Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 64 от 64

Тема: Запитванѣ относно конектори

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Изчисти конекторите от флюса който си използвал и пробвай с аспирин. Ако / след като се калайдисат, измий остатъците от аспирин и запой кабела с нормален флюс.
    Като калайдисваш с аспирина, работи на проветриво, че процесът е доста "ароматен"...
    Ползвам киселина за запояване, но не е там проблема.
    След по-упорито пилене, достигнах до "кацата с медта".
    Много слоеве, много нещо.
    d(°L°)b

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

А мед, има ли въобще У кацата?

Да, това имах предвид. Появи се мед, след по-яко търкане.
    Иначе им вкарах по една бургия отзадзе, да им се разшири фи-то и да се махне "среброто", и удри с поялника, колкото поеме.
    Малко садо-мазо излезе цялата операция, но поне открих колелото.
    Редактирано от gore; 21 June 2019 в 11:15.
    d(°L°)b

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Яко описание!

Аз предпочитам по старомодному да калайдисам отделно двата елемента, да загрея отделно по-тежкия и да поднеса другия към спойката.
    Това с омотания около кабелите припой и запалката е класика. Нарича се "сотаджийска спойка".
    Препоръчвам на всички които не са сотаджии, или са, но стриктно ги наблюдават какво и как правят на обекта, да не практикуват тая туземщина...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

---
    Какви са тия киселини и горелки за аудио приложения ?
    А че родий " не се запоява", не е верно ( за "китайски" също).
    ---
    Мноооого хубави съвети има в тази тема ...
    Добре че няма съвет: "вържи ги с тел - най-сигурно е" .

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения

---
    А че родий " не се запоява", не е верно ( за "китайски" също).
    ---
    Мноооого хубави съвети има в тази тема ...
    Добре че няма съвет: "вържи ги с тел - най-сигурно е" .
    Ето сега е моментът да го изправите това.
    Стегнато, компетентно, технически издържано в аргументирана подробна инструкция с нагледен материял, която да е полезна за всички.
    Как се прави надеждно и чисто с 6мм2 меден кабел и 15-20грамов накрайник, съответно и ежедневното - 2,5мм2 проводник с 3-4-5 грамов конектор. Инструменти, помощни средства, техники.
    Не дъръ-бъръ от високо тип "ееех, к'во знаете вие...нищо не знаете", а майсторски клас искам да видя и да се обогатя- нека приемем, че само аз ще имам полза от него.
    Това очаквам да видя от човек, за когото съм си изградил приоритетно + мнение, ровейки назад в темите,
    а не подхвърлен пост като горния.
    Или бъркам в очакванията?
    Защото ако бъркам ....
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Всеки е намерил (или намира) начини за справяне с трудностите.

За мен киселина (вкл аспирин *) е недопустима за аудио приложения,
    защото това което остава от нея с времето прави бели.
    Горелката също, защото нагрява доста над нужното материалите.
    Боракс, нишадър ... всеки да ползва каквото си иска

----
    Моите стотинки:
    Поялникът от първата снимка, се справя с (напр.) масивните медни конектори
    показани до него, с втикнат в отвора 6 мм2 проводник. Впрочем, има смисъл
    и кримпване преди запояване, но това не става със сплавните китайци - чупят се

На втората снимка, са показани инструменти за , по-често ползвания от мен вид връзки,
    кримпване и винтови връзки, при подобни "дебели" връзки
    IMG_1254.jpgIMG_1255.jpgIMG_1256.jpg
    На третата има и други инструменти, свързани с конектори.

---
    Ако съм дал повод за мисли от сорта на : " еех, какво знаете вие ? ",
    моля за извинение. Нямам време за подробни инструкции, а и в нета
    има достатъчно за начините на работа.
    ---
    Нещата, започват да се получават след много собствени проби и грешки,
    вкл. след отговора на въпроса: " колко добре искам да стане? "

* освен за литцендрат и то от "старите" литцендрати, където лака им
    просто "не се дава" лесно

П.П. Не съм снимал колофон, или спиртен разтвор на колофон,
    шкурка 500, или гума за туш, АКО се налага преди спойка,
    за почистване на патинирала или оксидирана повърхност, или
    конкретен вид флюс за нетолковамедни проводници и конектори .

Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45

Флюс-мус и що така стана после...

Благодаря.
    Не е само до избор, а и до опит и до честота на използване, и удобство.
    Трудно е да накараш човек да купи поялник над 25-30 вата ако ще споява/ако се налага изобщо/ 6мм2 проводник с масивен конектор веднъж-дваж в живота си. И така идват тричкавите работи - защото с 30 ватов загряването и поддържането на температура на детайлите води до прецакване на изолацията, петна по шукарийните конектори и ... последващо втвърдяване на многожилния проводник поне 2см след връзката. Независимо от аудио приложението на занятието.
    Киселинно съдържащи течни всичкофлюсове - неизбежни при "трудни" повърхности. Не се топи в тях проводник защото НЯМА начин да се почисти остатъкът, просмукан капилярно между жилата до 4-5см навътре под изолацията. Ето тогава става т.нар. "зеленясване" на кабела след време. Понякога - след само месец-два и разбираш, че OFC е само надписът. OFC не предотвратява, а забавя това. Нагледал съм се на този дефект само в кабели тип DIY, купени от форума или базар като се сцепи 3-4 смизолацията се виждат пораженията и миризмата на червеният флюс от тази серия.
    Та- според мен и според ученото/не само четеното/ многожилни проводници се почистват механично БЕЗ използване на киселина. Тя се ползва за ецване на едножилни такива и трудни за запояване повърхности/клечката за уши, не топене,къпане и давене/.
    Обаче проблем- мнооого от модерните флюсови пасти съдържат киселина без да го пише. Пиое го ама в пълната им техническа карта на сайта на производителя/ако Е ТАКЪВ сериозен, а не разливач на разфасовка или аудио ребрандер/. И ето как става одрискването на скъпи интерконектни и колонни многожилни проводници. "Ама аз ползвам профи паста от Фарнел, не селска киселина в туба и зачиствам остатъците"
    Това човек от твоите познати
    Трябваше да попитам "Как бе,куме, "почисти" остатъците от супердупер флюса, просмукали се при нагряването сантиметри навътре ПОД изолацията. КАК!?!" Днес ще ходя до "офиса" да дялна една стойка за саксиина колела и ще снимам такъв проводник от филтър на 2/две/ години правен от човек с добре отгледано его, демонстриращ самочувствие и "богат опит" над плебеите във форума, който обаче не е лош човек, като такъв и само безмълвно ще постна 1-2 снимки. Ей така, за размисъл.
    Ами ...моднат от гуру грамофон, в рамото на който литцендратът/"много скъп и специален"/ тръгна да се разпрашава до спойките на 4 години....
    Аз, като прост есеист, имах нещастието да завърша ВМЕИ по време,
    когато не се купуваха изпити/ почвахме 150+ кратуни в поток и за задължителните практики накрая оставахме 30+/,
    знам поне, че И колофонът е смес от смолни киселини и наситени и ненаситени мастни киселини
    Въх, ти да видиш
    Тези, които не са от голямутудубрутру ще питат за какво са тогава тия гадни масови флюсове щом така правят бели....
    1. За такива като мен, правещи си всевъзможни комбинации къси от кабели с конектори за проби и КРАТКО реално ползване, последвано от хвърляне и рязане на кабели. Просто няма време да започне окислението под изолацията и се гони удобство и бързина. Не се прави да е вечно еле па да се продава преди "ъпгрейд". Сега си давам сметка, че моето шеговито показно е "от моята" камбанария и аз след 2-3-5 месеца ще "ударя секачката" след конектора и ще надяна за проба и нужда друго джиджано псевдонакамичи или намсик'во, а авторът на темата не е декларирал такова намерение. Това прави предложението ми В ТОЗИ ВИД неуместно. четете надолу тогава за перманентност....
    2. Ами.... в живия живот запояването и нуждата от помощни средства за него не е създадено САМО за "кабели", че да обслужва единствено тях, нали така?
    Многожилни проводници - или само механично почистване/при чистак нови не знам какво има да им се зачиства/ или ...едно време маслени флюсове,които пак изискват механично зачистване.
    Реално флюс паста има оправдан смисъл да се ползва само на върха на зачистения проводник, та да има шанс да изгори/изпари/ или остатъците наистина да се почистят.
    За алуминиевите "модерни" "продукти" за пренос на електрони са направили хората хубави кримпиращи клещи. Само инати като Емо ги поят останалите абдали си купуваме такива на медна основа...ретроградна история мани,мани....
    Въпреки големия смях аз ще продължа да ползвам "горелката" И за аудио защото, като се усвои, е бързо, чисто, реално спояващо, и щадящо изолациите и покритията на конекторите/не стават оцветени целите като дъгата/, па ако ще и да е сотаджийско, което сефте чувам.
    Сега, Симон, блатодаря отново за показаното и искаш ли заедно да се по главите колко хора съзнават това за многожилието, флюсовете и КОЛОФОН-а, а колко ще си го признаят, но пък колко ще се изсмеят авторитарно/за пред околните/ на написаното?
    А, де...
    Наистина всеки има право да прави каквото намери за добре, както вярва,че трябва и с каквото му харесва или е купил.
    Хората са наслагали винтчета по конекторите за всички с копчета на ръкавелите да изпитат тръпката "DIY асемблиран кабел все пак. И за аудио ежедневие май е предостатъчно
    Аз отивам да фрезовам дорде е почти нежегаво, няма повече да цапам темата/демек дума повече няма да напиша, та да се чувстват съвсем свободни ехидните хапливковци/, но няма да забравя снимките без коментар...
    Приятен ден на всички плажуващи и си дръпнете хавлиите по-далеч от водата защото към 11 часа в морето на юг ще цопне един шуменски тюлен с две деца и тревожна съпруга Да не кажете, че не сте били предупредени!
    Редактирано от hifiresearch74; 23 June 2019 в 07:27.

Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    То така или иначе, в тинолите има флюс, ако ще да е само на колофонна основа...т.е. жицата, каквато и да е, винаги е подложена на киселинна агресия.
    Идеалните неща са само в маркетинговите брошури!

Време е пак да се избъзикам. Ще се чуят ли разлики в спойките, ако едни са правени с аспирин, пък други без аспирин?!
    Ами ако (като) ги измиеш после, има ли някаква разлика?!
    Иначе, от мноого време не ползвам аспирин. Не заради друго, ами заради мен си. Не ща да се тровя! Има и други агресивни флюсове...
    Спойки мога да направя всякакви, ама и от припой (тинол-калай/други примеси) до припой, разликата и в температурата на стапяне и оливането на проводника си има и трябва и това да се съобразява. Примерно, аз интерконектни кабели, запоявам с тинол на Stannol с малко сребърце и си трябва повечко температура.
    Абе иска си опит. И с поялниците.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    ...За мен киселина (вкл аспирин *) е недопустима за аудио приложения,
    защото това което остава от нея с времето прави бели...
    Когато се чете по диагонал, обикновено не се вниква в написаното. Там е казано съвсем ясно:
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Ако / след като се калайдисат, измий остатъците от аспирин и запой кабела с нормален флюс.
    Не виждам повод за притеснения за бъдещи прояви на киселинния флюс, след като е почистен (измит).
    Ако някой работи мърляво, или го мързи, това си е негов проблем...

Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Остава да се изясни какво виждаме на снимките...

За флюса в тинола и агресивността му, служи третата цифра от означенията,
    написани върху етикета на тинола на някои производители .
    Например на първата снимка, означението на този с зеления етикет е 1.1.2 .
    2 в случая е едно ниво, след най-щадящия (който е с цифра 1, т.е. да е 1.1.1,
    макар че такива рядко има на пазара) Тези означения са при неаудиофилските марки .
    Не знам защо , подобни данни не се пишат по етикетите на аудиофилските марки,
    на пък добрите такива, си ги в имат като данни в "белите страници" , или спецификации.

---

Явно някакво нерадозумение се е получило.
    Начи, искак да споделя, че първоначално ползвах да направя спойката с различни средства, включително и киселина за запояване, но не и за финалната такава, но дори и така да беше, едва ли бих се бил будил неспокоен.

Чирус!
    d(°L°)b

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени