Резултати 1 до 17 от 17

Тема: Дайте идеи за допълнително/по-добро пасивно охлаждане на усилвател.

Дайте идеи за допълнително/по-добро пасивно охлаждане на усилвател.

Знам, че няма кой знае колко варианти, но все пак реших да се допитам, току виж някой предложил нещо интересно, преди темата да отиде на кино, както обикновено

Ъпгрейднах декстоп системката с нов усилвател пак от hifimediy - T1.
    Мислех да преработя леко кутията на стария, но се отказах, тъй като радиатора се напича много яко и мисля, че няма да се охлажда добре в нея.
    То в каквато и кутия да се затвори положението вероятно ще стане още по-страшно.

Преди да го купя съм попадал на информация в нета, че грее доста, но честно казано не очаквах чак такова нещо.
    Мерих температурата на радиатора с един лазерен термометър от Лидл и показа към 53 градуса.
    Не знам доколко е верен. При бързи тестове бяга с 1-2 градуса надолу.

Мога само да докосна радиатора, ако си задържа ръката мисля, че ще се изгоря
    Радиатора на усилвателя, който получих е като този, а не като черният от първият линк.
    Основата е доста дебела, може би е към 6-7мм., изглежда по-дебела от на черния. Ребрата са доста тънки, но пък са много.
    Не знам, кой от двата е за предпочитане, но според мен и с черният положението ще е сходно.

Та по същество, чудя се как да подходя, тъй като всичко около радиатора също се напича яко.
    Върху индукторите също трудно може да се задържи пръст.

Дали да пробвам да направя по-висок и широк радиатор, като го изрежда от по-голям, така че да получа необходимата основа, а нагоре ребрата да минат назад над индукторите.
    Има вариант ребрата да опират в металният капак на кутията (вероятно нова, цялата от метал с добро проветрение), така че капака да отнема от топлината на радиатора.
    Предполагам, че ще е добре да има отвори за вентилация над радиатора, независимо от това, че радиатора ще опира в капака.

Според мен, нещо такова е оптималният вариант за пасивно охлаждане.
    Ще се радвам на предложения за пасивен подход с който да се намали зверското напичане на елементите около радиатора.

Не знам дали темата не е за раздела за конструктивно оформление, ако да, моля модераторите да я преместят.
    Редактирано от mkocev; 22 May 2019 в 23:49.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Драсни на paint къде реално се намират охлажданите елементи с груби размери на тях И на радиатора.
    Има съотношение на размерите на ребрата към разстоянието между тях при което естествената конвекция почти спира при такова легнало положение.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Не обясняваш добре. На 100W ли го дъниш? На празен ход как е? Защо не намалиш малко захранващите напрежения?...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

На празен ход предполагам, че пак ще си грее.
    Слушам колонките от един метър на нормални нива за близко слушане. Захранването е 36V при посочени като оптимални 36-38V. Максимума, който му дават е 39V.
    В нета хората пишат, че и на 24V грее яко.
    Ще премеря нещата и ще пусна схемичка.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Пасивно - т.е. по-голяма площ или конвекция.
    Или увеличаваш радиаторите (площта на ребрата) или начинът на обмена им с въздуха. Много на брой, вертикално разположени е по-добре от хоризонтално ориентирани. Съответно, топлината трябва да има възможност да излиза. По-големи отвори, повдигане на по-високи крака...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Този радиатор със ситните ребра е ефективен при принудително охлаждане с вентилатор и не е ефективен при конвекция. Ама са масови и евтини. За да е ефективен при конвекция между ребрата трябва да има поне 7мм въздух и да са разположени вертикално. Имаш следните варианти:
    1. Платката вътре, към чипа долепено масивно парче алуминий, по-добре мед, чиято отсрещна повърхност излиза от кутията и контактува с радиатор, работещ добре с конвекция.
    2. Изкарване на платката отвън и смяна на радиатора с такъв, работещ добре с конвекция.
    3. Изкарване на платката навън и добавяне на тих вентилатор.

Снимай платката отгоре и отстрани без радиатор и дай размери на свободното пространство да помислим какво по-добро може да се сложи там.

Термо мост към кутията. Алуминиев паралелепипед с размер близък да този на радиатора, който се хваща топлопроводимо към дъното/капака на кутията. т.е. специална кутия.

Има Silence / Super Silence вентилатори с шум 15-20 dBa - така си охлаждаш и индуктивностите около радиатора и др. греещи елементи.

Това за "24V грее яко" не го вярвам, намали си захранването, аман от дискотеки!

53 градуса изобщо не е загряване, камо ли опасно. А безшумните вентилатори вече са на кило...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

С привидно безполезният коментар на Тарамбуки открих доказателство за проблем с усилвателя

Първоначално като го пуснах, се чуха някакви високочестотни съскания в левия канал. След това един-два пъти по време на музиката се появяваха за секунда подобни смущения във високите, подобни на звука от стар потенциометър.
    Писах на съпорта (поне имат такъв и отговаря) и той ми писа да му направя клипче, да пробвам да намаля потенциометъра докрай като се появят смущенията и разни такива трудно изпълними неща.

Реших да пробвам колко ще грее (аз не се съмнявам че ще ) със захранване на 24V и се оказа, че левия канал не работи
    На 36V няма проблем и работят и двата.

Относно охлаждането, реших да модифицирам един подходящ радиатор с дебела основа и ребра с достатъчно разстояние, като ще го пусна до края на платката напред, така че да опре в предния панел, който ще направя от 5мм алуминий. Ще ползвам сегашната кутия и алуминиевият панел ще опре в тавана и дъното и по този начин и те ще участват в охлаждането.
    Радиатора, който ще ползвам е доста по-масивен от "стоковия" и мисля, че ще намалее напичането.
    Не искам да ползвам вентилатор, иначе е опция.

Температурата не е висока (не гори и не пуши), но ако мога да я намаля, не виждам причина да не го направя

Само да решим съдбата на усилвателя с Ник от съпорта и ще действам по радиатора.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Трябва да премериш тока на празен ход при окъсен вход. Това ще ти е репер за следващите действия.

Бих обърнал внимнание на двата електролитни кондензатора. Като начало да запоя отдолу паралелно на тях два с поне двойно по-голям капацитет и раб. напрежение. Това е за опит, после може да се промени. Ако настъпи положителна промяна или кондензаторите не са читави, или са недостатъчни. След това бих търсил разрешение на този казус.

В захранването бих добавил един 4700-10 000uF, съобразен със захр. напрежение. Винаги действа благотворно.

Има и още действия, но това после.

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    поне перфорай едноредово т.нар. дебела основа по периметъра с ф4 или ф5.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Перфорацията ми се струва добра идея. Така има шанс да минава въздух покрай ребрата, че иначе с това разположение на радиатора...

L.K. като начало ще изчакам китайското становище и ако платката остане при мен ще я мъча.
    Редактирано от mkocev; 23 May 2019 в 21:48.

Два чипа с размери 10,2 x 7,5 мм (10,2 x 4,5 мм полезна площ), всеки.
    Общо отдават максимум 42W при 70 градуса температура на корпуса.
    Ще трябва дебела основа.
    Аз бих го потопил в масло със сегашния радиатор.
    https://www.google.com/search?q=pc+o...=lnms&tbm=isch

Писаха, че ще ми изпратят нова платка и се разбрахме, като пристигне да им пусна сегашната до адрес на склад в Германия.
    Редактирано от L.K.; 9 June 2019 в 14:48.

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50
    Нека си обясним до колко градуса е нормално да грее и какъв е класа на работа?

А знаеш ли защо питах за цвета на радиатора?
    Защото тези термометри показват винаги, около 60°C, на сребристи и лъскави повърхности! А на практика може и да е 200°C!!!
    Не казвам, че е 200 в случая, но на тези показания не се вярва!!!! И при 300°C, показват 60!!!
    Редактирано от L.K.; 9 June 2019 в 14:47.

И аз се изненадах от показанията на термометъра. Мислех си, че радиатора е по-топъл, а вероятно наистина е.
    Имам перфектен за целта "истински" радиатор с доста дебели основа и ребра и е черен
    Редактирано от mkocev; 25 May 2019 в 08:35.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени