Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 76

Тема: Препоръка за DIY ОТ

Препоръка за DIY ОТ

Здравейте,

Открай време искам да си направя(или купя?) ето такъв тип тонколони:

Първото ми питане е дали толкова големи ОТ няма да са "малко" overkill? Нямам намерение да правя дискотека вкъщи и/или да подлудявам съседите, но ми се ще отвреме навреме да мога да си усиля достатъчно за песен-две време например. Но ми се ще и да мога да слушам на минимално volume.

Стаята е 16 кв.м. Слуша се само хип-хоп, трап и подобните т.е. търси се всеки възможен херц в ниските. За тази цел мислех да пробвам колона с отделни секции вътре, подобно на това:

но частта за басовия говорител да се направи ето така:

тип T-line, доколкото разбрах или така:

Чист порт? Та второто ми питане е кой дизайн би бил най-удачен за моите цели? Можете да предложите и нещо друго, не държа изрично точно на тези

Третата питанка - колко на брой, какъв тип, каква големина, каква мощност и каква марка да са говорителите? За моите нужди мисля, че стандартна 3 лентова конфигурация ще ми свърши работа? 1 нискочестотен, 1 средночестотен или мид-баси и 1 високочестотен говорител? Или двулентова конфигурация? 1 нискочестотен и 1 ....?
    Нискочестотния мисля да е 10 или 12 инчов. 15 става доста големичко, но не знам дали и 8" няма да ми свършат работа. Загледах се по едни Pioneer-и, по принцип предназначени за автомобилно озвучаване, но с много добър freq resp - от 20 до 125 херца, естествено на хартия. Подходящ ли е подобен говорител за моите цели?
    Средночестотния мисля 4-5 инчов, буквално каквото намеря.
    Високочестотния само не знам дали да е нормален високочестотен или рупор?

"Бонус" въпрос - препоръчайте някакви подходящи пасивни филтри?

Last, but not least - бюджет - търси се нещо наистина бюджетно. До около 200-250лв. за всички говорители и още около 50-на за филтри.

Пропуснах да спомена - двете тонколони мисля да "храня" с някой усилвател/стъпало 2х100W.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

ivos's Avatar
    Членува от
    Aug 2007
    Възраст
    45
    Mission impossible

Стефан Favorite777's Avatar
    Членува от
    Jun 2015
    Възраст
    39
    Не искам да ти попарвам ентусиазма, да си направиш сам ОТ. Но така като ти чета поста ми се струва, че е по-добре да се насочиш към ОТ втора употреба или готов проект.
    И все пак в този бюджет е доста трудна задача.
    Редактирано от Favorite777; 6 February 2019 в 12:23.

Цитат Публикувано от Favorite777 Покажи мнения
    Не искам да ти попарвам ентусиазма, да си направиш сам ОТ. Но така като ти чета поста ми се струва, че е по-добре да се насочиш към ОТ втора употреба или готов проект.
    И все пак в този бюджет е доста трудна задача.
    По принцип нямам против втората употреба, но точно за ОТ ме притеснява дали говорители няма да са "взел-дал". Иначе за усилвател бих взел употребяван. А под готов проект какво имаш предвид? Готови от магазина, направени от човек и пуснати за продажба, да си сглобя по готова схема или нещо друго?

Цитат Публикувано от ivos Покажи мнения
    Mission impossible
    Очакван отговор

Добре, така да запитам - какъв е минимума $$$ за да получа желания резултат? Само за говорители. Дайте някакви примери за такива говорители. Ако разликата не е х5 и наистина си заслужава ще поизчакам да се съберат още финикийци

Членува от
    Jun 2015
    Възраст
    39
    Под готов проект имам в предвид, вече изчислена схема на филтър и чертеж за кути с определени говорители, разположение на вата и.тн. От време на време се пускат в продажба и готови зглобени.
    Редактирано от Favorite777; 6 February 2019 в 13:20.

Членува от
    Jun 2015
    Възраст
    39
    Чак сега ми направи впечатление че си член на форума от много време. Оставам с обеждението че не си чел нищичко. Ако това не е някъква шега започни първо с четене.

С този бюджет по-скоро нещо втора ръка! Виж ето тези https://www.olx.bg/ad/audio-tehnika-...tml#64380af735 с добър усилвател ще те клатят доволно и ще свирят достатъчно добре с оглед на музиката, която слушаш, можеш само филтрите да им промениш, че със сигурност не са нищо особено, а и нещо срезовете ми се струват доста неадекватни.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    По тези колони ще има работа, но са добро начало. Ще има работа, защото са масов продуктм имат доста компромиси и цената е водеща при производството им.

Ако искаш сам да се потрудиш този проект https://bgaudioclub.org/showthread.p...highlight=sica е удобен за повторение. Кирил ще ти даде каквато е нужна информация. Не съм го смятал колко ще излезе, но няма да са напразно дадени пари.

В 16 квадрата стая без допълнителна акустична обработка на помещението 20, че и 30 херца качествени няма да чуеш. Ако дадеш точните размери можем да ти кажем в кои честоти ще се разбучи.

Ако си гледал някакви проекти за car audio subwoofers да знаеш, че в стаята звучат различно и често неприемливо.

В къща ли живееш?
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    В къща ли живееш?
    Не, апартамент.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    В 16 квадрата стая без допълнителна акустична обработка на помещението 20, че и 30 херца качествени няма да чуеш. Ако дадеш точните размери можем да ти кажем в кои честоти ще се разбучи.
    Почти идеален квадрат 4х4м. е стаята.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Ако си гледал някакви проекти за car audio subwoofers да знаеш, че в стаята звучат различно и често неприемливо.
    Гледах да и съм правил преди 15-на години и още тогава разбрах, че бас туба/каса/каЦа в домашни условия не става.

Цитат Публикувано от Favorite777 Покажи мнения
    Чак сега ми направи впечатление че си член на форума от много време. Оставам с обеждението че не си чел нищичко. Ако това не е някъква шега започни първо с четене.
    В интерес на истината бях забравил, че имам регистрация тук, но наистина не съм чел нищо. За съжаление въпреки, че имам желание, нямам нужното време да прочета това онова, а и ако трябва да съм честен си е доста четене и не знам даже откъде да започна.

Насочиха ме към един магазин - аудиозавър в София, имал добри оферти, както за тонколони така и за усилватели...и всякаква друга аудио техника де

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Каква е височината на стаята?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ще има повдигане (пикове) тези честоти:

1 42.88 Hz F1 0-1-0 ax
    2 42.88 Hz F1 1-0-0 ax
    3 60.63 Hz B1 1-1-0 tan
    4 63.52 Hz B1 0-0-1 ax
    5 76.63 Hz D2# 0-1-1 tan
    6 76.63 Hz D2# 1-0-1 tan
    7 85.75 Hz F2 0-2-0 ax
    8 85.75 Hz F2 2-0-0 ax
    9 87.81 Hz F2 1-1-1 obl
    10 95.87 Hz G2 1-2-0 tan
    11 95.87 Hz G2 2-1-0 tan
    12 106.71 Hz G2# 0-2-1 tan
    13 106.71 Hz G2# 2-0-1 tan
    14 115 Hz A2# 1-2-1 obl
    15 115 Hz A2# 2-1-1 obl
    16 121.27 Hz B2 2-2-0 tan
    17 127.04 Hz B2 0-0-2 ax
    18 128.63 Hz C3 0-3-0 ax
    19 128.63 Hz C3 3-0-0 ax

https://amcoustics.com/tools/amroc?l...&h=270&r60=0.6

Доста крива картинка. Поне 3 честоти трябва да потиснеш с някакви мерки.

Извод - откажи се, докато не е дошла първата глоба!

И на мен ми е интересно как си я мислиш тази работа в апартамент! Аз в къща като усиля букшелфи и всичко се тресе до третия етаж, представям си в апартамент с подобни колони какво ще се случва.

6,5" букшелф е достатъчно за 16кв стая, 8" са много, но това е мойто виждане и опит. но това което е замислил
    Редактирано от bdjm67; 7 February 2019 в 22:47.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Ако говорим за звуково налягане то зависи от честотата, площта на мембраната (инчовете на говорителя) и хода на мембраната. Може да се окаже, че някой 6.5" говорител с по-голям ход на една и съща честота може да даде по-висок SPL от 8" с по-малък ход.

Съществува и друг феномен - голям говорител в малко помещение не звучи добре. В случая с 16 квадрата стая и стандартно висок таван истината е някъде между 6.5 и 8". По-нататък няма полза. Не че не може.

Най-добре 4 канална система, или минимум 3.
    12 инчови суббас говорители в обем 50-60 литра (абсолютен минимум) или повече, за суббаса.

Двулентов затворен обем с мидбас, вч и пасивен филтър, за честотите нагоре - това ти е нормалното стерео на 2 канала.

Не съществува по ефективен начин да го направиш.

И пак - колона с басрефлекс на 20хз много трудно ще направиш. Ако успееш 25 хз си е постижение.

Цялото начинание за стаи под 18-20 квадрата си е тесничко, като се има предвид обема на колоните.

Коментарите за силата на звука просто не ги слушай - глупости.
    По-голямата система, особено ако е с разширен в суббаса диапазон, може да се слуша пълноценно и ТИХО. Няма нужда да 'нацепваш' колоните, за да придобиеш усещане за изпълващ звук.

Има добра динамика и пълноценен звук при нива, на които може да разговаряш спокойно с някого.

Друг е въпроса как усещаш динамиката - примерно вокали, китари и други, звучат със силата с която говориш, докато касата на комплекта барабани я усещаш с тялото, и как разтриса дивана .
    Това с малки крякала НЕ става .

Ако искаш пълноценна динамика и разширен обхват в ниските при ултралинейност на честотна характеристика и ниски изкривявания на високи нива, ще е скъпо.
    Но ако не гониш ултралинейност и нива над, да речем 80-90 дб (вече се усеща напрежение) - не е толкова скъпо.
    Редактирано от emosms; 8 February 2019 в 00:29.

извънземен аудиофил kygar's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    Коментарите за силата на звука просто не ги слушай - глупости.
    По-голямата система, особено ако е с разширен в суббаса диапазон, може да се слуша пълноценно и ТИХО. Няма нужда да 'нацепваш' колоните, за да придобиеш усещане за изпълващ звук.

Има добра динамика и пълноценен звук при нива, на които може да разговаряш спокойно с някого.

Друг е въпроса как усещаш динамиката - примерно вокали, китари и други, звучат със силата с която говориш, докато касата на комплекта барабани я усещаш с тялото, и как разтриса дивана .
    Това с малки крякала НЕ става .

Ако искаш пълноценна динамика и разширен обхват в ниските при ултралинейност и ниски изкривявания на високи нива, ще е скъпо.
    Но ако не гониш ултралинейност и нива над, да речем 90 дб - не е толкова скъпо.
    +1!

... може да се слуша пълноценно и ТИХО. Няма нужда да 'нацепваш' колоните...
    Пак ще приказваме има ли нужда...

По-голямата система, особено ако е с разширен в суббаса диапазон, може да се слуша пълноценно и ТИХО. Няма нужда да 'нацепваш' колоните, за да придобиеш усещане за изпълващ звук...
    ...Има добра динамика и пълноценен звук при нива, на които може да разговаряш спокойно с някого....
    Те точно това ми се ще да направя... доколкото е възможно де Под по-голяма система с по-големи и по-мощни говорители ли имаш предвид? Или само по-големи или само по-мощни?

Друг е въпроса как усещаш динамиката - примерно вокали, китари и други, звучат със силата с която говориш, докато касата на комплекта барабани я усещаш с тялото, и как разтриса дивана
    По принцип идеалния вариант е да не усещам нищо Мразя да усещам ниските в тялото или да дрънчат врати, прозорци и разни такива паразитни явления.

Ако искаш пълноценна динамика и разширен обхват в ниските при ултралинейност на честотна характеристика и ниски изкривявания на високи нива, ще е скъпо.
    Но ако не гониш ултралинейност и нива над, да речем 80-90 дб (вече се усеща напрежение) - не е толкова скъпо.
    Не мисля, че с този малък мой бюджет съм в позиция да гоня каквито и да било ултралинейности, ниски изкривявания и т.н. благинки . То е ясно, че ще криви, няма да изкара 20 херца и т.н. Въпроса е с ваша помощ, насоки и съвети да взема нещо възможно най-малко кривящо и да извади някой и друг херц в повече в долния край.
    А темата определено ми помага. Хващам се за нещо в едно мнение, малко гугъл да видя за какво става реч(както казах въобще не съм на "ти" с материята) и за 2-3 дена четене доста неща ми се изясниха, а други придобиха съвсем друг смисъл

kaloian's Avatar
    Членува от
    Sep 2014
    Възраст
    38
    С 200-300лв бюджет според мен с БГ. говорители ще се получи най-добре, имат недостатъци, но за парите си са отлични.

Любопитен
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Намери си хубави стари колони, послушай ги, продай ги, после следващите и така! Ще мине време, ще започнеш да формираш твой вкус, накрая ще знаеш какво горе-долу искаш! Тогава ще си готов да си направиш нещо добро, защо само ти ще знаеш какво не ти стига при купешките. Идеята на правени колони е да качиш по-високо ниво по-евтино(в добрия случай). Защо всеки разбира, че ще е само евтино не не знам???
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Цитат Публикувано от Vankata_84 Покажи мнения
    Намери си хубави стари колони, послушай ги, продай ги, после следващите и така! Ще мине време, ще започнеш да формираш твой вкус, накрая ще знаеш какво горе-долу искаш! Тогава ще си готов да си направиш нещо добро, защо само ти ще знаеш какво не ти стига при купешките. Идеята на правени колони е да качиш по-високо ниво по-евтино(в добрия случай). Защо всеки разбира, че ще е само евтино не не знам???
    +100000000

Страница 1 от 4 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени