Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 36 от 36

Тема: Дисперсия и интерференции при многолентови озвучителни тела

По-горното е опит да се отиде в детайли за изчисляване параметрите на вълновода, според това което искаме да направим.
    Разширяване, свиване на дисперсията, по хоризонтал, по вертикал. В зависимост от ОТ, разположение, слушателско място.

Евентуално бонус - ползване на вълновода като фазов изравнител между ВЧ и СЧ - все едно ВЧ е изнесен назад.
    Друго евентуално приложение - изнасяне "устата" на вълновода, на точно разстояние от центъра на СЧ/ мидбас.

Проблем е, че не знам точно какво трябва да се направи....

Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    Разгледай hornresp. Мисля, че е интересно и поучително.
    horneresp може ли да даде отговор, какво става с интерференции между лентите на различни дистанции от ОТ, при многолентово ОТ?
    Не съм го разглеждал, но няма да проектирам хорна.

------

Цитат Публикувано от lordoff Покажи мнения
    Доста интересно и логично звучаща теория относно CD хорните.
    За съжаление автора е неизвестен... Допускам, че е автора на SEOS horn.
    https://www.avsforum.com/forum/155-d...ying-here.html
    - https://bgaudioclub.org/newreply.php...reply&p=639318

А този пост на lordoff - в крайна сметка, по-тясна или по-широка хоризонтална дисперсия, или без промяна, трябва за по-добра стереокартина?
    Тук също тр. да се анализира ОТ и разположението им.

Поне разбрах, че на хоризонталния чертеж, вдлъбнатината във вълновода образува разсейващата леща. Която тр. да е съобразно драйвера.
    Редактирано от emosms; 13 June 2019 в 13:16.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    horneresp може ли да даде отговор, какво става с интерференции между лентите на различни дистанции от ОТ, при многолентово ОТ?
    Ми разгледай го, де... Пустия му hornresp Не се използва само за хорни.
    Пише си в сайта "Direct radiator and horn loaded loudspeaker simulator"

- https://bgaudioclub.org/newreply.php...reply&p=639318

А този пост на lordoff - в крайна сметка, по-тясна или по-широка хоризонтална дисперсия, или без промяна, трябва за по-добра стереокартина?
    За контролирана и постоянна! CD = constant directivity. Идеала е по оста и извън нея да бъдат максимално близки резултатите. В конкретни граници! 60-90-100, колкото решиш и постигнеш.
    Споменатия документ е само препоръка и изследване на особеностите при насочване на ОТ с CD хорна.

btw, Кирил съм, пише го над картинката.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

По-скоро говори за controlled directivity:

"For now, assume that the
    whole spectrum keeps the same general shape ("constant directivity") at different
    angles off-axis, but gets lower in intensity as you go further off axis (“controlled
    directivity”). This is usually accomplished with large-ish waveguide-based
    speakers."

Т.е. трябва да имаме затихване SPL на вълните под ъгъл спрямо оста, иначе се губи стереоефекта:
    - https://bgaudioclub.org/showthread.p...318#post639318

В случая мисля да ползвам този вълновод за куполен вч

Обърках темата>
    https://bgaudioclub.org/showthread.p...guide-Speakers

Членува от
    May 2012
    Hornresp дава широк поглед върху вълноводите (както и всякакви други акустични оформления), а ми се стори, че се интересувваш.

Интерференци и игра с разстоянията можеш да си направиш с VituixCad
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Благодаря, трябва да ги разгледам обстойно, за да видя въобще какво става и има ли смисъл да се променя дисперсията в която и да е равнина.

Само не знам, може би тр. да въвеждам там данни за говорителите, които първо трябва да измеря с нещо ?

------

Да запитам, JBL наклонения канал - отместването нали си е просто вектор?
    - Колкото е резултатния вектор от събирането на удължения път и правия път, толкова е удължаването на пътя на звуковата вълна.

В крайна сметка, удължаването на пътя на звука е виртуалното отместване на драйвера назад ?
    На прикачената скица имаме Z образен вълновод, вектора на отместване е 15 + 15 мм = 30 мм виртуално отместване назад ?

Други въпроси:

Ако най-високата честота е 20 кХз
    - трябва ли да 'преоразмерим' и да сметнем за по-висока честота?)
    - имаме дължина на вълната от 17.5 мм.

Канала на вълновода трябва да е по-тесен от дължината на вълната (тук тр. да го допроуча) за да няма дифракции?
    В случая съм избрал по-малко от два пъти дължината на вълната - 8 мм.

Същото разстояние ползвам и за позиционирането на вълновода от края на излъчващата повърхност - купола на ВЧ.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от emosms; 13 June 2019 в 15:58.

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    А при бат ни Павката даже 12!
    М даааа - Тарамбуката е прав.
    Ще се опитам да обясня. Провала в АЧХ на 2076 Hz е от голямото разтояние между говорителите , БГ20 е издърпан с 300 ms заради интеграцията му с баса.

pair.jpg

Начина да се избегне е изчисляване на правилното разтояние , а то става по следния начин : Първо се снема АЧХ на всеки един говорител и като трето измерване на двата заедно. Вкарват се в някоя програмка за симулация на филтри , аз ползвам XSim .

Untitled_1.jpg

На синята графика двата говорителя изобразени в ляво , на червената двата заедно от третото измерване описано
    по - горе . След това започваме да мести единият говорител докато графиките започнат да се припокриват.

Untitled_2.jpg Целта е да се получи това Untitled.jpg Разтоянието се отчита на горния ляв панел от предишната снимка. Вече имаме изравнени акустични центрове.

Untitled_3.jpg
    Редактирано от Bate_Pavka; 13 June 2019 в 23:44.
    С-ма : Некави Ламбета + Лаптоп + DAC+Asio +BEHRINGER DCX2496 + ОТ - гаражен збирщайн = на Голем Кеф !

Цитат Публикувано от Bate_Pavka Покажи мнения
    М даааа - Тарамбуката е прав.
    ...
    Винаги е прав, дори седнал

А SMS-кият проблем се нарича логорея, в близко обкръжение я лекувам с изключително нестандартни, збранени законово методи...

По-търпеливите:
    http://www.zdravnitza.com/a/nav/news/s/s/news_id/7629
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Не съм се занимавал със симулационните програми все още.

Благодаря на бате павка.
    Не виждам точно разстоянието между говорителите на твоите симулации, но:
    - възможно ли е да има напасване между драйверите, при разстояния различни от дължината на вълната на честотата на кросоувъра?
    Доколкото разбрах, с данни от измервания на говорителите симулираш, и се вижда на какво разстояние.

Нещата горе долу са така:
    - дали да си взимам измервателен микрофон
    - дали ми се занимава скоро да преправям предния панел (със сигурност сега не ми се занимава)
    - нещата може би може да станат по-добре без никакви вълноводи

Симулация с вълновод от такъв тип ще е по-сложна, освен ако си нямат модели на JBL акустичните лещи.

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от Bate_Pavka Покажи мнения
    БГ20 е издърпан с 300 ms заради интеграцията му с баса.
    Това ми се струва твърде голяма стойност. Наистина ли е 300ms? Ако да - то шанса да си сбъркал с повече от един период е голям, защото 300ms са около 100метра.
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Това ми се струва твърде голяма стойност. Наистина ли е 300ms? Ако да - то шанса да си сбъркал с повече от един период е голям, защото 300ms са около 100метра.
    По точно са 102 метра, нищо работа

Оффф - май трябва да сменявам очилата , да се чете :

IMAG0302_1.jpg
    С-ма : Некави Ламбета + Лаптоп + DAC+Asio +BEHRINGER DCX2496 + ОТ - гаражен збирщайн = на Голем Кеф !

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени