Страница 3 от 13 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 311

Тема: Black Box при инж. Янев

Компресионен без гърло и хорна не си ли е чист куполен??

Не съм слушал висококачествен компресионен в малко помещение.
    Но за домашни условия, където има near field слушане (дори и на 2 метра си е направо near field, сравнено с профи употреба) звученето е натрапчиво.
    Особено с титаниева/ от сорта мембрана.

Ако е високо качество, друг тип мембрана (полиестер май), и се ползва в пъти под мощността за профи употреба, не знам.

А 15-ка, която ще извади добър мидбас, няма да извади дълбок бас. Поне не и такъв, който да впечатлява спрямо размера на говорителя.
    Редактирано от emosms; 13 May 2019 в 11:25.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    May 2012
    Цитат Публикувано от NikolaG Покажи мнения
    Повечето подобни конструкции, които съм слушал страдат от това, че компресионният е много по-динамичен от баса, на по-енергични моменти в музиката имаш чувството, че хорната ще ти откине зелката
    Трябва задължително да чуеш тези, за да потвърдим или отхвърлим това наблюдение
    Досега някои от слушалите като че ли го потвърдиха, обаче някои го отхвърлиха... Помагайте!
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Повечето подобни конструкции, които съм слушал страдат от това, че компресионният е много по-динамичен от баса, на по-енергични моменти в музиката имаш чувството, че хорната ще ти откине зелката Това съм го забелязал и при Таной, и при JBL, и при други по-апокрифни марки.
    Би ли споделил конкретните модели на JBL, които си слушал, и имат този проблем? Случайно да имаш впечатления от К2 и DD сериите им?

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Повечето подобни конструкции, които съм слушал страдат от това, че компресионният е много по-динамичен от баса, на по-енергични моменти в музиката имаш чувството, че хорната ще ти откине зелката Това съм го забелязал и при Таной, и при JBL, и при други по-апокрифни марки. Аз имам по-малки, 10" Танойки - същият проблем. И най-неприятното е, че като намалиш нивото на компресионния, проблемът пак не се оправя, само дето вече колоните звучат леко мътно. Въпреки това обаче, ако се абстрахираш от този недостатък, е огромен кеф да слушаш музика на подобни ОТ!!!
    Имам лек за това...

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Разгледай конструкцията на типичен компресионен драйвер и ще разбереш. Трябва да има компресионна камера...
    Да, май ми се изяснява. Но все пак, драйвери с по-малко compression ratio няма ли да страдат по-малко от описаните проблеми, т.е. да са по-подходящи за домашно HI-FI?

Цитат Публикувано от bobalan Покажи мнения
    Трябва задължително да чуеш тези, за да потвърдим или отхвърлим това наблюдение
    Досега някои от слушалите като че ли го потвърдиха, обаче някои го отхвърлиха... Помагайте!
    Стига да има ново прослушване, ще гледам да съм на линия

Цитат Публикувано от GenaDP Покажи мнения
    Би ли споделил конкретните модели на JBL, които си слушал, и имат този проблем? Случайно да имаш впечатления от К2 и DD сериите им?
    Точно K2 слушах тия дни на изложението в Мюнхен. И при тях се забелязва същото. Все пак мисля, че са една идея по-добре от 4367, които слушах предните години (ако не ме лъже паметта).

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    Имам лек за това...
    Ручо, спомням си, че сме го обсъждали. Ако не е тайна, можеш ли да го споделиш тук?

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Да, май ми се изяснява. Но все пак, драйвери с по-малко compression ratio няма ли да страдат по-малко от описаните проблеми, т.е. да са по-подходящи за домашно HI-FI?
    ...
    Честно казано не знам. За домашни приложения не съм ползвал такива драйвери. Имам десетки компресионни драйвери и пак толкова различни рупори, но съм ги тествал само за професионални цели. Просто приоритетите са ми други...
    За домашно аудио, имам само опит с коаксиалния двуинчов BMS 4590, какъвто ползвам, но в рупор, който не е много подходящ за целта. Има по-различна от подходящите за домашни цели дисперсия.
    Рупорът се явява "товара" на драйвера и от него зависи наистина много, какъв ще е крайния резултат. Неправилно избран рупор, дори неправилно монтиран, може да създаде грешна представа за добър драйвер.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Понеже отплеснахте (приятно за мен, за автора незнам )
    на тема CD и хорни, най-вече техните изкривявания, предлагам едно четиво по темата, макар и старичко:
    Factors Affecting Sonic Quality of Mid & HF Horns & Waveguides

Що се касае до "смегчаване" характера на CD, така че да станат подходящи за HiFi,
    аз бих се обърнал първо към прийомите на "старите майстори", ползвали такива още от 1956

Също така много са интересни публикациите на Ged Lee...
    Редактирано от lordoff; 13 May 2019 в 16:27.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Членува от
    May 2012
    Както каза Dobri98 - да повдигнем роклята до глезените. За закачка ще Ви представя измервания на усилвателите, използвани при прослушването:
    01 amp THD+N.jpg
    02 AMP IMD.jpg
    03 amp ouput impedance.jpg
    Измерванията са информация от производителя.
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Много малко неща могат да ме вдигнат в 8ч сутринта... посещение при инж. Янев е едно от тях. И за пореден път не останах разочарован. При все че не съм най-върлият фен на 2-лентови ОТ, трябва да призная, че 'Черните Кутии' са сред най-добрите неща, които някога съм чувал! Честно казано, ако не знаех, че е използван компресионен драйвер, не съм сигурен дали щях да позная. Това, което го издава е страхотната динамика и като цяло LARGER THAN LIFE SOUND! Може би все пак се долавяше лек sibilance на някои вокали, тромпети и т.н. Електрически и акустични китари звучат феноменално (изключително важно за мен)! Харесаха ми повече от всички Танои и JBL-и, които съм слушал. Те също много ми харесват, но имат един характерен, леко "одървен" звук, ако може така да се изразя. Кировите колони ми звучат по-натурално (дали не е благодарение на по-добрата акустика в студиото, не знам, но едва ли е само това).

Киро ми разкри и някои от съставките - останах много приятно изненадан от това коя точно е петнайската, но съм обещал да не издавам, сори

Искрено се надявам да има развитие по този проект, началото е обещаващо!!!

И аз минах през студиото завчера и ги слушахме. Тогава споделих с Кирил същата мисъл: звучат по-добре от изпълнение на живо. Слушах малко от втората на Малер и сравнявах с усещането при слушането ми на петата от преди два месеца на концерта в Русе. В студиото имаше много повече настръхване, отколкото в залата.

Но както споделих и пред Кирил, слушането на тези ОТ в необработено помещение може да доведе до появата на сериозни проблеми на звука, дължащи се на самото помещение.

Имах някакви бегли забележки в средите само на два записа. Тембърът на цигулката ми беше леко металически, леко стъклен.

Усещането за ширината и дълбочината на сцената е безупречно. Вокалите са несравними. Но най-ценното според мен е, че са почти всеядни. Могат да се справят с всичко, от девойка с китара до тежки саундтраци и техно.

Имат и едно предимство пред сика-та, което ще научите, когато ги видите . И аз научих някои нещица за тях, но ще ги премълча. Единственият им недостатък ще бъде доста по-голямата им цена. Когато я узнаем, всеки сам ще си реши дали би бил готов да я плати.

Всъщност, те са прототип и все още могат да бъдат доработвани и донастройвани (особено филтърно). От това, което чух - едва ли ще им е нужно. Но в друго помещение може да се наложи (според мен).

Би ми било много интересно едно директно сравнение между тях и тези на Ручо. Може би са инспирирани от тях. Но трябва да са в едно помещение и дори е добре да са зад същия тензух, за да не пречи нищо на възприятията
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    Имам лек за това...
    Ручо, спомням си, че сме го обсъждали. Ако не е тайна, можеш ли да го споделиш тук?
    И за мен ще е много полезно това.
    Моля, ако не е тайна да разберем за какво става дума!
    Редактирано от Петър Славов; 15 May 2019 в 21:11.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    С вас ще споделя, но в публичното пространство, с оглед това, което се случва напоследък, засега ще се въздържа.

Радвам се, че все повече хора чуват и харесват CD+15" Крайно много ще се радвам ерата на двулетновите със срез на -2kHz да отмине веднъж завинаги, ще черпя като на предизборен митинг. Същата огромна надежда тая и за обществено осъзнаването на факта, че стаята и колоната са система. Доста хора похарчиха сериозни суми за тежки разочарования, носиш вкъщи и искаш да се застреляш, хем същата колона, хем звучи по-лошо от това, което вече имаш... Нищо общо с вълшебния 3D холографски звука и живи изпълнители в СТУДИОТО, където сме ги слушали. Защо ли?

А това за настръхването зала срещу музика зависи малко и от изпълнителите, понякога в залата настръхвам от желание да ида да прасна някого по главата, трабва да се уточнява за какво настръхване става въпрос.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Цитат Публикувано от Nikola Krivorov Покажи мнения
    ... Същата огромна надежда тая и за обществено осъзнаването на факта, че стаята и колоната са система. Доста хора похарчиха сериозни суми за тежки разочарования, носиш вкъщи и искаш да се застреляш, хем същата колона, хем звучи по-лошо от това, което вече имаш... Нищо общо с вълшебния 3D холографски звука и живи изпълнители в СТУДИОТО, където сме ги слушали. Защо ли?

...
    Ееехх...ако знаеш аз колко съм доволен, че все повече хора осъзнават този неумолим факт!
    Години наред го повтарям като "черна станция", стотици остри полемики на всевъзможни места, сумати хора ме намразиха заради разбиването на митовете и мантрите, но усилията явно са си стрували!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    След посещение на софийското хай-енд експо често се чуваха мнение, че еди-кои си букшелфки са се представили най-добре. В онези необработени помещения наистина по-насоченото излъчване и липсата на компрометиращи ниски честоти ще се възприеме по-добре от спънатите в малко и резониращо помещение мастодонти.

Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Ееехх...ако знаеш аз колко съм доволен, че все повече хора осъзнават този неумолим факт!
    Години наред го повтарям като "черна станция", стотици остри полемики на всевъзможни места, сумати хора ме намразиха заради разбиването на митовете и мантрите, но усилията явно са си стрували!
    Ти си отделна история Взимаш се много на сериозно и това ти пречи, формата има огромно значение.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Знам, но това е начина. В съвременното "свръхозвучено" общество, трябва да си по-гръмогласен и да "заглушиш" останалия шум... Груба сила. Цинично е, но действа!
    Ти като доктор по тези въпроси, ще го разбереш по-лесно...

Вярно, въобще не можах да схвана, ама то така си е с доста неща, аз съм по настъпването на мотики, неколкократно.

CD+15 инча, само да имаше и къде да ги сложа... Съжалявам, че няма как да дойда да ги чуя.

Ще има ли махане на белия чаршаф? И повече информация за колоните? Едвам се удържам да не купя едни JBL M2, дайте ми повод за размисъл, моля

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Д-р Криворов, не е от хората, като да не е пробвал лично разни прехвалени екзотики и в това отношение, мисля че е натрупал достатъчно личен опит...
    Но мисля, че е по-скоро за завиждане неговото, отколкото за съжаление! Вярно, че е натрупал този опит по скъп и труден начин, ама то това е ценното и заслужава уважение!

Цитат Публикувано от Nikola Krivorov Покажи мнения
    Ще има ли махане на белия чаршаф? И повече информация за колоните? Едвам се удържам да не купя едни JBL M2, дайте ми повод за размисъл, моля
    За час и половина и си пред колоните... и слушаш.
    Дали ще ти хареса тази концепция, сам ще прецениш, имаш нужния опит и вкус.
    Редактирано от Петър Славов; 19 May 2019 в 21:46.

Цитат Публикувано от Петър Славов Покажи мнения
    За час и половина и си пред колоните... и слушаш.
    Дали ще ти хареса тази концепция, сам ще прецениш, имаш нужния опит и вкус.
    Концепцията ми харесва и още как, за малко да го купя това М2 Това ми беше любимо четиво за доста време:

https://www.audiosciencereview.com/f...s-w-subs.2369/

https://audiophilestyle.com/ca/revie...r-review-r739/

Даже си мисля, че е единствената концепция в момента, която ми е интересна.JBL 4367 ми е любима колона. Наистина преминах през всякакви изродщини преди да ми се проясни леко. Нямам толкова време, иначе с удоволствие, за мен колоните на Ручо в тази конфигурация са отдавна чакана възможност.В последните години точно такива са ми в погледа, да видим.

А с Bis имаме различия основно за други неща, рядко за звук, или поне не си спомням да имаме разлики за основните неща. Но това е далечен off topic, макара да виждам, че хората ги сърбят ръцете да драснат точно в тази посока

Членува от
    May 2012
    Връщаме се на колоните
    Обобщаваме до тук:
    1. Първоначална информация за проекта тук
    2. Измервания на използваните за прототипа усилватели тук

Няколко човека от форума ги чуха, а някои от тях споделиха мнение и в темата по-нагоре.
    Чакаме още слушателски мнения, а и може би ще трябва да почнем да разкриваме тайната

Поздрави - Кирил

sandy's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    38
    ..., а и може би ще трябва да почнем да разкриваме тайната

Поздрави - Кирил
    Ами хайде де...
    Поне аз чакам с голям интерес този момент.
    Поздрави!
    Лозев: "Хай-Енд-а е система от предразсъдъци, право-пропорционална на егото и обратно-пропорционална на познанията на човек,
    който желае с притежание на техника,да запълни емоционален дефицит в битието си !"

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    ... а и може би ще трябва да почнем да разкриваме тайната
    Мен ситуацията с пердето много ме устройва. Говори се само за звук и никакви алабализми.

Страница 3 от 13 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ... ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени