Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3
Резултати 51 до 74 от 74

Тема: Разработка на DIY Acoustic motion transformer

Мисля че до към 20 А няма да има проблем. За повче не смея да твърдя.
    Но при измерения импеданс преводното отношение ще е по-малко от 10:1.
    Това е сравнително мощна пищялка - към 20 W синус. Подходяща е за колона над 200 W.
    Редактирано от Goro; 19 March 2019 в 21:16.
    五郎

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Усилвателя и да "вижда " по-висок импеданс не мисля , че е проблем ( PA усилватели за проба колкото искаме ) . Освен ако това не е проблем за трафа .
    Каква е причината в спецификациите на проф. Вълчев , лека му пръст ( наистина си представям хората , занимаващи се сърцато с аудио да приличат на него !) , относно NDRL 81 МКII да се декларират 220W за 10 ms ? Лентата , която ползвам е с 20 пъти по-голяма площ , 56 пъти по-голямо тегло , 3 пъти по-голямо сечение и пъти по-добро топлоотвеждане . В този ред на мисли съвсем приблизително каква мощност може да се очаква за 10 ms ? Какъв траф трябва , за да я пренесе ? Когато говорим за колони и мощност, може би е добре да гледаме и чувствителност . Тези конструкции не показват добра такава. Това е обект на друга тема и други решения .
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Как ще надипляте мембраната?
    Това е единственият НЕпаднал още защитен патент.
    Само една фирма спазва геометрията стриктно .
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    ...Лентата , която ползвам е с 20 пъти по-голяма площ , 56 пъти по-голямо тегло , 3 пъти по-голямо сечение и пъти по-добро топлоотвеждане...
    От снимките в първото мнение не става съвсем ясно каква е конструкцията ви, но кое те кара да мислиш че при вас топлоотвеждането е по-добро от това на NDRL?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Усилвателя и да "вижда " по-висок импеданс не мисля , че е проблем ( PA усилватели за проба колкото искаме ) . Освен ако това не е проблем за трафа .
    Каква е причината в спецификациите на проф. Вълчев , лека му пръст ( наистина си представям хората , занимаващи се сърцато с аудио да приличат на него !) , относно NDRL 81 МКII да се декларират 220W за 10 ms ? Лентата , която ползвам е с 20 пъти по-голяма площ , 56 пъти по-голямо тегло , 3 пъти по-голямо сечение и пъти по-добро топлоотвеждане . В този ред на мисли съвсем приблизително каква мощност може да се очаква за 10 ms ? Какъв траф трябва , за да я пренесе ? Когато говорим за колони и мощност, може би е добре да гледаме и чувствителност . Тези конструкции не показват добра такава. Това е обект на друга тема и други решения .
    Откога усилвателите прогледнаха и почнаха да виждат товара си не знам, а и не знаех че всеки PA усилвател става за товарене с трансформатор, с активно съпротивление от 0,1ом че и по малко.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    ...а и не знаех че всеки PA усилвател става за товарене с трансформатор, с активно съпротивление от 0,1ом че и по малко.
    Трансформаторът (високоговорителя) нали е свързан през HPF бре.
    Отделно, дори и някаква част от домашните усилвачи нямат проблем при активно разделяне на лентите.
    Редактирано от ittso; 20 March 2019 в 01:19.

Знам ли как ще го връзват и дали филтъра няам да е пред усилвателя, а не след него.
    Ама като знам кой ще го връзва, един дето мереше индуктивност на говорител със застопорена мембрана ……..!!

... относно NDRL 81 МКII да се декларират 220W за 10 ms ? ...
    Това което касае трансформатора е мощността на най-ниската честота. Виждам че на 1 kHz мощността е под 50 W.
    Като се увеличи честотата на 10 kHz, при същата индукция, магнитиопровода може да понесе 100 пъти по-голяма мощност. Тук вече се намесва издръжливостта на проводниците и товара.

Този начин на дефиниране на мощността е характерна за ВЧ говорителите, за да не смущава потребителите. Ако е дадена синусоидална мощност, то една пищялка за 100 W ще е 4-5 W.
    五郎

Nasko's Avatar
    Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    64
    1
    Публикувано от Наско:
    10VA при 50Hz, но теоретично 1000VA на 500Hz минимална честота. Ама аудиотрансформаторите си имат и своите изисквания.

Мъдрото заключение на Goro:
    Сметките на Наско не ги гледай.

2
    След мъдри сметки, пак Goro:
    Ако трябва да сравниме трансформатора работещ на 1000 Hz по мощност с такъв който работи на 50 Hz ще получим (50/1000)^2=0.0025
    Този трансформатор ще е с габарити за 400 пъти по-малка мощност отколкото 50 Hz трансформатор. Следователно ако към говорителя трябва да подаваме 100 W синусоидална мощност, трансформатора е достатъчно да е за 0,25 W за 50 Hz.
    Виждам че на 1 kHz мощността е под 50 W.

3
    И неизвестно пак от Goro:
    Това което касае трансформатора е мощността на най-ниската честота. Виждам че на 1 kHz мощността е под 50 W.
    Като се увеличи честотата на 10 kHz, при същата индукция, магнитиопровода може да понесе 100 пъти по-голяма мощност. Тук вече се намесва издръжливостта на проводниците и товара.
    A 100 пъти по-голяма мощност е 5kW!!!

Някой да вижда разлики между твърдения 1 и 3???

И пак от Goro:
    Този начин на дефиниране на мощността е характерна за ВЧ говорителите, за да не смущава потребителите. Ако е дадена синусоидална мощност, то една пищялка за 100 W ще е 4-5 W.

Това също не е вярно!
    ВЛД-40-8, тестван при честота 10kHz, започва да омеква лентичката при 6W. При 5W няма видими повреди. Това е при плътен синусоидален сигнал. При музикален сигнал няма да има ядове и до 10W, което е към 25% от обявената мощност. Но при музикален сигнал толкова е и частта от пълната мощност, подадена към ВЧ- високоговорителя. Не е само 4...5%!

Пак от Goro...
    Вторичната намотка има индуктивност за която импеданса е > 0,05 Ohm за най-ниската честота 1 kHz. L=0.05/(2*pi*1000)=8 uH. Първичната ще е 800uH. Индуктивностите не могат да са по-малки, но могат да са по-големи стига да не води това до недопустимо голяма Ls.
    ...и Санди:
    22 навивки трябват за магнитопровод UI93 за да не се насити на 1KHz при 40V на входа
    L=2.5mH R=0.04 ома (съпротивлението на първичната) примерно.

Вижда се, че разликата в индуктивностите на първичната намотка е 3 пъти.
    Диомов, решавай на кого да вярваш....

И Санди:
    Я като трафоразбирач кажи колко е честотната лента на един такъв траф от към ниските честоти за слаби сигнали.
    Сравнение между силициев магнитоптпвод и най-качествения пермалой:
    Picture 034.jpg

При -65dB силициевия магнитопровод „изяжда” 16% от изходното напрежение.
    А пермалоя „изяжда” само 3.8%
    Пак от Санди:
    Ето колко е разликата между активното за прав ток и това за различни честоти.
    3 реда по 22 навивки от жица 1,6мм и ги връзваме успоредно в нашия случай. 23 пъти разлика в съпротивлението за 20kHz (зелена графика)
    И същото с лицендрат с 0,18mm жички (синя графика)
    Абе пич. Защо ми правиш сравнение с проводник 1.6мм, като споменавам 0,60мм??? Това е един порядък по-голямо сечение! За да покажеш колко си по-по-най, а аз съм толкова тъп???
    И все-пак. Не си показал колко е импеданса на лентичката, поставена в магнитно поле при 20kHz. Приведи към първична намотка. За твое улеснение- умножи по 100. Тогава прави сравнения с тези 23 пъти.
    Ама и ти си писател, не и читател. На въпроса ми: А импулсните захранвания, работещи при няколко стотици kHz правоъгълно напрежение, с литцендрат ли се навиват?
    Нали и ти правиш импулсни захранвания? Слагаш ли си „таралеж в гащите”???
    Пак Санди:
    Откога усилвателите прогледнаха и почнаха да виждат товара си не знам, а и не знаех че всеки PA усилвател става за товарене с трансформатор, с активно съпротивление от 0,1ом че и по малко.

Ами да! Диомов е толкова тъп, че ще използва усилвател с изходен офсет в стотиците миливолти, при това без отложено включване на ОТ, че да изгори със самото включване.

Ти за балъци ли смяташ всички останали?

Пак Санди за свое оправдание:
    Знам ли как ще го връзват и дали филтъра няам да е пред усилвателя, а не след него.
    Ама като знам кой ще го връзва, един дето мереше индуктивност на говорител със застопорена мембрана ……..!!
    Диомов използва активни филтри, и са на входа на усилвателя. Ако усилвателя е на ред, няма проблеми с директно включване на трансформатора. Ама много по-сигурно е през разделителен кондензатор.
    Иначе и аз имам DC-усилватели без защити и изходящи релета. Ама толкова са гарантирани, че нямам никакви ядове!!!

Я като си толикова в час:
    Как да се измери импеданса на ВГ, но като се елиминира ЕДН на ВГ??? Ама знай, че ЕДН е над 50% от входния сигнал. И това съм измервал!!!
    Трансформаторите също си измерват в режим на КС. Това не означава, че този режим е допустим.

Но...как и да е. Не искам да комуникирам със „Специалисти” а с Човеци!!! За съжаление при новите времена това по-рядко се случва. И си оставам главно читател във форума. Ама не винаги мога да се сдържам. Е, затова бебета не се правят на площада....

Наско, след проф. Вучков най-много ме забавляваш ти.
    五郎

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Nasko Покажи мнения
    1
    Публикувано от Наско...
    Нако, моля те занапред използвай бутона за цитат (quote) като пишеш мнения с вмъкване на пасажи от чужди такива, че така структурирано е голяма мъка за четене. Не става ясно кое е цитат, кое е отговор...

Наско от примера ти колко много изяжда силициевия магнитопровод от изходното напрежение, разбирам само колко много не разбираш за какво става дума.
    Евала за големия ти практически опит, той наистина е нужен когато теорията и логическото мислене отсъстват.
    Не случайно наблегнах че тук трафа се захранва от източник с почти 0 изходно съпротивление за разлика от "стъкларските" приложения с които имаш опит, белким те подсетя да мислиш в правилната посока, но не би.

При стъклата сме по близо до едното крайно състояние, траф с товар захранен от източник на ток.
    Да посмятаме за нашия случай с ферит U93 2,5mH товар 5ом приведен към първичната. честотна лента 318Hz (-3db) при силен сигнал и при много много слаб сигнал 637 Hz
    Мюто на този тип ферит намалява само 2 пъти при 0 Тесли в сравнение с максималното при 0,3Т

Само дето тия сметки не са за нашия случай все пак при нас усилвача е с почти 0 изходно съпротивление. Така че трябва да разгледаме и другия случай, траф с товар захранен от идеален източник на напрежение.
    Тогава честотната лента се определя не от отношението L-R товарно а от L-R на първичната намотка. в нашия случай да приемем 0,05ом
    А това значи вече 100 пъти по ниска честотна лента 3,18Hz и 6,37 Hz при слаби сигнали.

Така че Наско силиция нищо не яде и ферита нищо не яде. Яде напрежението изходното съпротивление на усилвателя и това на първичната намотка защото пада в тях става голям от големия индуктивен ток просто.

И човек ако разбира процесите лесно и формулите ще си напише и ще си сметне правилно нещата и без особен опит и глупости по малко ще говори.
    UI93.jpg
    Наско ето ти и за 0,643мм жица като искаш, от съжалени не ти дадох с такава примера защото с такава е още по зле, 28 пъти е оп високо съпротивлението на 0,645мм жица за променливия ток отколкото за правия.

Тук примера е вече за лицендрат с 0,1мм жици какъвто има масово със всякакво количество жички даже 3000.

А да ти обясня и защо не ме интересува импеданса на вторичната лентичка.
    Импеданс Наско не грее и затова не ме интересува когато смятам загуби.
    Грее активно съпротивление и затова то ме интересува.
    А вторичната е ясно че ще се навие от лента медно фолио, ама разбира се не едно дебело а много бройки тънко 0,1мм с общ брой толкова че да излезе плътност на тока около 2,7мм квадратни на ампер.
    За тоя ферит (UI93/104/30) е горе долу толкова нужно за да грее трафа с 50 градуса над околната среда при максимално натоварване синус.
    И като се навие вторичната с такива много ленти по 0,1мм всяка и за нея както и за първичната разликата в активното и съпротивление за прав ток и това за 20KHz ще е само 1,1 пъти повече.

А виж не ме бърка да комуникирам и с не специалисти когато са човеци.
    А Нарцисите ме забавляват, а и обикновено не са специалисти.
    Редактирано от SandyTodorov; 20 March 2019 в 18:29.

Цитат Публикувано от ittso Покажи мнения
    ... е голяма мъка за четене. Не става ясно кое е цитат, кое е отговор...
    Е как да не става?

Но се поизясни - на калпавия слушател лентичката му... мека?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

Отново благодаря на всички , включоли се в темата . Насочили сме се към решение за начало и действаме , ще докладваме при получени резултати.
    Цитат Публикувано от SandyTodorov Покажи мнения
    А вторичната е ясно че ще се навие от лента медно фолио, ама разбира се не едно дебело а много бройки тънко 0,1мм с общ брой толкова че да излезе плътност на тока около 2,7мм квадратни на ампер.
    Ъъъъ , възможно ли е да става въпрос за 2,7 ампера на квадратен милиметър ? Една вторична от 8 бр паралелни и изолирани медни лентички 0,1/30 мм и 2 навивки от това ? Това прави сечение 24 кв мм и 2,7А/кв мм при 64 А . Нещо не се справям с намирането на медно фолио ....

От производители на мощни високоговорители знам, че бобините на говорителите им работят с плътност доста над 50 А/мм^2. (жичките на бушоните изгарят при плътност 110-120 А/мм^2). Тогава защо и трансформаторите да не са с по-голяма плътност от 3 А/мм^2.
    Редактирано от Goro; вчера в 10:43.
    五郎

Отново благодаря на всички , включоли се в темата . Насочили сме се към решение за начало и действаме , ще докладваме при получени резултати. Ъъъъ , възможно ли е да става въпрос за 2,7 ампера на квадратен милиметър ? Една вторична от 8 бр паралелни и изолирани медни лентички 0,1/30 мм и 2 навивки от това ? Това прави сечение 24 кв мм и 2,7А/кв мм при 64 А . Нещо не се справям с намирането на медно фолио ....
    2.7А/мм2 имаме, ако става дума за импулсно захранване.
    Там се гледа загубите в жиците и ферита да е еднаква. Тук обаче загубите във ферита са никакви на практика.
    Индукцията на 1KHz се определя не от загубите, а от насищането, а на 20KHz пък при тия много навивки на първичната индукцията става толкова малка, че пак загубите са никакви.
    Така че в твоя случай може целите загуби които ще вдигнат температурата на трафа с 50 градуса над околната може да ги смятаме че ще дойдат от жицата само, и тогава вече може да работим с плътност и 5,4А/мм2 и това при синус, а не музика.
    Лицендрат в Aliexpress
    има колкото искаш и какъвто се сетиш, провери там и за медно фолио.
    То и с алуминиево може ама зор запояването де.

И другото важно нещо, трафа задължителон на ферит!
    Ферита има на практика по голямо мю при 0 Тесла от всеки друг материал.
    А от там и значително па малка промяна на индуктивноста от напрежението, а това прави значително по малки изкривявания.
    Макар че в твоя случай на захранавне на трафа с почти идеален генератор на напрежение те стават още по никакви.
    Не се води по "акъла" на "стъкларите" , че там вакума от лампите има едно вълшебон свойство, да минава през балона на лампата и да отива в главата на ползувателя и.

Санди, не ми харесва, как се отнасяш към Наско! Той не е тъп и знае, какво прави!
    Дори и да греши някъде, не е това начина!
    Всеки греши! Не вярвам, да си безгрешен!

Проблеми с не знаещите нямам и аз не знам всичко.
    Проблемни са, не и за мен де, тия дето не търпят да не са прави, нарцисите към тях имам по специално, най вече забавно отношение.
    И при теб има наченки на това заболяване, само приятелска забележка разбира се де !!

Оттеглям си предложението за литцендрата, заблудила ме е синята памучна изолация

Но иначе литцендрат има навсякъде в София, после и в други градове.
    Изчакайте ЛК да освободи гугъля и газ...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

MFB's Avatar
    Членува от
    Jan 2009
    Възраст
    34
    Някои разсъждения и от мен. Пак споменавам за ВЛДД80 при който се използва феритен трансформатор с магнитопвод E42(feroxcube). Оразмерен е така, че при 3кHz да прехвърля без изкривявания електрическа мощност 180W. (в по- преден пост бях допуснал грешка, че е 160W). Трансформатора на ВЛД40 е миниатюрен в сравнение с този на ВЛДД80 и няма нужда да се споменава изобщо. За 8 омовия вариант на ВЛДД80 вторичната се състои от 4 навивки 10х0.5 медна шина, а първичната е около 50 навивки с 0.9мм. За нискочестотни трансформатори като тези не е нужно да се използва литцендрат според мен. Охлаждането на ВЛДД80 с алуминиевите решетки от двете страни на лентата е добро но те са на голямо разстояние от нея.
    Сега няколко думи и за NDRL. Трансформатора е подобен на ВЛДД80, а алуминиевите решетки са максимално близо до лентата и охлаждането е много по-добро. Също така лентата е запоена. При ВЛДД80 с механичното закрепване и съответно различния контакт дава отражение на импеданса. Т.е. NDRL е много по-добър от ВЛДД80. ВЛДД80 е добре проектиран, но често е лошо изработен.

За конкретно разработвания говорител дето се притеснявате за големия трансформатор спокойно ще свърши работа E70 или Е100. В доста инверторни електрожени ползват E70 за токове до 150А. Разбира се тук не са нужни такива.

На мен най-голямото ми притеснение е лентата в разработвания говорител. Тя е 10мм Х 126мм, и дебелина 0.02мм. Според мен това е тромаво. Толкова дълга лента би провисвала по средата и с това тегло по-скоро би ставала за средно-високотонов. За ВЛДД80 и NDRL лентата е дебела 0.003-0.006мм с размери 10мм Х 55мм.
    Ясно е че се търси мощност, но в този случай бих заложил на използване на няколко говорителя. Например на 2 и даже 4 бр. NDRL. При 4броя даже площта на излъчване ще е по-голяма. А и ако се срежат над 5 или даже 8kHz ще издържат на голяма мощност.

Като цяло се радвам, че темата е за лентов говорител, т.к те имат много предимства. Но тези предимства се проявяват с по-тънка и лека лентичка.
    Може текущата разработка да се прави за по-малка мощност с по-тънка лента. Важно е лентата да бъде демпвана с някаква смола след формоване. Например това може да стане със силно разредена епоксидна смола с коресилин.
    Редактирано от MFB; вчера в 21:44.

Цитат Публикувано от MFB Покажи мнения

На мен най-голямото ми притеснение е лентата в разработвания говорител. Тя е 10мм Х 126мм, и дебелина 0.02мм.
    Лентата е всъщност 10x1260мм /0,02 мм и е напълно функционална до 20 kHz ....

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Лентата е всъщност 10x1260мм /0,02 мм и е напълно функционална до 20 kHz ....
    Тоест, лентата е дълга 1.26 метра?

Дълга ще е, колкото му е кеф!!!
    МОЖЕ да експериментира, както му е кеф!!!!!
    С каякво помогна с мнението си????

Страница 3 от 3 ПърваПърва 1 2 3

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени