Резултати 1 до 3 от 3

Тема: SUB-Woofer ROAR Tapped Horn с 8" говорител

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    47

SUB-Woofer ROAR Tapped Horn с 8" говорител

От доста време ми се иска да заменя Creative Inspire T7000 7.1 системата, за целта ми трябваше нов субуфер преди всичко.

След доста различни идеи се спрях на ROAR Tapped Horn като компактно решение от тук: https://www.diysubwoofers.org/sheets/
    А тук има масивен проект с 18" http://www.martinsson.cc/blog/index....y170302-170401
    В допълнение ми се искаше да видя какви са възможностите на ВВК201Б4 - имам един здрав 10W свален от ОТМ1-13, купувани 1986г – същите в темата Мод на ОТМ1-13.

Ето файла с изчисленията и чертежите за разкрояване:
    8inch-Roar_V0.5 Final As-built.rar

Ползвах интериорен брезов шперплат 18 мм, като идеята ми беше само да се байцва в тон "череша" като останалите мебели в спалнята и да се намаже/импрегнира с масло, за да се вижда рисунъка на дърво.
    Не бях работил с такъв шперплат - оказа се, че е доста мек и отделните фурнири лесно се отлепват (и забиват в кожата фини "цъкленки")... главите на винтовете потъват много лесно и при развиване също разлепват последния слой фурнир... Не знам дали екстериорният няма да е по-здрав.
    Ето снимки от процеса след като ми разкроиха плоскостите...

Байцване на видимата част на дъното с байц на водна основа Лакпром (отиде 1 и 1/5 шише):
    DSC_1831.jpg

След първоначално шлайфане с едрина 180 Положих 3 ръце, като шлайфах след изсъхване на 1-вата и 2-рата с едрина 240 (много мустаци излизат от повърхността на шперплата след байцването).

Изрязване на отвора за говорителя и скосяване:
    DSC_1833.JPG DSC_1835.jpg

Говорителя е обработен с нискочестотния импрегнант на Радо Аудиомастъра:
    DSC_1834.jpg

Сглобяване (лепене с Soudal бързостягащо ПВА лепило и фиксиране с винтове 3 х 35 с шлиц за торкс насипни от ХоумМакс) и байцване/импрегниране:
    DSC_1836.jpgDSC_1837.jpgТук ползвах самонарезни дюбели за дърво М4 на 6,5мм от Евроболт за монтаж на говорителя.
    DSC_1838.jpgDSC_1839.jpgDSC_1840.jpgDSC_1842.jpg

Реших да използвам метода на L.K. за уплътняване с разглобяемо силиконово уплътнение, като ползвам прозрачен Неутрален силикон по съвет на hifiresearch74.
    Тук е с нанесен силикон:
    DSC_1843.jpg

Намазах обилно капака с масло с/у силикона и го сглобих с винтовете.
    На другия ден се наложи да отделя капака по този начин:
    DSC_1844.jpg

Иначе се получи идеално уплътнение, запълнило неравностите, което се вижда от снимките.
    DSC_1845.JPGDSC_1846.JPG Залепих первази по ъглите.
    DSC_1847.jpgDSC_1848.jpg

Ето как зазвуча:
    https://photos.app.goo.gl/1TzJCHR19pKmqgQCA
    Хареса ми, че се чува доста нисък бас, но и усетих неприятно кънтене/ехо.
    Тъй като го закачих вместо вградения 6,5" говорител на 7.1 системата, се изненадах от мрежовият брум на празен ход, който се чуваше.
    Може да се чуе от 6.5"-вия само ако си долепиш ухото до него.
    Явно ВВК201Б4 е по-чувствителен и конструкцията суб-а усилва ниските честоти осезаемо... ще трябва да се поработи по филтриране на захранването, докато стане новият 7.1 усилвател...

Отворих и експериментирах с полиестерна вата 330гр/м2 :
    DSC_1851.JPG

След като сложих ватата звука се подобри значително, баса стана по-плътен и кънтене/ехо не усещам:
    https://photos.app.goo.gl/XhVFp39tHJ8Ze3Pe9

Ето и малко измервания с peak hold (електретен некалибриран микрофон на 1м разстояние) с генератор и музикален сигнал преди и след като сложих вата:
    101 VVK201B4 Original w-o Foam Filling FreqSweep 20Hz-20kHz.jpg102 VVK201B4 Original w-o Foam Filling FreqSweep 20Hz-4kHz.jpg103 VVK201B4 Original with Foam Filling FreqSweep 20Hz-4kHz.jpg104 VVK201B4 Original with Foam Filling FreqSweep 20Hz-20kHz.jpg105 VVK201B4 Original with Foam Filling FreqSweep 20Hz-200Hz.jpg

01 VVK201B4 Original w-o Foam Filling LoveMachine.jpg01 VVK201B4 Original with Foam Filling LoveMachine.jpg

Характеристиката с вата ми се струва по-гладка, а и определено като звучене е добре.
    Ще пробвам как ще звучи и с руски 8" 10ГА30Е - монтажнити розмери са същите.

Колебая се все пак дали да не го лакирам с полиуретанов или епоксиден лак за задравяване на самата повърхност.
    Редактирано от deo71; 13 February 2019 в 16:52.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Интересно!

Какво е предимството на ROAR Tapped Horn пред басрефлексната конструкция, примерно? Размерите не зависят ли от параметрите на говорителя?

Членува от
    Jul 2008
    Възраст
    47
    Всъщност не знам... Като цяло не ми харесват басрефлекси.

Това малкото суб-че на Creative ми бумтеше около 80Hz, винаги съм му намалявал софт. EQ около този диапазон, а и исках да пробвам хорна...
    Имам пак Creative, но 5.1 с по-малък суб към компютъра в хола и то не бумти така, въпреки че е басрефлекс.

То всъщност ако ми бяхте дали идеята по-рано за суб от гардероба нямаше да го почна тоя Roar...

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени