Резултати 1 до 17 от 17

Тема: Моля за елементарна помощ за захранване

Моля за елементарна помощ за захранване

Реших да си направя един регулируем изправител до 60V.За целта се насочих към готов такъв от Али Експрес https://ru.aliexpress.com/item/DPS50...708544695.html spm=a2g0v.search0204.3.31.244b2ac2LJupmd&ws_ab_tes t=searchweb0_0,searchweb201602_6_10065_10068_319_1 0059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083 _454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302 _536_10902,searchweb201603_57,ppcSwitch_0&algo_exp id=f307a874-3db7-4612-a26a-3190f262d0f1-4&algo_pvid=f307a874-3db7-4612-a26a-3190f262d0f1.Получих го и трябва да си построя захранване за него до 60V.Поръчах си тороидален трансформатор за него,който на празен ход да дава 58V,като ме увериха че след натоварването напрежението ще падне на 55V.Точно толкова ми трябва и на мен.След като монтирах изправителя на Грец, напрежението след него без натоварване бе 53.5V.След изправителя на Грез монтирах два кондензатора за изглаждане на напрежението1500 мкф и измерих крайното напрежение което бе 81.6 V.!!! Не съм вързвал нищо ,защото се страхувам да не изгърми регулируемият изправител на който захранването максимално е 60V.Дайте идея какво да направя.Имайте напредвид че съм начинаещ.Предварително Ви благодаря за помоща!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Смени си батерията на уреда. Резултатът от измерването не е коректен.

achodemo's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    41
    Сгрешил си с поръчката на трафа , трябваше да поръчаш такъв с 42V AC за да имаш към 60V след греца и филтрите .

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Трансформаторът може да се преработи, но за начало трябва да се започне от коректни измервания:
    1. Мрежово напрежение.
    2. Изходно променливо напрежение на тр-ра на празен ход.
    3. Напрежение на кондензатора след изправяне.

A Lone Rider galinvayov's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    38
    Цитат Публикувано от Mark11 Покажи мнения
    .Поръчах си тороидален трансформатор за него,който на празен ход да дава 58V...
    След изправителя на Грез монтирах два кондензатора за изглаждане на напрежението1500 мкф и измерих крайното напрежение което бе 81.6 V.
    Добре са му измерванията: 58 Vrms * SQRT(2) - 1 Vd = 81 Vpk
    Просто е пропусната стъпката с разбирането на работата на токозиправителя, филтъра и тяхното изчисление.

Тази книга https://bgaudioclub.org/showthread.p...l=1#post628690 страница 122.
    Редактирано от galinvayov; 4 April 2019 в 14:34.
    — Мислим да реализираме и "Тайната вечеря".
    — А, да реализирате "Тайната вечеря"?“ Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    На телефона го прочетох 53 волта и затова се породиха съмненията ми.
    Може да се отвие от вторичната намотка на трансформатора и да се докара до желаното напрежение. Може и противофазна вторична намотка да се добави. Не мога да преценя кое ще е по-лесно.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Трансформаторът може да се преработи, но за начало трябва да се започне от коректни измервания:
    1. Мрежово напрежение.
    2. Изходно променливо напрежение на тр-ра на празен ход.
    3. Напрежение на кондензатора след изправяне.

Мрежово напрежение 230V
    След трансформатора 59V
    След схема Грец 53.5V
    След двата конднзатора 81 V

Като виждам трябва да преработвам трансформатора.Той е тороидален и от него трябва да сваля намотки и да го направя около 40V.Колко намотки трябва да сваля и как да преценя това.И не се сърдете за тези въпроси,срещу вас седи човечец,който няма пари за ремонти и трябва сам да си свърши работата.

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    На теб ти трябват 44V пред изправителя. Понеже напрежението в мрежата мърда нагоре-надолу е добре да се презапасиш поне с 5% откъм по-неблагоприятния случай. Така напрежението става кръгло 42VAC.

Ако имаш някаква тънка дълга жица навий 10 навивки на тороида и измери какво напрежение ще получиш. Кръщаваме го U10.
    Смяташ навивките за 1V n1V=10/U10
    От вторичната намотка трябва да отвиеш N=(59-42)*n1V.
    Вторият вариант е да намериш емайлиран меден проводник с дебелината на вторичната намотка и да навиеш N навивки в тороида. После свързваш новата намотка последователно на вторичната, като началата на намотките свързваш заедно, а изход взимаш от краищата. Ако ги свържеш обратно ще получиш 59+(59-42)=76V, a не 42V.

edit: обърках след-пред
    Редактирано от L.K.; 4 April 2019 в 16:32.

berov's Avatar
    Членува от
    Apr 2007
    Възраст
    60
    Най-добре питай там, където са ти го изработили. Ако е невъзможно, развий 5 - 10 навивки и премери без да режеш проводника. Резултата ще те ориентира. Ако е малко, продължаваш да развиваш до приемлива стойност на напрежението. Ако в даден момент се окаже ниско, може да върнеш някоя навивка.
    Успех!

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Абе я го натовари със един резистор 1-2К 5W и виж колко ще падне напрежението. Да не се окаже после че е било безсмислено отвиването !

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    На теб ти трябват 44V пред изправителя. Понеже напрежението в мрежата мърда нагоре-надолу е добре да се презапасиш поне с 5% откъм по-неблагоприятния случай. Така напрежението става кръгло 42VAC.

Ако имаш някаква тънка дълга жица навий 10 навивки на тороида и измери какво напрежение ще получиш. Кръщаваме го U10.
    Смяташ навивките за 1V n1V=10/U10
    От вторичната намотка трябва да отвиеш N=(59-42)*n1V.
    Вторият вариант е да намериш емайлиран меден проводник с дебелината на вторичната намотка и да навиеш N навивки в тороида. После свързваш новата намотка последователно на вторичната, като началата на намотките свързваш заедно, а изход взимаш от краищата. Ако ги свържеш обратно ще получиш 59+(59-42)=76V, a не 42V.

edit: обърках след-пред

Страшно много Ви благодаря за съветите .Относно случая при мен е зададено следното: Входящ волтаж 6-60Вт Изходен волтаж 0-50Вт.Мисля да го направя 40волта преди изправителя,така че изходното напрежение да е по-малко от 60V

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Страшно много Ви благодаря за съветите .Относно случая при мен е зададено следното: Входящ волтаж 6-60Вт Изходен волтаж 0-50Вт.Мисля да го направя 40волта преди изправителя,така че изходното напрежение да е по-малко от 60V
    Ако го направиш така , под товар , особено голям, а тази платка е до 15А , напрежението ще падне до 44V , може и повече ! Защо не четеш какво съм написал и не пробваш , по-просто е ?

Запалих се по мнението на L.K.,като направих следният експеримент.Взех от подобен проводник с дължина около 3 метра и навих 10 броя навивки отгторе върху тороидалният трансформатор.Както виняги първо обърках краищата на свързване и получих около 64 волта напрежение.Размених крайщата и се получи 54 волта изходно напрежение,което значи ,че ако бях навил още намотки щеше да получа това което искам.За мое щастие се свързах с майстора и той се съгласи дами свърши услугата,която искам.Въз основа на горното искам страшно много да благодаря на L.K.за оказаното ми съдействие и помощ,която никога няма да забравя и ще я помня докато съм жив.Благодаря и на всички отзовали се на моята молба.Нека темата бъде затворена!

Пише се 6-60В или 6-60V!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Моля, моля. Радвам се че си имал полза от съвета ми. Ще се радвам и ако някой в бъдеше намери полза.

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Цитат Публикувано от rope Покажи мнения
    Абе я го натовари със един резистор 1-2К 5W и виж колко ще падне напрежението. Да не се окаже после че е било безсмислено отвиването !
    Добре четеш съветите на колегите, но според мен трябваше да направиш И това, което е писал rope в цитата!
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ, А КОЛКО СТРУВАШ!

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени