Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2
Резултати 26 до 45 от 45

Тема: За Баса и методите за неговото обективно измерване...

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    То и от жива, до "жива", разлика от тук до най-близката black hole...
    Няма и теоретичен шанс на "девойка с китара" да се чува "бас", но това не пречи на хора, които основно такова слушат, при това на санитарно ниски нива, да се изказват за баса и неговото качество...
    Зависи дали девойката тактува с крак докато свири, и ако да, колко тежи въпросното краче.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Еее... бързо да си признаят всички, които слушат 120 килограмови китаристки! За тях не важи!
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    В тази ситуация за бас може да се говори ако девойката рита педала на баскасата.

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    Докато един ден гуру не отиде да послуша жива музика, и не установи, че това което до момента е мислил за истински бас е нещо много далече от истината.
    Тоест, се окаже че въпреки че гуру е претендирал да е бил мерило, не е бил такова...
    Най - големите провали за качествен бас съм чул именно на изпълнения на живо Нямам претенции за гуру, просто говоря от опита на дългогодишен професионален басист Но хич не вярвам, че ще разбереш какво ти приказвам

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Не е ли по-добре да си правим заключения, базирани на успешните случаи? Ако някъде има провал то затова си има причина.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от kygar Покажи мнения
    ...Но хич не вярвам, че ще разбереш какво ти приказвам
    Убеден съм че ще е за добро...

И аз благодаря на Ицо за книжката - страхотно четиво . Качеството на басрепродукцията при живите изпълнения се уврежда от същите причини , както и при домашните - кофти акустика , влияние на стени , недостатъчен запас на системата и достигане на граници при които говорителите кривят недопустимо , което пък се отразява на преходното поведение , конструиране на ОТ само с цел чувствителност за сметка на висок Qtc и откровено резонансно поведение , ФЧХ от няколкостотин градуса, лошо сфазиране със следващата лента . При профито просто идват проблемите и с микрофони , инструменти , музиканти , качество и настройка на системата и т.н .но там пък има базови предимства като по-големи сандъци и помещения .
    Не се стърпях да постна този цитат от книгата
    It is possible to
    trade size for sensitivity, low-frequency extension for transient accuracy,
    or sensitivity for low frequency extension, but it is not possible to simultaneously
    maximise the performance in terms of low frequency extension,
    low distortion, high system sensitivity and fast transient response except
    in large boxes.!!!!!!!!

Well-designed larger loudspeaker boxes will win on almost all aspects of
    reproduction, which is why the more reputable mastering engineers tend to
    avoid relying on small loudspeakers when an accurate, overall assessment
    of a recording is required.
    Always remember the incontrovertible truth: size is important!
    Размера има значение ... и още как .
    Редактирано от Георги Диомов; 14 April 2019 в 14:26.
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Е да, ама някой ще ти каже, че това било PA система и че гроздето било кисело.

Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Well-designed larger loudspeaker boxes will win on almost all aspects of
    reproduction, which is why the more reputable mastering engineers tend to
    avoid relying on small loudspeakers when an accurate, overall assessment
    of a recording is required.
    Always remember the incontrovertible truth: size is important!
    Размера има значение ... и още как .
    Мнението ти е безценно за мен (и всичко, което направихте по проекта на Troels),
    защото ми дава ясен знак, че "залитането" ми от известно време към 15"мембрани е Правилната посока!
    Aз едва ли има какво да добавя, още повече в момента съм във фазата "Жадно поглъщане на всякаква информация" в тази посока...
    Как ще се продължи "нагоре" по честотната лента Все още се лутам.
    За мен няма съмнение, че ще са преднонатоварени CD , но... кои, как, твърде много неизвестни.

btw, в сайта на Klipsch има много интересни стари публикации на Пол Клипш. Казват се "The Dope from Hope".
    Третират се доста аспекти на големите ОТ за HiFi употреба...
    Малко е стряскащо дори, да четеш неща които все още горещо се коментират, а са били написани 1966г.
    Цитат от 1961г.
    Annotation 2019-04-14 144855.jpg
    И за баса пише... понеже темата е такава.
    Редактирано от lordoff; 14 April 2019 в 14:50.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Цитат Публикувано от lordoff Покажи мнения
    Малко е стряскащо дори, да четеш неща които все още горещо се коментират, а са били написани 1966г.
    Цитат от 1961г.
    Радвам се , че темата за колоните на Троелс е била полезна . М.Д. като ми остане време смятам да му пиша как сме му моднали проекта .
    В акустиката няма чак толкова фундаментално нови неща напоследък , за това пък в дизайна на ОТ промяната е драматична - визията е на пиедестал и всички козируват на маркетинговия отдел . Последатвията са очевидни. Спецификациите на някои водещи компании започват с името на артдизайнера и нищо съществено .
    Прикрепени файлове Прикрепени файлове

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    ...Спецификациите на някои водещи компании започват с името на артдизайнера и нищо съществено .
    Това е спецификацията за пред половинката бре. WAF...

Е добре де , къде е тогава спецификацията за такива като мен ? В ценовата листа сигурно ?

Та темата беше за измерване на качеството на баса . Това са измервания на новия ми и респективно стария мидбас при едни и същи нива .Измерването представлява запис на поредица от синус 80 Hz - 11 периода .Микрофона е на 2 сантиметра от мембраните . Познайте , кой субективно звучи по-добре . На АЧХ и ФЧХ двата са неразличими
    Описания в книгата метод за измерване на MTF е приказно сложен - та модулация на честотно лимитиран периодичен шум със синус 10 Hz , та после тегловна филтрация чрез кривите на Флетчър , та после незнам си кви превръщания до читаема графика .... . Мисля, че може и по-просто ?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    ...Познайте , кой субективно звучи по-добре...
    Какъв е джакпотта?
    Залагам за първия.

Позна !!! Печелиш голямата - ще ти изпратя на лични първокласна селекция от внимателно подбрани синусоиди и шумове ..

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Качеството на басрепродукцията при живите изпълнения се уврежда от същите причини , както и при домашните - кофти акустика , влияние на стени , недостатъчен запас на системата и достигане на граници при които говорителите кривят недопустимо , което пък се отразява на преходното поведение , конструиране на ОТ само с цел чувствителност за сметка на висок Qtc и откровено резонансно поведение , ФЧХ от няколкостотин градуса, лошо сфазиране със следващата лента . При профито просто идват проблемите и с микрофони , инструменти , музиканти , качество и настройка на системата и т.н
    Много точно
    Бих добавил само една, но най-важната причина според мен за лошия бас на живо - некадърното задпултово устройство

Какво има да му се мери - слушаш дали ти харесва.
    Мери се с един суиип - откъде до къде свири, имали отклонения, пикове (най-вероятно от стайни модове).

Обикновено има два проблема:
    - не слиза толкова ниско, и/или с нужната интензивност, колкото би ти харесвало.
    - гадни стайни модове/пикове в региона 80-120 хз или по-нагоре, които силно развалят картината и пречат (ако се уцелят точно тези честоти във фонограмата).

Втория проблем може да е наистина сериозен и гаден. Първия.... тр. да го преглътнеш, или да смениш ОТ .

Ако на слух е задоволяващо, може да се прецизира с по-точно измерване, с калиброван микрофон, от слушателско/ слушателски места.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Слушаш или мериш?

Аз разбрах, че слуша, мери и пак слуша. Комбинирания метод - гаранция за успех
    PC->Xmos USB to I2S->Dual Mono AK4495S DAC->DIY 3-way active crossover(discrete op amps)->DIY QUAD 909 x 3->ScanSpeak: 26W/8861T00 Woofer->18WU/8741T00 MidWoofer-Illuminator Range->12MU/8731T00 Mid Range->D3004/664000 BerylliumTweeter-Illuminator Range

Не съм стигнал до мерене .
    Това, което чувам е ок. Kоето не ми харесва достатъчно (особено на баса) - няма да се оправи с мерене/ последващи корекции.
    Последващите корекции биха били... смяна на ОТ..
    Като мерене/корекции, може да оправя един резонансен пик на ВЧ драйвера, с който не знам кога/дали ще се заема.
    Редактирано от emosms; 15 April 2019 в 13:06.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 1 2

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени