Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4
Резултати 76 до 92 от 92

Тема: Kak да изглежда стаята за слушане на музика?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Според него няма значение. Според мен други неща нямат значение. Хората са различни.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Да Гошо, горе-долу е така.
    И фактът, че само 5-6 човека се мъчат да понаправят нещо по този въпрос, на фона на 14,559 члена на форума и 7 милиона (приблизително) българи, доказва тази теза.

Вече дали е смешно, дали е жалко...

Като споменах слушащите в коли, а те са много, пропуснах Hi-Fi колоездачите, за тях има даже тема...

Няма как след като 2 часа примерно си дънил нещо в колата, или в слушалките докато караш из Витоша или по велоалеята по Раковски, да се прибереш и да седнеш да слушаш, абсурд. То имаш ходене до Била, изхвърляне на боклука, два шамара за белята на малкия, дописване с разбиране на домашното на по-големия, че току виж станал бургаски есеист...

С развитието на технологиите е нормално поне до някъде нещата да са точно такива!
    Т.е. обработката на стаята е последна грижа на Партията.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Като съвсем естествено продължение на горното...то и нашиването със скъпи и претенциозни уредби на такива хора, които не слушат с часове, отдадени само на слушането и нищо друго, в специално пригодено помещение с акустическо мерки за целта, е повече от изхвърляне и суета, но реално само лъжем себе си...
    Няколко пъти вече ви го казвах...слушането на музика, както трябва е привилегия на богатите хора. Тези, които могат да си осигурят горното и имат много свободно време за целта!
    Всичко останало е само за да се самоизлъжем, че сме такива...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Бедните имат повече свободно време.

Темата става все по-интересна. Ще прескочим отклонението "богат-беден", (надявам се и останалите да го прескочат) и ще продължим по пътеката - "много или малко третировка е нужна, или по-скоро трябва ли да се мери при третирането или да разчитаме най-вече на учите си?"

Симон и Диомов споменават, че и втория подход е възможен. Аз все си мисля, че меренето е повече от необходимо, за да се получи неутрално помещение.

Отделно от това, да направя едно малко обобщение. Основните акустични проблеми на помещението са
    1. Време на реверберация
    2. Отраженията (близки и далечни)
    3. Модалните резонанси (в ниските честоти)

1 и 2 са сравнително лесно решими (акустични пана, дуфузори, книги, заавеси, килими, дори акустичен таван, повечко мека мебел).

3, обаче се оказва най-трудният заради големината на вълните на ниските честоти и повтарянето на резонансите с нарастването на честотата. Решенията тук са: промяна на геометрията на стаята, вата в ъглите, хелмхолцови резонатори за конкретните честоти, мембрани по стените и/или таваните, ноч филтри за конкретните пикове...При всички случаи, обаче, меренето си остава задължително, според мен.

Ако някой се сеща за други решения, нека ме допълва. С някого говорихме за това, че гипс-картонени стени също могат да се превърнат в мембранни бас-трапове. И даже колеги неволно са успели да си "изядат" баса от помещенията с подобни конструкции. Особено ако не е правено за целите на аудиото, а за целите на красотата.

Интересно ми е, дали има и други проблеми освен трите и каква важност имат?
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от jean-philippe Покажи мнения
    ...С някого говорихме за това, че гипс-картонени стени също могат да се превърнат в мембранни бас-трапове. И даже колеги неволно са успели да си "изядат" баса от помещенията с подобни конструкции...
    Имам приятел с такова помещение, наскоро прави ремонт и нашляпа навсякъде гипс-картон + едни стъклено-алуминиеви мебели в стил "късен мутренски барок" както аз му викам...
    След ремонта ми се обади с молба да отскоча до тях и да прегледам да не е объркал нещо при свързването на плеър-усилвател-ОТ, щото от последните излизало "повръщано" по негови думи.
    С разместване на ОТ и постилане на един дебел килим горе-долу оправихме проблема със средните и високите, но бас в това помещение така и не се появи под никаква форма, а преди ремонта си спомням, че имаше даже в излишък. Във въпросното помещение дори като разговаряш с някой се чувстваш некомфортно, всяка пета дума е "моля", "А", "кво каза"... Като плеснеш силно с ръце има поне секунда ехо.
    Така че гипс-картон, стъкло и алуминий в стая, където ще се слуша музика твърдо НЕ! То и за комфортно обитаване не става мен ако питате ама това е една друга тема...
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

Favorite777's Avatar
    Членува от
    Jun 2015
    Възраст
    39
    Цитат Публикувано от badwolf Покажи мнения
    Имам приятел с такова помещение, наскоро прави ремонт и нашляпа навсякъде гипс-картон + едни стъклено-алуминиеви мебели в стил "късен мутренски барок" както аз му викам...
    След ремонта ми се обади с молба да отскоча до тях и да прегледам да не е объркал нещо при свързването на плеър-усилвател-ОТ, щото от последните излизало "повръщано" по негови думи.
    С разместване на ОТ и постилане на един дебел килим горе-долу оправихме проблема със средните и високите, но бас в това помещение така и не се появи под никаква форма, а преди ремонта си спомням, че имаше даже в излишък. Във въпросното помещение дори като разговаряш с някой се чувстваш некомфортно, всяка пета дума е "моля", "А", "кво каза"... Като плеснеш силно с ръце има поне секунда ехо.
    Така че гипс-картон, стъкло и алуминий в стая, където ще се слуша музика твърдо НЕ! То и за комфортно обитаване не става мен ако питате ама това е една друга тема...
    Такова помещение, не е ли по лесно за акустично третиране? Тоест по-малкото зло?

Отделно от това, да направя едно малко обобщение. Основните акустични проблеми на помещението са
    1. Време на реверберация
    2. Отраженията (близки и далечни)
    3. Модалните резонанси (в ниските честоти)

1 и 2 са сравнително лесно решими (акустични пана, дуфузори, книги, заавеси, килими, дори акустичен таван, повечко мека мебел).

3, обаче се оказва най-трудният заради големината на вълните на ниските честоти и повтарянето на резонансите с нарастването на честотата. Решенията тук са: промяна на геометрията на стаята, вата в ъглите, хелмхолцови резонатори за конкретните честоти, мембрани по стените и/или таваните, ноч филтри за конкретните пикове...При всички случаи, обаче, меренето си остава задължително, според мен.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Не е. След направата на тавани и стени с гипсокартон, помещенията ми не стават за слушане. Преди това обаче, не ставаха за живеене...
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.

sandy's Avatar
    Членува от
    Mar 2007
    Възраст
    37
    Цитат Публикувано от Bis Покажи мнения
    Не е. След направата на тавани и стени с гипсокартон, помещенията ми не стават за слушане. Преди това обаче, не ставаха за живеене...
    А, ако зад гипсокартона има поставена вата, не пооправя ли нещата?
    Лозев: "Хай-Енд-а е система от предразсъдъци, право-пропорционална на егото и обратно-пропорционална на познанията на човек,
    който желае с притежание на техника,да запълни емоционален дефицит в битието си !"

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Не. Външните са с вата и тавана е с вата, на вътрешните е лепен. На пода XPS и после ламинат. Мокети и килими не понасям. Преди това беше кучи студ (първи етаж и липса на странични съседи...само аз топлех съседа ми отгоре, който е сам човек и само вечер се прибира да спи в една стая...т.е. и останалите му 4 помещения над мен топлех) и цялата влага кондензираше по пода и долните двайсетина сантиметра от стените (12-15 градуса между пода и тавана).
    Комфорта на живот ми е по-важен!

По въпроса за изолацията имам известни чуденки дали къщето да е с вътрешна или с външна изолация. От акустична гл.т. май е по-добре да е с външна. Също така е и по-безкомпромисния и безсрисков начин, но пък 2-3 пъти по-скъп. Бис, това което описваш апартамент ли е или новата къща? Любопитен съм да кажеш колко голяма е била разликата между преди и след изолацията. Има ли ТЕЦ, с какво се отопляваш...?

То тези въпроси май са за темата с къщата на колегата. Там ще ги нищим
    Редактирано от jean-philippe; 19 March 2019 в 21:22.
    "Здравите хора не страдат от Хай-енд".
    Минимал

"Извинете, звукът в главата ми пречи ли ви?"
    колегата Багер

По въпроса за изолацията имам известни чуденки дали къщето да е с вътрешна или с външна изолация. От акустична гл.т. май е по-добре да е с външна. Също така е и по-безкомпромисния и безсрисков начин, но пък 2-3 пъти по-скъп. Бис, това което описваш апартамент ли е или новата къща? Любопитен съм да кажеш колко голяма е била разликата между преди и след изолацията. Има ли ТЕЦ, с какво се отопляваш...?

То тези въпроси май са за темата с къщата на колегата. Там ще ги нищим
    И не само от кустична точка! Само външна!!!
    Успех!

Както казват играчите-мутрофени - външната изолация си е цифра!
    Но всъщност е число и то баси числото.
    Имаш кинти, пиеш мляко

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от sandy Покажи мнения
    А, ако зад гипсокартона има поставена вата, не пооправя ли нещата?
    Ако е притисната вата с ДВА слоя подов гипсфазер мисля , че "поправя нещата" . Всъщност не го мисля - знам го и го чувствам в хола. Но дали е рентабилно ?
    Едва ли . Едно е за една стена само , друго - за навсякъде . Всеки си плаща сам накрая .
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45

Цакат ли ни с топла бира ?

Челният ми сблъсък днес с едни 25мм ПДЧ плоскости :
    20190319_105521.jpg
    ме отведе до това -
    AcousticRoom.pdf
    и за пореден път напсувах кроношпан и си обясних защо така ламерски тук в БГ всеки отсича , че колони от ПДЧ за чеп не стават ....
    Претеглянето на ето това парче -
    20190319_105509.jpg и калкулаторът показаха 1080кг/м3
    Може да се прекръстите ако купеното от Вас сурово ПДЧ доближи 600-620 кг/м3 ! или пък МДФ-ът Ви от БГ надскочи реално 800 кг/м3 ....при това ще е чамови отпадъчни кашоци , нека си го кажем
    После ....що свирели чариотата....

Прегледайте прикачения ПДФ . По темата е.
    До там ме отведоха горните плоскости....
    Редактирано от hifiresearch74; 19 March 2019 в 22:11.
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Любомир Стоев badwolf's Avatar
    Членува от
    Jan 2010
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от hifiresearch74 Покажи мнения
    Челният ми сблъсък днес с едни 25мм ПДЧ плоскости :
    20190319_105521.jpg
    ме отведе до това -
    AcousticRoom.pdf
    и за пореден път напсувах кроношпан и си обясних защо така ламерски тук в БГ всеки отсича , че колони от ПДЧ за чеп не стават ....
    Претеглянето на ето това парче -
    20190319_105509.jpg и калкулаторът показаха 1080кг/м3
    Може да се прекръстите ако купеното от Вас сурово ПДЧ доближи 600-620 кг/м3 ! или пък МДФ-ът Ви от БГ надскочи реално 800 кг/м3 ....при това ще е чамови отпадъчни кашоци , нека си го кажем
    После ....що свирели чариотата....

Прегледайте прикачения ПДФ . По темата е.
    До там ме отведоха горните плоскости....
    В мазата имам едни остатъци от стара соц-секция. От нея наскоро рязах едно парче 30 х50см. че не ми стигаше за едни мои самоделки. Огромно впечатление ми направи, че въпросното парче измерено "на ръка" тежеше горе-долу два до три пъти повече от съвременно ПДЧ със същия размер...
    Какви боклуци ни продават сега - Извода си направете сами...!
    Редактирано от badwolf; 20 March 2019 в 00:22.
    Който не пие в кръчмата, пие в аптеката... Народна мъдрост

То аз досега пет пъти го писах това, ама...

Да взема да направя снимки докато не съм изхвърлил старите парчета.

Страница 4 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени