Страница 3 от 7 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна
Резултати 51 до 75 от 171

Тема: Kak да изглежда стаята за слушане на музика?

Диомов беше написал, че модалните резонанси са само един от трите проблема на акустиката на помещението. Предполагам, че другият е първите (и вторите) отражения. А кой е третият проблем? И има ли и други по-маловажни освен трите големи?
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Членува от
    May 2012
    Прочети нетипично дългия ми пост на 1ва страница. Това визираше Диомов като 3те проблема/подхода според мен.
    Antelope Audio Clocking -> RME UFX -> Bryston 4B / Hypex UCD400HG -> Kimber 8TC cables -> Lipinski Sound L707 / Dynaudio BM15P -> RF zone 22ms / RT60 0.4s -> Pair of good old ears.....

Е , разбира се , че това имах предвид .
    Нюанса , който скромно внесох е , че времето на реверберация трябва да е еднакво за всички чесроти ( От тази на Шриодерингер нагоре )
    Иво , надявам се , че пак си прочел внимателно темата Това са трите важни неща в едно слушателско помещение . Детайли като леки скосявания , коминни тела и т.н не са толкова съществени . МД моя хол е бая големичък и бая неправилен като форма нооо , модални резонанси си има , при това доста неприятни .
    Скоро мерих акустиката на един приятел с много наточена система . Просто перфектно честотно равномерно време на реверберация беше докарал без проекти и мерене ...!!?
    Иво , какво разстояние си готов да жертваш от тавана и стените в името на добрата акустика ? Видя ли акустичните опънати тавани ? Кралицата видя ли ги ? Можеш да маскираш всичко с тях и да се избият всички зайци с един изстрел . По въпроса диагнал или перпендикуляр , ако съм разбрал ето и симулацийки . Те не дават време на разпад , а само АЧХ и за себе си ги имам само за някаква отправна точка .Защо просто не си изтеглите и инсталирате REW ?
    Броя на първите отражения пак си е 12 , просто се промебят областите от повърхностите , през които стават отраженията .
    МД аз също съм инж.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Който иска да направи нещо намира начин , който не иска - намира причини !

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Цитат Публикувано от Георги Диомов Покажи мнения
    Защо просто не си изтеглите и инсталирате REW ?
    Аз например нямам микрофон.

Проблемите в помещенията са толкова брутални , че на практика върши работа почти всеки електретен микрофон стига да не е претоварен по ниво, да не е предусилен с много кофти предусилвател и да не е съвсем за кофата . За мерене на ОТ е друга бирата .

Мдаммм, по-брутални са отколкото си и представяме.
    Утре вечер мисля да пробвам Sonarworks Reference че и с техен микрофон... Ама ми се свива сърцето за това, което ще видя
    Опитах преди време в REW чисто теоритично да видя как изглеждат кривите на "моето помещение"...
    Но с REW май няма сложна форма с множество различни повърхности. Мерене си иска! Ta засега аз съм си rew.
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Иво , какво разстояние си готов да жертваш от тавана и стените в името на добрата акустика ? Видя ли акустичните опънати тавани ? Кралицата видя ли ги ? Можеш да маскираш всичко с тях и да се избият всички зайци с един изстрел .

Мислих между 20 и 30см да смънка от таваните. Не знам дали ще е достатъчно, но ми се иска да бъде. Има много високи прозорци, които пречат смъкването да бъде повече.

Сега ми хрумна, че в тези 30см може да се поместят някакви бас-трап шашми, които да вършат добра работа без да се виждат. Дори хелмхолцови резонатори с уговорката, че ще бъдат легнали хоризонтално във фалшивия таван. Има ли смисъл подобна идея?

Опънатите тавани изглеждат добре, но останах с впечатлението, че са пригодни за много по-големи пространства. А и на ми стана ясно как точно става закрепването им, колко тежат, от каква материя са и може ли да са открай до край (от стена до стена) или трябва да заемат само частично тавана. Пък и монтажа им не е DIY, а явно спец фирма, която ще се вдигне ли от другия край на планетата,за да ми направи жалкото таванче. Хубаво е, но ще бъде за Бисер хола. Ние тук сме северозападна България и само си мечтаем да сме в Б групата...
    Минимал

колегата Багер

Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    Опънатите тавани изглеждат добре, но останах с впечатлението, че са пригодни за много по-големи пространства. А и на ми стана ясно как точно става закрепването им, колко тежат, от каква материя са и може ли да са открай до край (от стена до стена) или трябва да заемат само частично тавана. Пък и монтажа им не е DIY, а явно спец фирма, която ще се вдигне ли от другия край на планетата,за да ми направи жалкото таванче. Хубаво е, но ще бъде за Бисер хола. Ние тук сме северозападна България и само си мечтаем да сме в Б групата...
    https://www.youtube.com/watch?v=TDvc...el=JoroTuparov

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    50
    Иво, в моя хол, изобщо няма да вземам никакви специални мерки за акустическо третиране. Даже, на възможно най-лошото място от акустическа гледна точка ще трябва да се постави уредбата... въпреки че имам някаква представа, кое и как, няма да си разбъркам порядъка на живеене и интериора в помещението. Няма да се лиша нито от гипсокартоните, нито от ламината, нито от модернистичният стил мебели с много стъкло и алуминий...
    Ако някога реша да правя акустически третирана стая само за слушане на музика, тогава ще взема специални мерки... Половинчати мерки са само отбиване на номера.
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.
    За хората без чувство за хумор: "Не се страхувайте! Най-страшното ви се е случило вече!"

Ретрофил Виктор Симов's Avatar
    Членува от
    Apr 2010
    Възраст
    50

Има и една страхотна новина, но тя е за необозримото бъдеще. Към къщето има таван 100кв, който (или поне част от него) ще се превърне в мъжка аудио-бърлога. В него има самостоятелен кръг с 4кв мостовак . Но по него ще се работи след година-две, като приключа с капризите на жена ми (гардероби, нови бани, кухни, дограми и пр.)
    Ей го къде е ключето, а вие специални кабели, стаи, третиране на стаите...

Гредоред е само тавана. Подовете са бетонни плочи. Това ме устройва. Няма да вдигам трети етаж. Таванът мисля да го ползвам за аудио, за склад и евентуално стая за гости (нещо като три в едно).

Разгледах тези клипчета с опънатите тавани и доста ми хареса технологията. Не знам обаче, до колко са аудио-прозрачни тези материи и как ще се съчетае с идеята за намаляване на реверберацията, потискане на модалните резонанси и спирането на отраженията. Да не забравяме и топлоизолацията, която трябва да се сложи. За нея мога да си представя и да се захване на тавана, или на гредички (пак закачени за него), но дали ще бъде удачен вариант.

Какъв ли е този материал, гледам че го нагряват като го слагат. Дали с времето и с температурните разлики няма да почне да провисва? Дали диша? Някой познава ли човек, който да си е сложил, или да е бил нейде и да е видял и разпитал. Че то като гледам може да се ползва и за стени със същия успех, стига да не е уязвим на пипане.
    Минимал

колегата Багер

Наздраве , г-н Петров !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!
    Иво , добре , че не съм Санди , че щеше да има 30 реда тирада Линка , който вече дадох а за специализиран акустичен опънат таван http://www.clipso.bg/clipso-acoustic.html с около 250 000 перфорации на квадратен метър . Това го прави определено " Дишащ " и определено напълно осмисля звукоабсорбция , поставена над него . Линка към видеото е за поставяне на обикновен , което вероятно по нищо не се различава от опъването на акустичния .Имам приятел , който е от 6 години с опънат обикновен в коридора и светодиодна подсветка , монтирана от мен - оплакване няма .
    Редактирано от Георги Диомов; 12 March 2019 в 21:10.

rutcho's Avatar
    Членува от
    Jan 2007
    Възраст
    54
    Не знам обаче, до колко са аудио-прозрачни тези материи...
    За целите на акустичното третиране - напълно.

Какъв ли е този материал, гледам че го нагряват като го слагат.
    Barrisol

Дали с времето и с температурните разлики няма да почне да провисва?
    На мястото, където е ползван, вече 6 години не е мръднал.

... Някой познава ли човек, който да си е сложил, или да е бил нейде и да е видял и разпитал. Че то като гледам може да се ползва и за стени със същия успех, стига да не е уязвим на пипане.
    Познава,познава
    Усилване: Arcam Alpha 6 Plus+Fisher CA-890
    Колони: Open baffle на базата на 4ГД36+Marantz Imperial 6
    За плочите: Dual 1218, Dual 1225
    Дози: Shure M91, ГЗМ 155-1, Ortofon OM
    Ролкови: Revox A77, Grundig TK247, TK248,TK141
    За касетки: Denon DR-M30HX, Technics RS-M205

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45

Опънати тавани ? - у дома или у "другите"

Първо - и тук имаме ситуация старо/ново и преди/сега .
    Второ - не отричам тези "тавани" и признавам техните предимства .
    Трето - не е заяждане - ще даде ли някой снимка на фабриките на Барисол или Клипсо ? Малко е като при кабелите .
    ФАБРИКИТЕ ! , не кроячните на харпуни , лайсни, заготовъчни платна и модерни складови бази .
    Четвърто - правете разлика моля между полиестерен плат с покритие от полиуретан и ПВЦ платно. Това са двата типа опънати тавани и АБСОЛЮТНО всичко друго в брошурите е вариации на тях и техни производни . Перфорации - търговско име на количеството и плътността на покритие от полиуретан върхуполиестерен плат .
    Пето -
    откакто този тип тавани предизвикаха бум в постсъветските републики и Полша преди 10 години , плавно реалните европейски производителина тези материали направиха огромни за някой от тях инвестиции и рухнаха бързо под китайската скорост , липса на забрани за някой евтини вредни химии и тираж .
    Най-вече им "е*аха майката с допустимите ширини ! Направо ги заклаха от старта още .
    До последно се бориха , образно казано , Ренолит и Понгс . Сега те правят такива мембрани САМО по големи заявки за големи обекти , където гонят сигурност и са готови да платят около 30% отгоре за реално немиришещи и в пакетите мембрани / пак образно казано/ . Без феноли , толуоли и кадмий !
    Шесто - Това , че сега всички мембрани по всички технологии идват от Китай не значи , че са говна всички ! Но и как ще откриете напълно еко-то ?
    Седмо - това е чудесно решение , което обаче не е универсално - мислете къде как и защо го слагате .
    Аз бях на 1/4 крачка да поставя матов Барисол в детската стая , още повече , че на принципа услуга за услуга ми бе вкарана оферта , която е толкова скандална , че няма да споделя - не е хубаво да гледате в паницата на тези фирми. Но след няколко откровенни разговора и с тях и с пичове , монтиращи такива тавани от 15 години аз накрая извиках Краси - trace , да ми изравни и шпаклова стария таван . После е ясно - класиката Левис Плафон 2 ръце и мир и любов под тавана.
    Ако не бях направил коридора вече с ГК - там щях да ползвам срамно ниската оферта за Барисол ... Нейсе ...

За такова помещение като цитираното от Иво - добре , бива .

Задачка-закачка : Като е толкова бързо и ефективно , особенно при ново строителство / факт/ защо не е стандарт при хотелски стаи , а се мъчат с дни с прахоляци , пукнатини и прочие с гипсокартон ?
    Въпрос 2 : Големи хотелски вериги /скъпи/ на каква височина от пода минимум допускат употребата им в общи и споделени помещения и площи ?

Да отчетем и това , че руски изселници тук коментират , че този тип тавани тук са 2 пъти по-скъпи , отколкото при тях .Там наистина са вече ежедневие тези изпълнения .
    ГК е на кантар.

Аз много добре помня мирисът на "барисолите" преди 15 години , когато почна косвеното ми и пряко касателство с обществени обекти покрай работата ми . Тогава това беше егати лукса . И ... масово циганийката - лъскав таван !
    Като извадеха платното от пакетите преди монтаж и подгряване миришеше на спарено пране в леген , не на гадещи химически китайски играчки от Зрънчо !
    Редактирано от hifiresearch74; 13 March 2019 в 08:49.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

И след като Буки някак "запечата" иначе така интересната тема:

Идеи за аудио дифузери Olga Oreshyna work

http://www.homebuilthifi.com/project/3028
    ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
    / S
    cio Me Nescire /

Изглеждат страхотно . Бих си сложил такова нещо на стената , мисля , че и булката няма да има против . Добре е да се има предвид , че дълбочината на релефите има отношение към долната честота до която работи дифузора , хаоса , асиметрията , клиновидни форми също са добре дошли . Неуспоредността на различни повъхности също е предимство .Добре е да се има предвид , че тази мярка за обработка на първи отражения ( дифузорите ) се прилага в по-сериозно демпнати помещения , където високите и високите среди твърде бързо заглъхват и трябва да им се осигури по-дълго време на реверберация , но така или иначе приема им ( на високите и високите среди ) като първи отражения е крайно нежелателен .
    Той Тарамбуки просто има по-особено чувство за хумор , едва ли е искал да оспами темата - мисля че и на него му е интересна .

Аз съм реалист и единственото ми интересно е "Докъде ще стигнете?"
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Малко практика !

Акустични "панели" от типа Auralex , ползвах преди 15-16 г.
    Много бързо се отказах, защото не работеха, (честотно) където имах нужда.

Сега вече, се оказа че НЕ ТОВА е проблемът - в крайна сметка всеки си има уши,
    да преценява какви точно акустични обработки да ползва в помещението си за слушане.

Сега вече, парчетата които останаха се РАЗПАДАТ на прах или в най-добрия случай,
    лепнат или се смачкват при допир/натиск и то без да са били изложени на UV например...

Таааа, когато избирате някакви изкуствени материи, питайте за дълготрайност !

П.П. Цената, ( например във връзка с добавки за трайност ) не е достатъчен критерий !

Полезна информация , Simon ! Какви материали би препоръчал , за какво и къде ги ползваш ?

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Аз съм реалист и единственото ми интересно е "Докъде ще стигнете?"
    Ако очакваш да видиш примерно моя лимит - то той е тайна и за мен самия . Ето например едно ново предложение - дифузор/абсорбер -облаче . Коя жена не би се разчувствала от тази гледка ?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Ако си (сте) гледали снимки от стаята ми за слушане , всъщност ХОЛ , ще видите че
    имам ... почти никаква , ОТ ГЛЕДНА ТОЧКА НА Съвремието, акустична обработка.
    1. Това е жилищно помещение и слушането дори да е на пиедестал, има компромиси.
    2. Слушам 99% акустична музика, а оценявам звученето на техниката + стаята , на класика,
    така че ... колкото по-малко изкуствени материали, толкова по-естествено звучене .
    3. Писал съм вече, че , дъб/ясен/явор/бук паркет, килим с къс косъм, завеси (дори полиестерни),
    мека мебел ( не кожена ), книги И плочи са НАПЪЛНО достатъчни за акустично третиране.
    4. Мааалко дифузори * на "мирър" пойнтовете, евентуално бас трапове ( макар че аз нямам нужда )
    ...

РАЗБИРА се, това е моето си виждане, но то е продиктувано от гледане и осмисляне на
    СТАРИ записи - в ... нетретирани от съвременна гледна точка ЗАПИСИ - VERVE, MCA, BLUE NOTE ...
    Точно те ми звучат най-естествено , акустично правилно , с никаква или малка намеса, за разлика
    от повечето съвременни, които най-често се записват в много демпфани помещения, а после ...
    се добавят "ефекти" ...

Разбира се, МНОГО Е ВАЖНО , какво точно "тръгва" от системата и колко има нужда от "обуздаване" !
    НЯМА универсални решения. Желанията на някого да има голееееми ОТ, голяяяям бас и подобни,
    са ... голямо разочарование в неподходящо помещение ( като размери ).

* Ползвам quartet на Shun Mook , но спокойно може да се ползват стативи за картини за художници

Лириански аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Ако очакваш да видиш примерно моя лимит - то той е тайна и за мен самия . Ето например едно ново предложение - дифузор/абсорбер -облаче . Коя жена не би се разчувствала от тази гледка ?

Не си ме разбрал, Гоше...

Питах се докъде ще стигнете с глупостите?
    И какъв е смисълът, след като никой не слуша музика?
    В тази тема ти какво писа???

За н-ти път - какво значение има как да изглежда стаята за слушане на музика, когато не е слушане на музика от съседната стая докато боядисваш с латекс, от двора докато садиш арпаджика, или от тавана докато си подреждаш старите обувки...
    Десетки се изказаха, че пускат фоново и колкото - толкова. Ако добавим и слушащите в кола, става мамси джейс!

BTW единственият, слушащ музика, е авторът на темата, но той прекалява. 5-6-7-8 часа си е ...
    А аз конкретно изобщо не слушам, защото нямам поне 30-40 минути свободни. 10 минути също не е слушане!

Иначе причините са ясни - от WAF, през удобствата, до цената.

Пусни една анкетка колко човека имат поне частична обработка, независимо дали върши работа или доосира нещата?

Според мен е добре да се добави, че едно много тихо фоново слушане не зависи от обработката.

А за дънене на 2-3 часа рап ти ще се изкажеш
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Сега мисля че те разбрах . Значи според теб не е необходимо да се подобрява целенасочено акустичната обстановка в стаята за слушане на музика ( която в 99% от случаите е всекидневната) , защото никой не слуша както трябва музика - с необходимата подготовка , необходимото спокойствие и отдаденост на удоволствието ? Т.е. ако правилното слушане на музика е един позволим лукс и добър навик , то чак тогава си заслужава да обръщаме внимание на акустичната обстановка и да правим акробатики с мнението на възлюбената , бюджета , липсата на специална стая и т.н.?

Страница 3 от 7 ПърваПърва 1 2 3 4 5 6 7 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени