Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 32 от 32

Тема: Акустика на малък хол

^ Не мисля, че е добра идея. Светло петно под светло петно - кое точно ще гледаш ? Сядаме да гледаме филм или концерт, кривим си вратовете нагоре, а отдолу аквариума "прожектира" друго...
    Както и да е - очаквах повече идеи за акустичното третиране, а не точно за разположението на аквариума ми.

На Бис идеята за разположението е много добра ! Жената я хареса, на мен също ми хареса. Само дето не ми се мести всичко наново, а и стената на библиотеката (където трябва да е новото разположение на уредбата) няма контакти. Един контакт има до аквариума, и два - около уредбата в сегашното и положение. Тая стая си плаче за основен ремонт - паркета скърца, стените са на вълни, но понеже трябваше бързо да се пренесем, минах само с едно циклене и боядисване. След година- две ще изкъртя всичко до здраво, ще се измаже наново, да се изправят стените, ще се пренареди паркета (евентуално- с изолация отдолу), искам да си прокарам отделен кабел на отделен бушон до уредбата, и тогава ще организирам интериора по начина на Бис. Но дотогава оставя така, съжалявам, така че - хайде да обсъдим акустиката в сегашното положение ?

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Направо слагай аквариума пред телевизора. Така хем ще осветява аквариума, хем и рибоците ще гледат

Цитат Публикувано от JKay Покажи мнения
    хайде да обсъдим акустиката в сегашното положение ?
    Добре, но пак да попитам - в момента чуваш ли фрапиращи проблеми с акустиката. Все пак ползваш букшелфи, а и никоя от колоните ти не е навряна в ъгъл или ниша. Поне на пръв поглед не предполага да имаш сериозни проблеми с акустиката. Евентуално един дебел килим и някое и друго пано монтирано на тавана биха ти подсигурили приемливо звучене.

В момента чуваемите проблеми са, че ехти много (дори и само като говоря по- силно), и някак си музиката се чува слабо. Врътката на усилвателя си седи, както си е била в старото жилище, и тогава силата на звука ми беше достатъчна, в по- голяма стая. Сега уж стаята е по- малка, но ми се иска да усиля повече, а като усиля, и се чува ехтеж и мазане.

Теоретично, намерих странен начин да ползвам аквариума като дифузор - предните му странични ръбове не са ръбове, а са заоблени, и ако го мръдна с 10-15 см напред, към колоните, единия заоблен ръб попада на рефлектиращата точка на едната колона, а другия- на другата. По същия начин наместих и етажерките за дисковете на отсрешната страна - едната колона бие в първата, а другата - в последната ! Не знам дали ще има ефект, но като понаредя повече стаята, ще чуя. Или ще свикна.

Нещо за пана да предложите ? Има ли смисъл от такива зад колоните ? По тавана - какви и къде ? Не ми се прави окачен таван, и без това е нисък, но 6-8 пана мога да си позволя.

Странно ми е, че ехти, а музиката се чува по-слабо. При наличието на абсорбация на ревербациите, би трябвало да започне да се чува още по-слабо.
    За жилищно помещение, според мен дебел килим, тлъсти пердета и яко домашен текстил в "бохо" стил би трябвало да свършат добра работа.

Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения
    При наличието на абсорбация на ревербациите, би трябвало да започне да се чува още по-слабо.
    Мнооого точно написано. При абсорбиране , колкото повече пана се слагат, ехото изчезва, но и помещението затихва още повече. Оттам се налага още усилване.
    Предполагам, че се касае за някакъв ефект от психоакустиката в случая, иначе няма друга логика в по-малко помещение да се чува по-слабо. Би трябвало да е обратното, освен, ако не си се отдалечил от колоните поне с метър или повече в новата обстановка.
    Както и да е. На твое място бих сложил, като за начало дебел килим и всичко друго бих го мислил чак след реално измерване на помещението. Няма универсални решения за съжаление, пък и не те съветвам насляпо да си правиш хола да прилича на студио. На жена ти също няма да и хареса, със сигурност. При акустиката е нужно да се вложи повече за акъл от специалист, отколкото сляпо наливане за пана с непубликувани характеристики на абсорбация.
    Редактирано от Петър Славов; 27 June 2019 в 01:24.

Цитат Публикувано от Петър Славов Покажи мнения
    Предполагам, че се касае за някакъв ефект от психоакустиката в случая, иначе няма друга логика в по-малко помещение да се чува по-слабо
    Всъщност става въпрос за най-обикновена физика . При липса на стени , таван и под , в слушателската позиция ще имате само нивото от директния сигнал на ОТ , в помещение към него се сумират реверберации , модални резонанси и първи отражения , като така може да се достигне повече от десетократно увеличение на звуковото налягане . Въпроса е кои от тези "добавки" са вредни и кои полезни . Модалните резонанси и първите отражения се водят вредни и тяхното третиране е важно за добрия звук . Третирането им в помещение с ясни размери и позиции на ОТ и слушател е предвидимо и може да се проектира без измерване с една нелоша точност .Реверберацията е относително полезна в някакви граници и въпрос на вкус и предпочитана музика от слушателя . За нея е важно да се постигне честотна равномерност , което предполага ползване на дифузори в по-силно третирани с абсорбери помещения - тук също е възможна предварителна симулация , но без да знаем вкуса на собственика трудно се постига желан резултат .За дрънчащи и резониращи едроплощни компоненти като кипскартон и под на мека подложка например също е добре да се мисли овреме .
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени