Резултати 1 до 16 от 16

Тема: Обективен тест за субективни слушателски възприятия .

Обективен тест за субективни слушателски възприятия .

На сайта си Klippel имат интересен тест чрез който в реално време миже да установим доколко ни е сензитивен слуха към изкривявания , привнесени от различни нелинейности в аудиосистемите .Теста е анонимен и е препоъчително да се прави със слушалки или висококачествено Hi Fi . На края на теста може да стравните резултатите си с тези на останалите участници в тази обективна оценка . В крайна сметка слушайки теста на домашното си аудио ще може да установите и минималното нивото на изкривявания което може да доловите Вие, на Вашата система, във Вашето помещение . Може да има дори мераклии , които да споделят резултати от теста ...http://www.klippel.de/listeningtest/lt/
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Много интересен тест!
    На -15db сгреших но телевизора до мен свиреше по-силно от компа. Утре ще пробвам на тихо.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Този тест трябва да се прави сутрин на незатормозен слух.

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Те го моя резултат (с китарджийски говорител за референция):
    klippel_dist_test.JPG

Разпределението на резултатите обаче е меко казано неравномерно, може би трябва доста повече народ да направят теста, че да заприлича графиката на нещо смислено...

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ако пишеха някои от старите потребители на форума, Краси примерно с неговия лампов слушалков ДАК щеше да откара до -50 сигурно. Дето на неговия запис в една тема, кво чуваше там, няква струна издрънчавала на муз. инструмент в звукозаписното студио без да свири никой на него.

Щеше да е интересно да има различни видове изкривявания при еднаква амплитуда.

Грубо казано немците(​Klippel) си правят подигравка с хората! Като почне теста качеството на този пасаж е все едно съм си включил слушалките към джобно радио на средни вълни. И високи честоти няма, и изпукване има, и в A и в B...и песента не е особено подходяща. Или шъ кайте " на кривия космос ракетата му виновна".Listening Test.jpgListeningTest.jpg

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ама то този тест е само до колко ниско ниво хващаш разликата в кривия файл. То по-голямо значение има на какво ги слушаш двата файла от качеството на слуха, май.

Планарно магнитни слушалки, стигнах до -42 Разбира се не от първия път, първия ми резултат набързо направен беше -21, подцених сложноста и че трябва малко по-дълго и внимателно преслушване. -24 /-30 са от моментите в които много си вярваш и избързваш, след тея две грешки вдигнах много времето за преслушване и резултата беше положителен. Общо взето след 10 минавания, средно стигам, сравнително лесно до -27. След това ми отнема по 5-10мин слухтене за всяко следващо , като стигнах -36 дори спрях. Разходих се малко, защото много взе да ми се напрагя слуха и да ми звучи всичко едно и също, след това убих много време слушане със затворени очи за последните две до -42 Според мене не е чист късмет резултата, не че лесно бих го повторил, но просто голямо съсретодочаване трябва и да се търсят различни елементи от записа всеки път, защото някои неща, които преди си чул в даден тон, като изкривяване сега ги няма и трябва да търсиш нещо друго.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: png -33.PNG (105.5 KB, 28 преглеждания)
    • File Type: jpg -36.jpg (94.8 KB, 14 преглеждания)
    • File Type: png -39.PNG (102.5 KB, 22 преглеждания)
    • File Type: jpg -42.jpg (95.3 KB, 33 преглеждания)
    Редактирано от MichaelFichev; 1 June 2019 в 19:28.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Full Range Speaker.jpg

Избрах fullrange speaker.
    Слушалки Sennhesier HD575, свързани към външна звукова карта Creative Live, припукваща от близко разположения рутер.

Членува от
    Feb 2016
    Възраст
    55
    Семпълът е много къс - само няколко секунди. Когато съм на компютъра съм с гръб към колоните и нямам време да се преместя на правилното място, а ме домързя да вадя слушалките.

Opera Snapshot_2019-06-02_185420_www.klippel.de.png

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    6 inch RA1.png

В ателието - Звукова карта E-MU 0204 -> Усилвател Rotel RA 980BX -> OT RA-1

Втория опит го направих на fullrange, като "rutcho" -51dB
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: png -51 - 2.PNG (93.0 KB, 22 преглеждания)
    • File Type: jpg -51.jpg (53.2 KB, 17 преглеждания)
    Редактирано от MichaelFichev; 2 June 2019 в 22:12.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ама номера е да не усилвате от усилвателя, като стане ниско нивото.

За силата, поне при мен още в самото начало усилвам усилвателя до едно сравнително високо ниво и така карам до края. Тези пресети: 6 inch driver/ fullrange driver, ми изглеждат много по-лесни, много по-далеч сякаш се стига с тях. Като видях резултата на "Rutcho" и "tjana", доста се изненадах, особено ако са ги постигнали от първия опит. Съветвам ги да тестват по default както е без да сменят нищо. Аз да стигна до -42 ми отне доста опити и далеч не е средната стойност на успеваемост след примерно 10 повторения. А като видях резултата на "rutcho", постигнах същия -51 от втория опит, което изглежда прекалено лесно, а може и да съм станал много добър след 2-3 дни тестове
    Редактирано от MichaelFichev; 2 June 2019 в 23:27.

Аз така с налучкване мога до -128dB

Пак се видя кой слуша музика и кой звуци...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени