Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 51

Тема: Контрол на силата на звука при полиампинг и активно разделяне на честотите

Контрол на силата на звука при полиампинг и активно разделяне на честотите

Предполагам, че ако стъпалата са еднакви и различната чувствителност на говорителите се изравни по някакъв начин, това може да става от една "врътка".
    Чудя се обаче какъв е подхода когато се ползват различни усилватели (с различна мощност и степен на усилване).
    Използването на различни стъпала ми изглежда доста примамливо, но казуса с общото усилване не знам как се решава. Моля знаещите да споделят

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Общото усилване е най-малкият проблем. Това трябва да стане някъде по пътя на общия сигнал. Дали от източника, или преда след него (ако има такъв), но при всички случаи преди активния крос, или на самия му вход. Вече майсторлъка е да се фиксират адекватно нивата на отделните канали (може в самия крос, а може в твоя случай от волуме-контрола на отделните усилватели). Последното не е съвсем тривиална задача, особено при повече от 2 ленти, но затова пък се прави еднократно.
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Благодаря за поясненията!

Това, което се чудя е, дали общото усилване ще е еднакво при различни по мощност стъпала, например с фиксирано ниво от потенциометъра на всяко стъпало.

Т.е. дали няма по-мощните да "свирнат" по силно от останалите в някаква степен на общото усилване?
    Редактирано от mkocev; 25 April 2019 в 10:14.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Математически погледнато усилването ще е еднакво, но заради Флетчер-Менсън ще възприемаш различно гръмкостта на различните честотни области.

Това не важи ли по принцип, т.е и при моноампинга?

Не ми беше ясно дали подхода с общо усилване и изравняване на нивата с потенциометър на всеки отделен усилвател (различен по мощност и клас) ще работи и дали съотношението ще се запази при различните степени на усилване, тъй като усилвателите са с различен коефициент на усилване.

Също така, ако се изравняват нивата с потенциометрите, как трябва да се подходи. Най-маломощното стъпало да се усили до край и останалите спрямо него ?

Лириански аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от mkocev Покажи мнения
    Не ми беше ясно дали подхода с общо усилване и изравняване на нивата с потенциометър на всеки отделен усилвател (различен по мощност и клас) ще работи и дали съотношението ще се запази при различните степени на усилване, тъй като усилвателите са с различен коефициент на усилване.
    Ще работи, но как ще се запази и доколко ще се запази съотношението и колко ще се отрази на крайния резултат, т.е каквото е създадено в студиото като цялостно звучене, не мога да ти кажа
    Също така, ако се изравняват нивата с потенциометрите, как трябва да се подходи. Най-маломощното стъпало да се усили до край и останалите спрямо него ?
    Точно така, но, както казах и според мен, това не е начина за висококачествено възпроизвеждане на музика в домашни условия
    Редактирано от kygar; 25 April 2019 в 12:29.

Кое по-точно визираш - регулирането на нивата с потенциометри, използването на различни крайни стъпала или активното разделяне на лентите и полиампинга като цяло ?

Лириански аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Кое по-точно визираш - регулирането на нивата с потенциометри, използването на различни крайни стъпала или активното разделяне на лентите и полиампинга като цяло ?
    Всичко, за което питаш, не бих си го причинил! За биампинг , но с 2 напълно еднакви усилватели /ако няма подходящ един, разбира се/ един качествен пред и само изцяло пасивни колони съм за! Но пак казвам, това е само мое лично мнение, живеем в свободна държава и всеки да прави това, което му харесва

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Коцев, изясни постановката, за да получиш конкретен отговор. Едно е за би-три-ампинг, друго е за многолентов съраунд.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Чудя се обаче какъв е подхода когато се ползват различни усилватели (с различна мощност и степен на усилване).
    Използването на различни стъпала ми изглежда доста примамливо, но казуса с общото усилване не знам как се решава. Моля знаещите да споделят
    Не е ли е правилно на трите усилвателя да подадеш еднакво ниво сигнал на входа и с потенциометри на всеки да нагласиш да са еднакви и изходните нива.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    За би-три-ампинг е редно да пуснеш бял шум и с измерване с микрофон да изравниш АЧХ.

Постановката е активно разделяне на честотните ленти с активен кросовер или dsp и повече от един усилвател с различни параметри (знам, че има известни разлики във възможностите за контрол на нивото в единия и другия случай).

Румба, ако се настройва нивото на всеки усилвател при усилване и намаляване ще трябва да се бъзика всеки по отделно.
    Идеята е дали (и как) може да се регулира само от една врътка.
    Редактирано от mkocev; 25 April 2019 в 17:44.

L.K. да кажем, че нивата се изравнят, но чуденката ми е след това какви са вариантите за усилване и намаляване на всички едновременно.
    И съответно, ако се ползва един потенциометър (или каквото и да е) дали няма да има разлика в степента на усилване при отделните стъпала.

Във форума съм чел за активни системи с комбинация от лампови и транзисторни стъпала, така че явно някои го практикуват.

Струва ми се, че е малко тъпо да се бъзикат всичките усилватели всеки път при намаляване и усилване, затова мисля, че вероятно има някакъв начин за комплексно и равномерно усилване.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Регулира се общия канал преди честотното разделяне. Нивата се сменят пропорционално. Да не пиша формули, че са на ниво таблица за умножение. Дали ти ще чуеш промяната пропорционално или не зависи от онези двамата.

Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    Всичко, за което питаш, не бих си го причинил! За биампинг , но с 2 напълно еднакви усилватели /ако няма подходящ един, разбира се/ един качествен пред и само изцяло пасивни колони съм за! Но пак казвам, това е само мое лично мнение, живеем в свободна държава и всеки да прави това, което му харесва
    Ако в системата има субуфери, според мен двата усилвателя и активното разделяне са си задължителни. Иначе, да с два (или повече) еднакви би трябвало да е най-чиста работата

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Регулира се общия канал преди честотното разделяне. Нивата се сменят пропорционално. Да не пиша формули, че са на ниво таблица за умножение. Дали ти ще чуеш промяната пропорционално или не зависи от онези двамата.
    Ако се ползва dsp, нивата би трябвало да се регулират след dac-овете. Вероятно това може да стане и със сдвоени потенциометри, но трябва стъпалата да са еднакви или да има още потенциометри )

Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    36
    Аз лично ползвам цифровия Volume на процесора ми - miniDSP OpenDRC-DA8. Засега съм доволен. Основен недостатък е, че усилвателите си шумят осезаемо, ако са усилени докрай и това е проблем, когато слушаш тихо - полезният сигнал намалява спрямо постоянния шум на стъпалата. Мислил съм варианти с многоканален ресийвър, но така пък отпада възможността да ковнеш различен усилвател на всяка лента.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ако се ползва dsp, нивата би трябвало да се регулират след dac-овете. Вероятно това може да стане и със сдвоени потенциометри, но трябва стъпалата да са еднакви или да има още потенциометри )
    Не е необходимо да са еднакви стъпалата. Усилването се запазва пропорционално на завъртането на потенциометъра.

Мисля да ползвам dsp и евентуално "външни" цап-ове и така май ще ми отпадне възможността да ползвам "волумето" на dsp-то.
    А за момента с шума на усилвателите не се бях замислял.
    Като дойде момента ще разбера какво е положението

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Не е необходимо да са еднакви стъпалата. Усилването се запазва пропорционално на завъртането на потенциометъра.
    При условие, че нивата на отделните стъпала веднъж са изравнени?

Понеже не знам доколко става ясни с тия отделни ленти, това което имах предвид е следното.

Имаме три различни усилвателя, напр. 25, 50 и 150 вата. и трите са свързани с еднакви широколентови говорители (за по-прост пример).
    Нивата им да кажем,че са изравнени с потенциометрите.

Та при усилване на входния сигнал от напр. потенциометър на предусилвател, който подава сигнал и на трите еднакво силно ли ще се чува от всички говорители?

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    "Силата на чуване" е съвсем различен параметър. Дотук съм говорил само за усилване, да се разбира коеф. на усилване, което на практика регулира потенциометъра.
    Зависимостта "Силата на чуване"/Ku е различна за различните честоти, не е линейна и прецизно може да се изравни само за определени нива в конкретна акустична среда. Това правят озвучителите по време на саундчека.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Предполагам, че ако стъпалата са еднакви и различната чувствителност на говорителите се изравни по някакъв начин, това може да става от една "врътка".
    Ако правилно разбирам въпросите ти (задал си ги повече от един път) помисли по следния пример:
    Имаш усилвател с усилване 20dB. Преди него имаш атенюатор със затихване 20dB. Какъв ще е сумарния коефициент на усилване?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Доколкото схващам, ако се изравнят нивата на няколко различни усилвателя, би трябвало да може да се контролира силата на звука еднакво за всички с един "общ" атенюатор.
    След като е зададено еднакво максимално ниво на усилване, няма как единият усилвател да "свири' по-силно от другият.
    Леко ми се поизбистри кашата в главата
    Редактирано от mkocev; 25 April 2019 в 20:10.

Като си говорите за Volume control
    SPEC (www.spec-corp.co.jp) например имат много елегантно и хитро решение. При тях потенциометъра, най-вероятно чип, се намира в крайното стъпало, а контрола му се осъществява в пред-а. Има вероятно и възможност за тримване....
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Доколкото схващам, ако се изравнят нивата на няколко различни усилвателя, би трябвало да може да се контролира силата на звука еднакво за всички с един "общ" атенюатор.
    След като е зададено еднакво максимално ниво на усилване, няма как единият усилвател да "свири' по-силно от другият.
    Леко ми се поизбистри кашата в главата
    Потенциометрите на отделните стъпала компенсират/изравняват различните коефициенти на усилване, така че на изходите им съотношението на напреженията им се запазва, както си го задал веднъж. След това, както казаха вече, се регулира нивото на входния сигнал от едно място, преди активните филтри(плеър,DSP...)Това, че са с различна мощност, за конкретния смисъл на въпроса, има значение единствено за лимита на изходна мощност, който ще се определи от най слабото звено ( стъпало+драйвер)
    Редактирано от teodorpc; 25 April 2019 в 20:59.

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени