Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 34 от 34

Тема: Акустичен таван- материали и изработка

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Правите си "сметките без кръчмаря"...
    Има определени коти за височина, които отговарят на изискванията за строителството при градоустройствения план. Което може да ви "изяде" цял етаж. При мен на новата ми къща са 2.80 височините. Ама 10см от долу на пода и 5-15см на тавана и пак идва 2.50-2.60см.
    Освен това, подобни височини имат смисъл при голяма квадратура на помещението...над 50-60 и повече квадрата.
    А ако можехте да строите къща по ваш тертип и фантазии, нямаше да мечтаете за подобни помещения, ами направо щяхте да си създадете специализирано такова, само за слушане в него, по всички правила на акустиката...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    А когато си нямате

"Гладна кокошка, просо сънува"
    Специализирано акустическо помещение, специално за слушане, излиза повече от претенциозна уредба... Колко ще отделят над стотина хиляди лева, само за това?!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    ЗУТ
    НАРЕДБА № 7 от 22 декември 2003 г. за ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ
    Чл. 73.
    (3) Светлата височина на жилищните помещения в нови жилищни сгради трябва да бъде най-малко 2,60 м. Жилищните помещения във вилни сгради и в подпокривното пространство на жилищни сгради трябва да имат светла височина най-малко 2,30 м в 50 на сто от площта им и най-малко 1,50 м в най-ниската им част. По-ниски от указаните в тази алинея минимални височини се допускат по изключение въз основа на нотариално заверена декларация на възложителя.
    (4) Светлата височина на първия надземен етаж в нови жилищни сгради, когато той е предназначен за магазини и заведения за хранене, трябва да бъде най-малко 3,20 м. При преустройства на съществуващи помещения за нежилищни нужди при условията на чл. 38, ал. 3, 4 и 5 ЗУТ височината на помещенията може да бъде и по-малка от 3,20 м.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Да, знам го...за това написах горното.
    Но чиста височина 3.20 е минимум към 3.40-3.50 на етаж, заради дебелината на плочата, замазки, подови и таванни решения...
    Пак тази наредба 7, казва, че височините на сградите в зависимост от градоустройствения план, не могат да надвишават в различните категории 10м, 15м и така нататък. И ако е най-малкия вариант къща излиза 3 етажа, х 2.90-3м= 8.70-9м, а иначе 3х3.50=11.50м, т.е. надвишава се кота корниз 10м, и третия го губиш.
    Всеки инвеститор, ще се замисли, акустиката ли му е важна или някаква потенциална полза от още един етаж!
    Освен това, пак да повторя...тази височина е подходяща за голяма квадратура помещение. При 12-15кв. стаи е куб и не е удобно и функционално.
    За това, който иска брада - да си купи и гребенче!

В моя случай по план височината на стаите на първия етаж е 2.94см (на втория са скосени).
    Предполагам, че не повече от 20см ще отидат за пода и картона, та ще бъдат около 2.80см.

Цитат Публикувано от whitesnake Покажи мнения
    Здравейте, предстой ми изграждането на акустичен таван и се колебая кой материали са най-подходящи за да се постигне максимално поглъщане при отстояние на окачената конструкция от тавана между 150-200мм.

Вариант 1: пана от пресована минерална вата
    https://di-tradebg.com/bg/produktov-...2/itemId/96733

Вариант 2: пана от селенит

https://di-tradebg.com/bg/produktov-...skosti-celenit

Вариант 3: перфориран гипсокартон

http://www.knauf.bg/bg/knauf-sistemi...stichni-tavani
    http://www.knauf.bg/web/files/system...asheet_D12.pdf

.
    Теоретично нещата изглеждат така за 3те варианта - първи - синьо , втори - зелено , трети - червено .
    Входящите данни малко съм сиги смукал от пръстите , тъй като производителите на абсорбери рядко благоволяват да дадат основния параметър на продуктите си - " специфично съпротивление на преминаване на въздушен поток"
    Перфорирания гипскартон е с перфорации D15mm с междуосево на отворите 30 мм .Последния явно няма отношение към абсорбция за честоти над 2 kHz и е добре областите на първи отражения да се третират допълнително с примерно пана за окачен таван , дунапренени пирамидки и т.н. Това , че отразява среди и високи е донякъде добре за любителите на " по-живи " помещения .Селенита също има нужда от такава "добавка" в този ред на мисли , но за високи честоти .
    Нито едно от решенията няма отношение към подтискане на основния проблем на помещението под 100Hz, а именно модалните резонанси между предна и задна стена . Няма отношение и към останалите 10 бр първи отражения . Ето го и симулаторчето за желаещите да се забавляват .http://www.acousticmodelling.com/multi.php
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от Георги Диомов; 10 June 2019 в 08:57.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

И на мен ми дойде времето да смъквам таваните. При мен са на 3м, което означава, че 20-23см мога да си позволя да сваля надолу. От представените 3 възможности най-красиво ми изглежда перфорирания гк, но с квадратната перфорация (малките квадратчета групирани в големи квадрати). Един приятел си е направил у тях и на вид са много красиви, но никога не съм слушал музика у тях. Виждал съм ги и в един офис, и също ми харесаха много. Не знам обаче как ще са от акустична гл.т. Знам, че хаотичните дупки са най-добре за звука, но ми изглеждат прекалено звездно. Даже са ми по-грозни и от останалите два варианта.

Варианта със селенит също може да бъде красив, особено ако се подредят без да се вижда растера.

Плоскостите са най-малко красивата опция, но вероятно най-подходящата от акустична гл.т. В студиото на инж.Янев е с такива плоскости (60/120) ако не се лъжа и резултатът е повече от впечатляващ. Не бива да се забравя, че освен тавана, трябва да се третират и стените и ъглите, и каквото е нужно.

Моята стая за слушане ще бъде 415см/400см/300см (с идеята, че таванът ще бъде смъкнат с 20-25см)

След стаята ще се насоча към тавана, където нещата ще бъдат направени ултимативно, без компромиси. 100м2, три ската, висок от 1,1 до 4м. Това ще стане следващата година-две, тъй като парите за сега ще хвръкнат по капризите на жена ми (кухня, баня), по нова дограма, едно-две остъклявания...
    Редактирано от jean-philippe; 10 June 2019 в 22:45.
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Членува от
    Nov 2011
    Възраст
    33
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Теоретично нещата изглеждат така за 3те варианта - първи - синьо , втори - зелено , трети - червено .
    Входящите данни малко съм сиги смукал от пръстите , тъй като производителите на абсорбери рядко благоволяват да дадат основния параметър на продуктите си - " специфично съпротивление на преминаване на въздушен поток"
    Перфорирания гипскартон е с перфорации D15mm с междуосево на отворите 30 мм .Последния явно няма отношение към абсорбция за честоти над 2 kHz и е добре областите на първи отражения да се третират допълнително с примерно пана за окачен таван , дунапренени пирамидки и т.н. Това , че отразява среди и високи е донякъде добре за любителите на " по-живи " помещения .Селенита също има нужда от такава "добавка" в този ред на мисли , но за високи честоти .
    Нито едно от решенията няма отношение към подтискане на основния проблем на помещението под 100Hz, а именно модалните резонанси между предна и задна стена . Няма отношение и към останалите 10 бр първи отражения . Ето го и симулаторчето за желаещите да се забавляват .http://www.acousticmodelling.com/multi.php
    Да така е прав си от личен опит го споделям,но по-добре от нищо или от обикновен картон,но все пак си е начало от което да започнеш,то е ясно че само с един перфориран картон няма да стане работата.
    loudspeakers caprihorn,sica two way floorstanders, amp and preamp rotel rb971,rotel rsrp-960ax,mission cyrus two ,cd denon dcd-810

Щом като
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    ...нещата ще бъдат направени ултимативно, без компромиси...
    направи тавана максимално хаудиофилски, а за красотата опъни "оня воал"?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени