Резултати 1 до 6 от 6

Тема: Субуфер/и затворен обем за Frugal Horn MK3

Субуфер/и затворен обем за Frugal Horn MK3

Имам чифт MA Alpair 7p и плановете ми са да ги сложа във Frugal Horn MK3.

DSC_0424.jpg

Искам да ги "подпра" отдолу, като сигнала ще минава през DSP и OT и субуфера/ите ще бъдат захранени от отделни усилватели.

Предназначението на системата ще е за приятно фоново слушане предимно на по-слаби до умерени нива.
    Не искам да ползвам малки кутии за широколентовите говорители.

От доста време имам един говорител от субуфер Logitech Z2300.
    Намерих инфо, че говорителя е Tang Band W8-670Q.

Първоначално си мислех да повторя кутията на Logitech, но към настоящият момент целта е субуфер затворен обем.
    Според параметрите на сайта на Tang Band ми се струва, че говорителя става за затворен обем, друг е въпроса колко ниско ще "слезе".

Предполагам, че с DSP-то ще може да се направи честотна корекция, така че да се докара горе-долу приличен резултат.
    Целта ми е да постигна поне 40hz долна граница. Тонколоните мисля да "отрежа" около 60hz.

Имам останало едно усилвателче с tda7498, което мисля да ползвам за суб бас секцията.
    Уж е 2х100W, a може да се ползва и в BTL режим в случай, че говорителят е един.

Баса му ми харесва и мисля, че ще се справи чудесно, стига да не ползвам "гладни" говорители, които изискват няколко стотин вата.
    Предвид предназначението и по-маломощна суб басова секция ще върши работа, стига да "слиза" достатъчно ниско (поне малко по-ниско от основните ОТ ).

Мога да взема още един такъв говорител и да направя два субуфера.

Гледах из продавалниците и онлайн магазини разни автомобилни говорители на поносими цени, но не знам какво е положението при ползване в домашни условия, а и май ще трябва по-мощен усилвател.

"Истинските" 10-12 инчови говорители, освен че са доста скъпи искат и по-мощен усилвател, а предвид момента и предназначението на системата такъв разход ще ми е в повече

Моля за насоки и идеи по темата.
    Редактирано от mkocev; 25 March 2019 в 11:37.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    В тази тема https://bgaudioclub.org/showthread.p...ight=markaudio съм описал проект с 4 инчовата Плувия на Маркаудио. При теб ситуацията е сходна. Слушам ги над 2.5 години, в последните месеци със субуфер 8" в 70 литра затворен обем. Получава се добре.

Не мога да преценя как ще се чувства този говорител във фругел хорната. В честотния обхват, в който ще го ползваш, хорната не дава предимства. Бих го пробвал първо така: In a ported box of 0.2 cubic feet with a 1.5" diameter vent by 4" long , your f3 is about 70Hz.

Имай предвид, че говорителят е само 20W и не носи на "бой".

Ще разгледам темата.
    Искам да направя хорните заради обемния звук и възможността да се слушат самостоятелно.

По чуждите форуми и сайтове препоръчват конструкцията, като оптимален вариант за Alpair 7 и като цяло доста я хвалят.
    От досегашния ми опит с малки широколентови, като че ли повече ми допада звука им в по-големи кутии, когато се слушат в (почти) пълния си честотен обхват, независимо дали се ползва субуфер.
    Разбира се и звука от малките кутии си има предимства.

Също така, по-големите имат по-добро присъствие в помещението (поне за мен)
    Иначе, въпросната хорна доста прилича на Иглите като конструкция и си мисля, че говорителчетата ще "свирнат" добре в нея.

А предвид мощността на говорителя, няколко стотин вата суб бас секция не ми се връзва много
    Редактирано от mkocev; 25 March 2019 в 12:31.

L.K., a субуфера с порт ли е или е затворен обем ?

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    SPL-a в ниските честоти се определя от площта на мембраната, силата, с която се клати, честотата и разстоянието, което може да измине. В малкия говорител площта е малка, силата не е голяма, x-max е 3-4mm. Ако искаме повече SPL трябва да изнасилим говорителчето по x-max и да го повредим. Затова всичките нискочестотни експерименти са на ръба на възможности за малкия говорител.

Сега видях, че си писал за субуфера.
    Съгласен съм, че нещата са на ръба с малките говорители, но в крайна сметка всичко опира до това, колко "газ" им се дава. С повечко усилване и както са на снимката ще им се види сметката
    Усилвателя е с LM1875, така че горе-долу са на кантар с мощността на говорителите.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени