Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 42 от 42

Тема: KlangHorn

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Всичките измервания за мен са безупречни. Единствено ме хвърлят в размисъл високите нива на четните хармонични изкривявания, но кой ти мери такива на 106 дб? А и те на всичкото отгоре се приемат поносимо от човешкото ухо, не е, като при нечетните хармоници.
    Та, с две думи не е драма.

Накратко - Браво, отлични резултати!
    Редактирано от Петър Славов; 26 May 2019 в 20:10.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    В озвучителното тяло горният модул е затихнат 10 пъти, за да може чувствителността му да се изравни с тази на нискочестотната секция.
    Ето сумарните изкривявания при използването на пасивен филтър от втори ред на 500 Hz.

KlangHorn THD 2.83V.png

Средночестотният драйвер в коаксиалния BMS4590 има наистина забележително ниски изкривявания за такъв тип говорител.
    С още по-ниски изкривявания е BMS 4599, но той е толкова яростен, че не успявам да го укротя с всички методи, които познзвам.
    При него ще трябва и високочестотен в отделна хорна, което предполага още един куп пролеми.

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Какъв е метода за укротяване? Пасивно или активно?

Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    Ето сумарните изкривявания при използването на пасивен филтър от втори ред на 500 Hz.

KlangHorn THD 2.83V.png
    Точно този вариант, пасивно филтриране ме интересуваше да видя.
    Всичко под единица - супер.

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    Какъв е метода за укротяване? Пасивно или активно?
    Методи... няколко. Аз умишлено слушах при Ручо само с пасивен филтър. И ги е кротнал и звучат чудно...
    По метода на "старите майстори" (май го пиша за м'найсти път).

Цитат Публикувано от Петър Славов Покажи мнения
    Точно този вариант, пасивно филтриране ме интересуваше да видя.

Да, но в пасивното филтриране се иска Истинско майсторство!
    И ако трябва да е на ниво, често излиза по-скъпо от DSP.

Аз на Ручо му вярвам безрезервно в това му умение! Графиките говорят същото...
    Редактирано от lordoff; 27 May 2019 в 14:28.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    4590 в 8 омовата или 16 омовата версия е?
    Според графиките излиза да е 16?!
    Иначе, впечатляващи резултати!

Повече от 10г. ползвам 4590 в различни варианти (като 2 от тях и за домашно приложение ), но с неподходящ рупор и двойно по-висока честота на срез... Този е много интересен и целево подходящ в такъв проект и подобно куплиране.
    Преди години, се рових из едни немски форуми за Hi-fi и там бяха установили (с измервания ) най-добрият рупор за този драйвер, който е експоненциален, коничен, с много заоблен накрая бафъл. Имам някъде модела и измерванията и все се каня да възложа на някой лодкостроител да ми избачка от стъклопласт такива 2-3 подобни за експерименти (нямам точните размери и разгъвката на експонентата)...и все го избивам на подходящ за професионални цели, като отлагам домашното за нататък.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    4590 в 8 омовата или 16 омовата версия е?
    Според графиките излиза да е 16?!
    Използвам 8-омовата версия.
    Уместно си забелязал, че чувствителността е по-ниска.
    Причината е изравняване на завал в АЧХ.
    Ето една от причините, заради които харесвам високочувствителните дайвери - винаги има запас за евентуални корекции.

Преди години, се рових из едни немски форуми за Hi-fi и там бяха установили (с измервания ) най-добрият рупор за този драйвер, който е експоненциален, коничен, с много заоблен накрая бафъл.
    Преди 3-4 години си писахме с Лукас от Autotech, който препоръча JMLC-270 като най-подходяща за 4590.

JMLC-270b.jpg

Имам някъде модела и измерванията и все се каня да възложа на някой лодкостроител да ми избачка от стъклопласт такива 2-3 подобни за експерименти (нямам точните размери и разгъвката на експонентата)

Разполагам с оригиналните таблици на Jean-Michael, с които мога да дам точните размери на контура. На мен обаче тази хорна ми идва прекалено голяма като размер. Иначе с нея вероятно драйверът ще може да се използва от 300Hz.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Точно тоя е! Помня, че ме впечатлиха сериозно графиките на равномерната честотна дисперсия.
    То и аз нямам къде да го сложа и затова умишлено ползвам удобен компромис...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост. Някои хора говорят от опит, други – от опит не говорят.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Удобен копмпромис бил JMLC-400.

JMLC-400b.jpg

Ето какви измервания му дават с STX D1500Ti

JMLC-400c-D1500Ti.jpg

Само не ми е ясно как така с лекота режат контура откъм гърлото на хорната, а пък тя си остава все 400-херцова....

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Пак ми е огромен този рупор. ОТ с такива размери ...ми пречат на телевизора.
    Въпреки, че имам някаква представа какво и как, не съм подчинил интериора и подредбата около аудиото...каквото-такова.
    Подобни ОТ, са много висока топка и изискват определени акустични решения в помещението, за да разгърнат потенциала си. Аз съм се отказал съзнателно да ги правя тези решения.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Пак ми е огромен този рупор.
    Първите ми тестове на 4590 бяха с BMS 2233 с размери на лицевия панел 320 X 232 mm.
    По-компактно от това вече няма смисъл.
    Честотата на срез беше 750Hz.
    Това са измервания, ако не се лъжа, с филтъра на BMS.

BMS 4590 in 2233 0-15-30.png

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Рупор 2233 не ми е познат. Имам 2230 и 2236 от техните.
    Имам и още 2 други вида, двуинчови, на Обертон и RCF, които по габарити са нещо междинно между 2230 и 2236, но са бирадиален трактрикс тип. Кътофа им беше около 650-700
    DSC00262.jpg

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    2233 е 40o X 60o с критична честота 600Hz.

2233.jpg

Мисля, че мога да я поръчам директно.

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    А до каква дължина на рупора не вредим на високо честотния обхват? Въобще може ли някакво обяснение с две думи какво се очаква с определен рупор към говорител? Как се прави прогнозата добре/зле? Търсих доста из нета, но нищо конкретно не намерих, а ми е интересен само принципа. Не мисля да се занимавам с подобни неща.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Дължината на рупора принципно не е проблем за възпроизвеждането на високите честоти.
    Обикновено недостатъкът на хорните с голяма дължина (за сметка на ширината) е насочеността.
    Принципно хорната изпълнява две основни функции:
    - Осигурява необходимия акустичен товар за компресионния драйвер
    - Дефинира разпространението на звуковата вълна, породена от драйвера
    За да изпълни тези функции, изискванията към хорната са противоречиви.
    Затова отново трябва да се търси добре преценен компромис....

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Благодаря! Това дава отговор за големите рупори на TAD и разни двулентови ОТ с тях.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени