Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 38

Тема: ROTEL RCD-971 по "без гащи"

Венцислав Симонов Simonov's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37

ROTEL RCD-971 по "без гащи"

Малко снимки на карантията на тая чудесна играчка. Имаше нужда от нови ОУ. Боднах едни канчета като за начало. Наложи се да сменя и KSS-a

IMG_0401.jpgIMG_0397.jpgIMG_0398.jpgIMG_0399.jpgIMG_0400.jpg

Количеството кондери е сериозно, а аудиофилското присъствие на Black Gate е потресаващо.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Rotel обичат да слагат Black Gate. Интересна машина с много хубави dac-ове. Оптичната система предполагам е KSS-213 (без да си помагам с помощна литература)?

sinigersky's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    41
    Ееех, спомени... Едно време имах такъв плеър, и свиреше отлично без никакви модове. Но проблемът беше, че оптиката е кьопава - като я сменях, в Германия не можах да намеря по-скъп вариант от 10-15 Евро за целия модул оптика, барабар с червячното линейно задвижване. Стори ми се гавра, на такъв плеър да сложат такава евтинджосна оптика. Дори след смяната, не четеше читаво оригинални, нови дискове. Та за това го продадох. На днешния ми акъл бих го преправил на ЦАП - чипсетът е истинско съзвездие
    Aut tace aut loquere meliora silencio...

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    За съжалине, съвремените производители нямат особено голям избор. Те са принудени да използват наличните компоненти. KSS-а е мислен като консуматив. Дори прехваления VRDS на Teac си е еФтин KSS под полата RCD-990 има добра оптика - CDM-9, но тя става все по-недостъпна.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Поиграх си малко с исмервания. Обобщено картинката на изхода изглежда така:

rcd-971.jpg

Not great, not terrible

-20dB си е добра летва, тъй като в повечето случаи, музиката е там. 90-тина dB отношение сигнал-шум не ме кефи... Имам съмнения, че тази аналогова част не е от най-добрите за тия PCM-и. Ще взема да го мина с поялника тука-там.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    42
    90 децибела, но при -20db сигнал. Измери го при 0db или -1 ако не може да ти го поеме картата за измервания и ще разбереш. Я измери при -60db THD+N.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Няма какво да го меря повече. Не е добре. Ще сменя схемата на аналоговата част с такава:

i-v-1.jpg

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    42
    Няма лошо, пробвай с тази. Но много е вероятно да са такива възможностите на PCM63.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Възможно е да съм оцелил чипове в лошия край на спецификацията.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Гледам не са грейднати даковете. Може би с по-висок грейд ще се получат по-добри резултати. Направи ми впечатление, че pcm63-ките са корейски. Интересно. Мислех, че японците ги произвеждат.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Бих бу сложил K-грейд но не мога да намеря. Тези в eBay не са особено сигурни, въпреки че има продавачи с бая продажби на такива чипове.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Последни измервания, преди да направя промени в аналоговата част. Този път измерено с калибрираната ми карта. Сигнал = 991Hz.

0dBFS/+7.3dBV
    0db_991hz.jpg

-20dBFS/-12.7dBV
    -20db_991hz.jpg

-60dBFS/-52.68dBV
    -60dB_991hz.jpg

При 0dBFS измерванията са извън спецификация. Явно има проблем

Малко гадни снимки с телефона, на изхода при 1kHz square 0dBFS

IMG_20190713_154253.jpgIMG_20190713_154210.jpg

Много джитер, много нещо.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    42
    Тестовия сигнал от CD ли го пускаш?
    Я настрой измерващата апаратура на 44.1kHz/24 , както и на Hanning. Не е коректно на 96. И виж дали ще има разлика.

При 0db явно претоварваш входа на картата за измервания. Пробвай на -3.
    Редактирано от Rumb@ta; 13 July 2019 в 16:42.

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    Както и да го настроя, все тая Мога да го занеса в лабораторията на работата, ама едва ли ще покаже друго

Обикновено грейда на един ЦАП определя до колко точно съвпадат стойностите на резисторите в матрицата и обикновено тези които имат възможност за тримване (тези имат) след тримване изкарват резултати не по-лоши от тези с по-доброкачествен грейд. Та, ако не е невъзможно да се изпълни - опитай да добавиш многооборотен тример според описанието на производителя, и може нещата да се подобрят значително. Естествено преди това трябва да се изследва, защо при по-високи нива от -12 децибела изкривяванията нарастват така драстично. Да се види дали проблема е в аналоговата или цифровата част, надявам се да е първото.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    42
    Спомням си едно време, като говорихме с Лозев, че 63-ките се тримват само за високите нива и файдата не е голяма. Но въпреки това, аз бих ги подстроил.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Ами вероятно тримването /външното/ работи различно от фабричното. Тоест който ще тримва, трябва да гледа поне 2-3 нива дали се подобряват или влошават /ниско -60...-80dB, средно -20 ... -30dB, високо -1 ... -6dB/. При 16 битов източник не съм сигурен до колко трябва да се гледа THD@ниско ниво при такова тримване .....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от machinow Покажи мнения
    Ами вероятно тримването /външното/ работи различно от фабричното. Тоест който ще тримва, трябва да гледа поне 2-3 нива дали се подобряват или влошават /ниско -60...-80dB, средно -20 ... -30dB, високо -1 ... -6dB/. При 16 битов източник не съм сигурен до колко трябва да се гледа THD@ниско ниво при такова тримване .....
    При 63-ките тримването засяга скалата до -6дв само,и много малко се усеща на слух ,като се има предвид ,при качественно записана музика там има основно пикове .
    Най лошите 63-ки съм намирал точно в такива плеари на Ротел..Два такива съм доработвал навремето,и при двата чиповете бяха толкова зле,че ги изхвърлих директно в коша...
    При 63-ките проблема е не толкова нивото на изкривяванията,а в лошото им разпределение при различни нива.Като се измери цялата скала през 2-3дв се вижда ясно.При -10 и -20 дв например може да са в норма ,но при -15 да са много зле.....

При този конвертор ток -напрежение на този плеар нивото на изкривяване при високи нива е по високо,понеже в даковете не са натоварени с ниско съпротивление клонящо къ нула,а доста по голямо....все едно с резистор...
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Administrator lozef's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от Simonov Покажи мнения
    Няма какво да го меря повече. Не е добре. Ще сменя схемата на аналоговата част с такава:

i-v-1.jpg
    съпротивлението в обратната връзка на конвертора ток напрежение трябва да 1,5к за да имаш стандартен изходен сигнал.Ако сложиш такова корегирай кондензатора във веригата за да запазиш времоконстантата....
    Звукът на Вакуума,или тишината на Големия взрив

Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    37
    И аз стигнах до 1.5k Ще си играя още малко и ще направя и измервания. За момента го слушам и без никакъв кондер в I/V.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Без кондензатор няма ли да скочат много изкривяванията?

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    42
    Няма да свири добре!

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Обяснете му за какво е тази схема, как работи и за какво е конденазаторът там.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Обяснете му за какво е тази схема, как работи и за какво е конденазаторът там.
    Ти сериозно ли?

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ако кажеш за какво в е кондензаторът в ОВ и с каква честота и стръмност е филтърът ще се окаже, че съм сбъркал.

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени