Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 46 от 46

Тема: Препоръчайте усилвател/модул с добър бас за два субуфера (стерео).

Мизерията за всеки е различна.
    За мен не е липсата на мощност, а кофти звук, като под "кофти" разбирам този, който не ме кефи
    Редактирано от mkocev; 11 May 2019 в 19:45.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения
    Нещо друго, което е важно за това стъпало. Трябва да има достатъчно бас и когато свири тихо
    Разбира се, няма да е проблем да се засили баса, тъй като ще ползвам процесор за разделянето, но най-добре стъпалото да си го може
    За баса на ниски нива, стъпалото ти е най-малкия проблем. Неговата функция е да ти осигури прилична мощност и контрол на субсекцията.
    С достстъчен DF, примерно от 2 чифта транзистори.

Самата субсекция е това, което ще ти осигури усещането за бас на ниски нива.
    Имаш отделни обеми, които са сложени да ти свирят само две октави (пожелателно 20-80 хз или там някъде).

Най-важния въпрос е - могат ли наличните суб говорители да осигурят нужното ти налягане за достатъчен бас ?
    А защо при ниски нива понякога не се получава ?
    Кривите на флечер ?
    Имат ли също така достатъчна площ ???

После имаш мидбас, който няма нужда да е някаква омазана тежка гаубица като суб парчетата а ще е с по-лека хартиена мембрана, стегната и с малък ход.
    Това ше ти даде нужната дефиниция.
    100 хз вече е напълно чуваем тон. По-добре да се свири от такъв тип гоеорител, а не от тежко дългоходово ... бутало .

Още един довод за по-ниска честота на срез - много лесно е да миксираш нивото на суб канала с нивото на мидбаса (по-дефиниран, от друг тип говорител).
    Ако режеш на 150 и вдигнеш нивото на субсекцията за да изпъкне - поздравления - имаш бумтилник .

Aко искаш да може слушаш на малко по-високи нива, без усилвателя да грачи от зор, 2 х 25 не е твоя усилвател.
    Ако все пак искаш да се самоограничиш до това - не виждам проблем да моднеш кит от ибей с каквито си искаш кондензатори.
    За да свирне "яко" най-вероятно ще ти трябва яко захранване.
    Т.е. -як ТРАФ, който така или иначе ще трябва да си пматиш отделно.
    И който се очаква да ти е най-скъпата част от стъпалото. Горе долу половината пари.
    Без кутията, там може и 2 и 200.
    Та сам си направи сметката...
    Редактирано от emosms; 12 May 2019 в 10:53.

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Трафът може да е голям, но вероятно само в твоите усилватели струва 50% от всичкия чарк .
    Вероятно и няма смисъл да ти обяснявам, че знанието кои чаркове как да свържеш наредиш монтираш и т.н. струва много повече от самите чаркове ..... та и за това LM кита на Варна аудио Коцев вика, че свирел, за разлика от китаизмите....
    Свиренето на тихи нива е нещо, което го могат хубавите системи/компоненти, и не съм сигурен на какво се дължи, но да речем, че за мен си знам, че което не може да свири тихо, не е добър продукт, не и за домашно аудио.
    МД имам това, което е интересно ...
    https://www.aliexpress.com/item/GG-G...8-0cd54df9e93d
    но като цяло се оказа, че иска доста мислене, за да се подкара в режим....... но още не съм го слушал за СЧ или ВЧ ....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Форума не е ли, за да знаеш, как да ги наредиш частите?

Иначе в общи линии потвърди за трафа - че е половината от "материалите"
    И то ако го намериш в скрапа или на разпродажба....

Поне се "смили" с малко инфо, да му спестиш 100 лв от кита с LM-ките .
    С тях ще си направи каквото си иска стъпало за субканаля.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Има доста теми за гейн-клонки. За субуферите на Коцев не се препоръчват.

Вярно. Не се! Човекът иска да дъни яко...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Абе става, ама с повече от един чип и като цяло има какво да се желае, особено ако говорителите са по-лакоми.

Емо и с говорителите подхода ми е балъшки. Вместо да купя за една трета от цената, по-големи говорители с три пъти повече вложен материал и да съм девет пъти на далавера, аз купих пикливи 4" говорителчета и то с платмасово шаси...

Някой нещо да каже за това: https://www.google.com/amp/s/m.aliex...812734481.html

Само да кажа, че знам, че има и по-евтини китове с тоя чип

Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения
    Абе става, ама с повече от един чип и като цяло има какво да се желае, особено ако говорителите са по-лакоми.

Емо и с говорителите подхода ми е балъшки. Вместо да купя за една трета от цената, по-големи говорители с три пъти повече вложен материал и да съм девет пъти на далавера, аз купих пикливи 4" говорителчета и то с платмасово шаси...

Някой нещо да каже за това: https://www.google.com/amp/s/m.aliex...812734481.html

Само да кажа, че знам, че има и по-евтини китове с тоя чип
    Каква е концепцията на системата, отделни кутии ли?

Ако ще я скалираш, 25 вата +150 вата на суб не е балансирано според мен.
    Камо ли 250 w (ако си отговаря този кит).

Колкото до 4'' говорителчета, нито те, нито танг банда ще ти изкарат доволен мидбас, според мен.
    А 4'' и плътни среди няма да ти изкарат.
    Последното е субективно яко за рок музика. За други жанрове се иска по леки и ефирни, там може да е по-добре.

Но ти ще имаш измерителен микрофон - принципно тр. да търсиш линейност, не bang for the buck .

Все пак, аз не бих искал система, която да не мога да надуя за кеф чат пат, на по-високи нива, и пак да звучи ясно.
    Както разбира се и на ниски нива да има динамика, обем и някакъв приличен бас.

А за кита - повече бих разгледал платките на евтиния и скъпия вариант. Разликата е двойна, а дали има каквото трябва, не знам .
    Но след руския клип с тестовете на подобни китове, се отказах.
    Редактирано от emosms; 13 May 2019 в 11:40.

Концепцията е с отделни кутии (4бр.) две една върху друга по две .
    Основното предназначение е спокойно фоново озвучаване с приятна музика (предимно радио) и от време на време леко усилване и малко тресня

Харесвам звука на широколентовите говорители. Спрях се на 4" заради по-доброто представяне във високите от по-големите такива от тази марка, а и по-принцип.
    Симпатизирам и на FAST концепцията (пуснах такава тема) и бих могъл да се насоча и натам, въпреки че то това ще си е почти такова

Относно субуферите и усилвателя, имах един такъв говорител наличен и неупотребен и затова взех още един.
    Наясно съм, че не са върха на сладоледа и затова си мисля, че по някое време ще ги заменя с по-хубави (басови или суб), които евентуално да могат да се резнат по-високо без това да се отрази на качеството.

От гледна точка на евентуалния ъпгрейд, а и по принцип, ми се ще усилвателя максимално да не ме ограничава.
    В крайна сметка, може и да мина на повече ленти и по-големи субуфери.
    Затова мисля, че е по-добре да реша проблема с усилвателя един път, така че да не ми се налага да мисля и за него при евентуален ъпгрейд.
    Това е

А относно кита, повече ме интересуваше качеството на звука на чипа.
    Ватовете са ясни и са достатъчно.
    Нали знаеш, за да стигне - трябва да остане
    Редактирано от mkocev; 13 May 2019 в 11:51.

Еми.. 250 вата суб и 25 вата на фул рейндж озвучаването.....
    25 вата може да е напълно достатъчно, но не мисля че ще ти трябва толкова мощност на субканала.
    Освен ако не е с изродски говорители, които са преоразмерени, и ще ги еквалираш за по-голяма линейност в най-ниските.

Абе Емо, какво си се запънал като магаре на мост
    По назад писах, че според мен около 150W ще ми свършат работа.
    Сега (както писах в предния пост) ме интересуват повече качествата на чипа, отколкото мощността. Да не говорим в повечето случаи за обявените от китайците мощности колко са реални.
    Така или иначе, усилвателя за суба ще е ограничен, така че да може да се усилват заедно и двата.
    Какво значение има колко вата е.
    Важно е да са достатъчно, да звучи добре и да ми е по джоба
    И не на последно място, както писах да не мисля за нов усилвател при евентуален ъпгрейд.

Само да допълня.
    С този чип има и 2х150 китове, които са на почти същата цена.
    Пуснах линк към конкретния кит, тъй като продуктите на автора му (поне се знае кой е ) се водят за прилични.
    Обикновени човека пуска теми за продуктите си в diyaudio с някоя друга графика от измервания и предполагам, че въпросният кит е за предпочитане пред останалите.
    Редактирано от mkocev; 13 May 2019 в 12:24.

Ако наистина ти трябва висока мощност, компактност. и му сложиш импулсно (за компактност), бива.
    Иначе, според мен не си струва да се занимаваш с клас D.
    Не ми изглежда изгодно , нито наложително.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Ако разсъждаваме трезво, клас D има смисъл само при много мощните системи и предимно при субове/НЧ говорители, където е съсредоточена голяма част от звуковата мощност.
    Типично, около 80-90% е КПД-то (при 60-70% на някакво с крайни в клас В), т.е. едни двайсетина процента. При стотината домашни вата грубо казано, едни двайсетина печелиш. За 4-5 часа слушане на ден... едни стотина вата в повече. За месец - максимум половин киловат, т.е. 10 стотинки файда.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Трезвите разсъждения не бива да изключват комплексните такива. Решенията трябва да се взимат на база конкретен конструктив.
    Ако се касае за стъпало вградено в суб, без добра възможност за охлаждане, клас Д е за предпочитане. Като прибавим и по-малкият брой части уязвими от вибрациите, алтернативните решения доста се усложняват.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Да, с това започнах по-горе...всичко е конкретика...ако и да имам грешка в сметките накрая за още 50ст..
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

machinow's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    41
    Ами на модул на задницата на суба лесно се закрепя външен радиатор. И то доста голям.Температурно проблеми няма. От друга страна, каквато и да е електроника вътре в обема ще иска доста уплътняване, лепила и боклуци. Виждал съм как са олепени заводски субове, за да не дрънчат, и за нищо на света не бих наврял екетроника вътре в акустичния обем, камо ли големи стърчащи елементи /всякакви кондензатори и т.н. /
    Горният модул изглежда смешно за 250W и определено не е ОК според мен. Вчера затворих един Class D усилвател към 2x200W/8 и опрделено беше с по-яки транзистори и конструкция. Относно КПД-то - при тези мощности не е фактор наистина. Още повече, че за СУБ канал типичният клас Б може да работи с още по-ниски нива на тока на покой и да не харчи повече от 10-15 вата .....
    DIY и нестандартно: PC->Xmos USB->PCM1704 цап -> CMOS дискретен пред -> 3-лентов активен дискретен крос -> хубави стъпалца -> 26W8861T + ER15RLY + XT25TG30-04

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Леко отклонение...по отношение на интегрираните решения.
    Последните десетина години, и в професионалната озвучителна техника навлязоха масово активните интегрирани решения (предимно в клас D) за големи мощности и временни мобилни инсталации. Мощни активни субове и топове. Но след 3-4-5 години, от вибрациите и разнасянията насам-натам, много от тях дефектират. Нямаш ни ОТ, ни усилвател естествено.
    Безоловният припой също помага за този процес...но толкова - 2 години е гаранционният срок. Трябва да си купиш следващият модел.

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Относно хубавите китчета на LM1875, сега се сетих, че Калоян ме беше питал до къде съм копал по тях. Ето какво съм писал:

На прима виста се сещам, че съм гледал в тази тема добри предложения за TDA2050 и LM1875, нали са с еднакъв pin-out. От там намирам тая схема, като добре свиреща, основно заради обратната връзка.
    https://imgur.com/OsC3YB4.jpg
    Имам и чертани платки, но нямам ецвани в момента. Изглеждат така иначе
    https://imgur.com/ufWlbBS.jpg
    Слушал съм го и свири задоволително. Като цяло обаче не съм дълбал много около този LM1875. Спомням си, че правихме преди за по-големия LM3886 от книгата на Cordell "The Super Gain Clone", но нещо не ми хареса как свири и не съм дълбал след това.
    Помня, че бях пускал някакви теми в на Попа форума (според мен се е занимавал най-много с тоя чип) и там с Лозев дискутирахме една по-друга версия на LM1875. Eто тази - https://imgur.com/L1QsrNS.jpg
    Също съм я тествал и свири задоволително.

Като цяло нали знаеш, че при инвертираното свързване си трябва буфер за да свири що годе добре.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Платката е много добра. Имаш ли я на файл?

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    На тази от снимката, да. На втората схема обаче бях правил модовете с елементи поени около чипа директно и не съм чертал платка.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени