Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 107

Тема: Суббокс с линквиц трансформ

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Колко вата мислиш да му подаваш? В затворено помещение, особено в апартамент, няма нужда от много ватове за този говорител.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Вече имам тези от най-първата симулация - 91 дб/ 20 хз със 100 w.
    Ще ги напъвам в затворен обем да видя какво ще стане, сега са БР.
    Няма да има с какво да им пусна повече от 100 W , макар че излиза да може още да се напънат.

BMS-а го сравнявах с вариант 2 - говорителя под 200 лв. Симулация 97 дб/ 20 хз с 300 W.

Очаквах повече, в смисъл да изкара повече с 300 w или да носи повече и да изкара повече.
    Все пак е по-скъп и 3'' бобина.

Но като гледам какви неща ми излизат с него - има нещо генерално сбъркано в цялата симулация.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ето ти говорител. Ако те устройва не протакай.
    https://www.olx.bg/ad/12-infinity-CI...tml#49609cb355
    T/S параметри, три кутии с измервания - https://pdf.crutchfieldonline.com/Im...8/1081242W.PDF
    Редактирано от L.K.; 3 June 2019 в 00:02.

Къде ги изравяш ??
    Късно стана да симулирам, aко е в ред, цената е добра.

Като цяло, при налични два, добавяне на трети може да вдигне нивото с 6 дб, което е двойно като spl
    - http://www.sengpielaudio.com/calculator-spl.htm
    Примерно ако изкара 94 дб /20 хз със 150 вата, ще вдигне нивото и ще е по-лесно за усилвателя

За усещане на двойна интензивност трябват обаче 10дб отгоре.
    100 дб пикове не е ли силно, като за вкъщи ?
    Редактирано от emosms; 3 June 2019 в 00:40.

Малките кутии изискват повече мощност за да работи говорителя особено в ниските честоти.
    Разгледай Dayton, имат 12-ки с близо 200 г. MMS и 15-ки с около 250.
    2 12-ки са ~1000 см2, но не са равни на една 15-ка, която е около 850 см2.

Пълен обхват и висока чувствителност изискват минимум 18 инча, например: http://www.daytonaudio.com/index.php...fer-4-ohm.html

Аз бих избрал това: http://www.daytonaudio.com/index.php...ms-per-co.html без да гоня чувствителност. Мембраната е от пчелна пита от номекс. Прилично малки кутии позволяват изключително ниска настройка. Дори ~ 100 литра затворен обем ти дават f3@26-27 Hz.

Останалото е една безкрайна стъкмистика.

Освен това си намери мощни усилватели.

Не се разбрахме за нивата звуково налягане, ВСЕ ОЩЕ

Горните стойности, от симулациите, са при разстояние 1 метър.
    При разстояние 2 метра, намаляме с 6 дб.
    Така че може би е добре да заложим минимум от 100 дб по симулации??.

Този драйвер от дайтон аудио вече ще отива 800 лв бр и нагоре, с мито и ддс.
    Който иска да го симулира какво може да изкара.

Аз така или иначе мога да пробвам само със 90 дб/20 хз на 1 м, по симулация, без да купувам нищо.
    Само не е ясно кога ще направя linkwitz корекцията. И кога ще си ремонтирам стъпалото, за да изкарва пак 100 в/ 4 ома

Иначе, нещата отиват на 2 x 300-500 W или нагоре профи стъпало за субсекцията, а нагоре може клас а, лампи, каквото искаш, с чувствителни говорители.
    Редактирано от emosms; 3 June 2019 в 09:21.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    BMS 12s330 ли беше твоя проект?
    Не, използвах 18'' - BMS 18s430, Obetron 18B450(500) и други на цена 300-400лв.

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Получават се нива от 112 - 116dB.
    Карал съм го на спомени сори.

- Максимално ниво: 106dB от 20Hz-70Hz на 0dB. Ограничено не от максималния ход, а от електрическата мощност която може да понесе на 20Hz.
    - Максимален ход на мембраната: 4.2mm.
    - Подавана мощност (след Линквиц корекцията): 70Hz - 5W, 50Hz - 35W, 30Hz - 300W, 20Hz - 1200W.
    - Групово време на закъснение (на бас рефлексна кутия): 70Hz - 3.1ms, 50Hz - 3.9ms, 30Hz - 5.1ms, 20Hz - 8.5ms.
    - Групово време на закъснение (след Линквиц корекцията и нискочестотния филтър): 70Hz - 7.1ms, 50Hz - 6.9ms, 30Hz - 10.2ms, 20Hz - 18.5ms.
    - Размери на кутията: обем - 60L, настройка на фазоинвертора 21Hz.

Oberton18B500.jpg

Линквиц Трансформ нали все пак е на затворена кутия?
    Провери ли дали увеличаването на обема сваля мощността в най-ниските. Тези 1200 вата за 4.1 мм ход ли са? С просто око се вижда, че малкия обем пречи.

Как смяташ групови закъснения след линквиц трансформ и лоу пас филтъра?

Намерих следното твърдение...
    "The group delay of a closed-box speaker, that has been EQed by the use of an LTF, will theoretically show the same group-delay as a speaker having the same frequency response without equalizing. "

Колко литра е варианта затворен обем?
    Редактирано от emosms; 3 June 2019 в 11:56.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от Velex Покажи мнения
    Линквиц Трансформ нали все пак е на затворена кутия?
    Не е затворена кутия, а басрефлекс.

Провери ли дали увеличаването на обема сваля мощността в най-ниските.
    Ако имаш предвид дали се надвишава хода на мембраната при по-голям обем - не се надвишава. Ограничението е мощността, която може да понесе.

Тези 1200 вата за 4.1 мм ход ли са?
    Не, за 3мм ход.

С просто око се вижда, че малкия обем пречи.
    Е, така е. При 100 литра нивото е с 4.5dB по-високо, при същата мощност на 20Hz, но суба вече приема размерите на ракла.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Как смяташ групови закъснения след линквиц трансформ и лоу пас филтъра?

Намерих следното твърдение...
    "The group delay of a closed-box speaker, that has been EQed by the use of an LTF, will theoretically show the same group-delay as a speaker having the same frequency response without equalizing. "

Колко литра е варианта затворен обем?
    Win ISD е програмката и там се смята автоматично като приложиш някакъв филтър. При класически пасивни филтри положението с груповото време на закъснение е същото - увеличава се. При проектиране на каквато и да е тонколона това трябва да се има предвид, а не само закъсненията от обема и дали е затворен или рефлекс.

При вариант със затворен обем пак 60литра нивото вече е само 100dB, защото се надвишава линейния ход още при 440W. В същото време груповото време е само с 4ms по-малко за 20Hz и 30Hz (които никога няма да ползваш). Така че не виждам защо да се жертват 6.5dB от нивото за нещо нечуваемо.

30 хз се среща доста често в съвремеменната музика. И то като основен тон, почти чист синус.
    А и е мн. тъпо, ако оформлението е настроено на 35-40 хз, да чуваш, когато баслиниите минават от там

Ще видя това за груповите закъснения, но доколкото знам, електронния филтър не може да обърне фазата повече от 360, което е 1 цикъл.
    1 s / 20 = 50ms макс. теоретично закъснение на 20 хз.
    Това ли е логиката?

Иначе, ако настроиш БР много ниско, отговора започва да наподобява този на затворен обем и се губи Кика от оформлението (гърбицата над f3).
    И тогава може да се еквалира.

Много странно ми се струва, в затворен обем да достигаш xmax a при БР не, при еднаква мощност.
    На симулациите затворен обем минимизирах някои кутии, не само защото по-големия обем не водеше до осезаемо повече SPL в ниските, а и защото при по-малък обем xmax се достига при по-висока мощност.
    Редактирано от emosms; 3 June 2019 в 13:09.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    30 хз се среща доста често в съвремеменната музика. И то като основен тон, почти чист синус.
    А и е мн. тъпо, ако оформлението е настроено на 35-40 хз, да чуваш, когато баслиниите минават от там
    Е нали съм писал не е на 35-40, а на 20Хз.

1 s / 20 = 50ms макс. теоретично закъснение на 20 хз.
    Това ли е логиката?
    Това е закъснение от един период. Обикновено се гледа да си под 1/2 период или 25ms.

Иначе, ако настроиш БР много ниско, отговора започва да наподобява този на затворен обем
    Горе-долу е така, но си зависи от конкретните обеми, настройка и говорител.

и се губи Кика от оформлението (гърбицата над f3).
    Губи се ако бас рефлексната кутия поначало е направена с гърбица. Там и груповите са най-големи и тази комбинация е причината за лошия имидж на тази конструкция.

Много странно ми се струва, в затворен обем да достигаш xmax a при БР не, при еднаква мощност.
    Е точно това е цаката. Няколко въпроса за подсещане:
    - Какъв е хода на мембраната за честотата на настройка на фазоинвертора ?
    - А какъв е за същата честота на затворен обем при еднакви мощности?
    - А сега ако тази настройка е много по-ниско от 30Хз?
    - Както сам забеляза ''ако настроиш БР много ниско, отговора започва да наподобява този на затворен обем'', е тогава какво би станало с груповото време на закъснение при честоти над тази ниска настройката на порта?

Аз в крайна сметка го оставих по-високо настроено - рядко се допуска настройка под Fs на говорителя.
    Така печелиш всички благинки от SPL и изстискваш макс. мазнинка от драйвера. Но и това омръзва.
    Също така, трябваше да има два импендансни пика, които да са симетрични, което е свързано май точно с тази добре оформена гърбица...

В крайна сметка, при драйвери с достатъчно xmax и леко преоразмерени за BR кутии, може да се тества опитно.
    Сменяш тръби (имам 3 размера), запушваш тръби, пускаш от компа разделено на два канала и базикаш с EQ различни трансферни EQ-та.

Само трябват 4 канала съпала
    Редактирано от emosms; 3 June 2019 в 13:44.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    36
    Написах ти го това, защото според мен басрефлекса ти е най-малкия проблем освен ако помещението ти е толкова добре обработено под 100хз, че тия 10-15мс закъснение на бас рефлекса на 30hz примерно вече стават "големия проблем".

Цитат Публикувано от whitesnake Покажи мнения
    Написах ти го това, защото според мен басрефлекса ти е най-малкия проблем освен ако помещението ти е толкова добре обработено под 100хз, че тия 10-15мс закъснение на бас рефлекса на 30hz примерно вече стават "големия проблем".
    Големия проблем е one note ефекта на бас рефлекса, и това, че под 35, в най-добрия случай 30 хз, всичко умира.
    А при затворен обем имаш плавен спад от 12 дб/окт и няма такъв one note ефект.
    Това също го чувам на разни ефекти - как се развиват, и изведнъж грохота който продължава в ниските, е отсякан .

Но може да се експериментира с междинния вариант - ниска настройка + EQ - за повече SPL в най- ниските.
    Редактирано от emosms; 3 June 2019 в 13:48.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Добре е да си даваш сметка какво е това, което е под 30Hz и умира. С баскитарата можеш да си направиш инфразвук, но в студиото задължително ще ти го изрежат.

Не е бас китара, нито е изрязано. И то на ефект от клип в ютюб.

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Аз в крайна сметка го оставих по-високо настроено - рядко се допуска настройка под Fs на говорителя.
    Така печелиш всички благинки от SPL и изстискваш макс. мазнинка от драйвера. Но и това омръзва.
    Също така, трябваше да има два импендансни пика, които да са симетрични, което е свързано май точно с тази добре оформена гърбица...

В крайна сметка, при драйвери с достатъчно xmax и леко преоразмерени за BR кутии, може да се тества опитно.
    Сменяш тръби (имам 3 размера), запушваш тръби, пускаш от компа разделено на два канала и базикаш с EQ различни трансферни EQ-та.

Само трябват 4 канала съпала
    Май изобщо не разбра идеята на този суб.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    36
    Ако можеш качи измерване на този басрефлекс, да видим как умира и как е направен. А и линк към клипа
    Редактирано от whitesnake; 3 June 2019 в 15:09.

Не знам, намерете си ги клиповете и материал. И преди съм качвал, даже от музика, спектрални анализи.
    Интро на парче с барабани - има материал.
    За fx и по-модерна музика няма какво да говорим изобщо.

Моите неща няма с какво да ги меря, реално какъв е отговора, но по-надолу посочих елементарния тест с тонгенератор и синус.
    НАИСТИНА е толкова лесно да го направиш, и да чуеш .

В крайна сметка, всеки си решава сам колко херца би искал, колко може да постигне, как, за какви пари.
    Това ми беше основната идея - избираш долна честота, звуково ниво и оразмеряваш.
    Бюджета е фактор, за да не обезмисля отделна субсекция, която пък освобождава мидбас/ бас говорителя от амбиции да прави неща, които не са му работа .

"Мощен и динамичен саунд" над 50 хз не ме вълнува. Слушал съм ги такива като малък. Съвсем буквално като малък, преди повече от 15 години.
    2 x 12 и тям подобни. Звуково налягане да озвучаваш клуб, не за вкъщи. Интересен нисък бас - йок.

САМО НЕ РАЗБРАХМЕ някакви ориентировъчни нива от SPL на 1м, за домашно ползване. След 20-30 поста НЕ СТАНА ЯСНО....
    Редактирано от emosms; 3 June 2019 в 15:46.

Добре е да си дадете сметка в коя тема серете вече седмица...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Караш другите да ти вършат работата поради което нищо няма да постигнеш. "Другите" служат за две неща, опит и чужд опит под формата на изследователска информация в различни стадии на преработка.
    Нямаше да питаш за нивото, ако познаваше характера на музиката, защото отговора е: "достатъчно".
    И нищо не избираш, дизайна сам се прави от един момент нататък.

По-добре нещо да направиш, отколкото нищо да не направиш.

Членува от
    May 2012
    САМО НЕ РАЗБРАХМЕ някакви ориентировъчни нива от SPL на 1м, за домашно ползване. След 20-30 поста НЕ СТАНА ЯСНО....
    Аз предлагам да разгледаш концепцията на Bob Katz за калибриране на домашна система в трите и варианта:
    https://en.wikipedia.org/wiki/K-system

Идеята е, че калибрирайки на -20dBFs на 79dB SPL (при К14 с розов шум с крест фактор 20dB) това гарантира Peak SPL на системата 99dB SPL. Значи е редно ако избереш тази калибровка в слушателското място това да бъде подсигурено. За домашно слушане, както и за слушане на по съвременни (компресирани) произведения - K12 също е варианта, там Peak SPL ще свърши работа и 97dB SPL в слушателска позиция от всяко ОТ.
    Практически дори и K12 е твърде силно за ежедневно слушане, така че реалните изиксвания са още по-малки.
    Варианта на Dolby e подобен. Отново за домашно приложение се коригира и то с много.
    Дали помагам?
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    Аз предлагам да разгледаш концепцията на Bob Katz за калибриране на домашна система в трите и варианта:
    https://en.wikipedia.org/wiki/K-system

Идеята е, че калибрирайки на -20dBFs на 79dB SPL (при К14 с розов шум с крест фактор 20dB) това гарантира Peak SPL на системата 99dB SPL. Значи е редно ако избереш тази калибровка в слушателското място това да бъде подсигурено. За домашно слушане, както и за слушане на по съвременни (компресирани) произведения - K12 също е варианта, там Peak SPL ще свърши работа и 97dB SPL в слушателска позиция от всяко ОТ.
    Практически дори и K12 е твърде силно за ежедневно слушане, така че реалните изиксвания са още по-малки.
    Варианта на Dolby e подобен. Отново за домашно приложение се коригира и то с много.
    Дали помагам?
    Благодаря, нещо по същество.
    При 2 метра от ОТ, по К12, това означава 103 дб спл.

А ето по-слаб вариант:
    - 85 дб/ 10хз, 97дб/ 20хз в 45 литра (на 1 м от ОТ), 300 W, с драйвер за под 200 лв.
    - https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post638130

п.п. мерси че ми "свършихте работата".
    Горе долу двама човека влизат в тая графа

Страница 2 от 5 ПърваПърва 1 2 3 4 5 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени