Страница 4 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ПоследнаПоследна
Резултати 76 до 100 от 178

Тема: Респром Alfa

MMF's Avatar
    Членува от
    Jan 2015

12ПК2

Понеже намирам темата за българските тонколони за много интересна искам да питам някой дали знае случайно какво е "Звукова колона тип 12ПК2"? Търсих инфо из нета, но нищо не открих. Разполагам само с табелка от тонколоната. По-горните постове също са за български ОТ и затова реших да не пускам нова тема.

DSCN6016.jpg
    Малко стари говорители , малък лампов амп и малко акъл.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

MMF's Avatar
    Членува от
    Jan 2015
    Цитат Публикувано от Audiomaster Покажи мнения
    Тук по темата единствено Стоев точно и технически аргументирано написа няколко поста, нека и аз да добавя малко:

Това е схема на филтъра, пробвал съм лично такива филтри и звучат повече от добре А ВЕ2030 като широколентов е доста подходящ за опън бафъл оформление, а и потвърждавам казаното по-горе от Стоев. И апелирам за по-малко сарказъм и повечко разбиране към "друговерците"....
    Искам да питам какви са ВЧ говорителите на Алфите, понеже в снимката пише ВВ104 , а после на схемата е даден ВК1010Б. Кой от двата говорителя са монтирали всъщност?

Конструктор на профи ОТ knockout11's Avatar
    Членува от
    Aug 2008
    Възраст
    32
    В тази тема си играх с един от вариантите на Алфа https://bgaudioclub.org/showthread.p...-1%D0%90%D0%9F
    Мога да проверя какво точно пише на ВЧ говорител, кой модел е, че така и не погледнах под обемчето.
    "SoundWavePro" Красимир Георгиев GSM: 0878267054 , проектиране, конструиране и измерване на профи ОТ

Цитат Публикувано от MMF Покажи мнения
    Понеже намирам темата за българските тонколони за много интересна искам да питам някой дали знае случайно какво е "Звукова колона тип 12ПК2"? Търсих инфо из нета, но нищо не открих. Разполагам само с табелка от тонколоната. По-горните постове също са за български ОТ и затова реших да не пускам нова тема.

DSCN6016.jpg
    Да не би да са онези металните тела за озвучаване на площади и други обществени пространства?
    Тесни,високи и с много (8-10 по спомен) говорители(10 сантиметрови,пак по груб спомен).
    Усилване:Arcam Alpha 6 Plus+Akai AM-U01
    Колони:Open baffle на базата на 4ГД36+Marantz Imperial 6
    За плочите: Dual 1218, Dual 1225
    Дози:Shure M91,ГЗМ 155-1,Ortofon OM
    Ролкови:Revox A77,Grundig TK247,TK248,TK141
    За касетки:Technics RS-M205

bxd's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    37
    Искам да питам какви са ВЧ говорителите на Алфите, понеже в снимката пише ВВ104 , а после на схемата е даден ВК1010Б. Кой от двата говорителя са монтирали всъщност?
    И двата като размери и електрически са 1:1, ВК1010 би трябвало да е по-универсален от ВВ104, който пък е строго ВЧ, но на практика голяма разлика май няма. Моите алфи са със ВК1010 и на слух се справят по-добре от едни ВВ 104 които имам но са със затворено шаси.

bxd's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    37

DSCN6016.jpg
    Щом пише "Звукова колона" със сигурност е съставена от няколко еднотипни говорители подредени вертикално. Но тези металните, които колегата по-долу предположи имат вход за 100 Волта, и не съм виждал такива само с "нормален" импеданс от 4 ома.

Не е 4 Ома, но си близо, къде 5 пъти
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

bxd's Avatar
    Членува от
    Dec 2007
    Възраст
    37
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Не е 4 Ома, но си близо, къде 5 пъти
    Мдаааа, значи говорителите са 5 броя Грешки допускаме, но и неизвестните намаляват

Явно остана аз да помогна на ММФ - браток, на това копче не може да се пришие балтон, сори!

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

MMF's Avatar
    Членува от
    Jan 2015
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Явно остана аз да помогна на ММФ - браток, на това копче не може да се пришие балтон, сори!
    По принцип нямам намерение да шия балтон, но все някъде трябва да има инфо що за животно е това. Може да е нещо "експериментално" или "извънземно"

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    47

Реставриране на Алфа

Понеже това си е темата за Алфа, ще цитирам мненията от другата тема с идеята да продължим тук...

Цитат Публикувано от deo71 Покажи мнения
    За Много Години,

Да повдигна темата... Сдобих се с чифт Алфа и имам въпроси след като прочетох постовете назад.
    1. Плата е зацапан и не пази от прах, говорителите бяха доста прашни, доколкото разбирам плата е лош и пречи на звука. Искаше ми се да го оставя за да имат максимално автентичен вид, а и не ми се иска да губя много време... За сега имам напредък с прането с Vanish, почти се освежиха след едно третиране. Някой ползвал ли е плат звукопропусклив от Мегавойс, че не ми се иска да оставям голи говорителите?
    2. Имам нискочестотен импрегнант от Радо Аудиомастъра, някой ползвал ли го е за нискочестотният? Не ми се иска да влоша звученето, средите са брилянтни. Гледам донякъде конуса е мазан с лак, мисля да спра до там...

Другите меодификации, които съм решил:
    3. Да махна уплътняващия дунапрен на нискочестотния и да го сменя със самозалепващо уплътнение от разпенен полиетелен (имам си го). Така или иначе на единият говорител дунапрена беше залепен в/у гънката.
    4. Да запуша отворите отзад на корпуса на високочестотния - имам битумна лента с алуминиево фолио и да му залепя капачка от алуминиево тиксо отпред на мрежичката - доволен съм, чуват се по-добре високите.
    5. Да уплътня углите на кутията с топъл силикон и уплътнения за прозорци предният/задният капак.
    6. Едното тяло само имаше някъкъ дунапрен с дебелина около 5 см, да напълня телата с полиестерна вата.
    7. Евентуланно да залепя хоризонтална разпънка л/д м/у двата говорителя, не стана во средата, заради филтъра.
    8. Вече смених симетричния антенен кабел от филтъра към говорителите, да сменя и захранващия кабел.

Не съм снимал досега, но може да кача снимки от процеса.
    Цитат Публикувано от rutcho Покажи мнения
    Публикувано от deo71 Някой ползвал ли е плат звукопропусклив от Мегавойс, че не ми се иска да оставям голи говорителите?

Да. Можеш да го използваш без притеснения.

Публикувано от deo71 Да махна уплътняващия дунапрен на нискочестотния и да го сменя със самозалепващо уплътнение от разпенен полиетелен (имам си го).

Със сигурност оригиналният дунаперн се е скапал след толкова години.
    Гледай уплътнението да не е много дебело.

Публикувано от deo71 Така или иначе на единият говорител дунапрена беше залепен в/у гънката.

Трябва, разбира се, внимателно да се отстрани, по възможност само механично.

Публикувано от deo71 Да запуша отворите отзад на корпуса на високочестотния - имам битумна лента с алуминиево фолио и да му залепя капачка от алуминиево тиксо отпред на мрежичката - доволен съм, чуват се по-добре високите.

Това според мен не е никак добра идея. Не трябва да се намалява обема зад високочестотния. knockout11 е снимал някаква прозрачна капача зад него. Ако твоите нямат такава, трябва да им се направи, по възможност от по-плътен материал.
    С допълнителната метална шапка отпред ще се чуват повече високи, но с по-високи изкривявания. Без измерване резултатът е съвсем неясен.

Публикувано от deo71
    Да уплътня углите на кутията с топъл силикон и уплътнения за прозорци предният/задният капак.

Топлият силикон няма да проникне дълбоко и да уплътни.
    Кутиите са стари и е възможно да са поразлепени. Преди всичко провери колко здрави са сглобките. Ако имаш съмнения, опитай да вкараш в цепнатините лепило от типа на Henkel Moment Wood и пристегни кутията с колани за един ден.

Публикувано от deo71 да напълня телата с полиестерна вата.

За затворен обем е почти задължително.

Публикувано от deo71 Евентуланно да залепя хоризонтална разпънка л/д м/у двата говорителя, не стана во средата, заради филтъра.

Много добра идея.

Публикувано от deo71 да сменя и захранващия кабел.

Аз бих сложил някакви терминали вместо него. Ето едни от мегавойс
    https://megavoice.bg/?pid=77&product=342
    Цитат Публикувано от Svetoslav Покажи мнения
    С две ръце съм ЗА плата от Мегавойс - смених оригиналния мръсен бял плат на Dynaudio с такъв - няма промяна, изглежда перфектно!
    Благодаря за идеите!

Като цяло кутиите са добре отвътре, малко се бели фурнира по ъглите отвън... Отвътре на места има дупки м/у летвичките в/у които лягат капаците, там със сигурност ще уплътня.
    Терминалите са добра идея, така мога да сменям лесно кабелите без да отварям...

Не знаех за влошаването на високите от малкото обем зад тях... ВВК108 е с подобен плътен корпус. Ще трябва да помисля допълнително тук, а и не ми се иска да намалявам вътрешния обем, иначе може някакви кутии да се приспособят.
    Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Ако има недостатъци отвън можеш да подходиш по-радикално като ги облепиш с нещо по-дебело и красиво - едностранно фолиран фазер https://www.jaf-bulgaria.com/shop/de...ativen~c829413 или малко по-дебел фолиран MDF или ПДЧ. Може да срежеш ръбовете под 45 градуса и сглобките по ъглите няма да се виждат. Разумните дебелини на материала са от 2.5 до 15mm. Допълнително предимство е, че кутиите ще резонират по-малко. Разбира се първо трябва да ги подлепиш отвътре и стегнеш отвън.
    Един литър намаляване на общия обем практически няма да се отрази в случая.
    В момента как са пищялките?
    Отворени в общия обем ли?
    Да, нямат нищо зад тях.

Ето оригилните снимки от доставчика:
    Прикачване 107122Прикачване 107123Прикачване 107124Прикачване 107125

На първате се вижда, че липсва кондензатор 10 uF от филтъра - беше изпаднал и се моткаше свободно из обема, добре, че не е наранил никой от говорителите.
    Виж това, за твоя случай е:

Публикувано от bxd
    Абе не са точно алфи, алфите са малко по-широки и малко по-ниски, освен това нямат пластмасовата "защита" за ВЧ. Може би за версия 2 . Иначе говорителите явно са същите. Имаше тема за алфите, където се препоръчваше да се направят ПАС, т.е. да се пробие задната стена. Другото което се препоръчваше е да се махне плата и да се изкарат говорителите отпред евентуално. Според мен си струват тези модове, защото елипсите свирят доста приятно слушани "голи" от близко разстояние.
    Публикувано от deo71 Да, нямат нищо зад тях.

Задължително трябва да се предвиди някакъв обем зад тях.
    Аз бих изработил някаква подходяща кутийчица от шпертплат или MDF.
    Не е необходимо стените да са дебели - 6-8mm стигат.
    Някаква пластмасова кутийка около литър също върши работа.
    В обемчето трябва да се постави и вата.
    Май имам парче шперплат... ще измисля нещо.

Но като гледам снимката сега, ми се струва, че ще трябва да преместя филтъра за да сложа напречна разпорка...

А за импрегнирането на НЧ говорителя какво мислите?
    Публикувано от deo71 А за импрегнирането на НЧ говорителя какво мислите?

Аз категорично не бих го направил.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    47
    HF Box-Model.pdf

Това ми е засега идеята за кутийката за отделянето на ВЧ в отделен обем, като може би ще бъде все пак по-ниска - 65-70мм вътрешна височина.

Ъглите и фугите отвътре са заляти с топъл силикон (първо под налягане с пистолета за силикон, после доразтичане с пистолета за горещ въздух) и кутиите са намазани отвън с масло, да съхнат...

DSC_1756.JPGDSC_1758.JPG

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    37
    Здравей,поздравление за това че си се заел с тези колони имам такиви и наистина за определена музика звучат добре,например акустични изпълнения.
    Позволявам си да дам няколко допълнителни съвета.
    1.ВЧ е вк1010а от бройките на които съм попадал всичките са с сгрешено означение на + на шасито(пробвай с батерийка),доколкото знам в схемата трябва да са в фаза с баса,така че погледни правилно ли са свързани във филтъра.
    2.оригинално вътре са пълни с дунапрен,ако го няма от опит съм установил че заместването му с полиестерна вата не е добре(започват да бумтят)
    3.модификации на високоговорители не ти препоръчвам.
    Редактирано от kaloian; 3 January 2019 в 14:34.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    47
    Благодаря за съветите, явно ще трябва повече екперименти...
    Цитат Публикувано от kaloian Покажи мнения
    Здравей,поздравление за това че си се заел с тези колони имам такиви и наистина за определена музика звучат добре,например акустични изпълнения.
    Позволявам си да дам няколко допълнителни съвета.
    1.ВЧ е вк1010а от бройките на които съм попадал всичките са с сгрешено означение на + на шасито(пробвай с батерийка),доколкото знам в схемата трябва да са в фаза с баса,така че погледни правилно ли са свързани във филтъра.
    2.оригинално вътре са пълни с дунапрен,ако го няма от опит съм установил че заместването му с полиестерна вата не е добре(започват да бумтят)
    3.модификации на високоговорители не ти препоръчвам.
    1. Ще проверя с батерия за всеки случай...
    2. Едната имаше дунапрен, пред задния капак само. Запазил съм го засега... Явно тук ще трябват повече експерименти - мога да пробвам и с друг дунапрен напр. залепен по стените.
    3. Ок. Забелязвам голяма разлика по нанасянето на лак на НЧ, по-натам ще ги снимам.

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    37
    Ако слагаш пак дунапрен задължително с отворена структура,аз бих експериментирал с минерална вата 50-60кг на кб.м. запълване 80-90% от обема.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    47
    Ако слагаш пак дунапрен задължително с отворена структура,аз бих експериментирал с минерална вата 50-60кг на кб.м. запълване 80-90% от обема.
    Ох, сякаш не ми се иска да се занимавам с минерална вата... цапаница е, а и трябва да се купи количество. А най-вече от полиестерната имам вече промишлено количество.

А дунапрен имам такъв, мисля че е с отворена структура, защото е пропусклив:
    DSC_1769.JPG

Имам и някакъв друг от опаковки... безплатен, че проекта взе да набъбва.

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    47
    Ето още малко снимки:
    Ето говорителите и неравномерността на импрегнанта в средата:
    DSC_1760.jpg

Дунапрена на НЧ не върши никаква работа, отвора е доста широк. Иначе не е толкова зле, но е по-добре да се махне (да не се пречка на звука ):
    DSC_1761.jpg

Ето уплътнението, смачква се доста добре, мисля да го залепя отвътре на панела по ръба:
    DSC_1763.jpg

Тук има едно парче залепено:
    DSC_1762.jpg

Обаче ме притеснява ръждата по магнита на единият НЧ... дори леко чегърта, като движа мембраната:
    DSC_1768.jpgDSC_1767.jpg

Не чух гъгнене, но го закачих на сателитен изход на 7.1 системата. Въпреки че съм дал широколентов изход, не съм сигурен колко бас се подава.
    Струва ми се, че ако ползвам НЦ разредител да размекне лепилото, ще мога да махна мрежичката и да инспектирам, почистя в средата поне.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    53
    Ако стърже, най-добре е говорителят е да се разглоби и да се прегледа дали това е от попаднали в процепа стружки, или нещо не е наред със звуковата бобина.
    Ако стърженето се усеща при лек натиск в средата на капачата и изключен говорител, най-вероятно се налага центроване.

Обикновено за стържене проверявам с 4-5 волта амплитуда с честота 15 херца. Понякога го пускам и на резонансната честота на високоговорителя с което се получава добър ход на мембраната. Така съм почиствал от неметални частици попаднали в междината без разглобяване, но говорителя нямаше защитна мрежичка. При пробване с физическо притискане на мембраната, наистина е добре да се прави само с пипане на капачката (мрежичката) но внимателно да не хлътне. Защото пипане на хартиения конус често води до деформация в момента на натиск, и дори читав говорител може да започне да дращи, все пак тези високоговорители са с много малка междина, заради високата търсена чувствителност.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    53
    Да, натискът трябва да бъде съвсем лек.
    В случая капачката е от текстил, втвърден с фенолформалдехид и няма да хлътне.
    Неметални частици могат да се изсмучат след сваляне на капачката и с прахосмукачка, но задълително с регулиране на силата. Така може да се изправи и хлътнала капачка, но в никакъв случай не го препоръчвам на хора без опит. Добра идея е върху повреден говорител да се потренира какво може и какво - не, но най-добре да се занесе на специалист.

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    37
    Дунапрена който имаш е добър,наистина с ватата е прави мръсотия.
    За тези говорители стърженето при натиск не винаги означава проблем с работата,защото натиска трябва да е абсолютно равномерен и да имитира движението на бобината т.е при натиска се деформира и мембраната и бобината.Действай както са те посъветвали в мненията преди мен,както и всички съвети са абсолютно точни,пробвай с тонгенератор на 80-100хз през нчу ако се чуе гъгнене при усилване съизмерно с реалното слушане тогава действително има проблем.(Тонгенератора от компютъра става.)
    Например:боклуче,лоша центровка която може да се дължи и на изкривявания на мембраната породени от най различни фактори,мишурени въжета от претоварване,частични разлепвания на трептящата с-ма от старост на лепилата.
    Моят съвет е след като проведеш теста с тонгенератора,ако има проблем да прецениш реално чуваем ли е при слушане на музика и ако да за ремонта да потърсиш специалист,не ти препоръчвам да размекваш или да правиш опити с разтворители тъй като може да повредиш говорителя.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Като го повреди за 5-10 лева може да си купи друг.
    Ако същите усилия се вложат в някоя 30-40 годишна колона на Хеко, Филипс и наборите им резултатите ще са впечатляващо по-добри.

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    37
    Като го повреди за 5-10 лева може да си купи друг.
    Ако същите усилия се вложат в някоя 30-40 годишна колона на Хеко, Филипс и наборите им резултатите ще са впечатляващо по-добри.
    А стига бе,верно ли?Ееее.. кви сме балъци
    Редактирано от kaloian; 5 January 2019 в 18:14.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    А стига бе,верно ли?Ееее.. кви сме балъци
    Верно е, от което не следва, че сте балъци, които и да сте там, от чието име говориш.

Страница 4 от 8 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 8 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени