Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 67

Тема: Unitra G 601-A

Unitra G 601-A

Здравейте, сдобих се отново със старият си грамофон, който по незапомнени от мен събития се оказа при приятел.
    Притесняват ме няколко неща при него - първо, дозата mf100 с привидно здрава игличка се оказа неработеща, защото при пускане върху плочата, веднага се забиваше рамото към центъра на плочата.
    Смених я с някаква АТ за 12£ и тръгна, свирна. Имам налична за тест и Ortofon om5e.
    Притеснява ме факта, че на връвта за тежест има едно оловно топче, според мен от рибарски тежести. Различава се доста от оригиналната, за която не намерих информация колко трябва да тежи!
    Също ми прави впечатление, че върти мотора, когато е натиснато и червеното копче (лампата свети).
    Не трябва ли да тръгне да върти само при избор на оборотите? Авто стоп също няма, но май е от модела.
    Има и други дребни забележки - всички пластмасови скоби, които придържат лифта на рамото, водача за тежеста и шпилката върху рамото, държаща влакното - са сцепени при фиксиращите винтчета.
    Обмислям последните да ги сваля и прилепя с някакво здраво лепило или направо с поялника да споя пластмасата, но най- важното според мен е да сложа подходящата тежест, за да заработи оптимално?.
    Според вас струва ли си да се ръчка по този грамофон, да му се извади максимума?

https://bgaudioclub.org/attachment.p...4&d=1546946850
    Редактирано от Svetoslav; 7 February 2019 в 10:54.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Не!!!
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Усмихнат hifiresearch74's Avatar
    Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от Svetoslav Покажи мнения
    .......
    Според вас струва ли си да се ръчка по този грамофон, да му се извади максимума?

https://bgaudioclub.org/attachment.p...4&d=1546946850
    Да........ ама за спорта .
    По моите наблюдения поглъща повече усилия и време/нерви от западните образци .
    Единствената Ви утеха е , че за неговите пари има само пластмасова или дървена трагедия с Японски имена на пазара.

И добре запълва излишното свободно време следобяд.
    То не е писано толкова малко за него тук .
    Има поне 2 съфорумника , които съм виждал да изработват поръчкови DIY работи на негова база . Да пишат ....
    При техниките е като с децата - "Моите са най-хубави !"
    Хората музиките си менят , но нрава - не !

https://www.youtube.com/channel/UCok...gKUBQ/featured
    Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    43
    Ако имаш плочи, искаш да ги слушаш и нямаш друг грамофон - може и да си струва. Трябва да имаш време за губене, желание, познания по електроника и практически умения. Препипана унитрата свири не по лошо от всеки друг грамофон, но...
    В зависимост от екземпляра от 1/3 до 3/3 от важните и маловажните възли са типично по социалистически некачествено изработени, и функцията им е под съмнение. Сам си се сблъскал с пластмасовите детайли, крачетата и тампоните на шасито са твърди и не виброизолират, геометрията, траекторията и сглобката на рамото отговарят на БДС (поне според етикета на моя), но на никакъв друг смислем стандрт, разграфенията на противотежестта не отговарят на грамове, може би отговарят на някаква дробна част от фунт.... Списъкът с недъзи е безкраен.
    Липсата на автостоп не е кусур, отдавна не живеем във времето когато пускаш любимата плоча, излизаш за хляб, срещаш едни приятели, с които отскачате до морето и десет дни по-късно заварваш грамофона да се върти в последната затворена бразда. А ако случайно се случи - може да го минеш за аудиофилско разсвирване на иглата, предусилвателя и туитърите (кефят се на пуканки )
    тежестта за антискейтинг (риболовната) също не е проблем, ако стигнеш до нея - имам оригиналната, ще я претегля и ще можеш да си подбереш същата, макар да не е домислена оригинално...
    Ако се захванеш - ще даваме акъл охотно, ако послушаш Тарамбуки - ще постъпиш разумно. Успех

Благодаря за коментарите!
    Първоначално ще хвана да прослушам кои плочи въобще от колекцията ми стават за нещо и кои - не.
    За сега чух няколко, които звучат доста приятно, а Балкантон-ските 90% са пълна скръб - направо радиоточка.
    Тази вечер слушах с Ortofon om5e, някои неща са ок, но има във високите честоти едно досадно стържене, и слаба сепарация на стереото като цяло. Не съм особено впечатлен от представянето му, за това питам кои са най- простите и важни неща с които трябва минимум да се преборя, за да имам представа от възможностите на този кютук..

Като за начало механични проблеми откъм лагерните втулки на платера.
    Задължителна смяна на сигналния кабел /колкото по качествен толкова по-малко липса на високи честоти/.
    Имаш лоша VTA настройка /затова възпроизвеждането е незадоволително/ като за OM5E.
    Противотежеста /anti skating/ е с тегло 1.3g /препоръчвам ти да си направиш 2g тежест/.
    VTA регулировка направи като разхлабиш глухия винт в основната втулка на рамото и повдигнеш задния край на рамото докато ти позволи /подпира един от трите глухи винта придържащи вградения DIN-5 конектор в долния край на рамото/.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    43
    По време на просвирване горната "площадка" на дозата трябва да е успоредна на плочата. В двете направления - погледната отстрани и погледната фронтално. Поне на моя рамото беше с твърде висока основа и спуснато докрай не беше достатъчно ниско.
    Когато изпълниш това условие трябва да направиш дозата (иглата) успоредна на допирателната към браздата в 2 точки от винила - ползва се "протрактор" - можеш да си принтираш готов от примерно vinylengine или да си начертаеш.
    След това трябва да настроиш вертикалния натиск прецизно - за OM5E - 1,75гр. След това - антискейтинга.
    Чак тогава може да търсиш задоволителен звук. Моето мнение е че оригиналния кабел си е ок, свързването в 5-цата на рамото не е оптимално, масата е обща, но ако нямаш брум - не се занимавай на този етап.
    Успех!

Лагерната втулка на платера навремето съм я гресирал с една превъзходно мазна грес, гледам я, че още е като нова. Няма луфт, върти се много мазно и с инерция. Ремъка съм го сменявал/ или е като нов;
    сегашната тежест е 0.4 грама;
    кабела съм го сменял навремето с някакъв чинч, но обмислям да монтирам букси, за да експериментирам.
    Брум няма.
    Захранващия кабел ще сменя, чисто от противопожарни съображения.

Относно успоредността на дозата към плочата - има лек наклон, идващ от основата на рамотоCE8C2546-F3EA-4092-8099-57F0C6D65DB7.jpg

Протрактора си го използвах вече Не знаех, че трябва да се прогони и т.нар. VTA, с нея ще се заиграя по-късно като го разглобя целия и преслушам всичко под капака.

7CB79FFA-A264-4368-8375-8864528D4038.jpg

Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    В най-лошия случай - Балкантонките отиват на вилата -
    diy-vinyl_records-records-recycles-neighbours-neighbour-rmon1240_low.jpg

Технологиите се доминират от два вида хора: едните разбират онова, което не могат да управляват, а другите, управляват онова, което не разбират.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    ...
    Готов си да сътвориш собствен грамофон! Нов корпус, ново окачване, стробоскоп (има тема), след това собствен фонокоректор.

След което почва да произвежда плочи, не е трудно...

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    43
    VTA изглежда прилично, но иглата стои като да и е малко малък натиска. Доколкото се вижда нещо на снимката. Имаш ли везна, или разчиташ на разграфенията?

Днес се заиграх с машината, смених захранващия кабел, изкарах чинчови букси отзад на кутията, всичко продухах с компресор под капака, импровизирах леко с тежеста - 1.8 гр на въженцето и 1.7гр на дозата Audio Technica. Има някакво подобрение, но ако сравнявам един и същ албум на .flac и плоча - то цифровото звучи меко и приятно, докато плочата има едно металическо звучене, все едно грамофона е във варел. До сега и двата ми грамофона са звучали подобно. Другият беше пластмасов Philips, автоматичен, белт драйв с om10 доза.
    До колкото си спомням RIAA на Audiolab е свястна.
    Държа да отбележа, че до сега не съм чувал една и съща плоча у дома и на свестен грамофон и реално сравнение не мога да направя.

Намери приятел и ги съберете 2-3 у вас!

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Намери приятел и ги съберете 2-3 у вас!
    Това е най-добрият вариант, но единственият ми приятел с грамофони се оказа, че е с бившите ми 2

П.с. Повиших тежеста върху дозата до 2.5гр и поспря да стърже толкова...

... цифровото звучи меко и приятно, докато плочата има едно металическо звучене, все едно грамофона е във варел. До сега и двата ми грамофона са звучали подобно.
    Акустична обратна връзка???... Хм, металическо звучене и грамофон. Нещо не мога да вдяна или да си го представя.
    А имам спомени с въпросната Unitra Някъде втората половина на 80-те Ох.... Беше яко. Що тави сме извъртели по нощите. Славна работа... А сега - Цък...Пфт

Къде се намира грамофона ти спрямо ОТ?
    Редактирано от lordoff; 8 February 2019 в 23:40.

...

П.с. Повиших тежеста върху дозата до 2.5гр и поспря да стърже толкова...
    Коя е тази доза и колко препоръчват за нея?

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    43
    За да изтръгнеш добър звук от грамофон са необходими качествени компоненти, прецизна настройка и отлични плочи.
    Ако приемем (с известни уговорки) че платера и задвижването на унитрата са прилични стигаме до дозата. ОМ5Е е нелоша дова, когато е нова, но е с тежка игла и профил, който възпроизвежда добре до средата на страната на стандартна дългосвиреща плоча. Аудиотехниката ти не знам каква е.
    ММ дозите като цяло изискват правилно натоварване, включително и капацитивно. Капацитета на кабела е част от уравнението, т.е. има игра с кабели.
    На моята унитра разграфението на тежестта не отговаря на действителността, отделно спиралата по която се движи е с луфт и натоварването е различно при едно и също отчитане в зависимост завиваш или развиваш. Трябва ти везна.
    Тежестта за антискейтинг - това е последния щрих от механичната настройка.
    И не на последно място - ако цифровия ти плеър е на ниво - не вярвам да постигнеш задоволително сравним резултат без класна доза.

Tarambuki, и аз не знам какъв точно модел е АТ дозата, но...да видим Google, по цена и описание...АТ3600l

4A098DE5-5D1D-418E-8151-DA9825041EC6.jpg

ogromnii,

Не разчитам на разграфенията на рамото. Ползвам цифрова везна с точност до 0.1гр.
    Относно кабелите - 1 м. QED performance graphite (60лв)
    РИАА и усилвател - Audiolab 8000a
    спийкър кабел Nordost Red Dawn
    ОТ Dynaudio Audience 62

Цифровият плеър е нетбук > Audioquest cinnamon usb > M-dac+

Разположението на грамофона е съобразено с котарака и най-вече с малкото човече. Точно там, където не му е мястото Поне е на отделна секция.
    При тихо възпроизвеждане без капак мога да чуя звук (стържене) от иглата по плочата, което допълнително от тази локация обърква нещата.
    679F691D-B84D-43C6-8CC3-8E92506F7B85.jpg

Явно трябва да открия най-добрата плоча, която имам или просто да си купя 1 чисто нова!

Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Я почакайте малко . Ако изключите усилвателя И се заслушате да не се окаже , че въпросното стържене е всъщност като този ефект -

Колкото до "новите плочи" , то се подгответе за голямо спихване на устрема към нови издания ...
    Показвам защо -
    ДОРИ И ДА ОТЧЕТЕМ ГЛУПОСТТА МИ ДА ПРЕВКЛЮЧВАМ ОБОРИТЕ В ДВИЖЕНИЕ ТУК И ТЕЛЕФОНЪТ В БЛИЗОСТ ДО ЕДНАТА КОЛОНА /от там претоварване на микрофона/ ,ТО ЯСНО СЕ ЧУВА В ЕДНАКВИ УСЛОВИЯ РАЗЛИКАТА между нов винил и мнооого стар , при това въртян стотици пъти на неизвестни "пръчки" , с неизвестни VTA и игли , дори беше кална при покупката старата плоча -
    Редактирано от hifiresearch74; 9 February 2019 в 10:52.

Мдаа,само на мен ли ми се струва,че старата плоча звучи по-добре?Баси,познавам дигиталната намеса и през лаптопа дори..И аз ги имам такива-не че са лоши,но истината е друга!
    Левчето е уникално!!!
    По проблема на автора-моя ортофон също не се справя перфектно с високите.Прегаря ги,когато са много силни.Не знам на какво се дължи,но не на настройки.Вероятно е до РИАА..Иначе пък свири хубаво-силно и сочно,но според мен-не балансирано."Прегарянето" в никакъв случай не е до неслушаемо положение,просто си го има и когато изпълнителят изсъска по-настойчиво си е там.При чинели и подобни високочестотни звуци не се забелязва кривене.
    Усилване: Arcam Alpha 6 Plus+Fisher CA-890
    Колони: Open baffle на базата на 4ГД36+Marantz Imperial 6
    За плочите: Dual 1218, Dual 1225
    Дози: Shure M91, ГЗМ 155-1, Ortofon OM
    Ролкови: Revox A77, Grundig TK247, TK248,TK141
    За касетки: Denon DR-M30HX, Technics RS-M205

Членува от
    Dec 2013
    Възраст
    45
    Може би днес трябва нова RIAA със селектор -
    old right gold/ new pumped

Абе да си призная честно, на този запис определено не мога да чуя какво точно имаш предвид с новата плоча, която не ти харесва, не мога да преценя наистина как звучи. Аз имам противното мнение за новите плочи - повечето си свирят прекрасно, действително от 5-6 нови които съм купувал една свири наистина зле, набримчили са доста високите, и на някои места буквално си стърже доста грозно, но повечето ми от останалите си свирят перфектно. Не отричам това, че старите плочи са прекрасни, но рядко се намират такива с добра история, на които да не е взета душата.
    Та макар и това че са издания от цифров ремастър, новите плочи си свирят отлично по мое схващане и мнение. Но аз и не съм от хората които вярват, че съвременния циров студиен запис има някакъв недостатък пред аналоговия студиен от едно време. Просто и двата са си на ниво, докато плочата във всички случаи е няколко нива под него, независимо дали е ново или старо издание.

Аз нямам дигитални източници в къщи,но скоро бях на гости у приятел,който слуша само от такива.Помолих го да пусне един албум през дака,като записът да е възможно най-качественият.Албума го имам на плоча.Разликата,която чух беше от земята до небето в полза на винила.Други сравнения не съм правил.Имам от новите плочи,които са записани с дигитална намеса. Кефи ме да си ги слушам,защото са ми любими албуми,но звукът е орязан, скучен, матричен, безжизнен.Так мога да го определя въз основа моите възприятия.
    И отново към автора на темата-ако слушаш с капак,то не е правилно.Губи се много от красотата на записа.Най-добре е да се отстрани от грамофона,защото дори да е отворен,пак действа като мембрана,която предава на дозата.
    Усилване: Arcam Alpha 6 Plus+Fisher CA-890
    Колони: Open baffle на базата на 4ГД36+Marantz Imperial 6
    За плочите: Dual 1218, Dual 1225
    Дози: Shure M91, ГЗМ 155-1, Ortofon OM
    Ролкови: Revox A77, Grundig TK247, TK248,TK141
    За касетки: Denon DR-M30HX, Technics RS-M205

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    43
    Това каква марка и за колко лева е кабела няма отношение към капацитета му. Ортофона свири най-добре (за моя вкус) когато "вижда" 450-500 пф, което в крайна сметка е сумата от капацитета на кабелите и входа на предусилвателя. За 3600 - нямам представа.

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени