Резултати 1 до 14 от 14

Тема: Профилактика на Kenwood KT-1100SD

Профилактика на Kenwood KT-1100SD

Здравейте колеги,

Наскоро закупих въпросния тунер. Повече ми харесва как звучи в сравнение с интернет варианта на едно немско радио, което е добро начало, предвид наличния хардуер след компютъра. След седмица слушане и последвало отваряне на капака, ми направиха впечетление следните неща:

1. Нивото на входния сигнал не надминава половината на скалата на дисплея. Може би е заради все още "обикновената" ми антена, ама може и не. В сервизното ръководство е описана "страшна" схема за свързване на антени. Дали могат да се намерят нови подобни компоненти?

2. Някои кондензатори изглеждат поизсъхнали, пък и без това са стари, мисля да ги сменя всички.
    В целия тунер електролитите са сини и кафеви Елна. Бихте ли ме посъветвали с какви нови е най-добре да заменя въпросните два модела електролити?

Благодаря предварително!
    Поздрави,
    Крис
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

С черни и зелени Елна!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    С черни и зелени Елна!
    Тоест искаш да кажеш, че няма разлика в типа, ок...

Премахнах и замерих два от филтриращите преди стабилизацията. Капацитетът имаше около 5% отклонение, а ESR беше 0.03 и на двата. Според мен не са за смяна.

Интерсно ми е защо на двуполярно захранване -+12В единят е 1000mF, другият 2200мF. Има ли нужда да се увеличи капацитетът?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от kpuc Покажи мнения
    ...2. Някои кондензатори изглеждат поизсъхнали...
    Би ли пояснил какво значи че изглеждат изсъхнали?
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Хайде стига сте се заяждали де. На снимка IMG_1833 се вижда че има леко окисление отгоре. Стори ми се, че са понадути и това беше драмата. Затова ги махнах и ги измерих. Наред са. Те бяха залепени един за друг и явно лепилото/силиконът е разял фолиото с годините...
    Редактирано от kpuc; 10 February 2019 в 11:05.

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    О, извинете че попитах. Оставям ви да творите на спокойствие.
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    42
    Цитат Публикувано от kpuc Покажи мнения
    В целия тунер електролитите са сини и кафеви Елна. Бихте ли ме посъветвали с какви нови е най-добре да заменя въпросните два модела електролити?
    За сигнални кондензатори използвам Elna Silmic II а за захранващи Panasonic FC серия. Трябвя да се прецени дали за разделителните не е добре да се използват и биполярни (Nichicon). В доста стари компоненти са използвани полярни електролитни като разделителни във вериги без DC офсет, което не е добра практика.
    R2R: Otari MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox А700/A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

Благодаря за съвета колега, но засега няма да ги заменям, предвид че най-зле излеждащите показаха завидни параметри за годините си. Интересно ми е защо има разлика в капацитета между линиите -+12В, интересно...

Предвид средното ниво на входния сигнал, показано на дисплея на турена, има ли смисъл от активна антена, че показаната схема за външна + стайна антена, ми е неясна все още.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    42
    Разликата на капацитета в двете захранващи линии се дължи на различната консумация в тях. Чрез различния капацитет успяват да изравнят пулсациите да са еднакви за двете захранващи напрежения а това е важно за да могат те да се взаимно унищожат от идеологията на възлите използващи друполярно захранване. Относно използването на активна антена - твърдо НЕ! Може да се помисли за изнасянето на външна на добро място - много по-правилна концепция, която дава и значително по-добри резултати.
    Редактирано от BoardMan; 10 February 2019 в 16:44.
    R2R: Otari MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox А700/A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D

Ясно, мерси много!

От седмица гледам външни антени и попадам предимно на два варианта в геометрията:

1. https://www.antennenland.net/3H-FM-5
    2. https://www.antennenland.net/3H-FM-1R

Не ми е ясна физиката точно в тая област, но първият сякаш е най-разпространен.

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    42
    И двата варианта от линковете по-горе използват хоризонтална поляризация. Лошото е, че повечето нови предаватели използват антенни системи с веритикална поляризация - разликата в приетия сигнал ще е 3дБ (отнесено по мощност). Разликата между антените посочени в двата линка е в това, че първия е с насочено действие а втория е с кръгова диаграма на насоченост. Като цяло първия вариант може да се ползва и за вертикална поляризация, като за целта антената се монтира вертикално а не хоризонтално. Втория вариант не позволява тази екстра. Първата антена има някакво усилване към линията на приемане, докато втория няма. До голяма степен за избора зависи дали се цели приемането на по-далечни предаватели.

Предвателят на любимото ми радио е отдалечен на 40км от вкъщи. Това би трябвало да се приема за далеч.
    Значи ще се спра на първия вариант.
    Мерси колега за помощта, така темата стана полезна за начинаещите

Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    42
    Ако се цели приемането на близки предаватели и не е нужно усилване то може да се ползва направата на собствена конструкция базирана на вертикална поляризация - добре е описано в следния линк:
    https://www.electroschematics.com/31...ipole-antenna/

Основно трябва да се изчисли дължината на двата елемента, както и размера на съгласуващата секция, която зависи от използвания кабел (фидер). За ФМ приемане от тунер най-често се използва коаксиален кабел с импеданс 75 ома и затова трябва да се ползва коефициента 0.8 при определяне на дължината на съгласуващата секция. Тя се прави от парче от същия кабел, който ще се използва и при свързването на антената към входа на тунера. Трябва да се предвидят мерки за галваничното разделяне на носещите конструкции и закрепващи елементи на антената за да се изолират от земното на блока - това ще предпази от образуването на токови контури по маса и съответно проявата на брум. Също много важно е в близост до антената (5-6 метра) да има по-висок от нея поставен гръмоотвод, който е проверено свързан към работеща гръмоотводна инсталация на покрива на сградата.

Не е толкова важно какво е нивото на ВЧ сигнала изобразено на дисплея на турена. Най-важно е как е приема като качество. Ако приемаш добре стерео без дразнещи шумове или изкривявания, значи реално не ти трябва да променяш нищо по системата. Антената която ти е предложил Борис е отлично решение, с подобна антена си служа в София и върши отлична работа.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени