Резултати 1 до 24 от 24

Тема: Захранване за лампа 6н1п

Захранване за лампа 6н1п

Тука едно захранване доизмислям, и се чудя за някои елементи.
    Ще захранва лампа 6Н1П, като след всеки триод има катоден повторител с мосфет транзистор.

Трафчето може да дава макс 45 mA
    Консумацията ще гледам да я закова до толкова.
    - Бакалски сметки - по 10mA на всичко.. (пак ще гледам лоуд линията на лампата, но съм забравил нещата в момента)

Вторичните намотки са 210 и 250 волта, съответно ~297 и ~353 v изправено.
    Ще се огранича до по-ниското захранване - изправителните кондензатори са на 400 v, общата консумирана мощност и товара на трафчето ще е по-малък.

Схемата и платката са готови.
    Филтриращите кондензатори са 220, 100, 100 uF

1. Смятам си HV-R1 и HV-R2 по закона на ома, с товар 45 mA? Двата пада/ резистора мисля че тр. да са еднакви.
    По 20/30 волта пад на резистор?

2. Кондензаторите HV-C2 и HV-C3 как да ги сметна? Достатъчно ли ще е да са само 10 nf, наместо 100 nf?
    - ако ползвам PSUD2, което го знам от 100 години, какво точно да гледам там ?
    -http://www.duncanamps.com/psud2/

3. Допълнителен въпрос - на захранващата платка съм оставил опция за повдигане на масата, спрямо масата на останалата електроника (+-16v).
    C1 - 10 ома, R1 - 10nf. Добра ли е идеята?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Sorry, че аз първи
    1. Гледай да не те "утепа" тока!!!
    2. Така, както си зададе въпроса за PSUD, няма никой да ти отговори
    3. На мен лично не ми харесва HV.C1 да е по-голям от С2. Не е логично.
    4. Заложи в PSUD схемата и давай Друг вариант няма
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Местата на електролитните не мога да разменя, каква е логиката първия след греца да не е най-голям ???

Такава логика има при използване на кенотрон - да не му се изкривят електродчетата от силния заряден ток, в случая естествено няма никакво значение.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ами пускайте PSUD, то ще си покаже.
    Толкова ли е трудно?!
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Това за кенотрона, верно, забравил.

Вкарах някои данни за трафчето:
    - омово съпротивление на първична и вторична, данни по спецификации (ток и напрежение на вторична), напрежение на първична, напрежение на вторична без товар
    Сметна му изходящ импеданс от 625 ома.

С PSUD2 трябва да вкарам съпротивление на кондензаторите.
    1. Това ESR ли e ? Kак да го измеря ?
    Сега си стои на 2 ома - което ми се струва измислена стойност. От там нататък, симулацията има ли смисъл въобще ?

R2 и R4 са сложену, с минимално допустима стойност - иначе програмат не позволява да сложа C3 и C5.

Пуснах симулация, графиката трябва да показва тока и напрежението на товара R5.
    2. Това ли трябва да гледам ?
    - Вдясно по Y e I (R5)
    - Вляво по Y e V (R5)

3. Mерните единици не знам какви са - mV и mA ?
    - По X е време, в mS.

Когато сложа малки стойности на C3/ C5, примерно 10 nF, симулациите траят по 5, 6 минути.
    А прецизността е на най ниската.

4. Каква стойност за утечка на изправителя да сложа ? (Rectifier Leak).
    Сега стои на 1M.

Качвам графиките, въпреки че ми липсват данни за симулация (въпросите, подчертани с черно).
    Така като гледам, без тези кондензатори изглежда по-добре - ако е вярна симулацията.

На нисковолтовите изправители, редовно лепват по някой кондензатор 100 nF, паралелно на захранване/ голям кондензатор.
    Тук да ги слагам ли въобще, и ако да - какви ?

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Дава ти пулсации от 1mV върху товара.
    Тези съпротивления от 1 ом, можеш ли да ги направиш 1 милиом или по-малко. И задай пак след 10с. да дава графиката.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Под 1 ом не може да се въведе.

Доколкото си припомням, целта на малкия кондензатор, в паралел с големия, е да елиминира някакви вч шумове, както и индуктивността на големия кондензатор.
    ВЧ шумове - от диодите в греца освен?
    За такива случаи, би трябвало да има малък кондензатор в паралел с всеки диод от греца, както и малък кондензатор в паралел с C1.
    На платката не съм предвидил.

---

Симулациите с малък кондензатор в паралел ми изглеждат по-зле и горе долу нищо не разбирам.
    Ако гоним неутрализиране индуктивност на големите кондензатори, как да я измеря?

1. Все още не съм въвел ESR стойност за кондензаторите, и си стои на 2 ома.
    2. Стойност за утечка на целия изправител - 1М - не съм мерил.

п.п.
    Почнал съм да насищам платката - долу вляво са въпросните електролитни на HV изправителя.
    По средата и вдясно са други изправители.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Тези буксички, дето си ги запоил, за колко волта са?

Съединител щифтов 3.96mm 2P 7A/250V

- това ли ще ми е съпротивлението на утечката ?

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Под 1 ом не може да се въведе.
    Ща бия! Чети долу малкия текст където въвеждаш стойността. Пробвай да напишеш 1m, да видим какво ще стане.

Прие 10 мили ома.

Графиките изглеждат по-лошо и с по-големи отклонения в амплитудата, отколкото без малките кондензатори.
    Нищо да не слагам .
    Или вредят, или тази симулация просто не отчита несъвършенствата на големите електролити, които малките трябва да покрият (доколкото разбрах в някои обяснения).

Всеки случай, да цъкам някакви стойности на симулации, без да знам какво правя, ми се струва супер тъпо .

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Емо, все едно гледаш осцилоскоп. Показва ти флуктоациите върху товара в рамка от 100ms, но те са след време на установяване от 10 секунди. В ляво ти е напрежението във волтове, долу ти е времето за тази рамка от графиката и в ляво е тока. Просто трябва правилно да интепретираш нещата. Гледаш флуктоациите на напрежението колко са. Може да са миливолти, може и да волтове. Стараем се да е максимално гладко. Гледай в ляво цифрите за да се ориентираш.

Ами ОК, значи най-добре е без байпас кондензаторчета към големите електролити.

Прикаченото е с най-малка флуктуация - 1 mV.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Да. Гледай цифрите. Графиките са все еднакво големи, но като погледнеш цифрите се ориентираш. Естествено и вида на напрежението от графиката е от значение. Интерпретирай нещата правилно и си прави изводи трябва ли да промениш нещо.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Съединител щифтов 3.96mm 2P 7A/250V

- това ли ще ми е съпротивлението на утечката ?
    Не е съпротивлението на утечката. Аз на този съединител не бих пуснал 250 или повече волта.

Ок, значи без тях.

За брума на отоплението мисля да ползвам тример 500 ома, 0.5 W. Средна точка на маса.
    6,3/500 = 0,0126 - отделяна мощност ~0,08W
    - имаме 6 кратно преоразмеряване по мощност.

За резисторите за пад - при входно напрежение 300 волта, товар 5к, се получава 2 по 500 ома.
    Пад по 25 волта на резистор, изходно напрежение 250 волта.
    Ще тествам буксичката с двта пина - само тя е за +HV.

За сметките на отделяната мощност в тях, смятам с AC напрежението - 210 волта
    Иначе мощността излиза по-голяма от реалната заради запаса на кондензаторите.
    Супрафон обясняваше, че изправеното напрежение е по-голямо, но част от тока е запаса в кондензаторите, така че мощността на изправеното напрежение е приблизително същата, като на променливото.
    Ок ли е така?

При сметки с 210 v AC, пада е 17 волта, 40 мА консумация - 0,61 W мощност.
    1W или 2 W резистори да ползвам?
    - 2 W е трикратно преоразмеряване.

Ако все пак го сметна с изправените 296 v, имаме 25 волта и 50 мА консумация - 1,22 W мощност.
    - по-скоро 3 W за трикратно преоразмеряване.
    Редактирано от emosms; 16 May 2019 в 13:44.

Да продължа тука:
    - ОК ли е на входната верига на втория триод, да лепна един тример 100 к, като на схемичката?
    Без резистор на решетката.

По товарната линия, тр. да има усилване 27,5 пъти, катоден биас -2 v, 2.8mA - със стойностите на картинката.
    Почти налепих платчицата .

По принцип, гледам слагат 1 мегаом, за да фиксира някакъв входен импеданс.
    Но предполагам, че ако е 100 к ще има по-малко шум?

Предходното устройство има нисък изходен импеданс.

Входа на триода ще е свързан с 10-тина см ширмован кабел, да атенюирам сигнала непосредствено преди решетката.
    И входния импеданс на триода да е по-нисък.
    И двете неща за по-малко шум.

Друго нещо, понеже предното устройство така или иначе минава през потенциометър 100 к, потенциометъра и тримера трябва да са разделени с кондензатор, нали ?

Махни всички тримери. Те са ненадеждни и шумят.
    В решетката, към маса, трябва да имаш резистор. Неговата роля е когато плъзгача не контактува, да свързва решетката с маса. Неговата стойност не определя шума, така че може да е 1 Mohm или 100 kOhm. Шума се определя от стойността на изходното съпротивление на потенциометъра. За потенциометър 100 kOhm максималното изходно съпротивление е 25 kOhm, в средно положение.
    Не са ти нужни прехвърлящи кондензатори на входа, освен ако от източника не очакваш постоянна съставна.
    За куплунг за по-високо напрежение може да ползваш, такъв с повече пера и да махнеш едно или две вътрешни.
    Редактирано от Goro; 20 May 2019 в 13:57.
    五郎

Ще трябва да ползвам тримери на изхода на първия триод и на входа на втория, за да урегулирам максималните нива преди клип.
    Има ценери, които клипват след мосфет буфера, на +=10 волта, което тр. да е ок спрямо захранването на ОУ +-15 v.
    Евентуално да ги пропусна.
    Ама все пак...

Дори мисля да сложа тример и под Гейн потенциометъра (100k log) - да задам минимално ниво при най-намалено положение, за по-фин контрол в ползваемата област.
    Този евентуално може да отпадне.

Колкото до буксичката за високото напрежение - нямам място за три пина на платката, вече е готова .
    В съседство са други пътеки.

Тези тримери толкова лоши ли са ?
    - на картинката.
    И на други платки ще ползвам тримери, да нагласям нива - особено на една, наистина тр. да я настроя.
    Редактирано от emosms; 20 May 2019 в 14:54.

Толкова са!

Качествените тримери са многооборотните, както и скъпите.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Не разбирам защо питаш, след като си решил какво ще правиш.
    五郎

Малко ми е мътно какви нива/усилване ще ми се явят практически.
    Ще ползвам 'временни тримери', които после евентуално да заместя с резистори.
    Дори и на ламповата част - там лек клип, компресия и хармоници, е търсен ефект.
    Но пак - трябва да настроя ГЕЙН потенциометъра да работи в някакъв ползваем обхват.

На втория триод сложих 1м решетка/земя, без кондензатор на входа.

На първия триод, след входния жак и преди всичко друго, сложих един 22uF, електролитен...
    С плюса към входа и минуса към решетката. Не е невъзможно да включиш нещо във входния жак, което да има DC офсет .

- Възможно ли е стойността 22uF да е твърде голяма и да прави проблеми? Ползвал съм 10uF макс, в други случаи.

------

Буксичките за високоволтовото захранване - всъщност има място да сложа 3 пинови.
    Завърших насищането на захранващата и преамп платки, но малко ме мързи да ги сменям.
    Какво толкова може да стане?
    Лека утечка, която с течение на времето да деградира диелектрика, докато съпротивлението му все повече пада и стане късо?
    (като бакелитените контакти)
    Ако има сериозна утечка, предпазителя на високоволтовото, на захранващата платка, ще изгори.

------

На изхода на мосфет буфера пак сложих ... електролитен. C2 - 2,2 uF; 250v
    С плюса към точката между R3 и R4.
    - Тука мисля всичко е ок, но все пак да се допитам?

- http://sound.whsites.net/project167.htm
    Род елиът обяснява, че може да има резистор 100 ома след изходящия кондензатор (C2), който да ограничава тока.
    Говори за някакви възможни осцилации от капацитивен товар.
    Доколкото разбрах, резистора след изходящия ще ограничава тока, ако го няма RLim (R4 - 330 ома)
    Изходен резистор не съм сложил, но имам R4 - 330 ома.
    За товар, разчитам на входния делител на следващия модул, който ще е свързан със ширмован кабел.

- Да сложа ли изходен резистор 100 ома, след C2 ?
    - Товарен резистор предполагам няма нужда?

п.п. доста неудобно ще е да меря и тока през мосфет транзистора, но предполагам може да измеря напреженията (най-вече между R4-R5) и да се сметне ?
    Един път съм правил такъв буфер след лампа, без никакви измервания, без радиатор. Пуснах го и тръгна.
    Редактирано от emosms; 22 May 2019 в 09:41.

Пълен боклук са пластмасовите жакове по бг магазините.
    Сума време си играх с едни клещички да кривя пластините, за да може нормално да се вкарва и изкарва жак.

И това трябва от ибей да го ровя.
    На снимката се виждат пластините, пресовани на V, да подвежда жака при вкарване. Има и метална втулка.
    Ама ще ги видим де.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени