Резултати 1 до 20 от 20

Тема: 22000uF VS 10 Х 2200uF

22000uF VS 10 Х 2200uF

Да разлаем кучетата малко.
    Конкретно става на въпрос за филтриращите кондензатори в НЧУ

Кое е по добре и защо?
    Два кондензатора с голям капацитет или
    "Х" на брой малки с еквивалентен капацитет?
    За пример - 22000uF VS 10 Х 2200uF

Ценовия аспект го пропускаме.
    Дизайнерския и рекламния също.
    Елетричарско-музикантския ни интересува!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ако схемата е критична към ESR - 10 малки.
    Ако кутията е ниска - 10 малки.
    Ако монтажът се затруднява от монтиране на голям - 10 малки.
    Ако Митака ще рекапва - 2 големи, да му е лесно.

Чувал съм, че в звуково отношение за предпочитане е варианта с по-нисък ESR, разбирай повече на брой малки кондензатори.
    Но, това води да голяма загуба на пространство в кутията, което все не стига и затова много хора избягват този вариант.
    Масово слагат големите кюмбета и не се занимават повече.

При 10 х ХХХХ мкФ е доста важен въпроса как точно са на-свързани на платката !
    В "редичка" например* , ще са доста по-зле от един 10ХХХХ мкФ .
    Впрочем, почти винаги за аудио предпочитам един качествен елемент, вместо няколко в паралел.
    Въпреки добрата повтаряемост при съвременните елементи, винаги някой(и) , ще са натоварени
    повече от други, било заради собствени разлики, било заради недобро навързване.

* макар че има възможност за (почти) еднаква работа на всичките , ако плюса влиза
    към първия в редицата , а минуса излиза от последния ...

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    ....* макар че има възможност за (почти) еднаква работа на всичките , ако плюса влиза
    Почти еднакво лоша .
    Цитатите не са на класици , а са на комици!

Kris Dimitrov написа: "Може да е голямо НО Е ПОКРИТО !!!"

Бис написа: Уверявам ви, че средна класа там (в Германия), не живеят по-добре от средна класа тук!

душичка златна Lyubcho_88's Avatar
    Членува от
    Apr 2008
    Възраст
    30
    Цитат Публикувано от simon Покажи мнения
    ....* макар че има възможност за (почти) еднаква работа на всичките , ако плюса влиза
    Това е най-лошия вариант.

Здравейте,
    много добра тема, мислех аз да пусна същата.
    Качвам снимка на примерна схема, която да коментираме.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Верно ли мислиш да пробиеш 100 дупки за 50 кондензатора, и това на 1 канал?

Това опроводяване не е добро. При толкова много кондензатори е по-добре да работиш с макс. широки и къси писти.

Аз не, платкаджииницата .
    При така начертано се сабират най- много кондензатори.

Забравих да напиша, че контурите които са в паралел може да се запълнат и да стане почти два пъти по кратък пътя на пистите, но какъв ще бъде ефекта?

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от sft Покажи мнения
    Здравейте,
    много добра тема, мислех аз да пусна същата.
    Качвам снимка на примерна схема, която да коментираме.
    По лошо свързване на кондензаторите надали е осъществимо. Паралелното свързване на много филтриращи кондензатори не винаги е по-добро от 1-2-3 броя, а свързването тип "простор" в почти всички случаи ще доведе до трудно лечим брум.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Коментирам това, което виждам. Кондензаторите могат да се разположат по-оптимално. Ако искаш дай файла в zip да ти покажа.

Заповядай.
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    По лошо свързване на кондензаторите надали е осъществимо. Паралелното свързване на много филтриращи кондензатори не винаги е по-добро от 1-2-3 броя, а свързването тип "простор" в почти всички случаи ще доведе до трудно лечим брум.

Чудесно, имаме отправна точка.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Измислих това: v 2.2 - whit capacitators.lay6.rar

Това е само илюстриране на идеята, а не окончателен вариант, разбира се. В променливотоковото захранване имаше две мостчета. Ако си предвидил предпазители има място да ги сложиш. По масата имаше някакви изводи - добави си ги. Помисли за някакво охлаждане на греца - поне една вертикална ламаринка. При монтажа ще има конфликт с кондензатори. Трябва да я поставиш преди слагане на кондензаторите или преди запояване на греца. На страничните писти за + и - към крайните транзистори бих запоил по два едножични проводника 1кв. мм за по-високо сечение.

Митака. fenkiller's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    44
    Цитат Публикувано от sft Покажи мнения
    Забравих да напиша, че контурите които са в паралел може да се запълнат и да стане почти два пъти по кратък пътя на пистите, но какъв ще бъде ефекта?
    Запълни ги е личния ми съвет ("масата" ще е с по стабилен относителен потенциал...не ,че това е от голямо значение ,ама...)!
    Друго не мога да добавя-както и да рзположиш много кондензатори все нещо няма да е наред така ,че...!
    Поздрави!
    Митака.
    Музиката е от значение , а не техниката!
    Най обективната оценка за една аудио система , е субективната(особено тази на собственика и!)!
    Kill With Power! DIY! DIY! DIY!

Разгледах схемата, но имам въпрос (всъщност начертал съм много подобна схема, но не я качих нея)- при така разпределени писти и кондензатори, няма ли да има разлика във филтрацията на кондензаторите, т.е този ред кондензатори от горе да си вършат работата на 100%, но със всеки следващ ред надолу да пада полезното действие на кондензаторите. Изхождам от факта, че тока ще мине през най- малкото съпротивление до товара, което пък ме води до мисълта че сечението на пистите трябва трябва да е изчислено така че различните дължини от греца до товара да са с еднакво съпротивление. Или това може да се пренебрегне?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Каква схема си разглеждал? Ако си разглеждал v2.2 на платката съпротивлението на широките писти е достатъчно малко. Ако аз правех тази схема щях да наредя в най-горния ред кондензатори в същия корпус, но поне с двойно по-високо работно напрежение, съответно капацитет колкото дойде според корпуса.

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    42
    А какво ще кажете за нещо такова като идея, гледайте само очертаното от мен че на тая платка са няколко филтърни групи:
    IMG_1600.JPGIMG_1603.JPG
    При мен си бачка повече от прилично в това ми творение: https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post495436

За съжаление .lay файловете си заминаха заедно с един хард-диск на компютъра вкъщи, затова качвам снимки.
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ако платката е мислена за 18 кондензарора нямам забележки. Ако е само за 6 можеше да се помисли за звездообразно захранване. Масата може да се пипне малко по-добре, особено ако ще се свързва сигнална маса. Това, според мен, е по-добър вариант.

12.jpg

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени