 5 жилен кабел с обща оплетка и външна прозрачна изолация. Някъде в Пловдив го продаваха и сме го дисклутирали. Преди време имах от него 5х2.5, мисля. Ползва се за сигнали и за измерване. Срещал съм го между електромерното табло и токовите трансформатори в по-новите трафопостове. Ползват такъв, защото новите електромери са доста чувствителни.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Още три съображения:
    1. Връзката между корпуса на уреда и нулата (при двупроводна инсталациа) или заземяването (при трипроводна инсталация) се изпълнява с проводник със сечение не по-малко от това на фазовия и нулевия проводник. Ако за това се ползва екранировката трябва да е дублирана с такъв проводник. Затова изчезнаха кабелите 3х25+16 кв.мм. и подобните.
    За екранировка на мрежовия кабел в случая никой не говори. Ползата от такава ми е неясна. Този кабела от АЛИ-то има екран, но заземяващият проводник в центъра си е порядъчно дебел. Все пак мерси за допълнението
    2. Когато говорим за смущения и индукции трябва да си даваме сметка за честотата и характера на полето, от което се пазим. 50-60dB разлика може и да има, но в никакъв случай на мрежови честоти.
    Ами в статията на Уитлок има графики, които подсказват (твърдят), че усукването действа и на мрежови честоти.
    Виж пост #5:
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post642881
    3. Не ми стана ясно кого от какво пазим - кабела от околни смущаващи електромагнитни полета или съседни устройства от полетата, индуктиращи в кабела паразитни напрежения? И в двата случая правилото е, че смущенията се гасят при причинителя им.
    Токовете през L/N проводниците индуцират ЕДН в успоредно вървящата на тях жица GND (жълто-зелената). Това напрежение модулира целия корпус на захранваното устройство. При прехвърляне на сигнали от/към други устройства, възниква повод за протичане на изравнителни токове, които могат да влошат фоновия шум. Иначе като източници на смущенията в статията се цитират както 50-тте Hz, така и шум от изправителни диоди, от цифрови схеми и т.н. - както в самото устройство, така и влизащи по L/N проводниците от съседни устройства.
    Тъй че в кратце, целта е да "пазим" земята от навлизане на индуцирани смущения от мрежата.

В аудиофилските (и не само) среди е популярен един 4 или 5 жилен кабел с обща оплетка и външна прозрачна изолация. Някъде в Пловдив го продаваха и сме го дисклутирали. Преди време имах от него 5х2.5, мисля. Ползва се за сигнали и за измерване. Срещал съм го между електромерното табло и токовите трансформатори в по-новите трафопостове. Ползват такъв, защото новите електромери са доста чувствителни.
    Имаш ли случайно линк?

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Линк за пловдивския кабел не намерих, но колегите може да са по-късметлии. Ако хич не се намери ще ти отрежа от моя.

С този тип кабел можем да влияем на последните 1-2 м. - от розетката до усилвателя примерно, но какво се случва в положените в стената кабели от инсталацията? При толкова метри "прави " кабели, какво само от последните 2м да очакваме ?

Ми пробвай за да разбереш.

Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Благодаря. На 62стр. има картинка, от която става ясно, защо трябва да се сфазират компонентите в системата и доказателства за това, че тези, които чуват разлика, когато обърнат захранващият кабел на даден компонент, може би не са идиоти.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    То в това се корени и основната идея и съответно противоречия. Едните, търсят решение, как най-малко да влиаят всички излишни фактори, за да ги елиминират, а другите, как да се подчертаят, за да ги чуват...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Ето и оригиналната статия на Whitlock, поне някаква нейна версия от сайта на Jensen:

AES-Ground-Loops-Rest-of-Story-Whitlock-Fox-Generic-Version.pdf

https://www.jensen-transformers.com/...ic-Version.pdf
    (още не съм я прочел в детайли...)

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    В статията подробно е описан тестът. Ето малко материал от там:
    Whitlock_GND_Test.jpg
    Whitlock_GND_Test_Results.jpg
    Whitlock_GND_Test_Twist.jpg
    Също е описано как с техниката на усукването на захранващите кабели са премахнати проблеми в озвучителната система на стадиона Seahawk в Сиатъл.
    Редактирано от sinigersky; 12 July 2019 в 12:33.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    В извънлабораторния живот заземителният проводник не е натоварен с високото входно съпротивление на волтметъра, а с пренебрежимо ниското съпротивление на ground loops. Оттам измерените напрежения стават многократно по-малки.

На стадион и големи разстояния проблемите са по-различни. Затова там се предпочитат други начини за пренос на сигнали - модулации, дискретизиране. Това води и до промяна на преносната среда - коаксиални радиочестотни кабели, UTP или радиовълни.

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    В извънлабораторния живот заземителният проводник не е натоварен с високото входно съпротивление на волтметъра, а с пренебрежимо ниското съпротивление на ground loops. Оттам измерените напрежения стават многократно по-малки.

На стадион и големи разстояния проблемите са по-различни. Затова там се предпочитат други начини за пренос на сигнали - модулации, дискретизиране. Това води и до промяна на преносната среда - коаксиални радиочестотни кабели, UTP или радиовълни.
    12 kW трудно ще се пренесат с "модулации" или "радиовълни". Ако ти е интересно какво-как-точно, прочети т. 4 от статията (не е дълга).

За мрежов кабел, според мен, показаната опитна постановка, меко казано, е некоректна.
    五郎

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от Goro Покажи мнения
    За мрежов кабел, според мен, показаната опитна постановка, меко казано, е некоректна.
    А нали разбра какво точно се мери?
    Ще се радвам да покажеш/обясниш коректна постановка... или поне какво е некоректно на тази. Но моля, само след прочитане на статията
    Редактирано от sinigersky; 12 July 2019 в 13:28.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени