Страница 16 от 16 ПърваПърва ... 6 12 13 14 15 16
Резултати 376 до 399 от 399

Тема: Релеен атенюатор с 32 стъпки + входен буфер + селектор с 3 входа

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от стефан990 Покажи мнения
    ...Схемата за индикацията на нивото е доста усложнена с тези транзистори, но не успях да измисля по друг начин да светят всички светодиоди наляво от моментното ниво на звук...
    От какво естество е проблемът? Не ми казвай че е софтуерен?
    Ако да, все ще се намери някой самарянин да удари едно рамо бре. Махни ги тия сложнотии...

Да пусна и една вредна идея, която не е моя, а я видях в някакво устройство. Светодиодите на индикацията за волюм е двуцветна. При клип, от зелена става червена. В устройството на което видях тая идея, реализацията е малко по-различна де, но основната идея е същата.

А защо индикацията е през 2 стъпки? Липса на място?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Не, няма проблем, софтуерът е добре, но например при ниво 10 е високо нивото само на релето за ниво 10, не всички релета до 10-то ниво, тоест индикацията ако я свържа направо към MCP-тата или релетата ще свети светодиода само за 10-то ниво, а аз искам да светят всички свет. до 10-то ниво включително. Затова съм използвал всичките тези транзистори, за да светят всички светодиоди наляво от избраното ниво на звук. Вероятно има и по-прости и по-добри решения, но това успях да измисля.
    Светодиодите са наполовина точно заради място. Ще мога да ги събера и 32, но ще ми е малко трудно, защото платката ще е еднослойна направена в домашни условия, само за дигиталната част и платките с релетата ще са двуслойни.
    Това за индикацията да свети червено при клип е добра идея, но още ще се усложни схемата, но ще поумувам и над това

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Сложи експандери за светодиодите на волюма или направо драйвери за светодиоди, и ги управлявай така както би искал да светят. Сандо беше предложил по-напред в темата някакви прилични.

С лед драйвъри ще струва най-евтино, но ще видя голям зор, докато ги подкарам и ми останаха само два свободни i/o, незнам дали ще са достатъчни.
    С още 4 експандера ще ми е по-лесно от към софтуер, но ще станат общо 9 и се притеснявам да не се влоши управлението на релетата и ще струва по-скъпо отколкото с транзисторите.
    Според мен е най-добре индикацията да я направя с транзистори, като се замисля ще има достатъчно място и за 32 те стъпки, не както са в момента наполовина. Платката за индикацията за нивото на звука ще е с размери като на останалите платки 10х5см и цялата ще е само за индикацията за нивото. Индикацията за входовете и защитите ще е на отделна платка с по-малки размери
    Редактирано от стефан990; 7 July 2019 в 22:12.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от стефан990 Покажи мнения
    С лед драйвъри ще струва най-евтино, но ще видя голям зор, докато ги подкарам и ми останаха само два свободни i/o, незнам дали ще са достатъчни...
    Ще ги подкараш. Щом си подкарал другите джаджи, ще подкараш и тия.

Индикацията ще е с транзистори, не ми се усложнява още кодът, а и предпочитам да си останат 2 свободни I/O -та на контролера в случай, че реша в бъдеще да му добавя още някоя екстра
    Начертах цялата схема на атенюатора.
    Ето как изглежда: Attenuator.pdf

И подредбата на модулите: attenuator.jpg
    Когато имам време ще започна да проектирам платките за дигиталната част и индикацията

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Мисля че ще е по-добре, стабилизатора за пет волта да се разположи на цифровата платка.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    И други забележки има по схемата, някои от които съм споменал по-напред в темата, но Стефан решава какво да вземе предвид и какво не.

В схемата за яркост на ЛЕД-овете използваш 5 стъпки, като можеш и да ги изключиш. Необходимо ли ти е изключване оттам ? D49 си го връзваш на маса и махаш Q55, така си сигурен, че повече от 5.5 В няма да се пуснат дори и при забиване на процесора ?

Ако те устройват 4 нива на яркост - можеш да опиташ с 2 пина да управляваш 4 нива. От такова решение имаш възможност в изх. буфер да записваш директно 00, 01, 10, 11 т.е. частта от променливата за яркост. Освобождаваш си 3 пина от U9. Виж стр.6 от даташита на стабилизатора.

Гейта на М2 при запушен Q4 остава плаващ. Може би трябва резистор към сорса?
    Редактирано от stef; 15 July 2019 в 01:46.

Мислил ли си ЛЕД-овете за сила на звука, да ги светкаш с по един тиристор?
    Може би ще стане с 1 тиристор и 3 резистора на ЛЕД.....
    Редактирано от stef; 15 July 2019 в 03:08.

Добавих стабилизатора 5 волта на дигиталната част, голям зор ще видя със събирането на дигиталната част на платка с размери 5х10см
    Полевият транзистор M2 отпадна, но и на M1 съм пропуснал да сложа съпротивление гейт-сорс, вече има. M2 го замених със стабилизатор с shutdown. Изключването на индикацията е с цел. Софтуерно съм задал при включване/изключване на избор на яркост да угасва индикацията за 0.2/0.5секунди. Нивата на яркост ме устройват да са си 5, както са в момента и без това изводите на MCP-то няма за какво друго да ги използвам.
    Може ли примерна схема за управление с по един тиристор, че не се досещам как точно би изглеждала ?
    Attenuator.pdf
    Редактирано от стефан990; 15 July 2019 в 20:51.

Когато налепиш платчиците ще установиш, че не работят

Но да питам пак - още ли е плавно мутето?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Това ми хрумна 20190715_222953[1].jpg.
    Провери го, ако мислиш да го ползваш! изходите държат около 25мА. Съвременните светодиоди обикновено се ползват при ток 5-10 мА.

Стабилизатора е по-добре да сменя напреженията си с резисторен делител, както е описано в дейташита. С диоди/ценери имаш доста по-голям температурен дрейф.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от stef Покажи мнения
    ...Провери го, ако мислиш да го ползваш! изходите държат около 25мА. Съвременните светодиоди обикновено се ползват при ток 5-10 мА...
    Освен тока през всеки драйвер на I/O, има лимит и на общия ток през пиновете за захранване и маса.

Ток макс през Vdd e 125 мА, Vss -150mA.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Точната стойност не е важна. Споменах за това ограничение по принцип, тъй като се пропуска или изобщо не се знае за него...

Адаш, така и така имаш 8 релета на 4 платки, помисли да ги включваш матрично, примерно 4х8 ? Ще спестиш почти 2/3 от хардуера за управление на релетата. Това решение ще ти освободи място по платките. Решаваш го с 2 MCP интерфейсни схеми и заменяш единия ULN2803 с 4 транзистора.
    Недостатък - не можеш да включваш едновременно определени релета от различни "редове". Системата с LED-овете няма да работи на "линия" по дискутирания досега начин.

Аз се замислям за яркостта на ЛЕД-овете - със засилване на звука, общата яркост от линията ще се засилва. Дали в приглушено осветена стая това няма да е дразнещо?

На същата SPI шина вече ще можеш да сложиш и "петото" MCP, което ще стане трето . Освобождават ти се и изводи на ардуино чипа.

Ако държиш на "линията" ЛЕД-ове то можеш вече да я вържеш на освободената втора двойка MCP и да си я светкаш /гасиш както си искаш. Може и да отпадне стабилизатора с изключване. Изключването ще става през драйверите.
    Редактирано от stef; вчера в 00:37.

Ако изключиш и 5-те ключа, то стабилизатора ща пусне напрежение 0.5-0.7 V по-ниско от входното му. Дали е добре?

За 5 стъпки на яркостта ти трябват 4 извода от MCP-то и 4 ключа.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Мислиш да регулираш яркостта с промяна на захр. напрежение? Не е ли по-добре с ШИМ?

Като за първи проект, дали няма да е доста сложно?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    По-сложно е, ама дали е малко или доста авторът ще реши. Със сигурност е по-ефектно.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Стефан беше споменал че не желае за използва ШИМ.
    Затова, компромисно решение - цифров потенциометър на SPI, и с него да регулира яркостта. Така би получил 128 или 256 нива.

tarambuki
    Когато налепиш платчиците ще установиш, че не работят

Но да питам пак - още ли е плавно мутето?
    Предполагам вече си разбрал, че съм тъп и упорит и да не тръгнат от раз, ще ги подкарам. Мутето си остава плавно, но ако не ми допадне винаги мога да променя кода.

stef
    Това ми хрумна Прикачване 113962.

Стабилизатора е по-добре да сменя напреженията си с резисторен делител, както е описано в дейташита. С диоди/ценери имаш доста по-голям температурен дрейф.
    Идеята с тиристорите не е лоша, но не е подходяща за мен, защото доколкото разбирам при твоята схема ще свети само светодиодът за нивото на звук, което е избрано в момента, а при моята схема ще светят всички ледове до моментното ниво на звук включително. Също така предпочитам MCP-тата да не ги товаря с голям ток.

Промених схемата, вместо с диоди е с резисторни делители

25.png
    Не съм вложил много мисъл, набързо я начертах. Как ви се струва ?

Релетата не ме устройва да ги включвам матрично, искам да се доближа максимално до галетен превключвател, затова ще се придържам към първоначалната ми идея - 32 стъпки с 32 релета.

И индикацията предпочитам да си е с 5нива на яркост, както спомена ittso без ШИМ. Не бих използвал ШИМ за аудио проекти. Иначе сложността не ме притеснява, но според мен ще е излишно.

С тиристори светят всички светодиоди до текущо избраното реле.
    Товара на MCP изходите е само тока през светодиодите 5-10 мА. По идеология MCP схемите са замислени за директно управление на малки консуматори, когато I/O крачетата на микроконтролера не достигат.
    Матричното влючване на релетата не променя "галетната" идеология на резисторите на атенюатора.

"Прекопирай" творчески схемата от дейташита на стабилизатора. Последната схема за стъпално напрежение ми се вижда малко объркана.
    виж MC33269DT ADJ версия и от дейташита виж стр 6. Използвай това решение.
    За общо гасене на светодиодите, свали изходното напрежение от MC33269DT до 1.25 V.
    Редактирано от stef; вчера в 21:08.

Страница 16 от 16 ПърваПърва ... 6 12 13 14 15 16

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени