Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 40

Тема: Проектиране на печатна платка

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28

Проектиране на печатна платка

Привет, на всички!

Започнах да правя усилвателя от прикаченият файл, който на мен лично много ми гаресва. Направих си две платки, но не ми хареса как изглеждат, а и направих много грешки при насищането.
    Бих искал да помоля някой опитен колега в проектирането на печатни платки да проектира една нова за този усилвател, като ще е хубаво да са отбелязани позициите на компонентите, а защо не и стойсностите.
    Силно се надявам някой да изяви желание да помогне, аз разбира се ще се отплатя за помощта.

Благодаря!

Поздрави,
    Ерол
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове
    Редактирано от erolchy; 12 May 2019 в 21:49.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28
    Привет отново,

виждам, че няма много интерес по темата и бих искал да помоля тогава за друго съдействие.
    Можете ли да ми препоръчате фирма която проектира печатни платки и ги изработва същевременно?

Поздрави,
    Ерол

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Колко пари си приготвил? Изработката на единична платка не е евтино, не е и рентабилно. Затова diy-ерите се обединяват в групови проекти и платките излизат по-евтино. Прочети раздела Solid State и се ориентирай.

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Колко пари си приготвил? Изработката на единична платка не е евтино, не е и рентабилно. Затова diy-ерите се обединяват в групови проекти и платките излизат по-евтино. Прочети раздела Solid State и се ориентирай.
    Ще си поръчам 10-на платки, парите не са проблем. А по-нататък във времето ще пробвам "ексела"

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Просто проекта (схемата), не е никаква ценност/предизвикателство, за да си губи човек с повече познания времето... не блести с нищо особено и не предлага нищо специално, за да предизвика интерес.
    Подобни схеми (с козметични промени), има десетки в нета, с готови платки и обяснения.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Просто проекта (схемата), не е никаква ценност/предизвикателство, за да си губи човек с повече познания времето... не блести с нищо особено и не предлага нищо специално, за да предизвика интерес.
    Подобни схеми (с козметични промени), има десетки в нета, с готови платки и обяснения.
    Най-вероятно сте прав, въпреки това аз съм чувал гласа на този усилвател и на мен лично звука много ми хареса, започнал съм този проект, имам всички компоненти и то за 4бр. платки и бих искал да го завърша. Ще се радвам просто, ако някой знае подходяща фирма да препоръча. Аз към момента не намирам такава, която да прави и проектиране на платки.

Ще викаш Неволята, няма как Тя ще ти помогне със сигурност.

За производство аз ползвам JLCPCB. Изработката им е супер!
    A за проект, можеш да се пробваш с EasyEDA Това е техен софт, ще ти е много полезно да се пробваш.
    Редактирано от lordoff; 14 May 2019 в 10:10.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Членува от
    Aug 2015
    Възраст
    45
    https://shema.info/en/audio/8911-100...3d-bdw84d.html

От тук можеш да си свалиш двете страни на платката и да си я изработиш сам, по методите от тази тема https://bgaudioclub.org/showthread.p...0%9B%D0%9F-v-2
    Ако не ти се занимава, може и с маркер да си нарисуваш пистите.
    Редактирано от sa-ex510; 14 May 2019 в 10:47.
    Akai 4000DS mk2 + Респром УС-221 + ОТМ 1-02

"Аз отдавна не се дразня от хора около мен, от които не зависи личното ми щастие и не ни свързват чувства.
    Пускайте катализатори на ферментационния им процес и после просто приемайте винаги с усмивка резултатите от кипежа." - hifiresearch74

Хубава схемка, но защо 4 платки?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Хубава схемка...
    Уаауу...вЕрно ли?! Кое ти харесва? Пък и Дарлингтон?!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Уаауу...вЕрно ли?! Кое ти харесва? Пък и Дарлингтон?!
    В днешно време има прилични Дарлингтон транзистори...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    В днешно време кораби кацат на луната...
    BDW83/84!
    Не бих ползвал в моя усилвателна схема Дарлингтон транзистор... Дори и съставен.

То кацат и на Марс!
    Схемата е добра, става и за експерименти.
    Точно така се раждат добрите решения, правиш нещо, не ти харесва, променяш....
    Към автора, браво за ентусиазма и успех!

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28
    На мен ми харесва звука, който възпроизвежда усилвателя, най-вероятно има и много по-добри решени, но ще вървя стъпка по стъпка. Захванал съм се с този и ще го завърша. Обичам да приключвам нещата с които се захващам.
    Платки иначе си имам два броя, които си изработих миналата седмица, но искам да ги направя по-добре изглеждащи. Прикачил съм две снимки на една от платките. Крайните транзистори липсват, тъй като ги изгорих по невнимание за съжаление, а другите който имам не са у мен в момента.
    Та така...
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    • File Type: jpg 22.JPG (91.9 KB, 81 преглеждания)
    • File Type: jpg 11.JPG (79.9 KB, 77 преглеждания)

Успех тогава и не го слушай Бис, той си мисли за дебит сметка ДДС 4531
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Какъв е точно проблема с платката?
    Това не е графичен дизайн.
    Ще отнеме доста време досадно 'цъкане на чертички', кликания и излишна занимавка.
    И защо да се прави - Причина ?

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Това не е графичен дизайн.
    Ще отнеме доста време досадно 'цъкане на чертички', кликания и излишна занимавка.
    И защо да се прави - Причина ?
    Бих се радвал да e по-компактна, да има и бял печат с калаено и зелено покритие. На кратко това...

Ами до тук никой не проявява интерес към схемата, че да му трябва платка.

За други габарити - ако някой има изисквания за негов проект - ще си направи платка по негови размери. Вероятно и по друга схема

Най-добре разучи някоя програма, да си я направиш както искаш

Да се самоцитирам:
    Цитат Публикувано от lordoff Покажи мнения
    Ще викаш Неволята, няма как Тя ще ти помогне със сигурност.

За производство аз ползвам JLCPCB. Изработката им е супер!
    A за проект, можеш да се пробваш с EasyEDA Това е техен софт, ще ти е много полезно да се пробваш.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Единият невидим на пръв поглед проблем е, че предварително трябва да се уточнят корпусите и размерите на елементите, най-вече кондензатори и резистори.

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28

Проблем с усилвателя

Здравейте,

Докато си измайсторя нови платки реших да си подкарам тези, които имам, но се появи проблем. Бих искал да използвам същата тема за проблема.
    Вече изгорих 3 двойки, крайни транзистори и не откривам проблем.
    Първият път настроих усилвателя и имах, но имах няколко грешни компонента и на изхода нямаше сигнал, след корекцията забравих да настроя тока на покой отново и слушах музика 30 сек. След това изгоряха крайните транзистори заедно с резисторите R2, R16.
    Вторият път уж го настроих, но когато усилих входния сигнал изгоря същото.
    На третия път подмених изгорелите компоненти и го пуснах за настройка и изгоряха крайните, като установих, че при промяна позицията на тримера нищо не се получава.

Проверих всички компоненти дали са на правилното място няколко пъти, но всичко изглежда наред. Проверих дали има горели, но също всичко изглежда наред. Предполагам проблема е пред очите ми, но не го виждам.
    Преди време бях правил този усилвател и знам, че работи. Единствената разлика от тогава, е че тогава запоих всички компоненти, които са необходими за 8ома и за 4ома говорители, а сега само за 8ома.

Дали може някой да погледне схемата и качената платка и да сподели, къде би могъл да бъде проблема. В случай, че някой е от София и има желание да помогне бих го посетил на място.
    Благодаря.!

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ти преди да слушаш музика не мериш ли режимите, не настройваш ли? Аз и котлон когато ремонтирам пак меря преди включване.
    Ако ще се занимаваш с тези неща вземи прочети разделите Първи стъпки и Solid state. Не са едно и две изискванията, които трябва да спазваш преди пускане на крайното стъпало.

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Ти преди да слушаш музика не мериш ли режимите, не настройваш ли? Аз и котлон когато ремонтирам пак меря преди включване.
    Ако ще се занимаваш с тези неща вземи прочети разделите Първи стъпки и Solid state. Не са едно и две изискванията, които трябва да спазваш преди пускане на крайното стъпало.
    Измерил съм си напрежението на изхода, беше 0,07V, въпреки че в упътването пишеше, какъв трябва да е токът на покой, измерих пада върху резистор R2, и изчислих тока и го настрои. Не съм ползвал крушка, пуснах си усилвателя през автотрансформатор и предпазители на по-ниско напрежение, но въпреки това го изгарям. Ако трябва да се направи още нещо ще се радвам, ако може да споделите кой по-точно раздел да погледна.

Благодаря.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Привет!
    Това ли е въпросния усилвател, на който дефектират крайните?

11.JPG

Транзисторчето, което съм оградил в жълто трябва да го монтираш на радиатора заедно с крайните транзистори, за да компенсира тока на покой. Не случайно е сложен там на платката.
    Не съм гледал назад в темата, но ако имаш схема да я качиш, за да преценим.
    Тримера за тока на покой също преди запускането трябва да е "накъсо" и после плавно и бавно се настройва тока.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

erolchy's Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    28
    Прикачвам схемата и компоненти. Транзистора го залепям с термоконтактна паста към радиатора, но без пластина, въпреки това има хубав контакт. От друга страна транзисторите не са се загрявали повече от 30 градуса. Измервах ги с оптичен термометър.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Страница 1 от 2 1 2 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени