Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 68 от 68

Тема: Супертуитър - предназначение, приложение и измервания

Преди месец слушах един за мен сполучлев вариант на супертуитър. ВЛД-80 вързан през филтър първи ред, кондензаторче с малка стойност. Колоните не се славят с най-добрите високи и съответно българчето беше много приятно допълнение. Винаги съм харесвал звука на ВЛД-40 и ВЛД-80, ако разбира се са в добро здравословно състояние. Гадна е непрекъснатата борба със станиолчетата и гребенчето, но като звук тези говорители са направо постижение за нашите конструктори. За съжаление имат някои конструктивни забележки, което ги прави малко 'типично Бг изпълнение' със съпътстващите го проблеми. Но, като цяло имат много приятен, естествен тембър. На мнение съм, че тези два модела са подходящи за супертуитър, особено 80-тката.
    Лошото е, че вече много трудно се намират читави бройки. Все са разни на вид сдъвкани и изплюти.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Да продължим темата с измервания, показващи доколко и как супертуитърът влияе на параметрите на озвучителното тяло - в случая мой трилентов проект - ОТЕ3.
    За супертуитър е подходящо да започнем с дискутирания вече Monacor HT958PA - достъпен и лесен за приложение.
    Ето измерванията на въпрсония драйвер сам по себе си

Monacor HT958PA at 1m.png

HT958PA има сравнително гладка за такова приложение АЧХ и не се нуждае от допълнително изравняване.

Ето АЧХ на същия говорител след филтриране с първи ред на 10 KHz, с други думи - след поставяне серийно на кондензатор 2.2 uF.

Monacor HT958PA Xover.png

Получената работна област започва от около 3 KHz

Влиянието на супертуитъра върху ИЧХ на озвучителното тяло:

OTE3 ST Z.png

В работната област, разбира се, се наблюдава спад на импеданса на системата. Ако той стане недопустимо нисък, това може лесно да се коригира с подбор на други стойности на резисторите, образуващи атенюатора.

Затихването на супертуитъра е 18 dB спрямо средната чувствителност на озвучителното тяло.
    При такова ниво на слух е ясно доловимо повдигането във високочестотната област.
    Принципно, за постигане на по-добро субективно възприятие, се избират по-ниски нива, но в случая целя да илюстрирам по-ясно промяната на измерните характеристики.

Супертъитърът е разположен върху озвучителното тяло и електрически е свързан във фаза с него.
    Отстоянието му от лицевия панел е подбрано така, че да бъде максимално сфазиран с основното ОТ.
    В случая, остоянието е около 5 мм назад от предния ръб на ОТ.

OTE3 ST OnAxis.png OTE3 ST 15DEG.png OTE3 ST 30DEG.png

Показаните графики са съвотвено по оста на озвучителното тяло, на 15 и 30 градуса от нея.

Ето и BD водопада в двата случая.

OTE3 BD.png OTE3 ST BD.png

Тук разликите наистина са незначителни.
    Когато намеря време, ще продължа с измервания при добавяне на друг тип драйвер с по-малка насоченост...

Този Monacor HT958PA като го гледам не е никакъв super tweeter и няма нищо super в него, да не кажа че е и доста зле, поне на измервания...

Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Не аз. Всичкото аудиофил дава половин бъбрек за подобни ефекти, предизвикани от фазови аномалии, които иначе са фикция.
    Не знам как така вкара всички под един знаменател, при положение, че не познавам нито един, който да се е прехласнал пред зле интегриран супер вч говорител.
    Ето например кои са колоните с най-ярко изразени фазови аномалии във вч спектъра, от всичко което съм чувал досега и които са слушани от много хора в БГ: http://aplhifi.com/products/speakers/gravitas-nb-m/
    Къде са мненията във форума, които възхваляват "ефектите" от супер некадърно "съчетания" акустически супер вч говорител?
    За да разбереш какво е достатъчно, първо трябва да разбереш какво е повече от достатъчно

Super Tweeter ми звучи нещо като Super Woofer. Колко да е супер? Първите дето ги водиха такива бяха обикновени пиезо пластини. Сега най-вероятно има много добри, ама това че в името стои супер не значи, че ще е по-добър от качествен високочестотен. Ако е по насочен е голям плюс. Според мен точно насочеността е проблема, защото ако сме в страни от ОТ и някои честоти не идват директно, то със сигурност пак ги чуваме но отразени. Не че и другите не се чуват и отразени, но първо и най-силно се чува пряката вълна. Мозъка така и се ориентира. Ако нещо куца в насочеността, всичко друго като сфазиране и кабели отива в нищото. И нищо не може да се направи. Най-лесно може да се разбере като се направи експеримент. Един човек говори в тръба насочена към стената. Другия слуша със затворени очи. Ще разбере ли къде се намира говорителя? Ами ако говори във фуния? Това е при средите където проблема е по-малък с по-голяма част от съвременните говорители. Не така стоят нещата при високите. После като объркаме мозъка и се чудим що така ни се чува.
    Другото е, че колкото по-вярна става системата, толкова по-малко парчета звучат добре на нея. По-принцип се чуват по-ясно дефектите и разбираме, че над половината музика е записана много зле. Обаче нали казвате, че трябва да се чува както в студиото, където е записвано на "перфектните ОТ". Аз точно поради тези причини не слушам само на една система. Слушам на всичко. Примерно имам един усилвател с германиеви транзистори - моно. Рядко го вадя да го слушам. Всеки път като съм го забравил и го пусна, първото ми впечатление е, че са мътни високите на най-качествените тракове. Обаче след 10-20 минути вече съм му свикнал и ми прави впечатление, че всичко което пусна се чува много добре. Не мога да намеря песен да се чува зле. Пускам си стари песни и те са добре. И си го слушам, и след часове се усещам, че изобщо не ми умаря слуха. В колата пък си записвам съвсем различна музика, да започва по-бързо и да не се слива с шума на мотора и вятъра. То с експерименти се установява. Като не се чува добре, сменям системата.
    Ако все пак понякога нещо вземе да не ми харесва звука сменям трака, ако пак е така си сипвам един джак и сцената се намества. Ако обаче прекаля и започна да лазя, сцената е навсякъде, струва ми се огромна, и не мога да намеря изхода....Като драйфам се чува най-яко - ефекти, ехо, пот...

И не те домързя да напишеш всичкото "Това"????
    Прочети, моля те, пост#1 на Ручо, особено удебелените (bold-натите) думи.

.... Май се отнася за 90% от взелите участие в дискусията.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Прочетох го. Мисля, че съм отговорил на въпросите му. Сега ще си налея още едно. Изглежда ще ви трябва още време. Аз не бързам. Свикнал съм да съм крив, неразбран и неудобен, че даже и да ме обиждат. Не се засягам само изчаквам момента в който ми казват: прав беше. Може и да е след години. Няма значение, всеки гледа себе си.

Аз пък отново прочетох твоя пост.
    Имаш правдиви и обосновани разсъждения. В голяма част от тях намирам логика, ако и за някои бих поспорил.
    Но в крайна сметка, не си говорим за super tweeter-и от близкото минало. И не толкова близкото.

Аз до някъде намирам смисъл в тях. Интеграцията им обаче, смятам за трудна и не по силите на всички ни.

Сипи си
    Никой не те намира за крив или пък да иска да обижда!
    Редактирано от lordoff; 12 June 2019 в 17:34.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Е не всичко има смисъл. Даже винаги като се изразявам половината е шега, но е от типа дето добре, че е тя да си кажа какво не знам.
    И все пак ми изниква въпроса: Като не си говорим за близкото или далечно минало, само съвременна музика ли слушаме?
    Защото, питаме дали има смисъл от супер неща като имат и аналог.
    Аз не разбирам много от говорители, особено най-новите.
    Ако някой знае най-съвременни (превод от high-end) от двата типа да ги сравним по насоченост.
    В скобите е друг тип шега.
    Редактирано от употребител; 12 June 2019 в 17:58.

Мисля си, че хич няма да е лошо в темата да се дефинира какво точно е "супер туитър".

Дали е:

- високочестотен с разширен обхват над 20khz (както пише в уикипедия и какъвто на мен ми се струва, че трябва да бъде)

- високочестотен със специфики в конструкцията и диаграмата на излъчване

- допълнителен високочестотен, използван с определена цел (тогава би трябвало да е "екстра")

- просто високочестотен, който производителя е обявил като такъв

Цитат Публикувано от употребител Покажи мнения
    И все пак ми изниква въпроса: Като не си говорим за близкото или далечно минало, само съвременна музика ли слушаме?
    Защото, питаме дали има смисъл от супер неща като имат и аналог.
    Бих отговорил и на двата въпроса с НЕ. Даже старата музика има огромен превес в предпочитанията ми.
    Но така е устроен човек.Кара, кара до някъде пък започва да се обръща назад...
    Що се касае до super tweeter-а, той си е от доста отдавна...
    За мен е примамлива идеята, най-вече като решение за компенсиране на несъвършенствата на дадено ОТ.
    До колко това е така и дали то е възможно... Освен измервания, голяма тежест имат и чисто субективни усещания и предпочитания.
    Ето например последните измервания на Ручо на monacor-ския HT958PA...
    Не знам дали заслужава името supertweeter, щото горната граница на честотната лента е много по-ниска от очакванията за super.
    Но! виж как се променя насочеността на OT на off-axis. Sweet-point-a се разширява осезателно, което в моите представи е добре.

Заб. mkocev е писал в същото време с много уместни предложения.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения
    Мисля си, че хич няма да е лошо в темата да се дефинира какво точно е "супер туитър"
    Добра идея.
    Страхувам се, обаче, че няма да стигнем до единодушие по този въпрос.
    Затова не зададох този въпрос още в първия пост - исках няколко странички конструктивна дискусия, преди да започне въргал.
    Според мен би могло да се измисли по-подходящо название на този компонент, но "супертуитър" вече се е наложило.

Дали е:
    - високочестотен с разширен обхват над 20khz (както пише в уикипедия и какъвто на мен ми се струва, че трябва да бъде)
    - високочестотен със специфики в конструкцията и диаграмата на излъчване
    - допълнителен високочестотен, използван с определена цел (тогава би трябвало да е "екстра")
    - просто високочестотен, който производителя е обявил като такъв
    Не изключвам нито едно от четирите.
    Нещо повече - в хода на дискусията ще се опитам да добавя още.
    Това, на което исках да обърна внимание беше:
    - Супретуитърът невинаги разширява честотната лента от страна на ВЧ
    - Работната му характеристика покрива и част от средночестотния диапазон (който за мен достига до 5KHz).
    - Нивото му обикновено на надвишава -20dB спрямо нивото на системата
    - Като тип излъчвател обикновено се различава от високочестотния говорител на озвучителното тяло. Ще ми е интересно кой как би коментирал причината за това...

Аз бих насочил дискусията в малко по различна посока .
    1 До каква степен високочестотният/шилоколентовият говорител , имащ нужда от подгрепа на супер туитер се държи адекватно във времево отношение . Т.е. до каква степен условията за фазова модулация в конструкцията му го правят времево некоректен . Човешкият слух може да различи разлика във времената на пристигане на сигнал до двете уши до 1us според някои автори . До каква степен един високочестотен работещ от 2-3kHz вече не работи при 10-20kHZ в честотната си зоната на cone breaкup ( според Тарамбуки на български се казвало брекъпите на говорителя )
    2 До каква степен със супертуитер може да се постигне по-адеквана ъглова насоченост в най-високите ?
    При повече време бих поствал измервания и на интегрирани от мен супервисокочестотни , но измерванията ще се лимитират да коректна ФЧХ-АЧХ интеграция с долната лента и аргументи за физическа позиция . Фазова интермодулация още не меря ( не че не се сещам как , но е твърде времеемко и изисква време и коректна акустична среда )
    Редактирано от Георги Диомов; 13 June 2019 в 09:08.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Дефинирай, моля те, -
    HTML код:
    по-адекватна ъглова насоченост в най-високите
    и не "клати" Дунав-а, че и без това е на предела си да прелее от коритото тези дни
    "брекъп" не, а - резонанс - https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post637970
    Редактирано от hifiresearch74; 13 June 2019 в 09:33.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Мисля си, че хич няма да е лошо в темата да се дефинира какво точно е "супер туитър".
    Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    Страхувам се, обаче, че няма да стигнем до единодушие по този въпрос.
    Ако си говорим за различни неща едва ли ще стигнем до приемливо заключение.

За съжаление тук е почти неприложим опита с белия чул

Евентуално само за включ/изключ...

Няма как на едно ОТ бързичко да се монтират различни супертамкаквото е!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Интересна тема и много исках да намеря отговорите ясно дефинирани за нуждата от Супертуитър. Кое наричате Супертуитър и кога чувствате нуждата от него? Не знам отговора защо ти е необходим супертуитер ако ВЧ драйвер на колоната е до да речем до 23 кХц.Преиграване ли е това.Супертуитъра непременно ли трябва да покрива диапазона на ВЧ драйвера или трябва да работи от неговия горен краен обхват до колкото стигне(ако е Супертуитър). Нямам условия да правя експерименти с измервания за да мога да оценя промяната но и намирам поне за мен че е май безмислено защото моите уши не чуват повече от 14600 Хц .
    Преди няколко месеца се сдобих с едно ОТ на което Супертуитъра работи в своя лента. ВЧ драйвера не знам до колко може да стигне, но при този модел той е ограничен до 17000 Хц, а от там нагоре се включва Супертуитъра който покрива от 17 кХц до 61 кХц. Тоест те не се мешат в работата си и това го приемам като възможност да пропуснеш през ОТ всичко което можеш да подадеш от усилвателя към него.И все пак ако ВЧ драйвера ти е до 23 или 25кХц и си го затихнал n-пъти за какъв чеп ти трябва да кукнеш отгоре му и Супертуитър. Какво ще ти даде това повече при положение че нашите уши не покриват този диапазон.
    Редактирано от АудиоИдиот; 7 October 2019 в 23:06.

Aз Ангеле се сблъсках с туй нещо когато излезе НРМ60, там с горна гранична честота 25-30 kHz.
    После следваха разни 40kHz, 60kHz и т.н.
    По него време не разбирах добре немски/английски, но си пишеше това, което се пише и днес - лекота, въздушност, прозрачност...

Искам да допълня, че това се отразява някак и на басовите партии!

Накрая да ти обясня и другото - ефектът е психоакустичен или друга такава изчанчена дума, и няма общо с чуваемостта човешка до 20kHz максимум, както и с твоите там 14-15.
    Обаче при тебе няма как да дойде разлика с Адриано Челентано или Джанито Морандис, вероятно и с оня мафиот Синатра няма да стане. Козата си сака пръч, музиката трябва да е по-така

Конкретно въпросните ти ОТ трябва да се проверят стига ли нещо до тези супер-дупер 17-61kHz пищялчици и после дали се възпроизвежда от тях?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Буки стига бе. Все едно да ми стане топло като гледам палми и плажна ивица от Сейшелите. Значи не съм за тази тема. Аз така и не се научих да усещам разликите между аудиофилските кабели и обикновените жици а кво остава да усещам лекота, въздушност и прозначност. Не съм бил на тези уроци а какъвто глухар съм станал,по добре да я карам както до сега.
    За мен си остава забежка и няма да посягам към тази екстра.
    А за Челентано - не си прав -хубава музика е и си остава такава!

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени