Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна
Резултати 26 до 50 от 76

Тема: Препоръка за DIY ОТ

Цитат Публикувано от xplod Покажи мнения
    Те точно това ми се ще да направя... доколкото е възможно де Под по-голяма система с по-големи и по-мощни говорители ли имаш предвид? Или само по-големи или само по-мощни?

По принцип идеалния вариант е да не усещам нищо Мразя да усещам ниските в тялото или да дрънчат врати, прозорци и разни такива паразитни явления.

Не мисля, че с този малък мой бюджет съм в позиция да гоня каквито и да било ултралинейности, ниски изкривявания и т.н. благинки . То е ясно, че ще криви, няма да изкара 20 херца и т.н. Въпроса е с ваша помощ, насоки и съвети да взема нещо възможно най-малко кривящо и да извади някой и друг херц в повече в долния край.
    А темата определено ми помага. Хващам се за нещо в едно мнение, малко гугъл да видя за какво става реч(както казах въобще не съм на "ти" с материята) и за 2-3 дена четене доста неща ми се изясниха, а други придобиха съвсем друг смисъл
    Голяма система означава големи говорители.
    Мощността сама по себе си нищо не значи, без да знаеш чувствителността на говорителите.

Високочувствителните свирят добре и силно с ниска мощност, като обикновено и звучат по-добре, дори да имат нелинейна АЧХ.

Специално за суббас секцията - имаш проблем с по-чувствителните говорители.
    Заради механичната им конструкция и свързаните с това TS параметри (много е важно да се информираш какво са t/s параметри на говорител, ако не си го направил), суббас озвучително тяло с високочувствителен говорител ще изисква доста по-голяма кутия.

Всъщност имаш шанс да направиш нещо с близък до обявения бюджет.
    3 лентова система със суб.

За 120 -180 лв може да вземеш автосуб говорител, който да свири прилично в 30 до 50 литра кутия.
    10 или 12 инчов.
    С 12 инчовия имаш шанс да паднеш до 25 хз.
    Само че не пионер. Виж марките Hertz и Coral.
    Корал не знам в момента дали се намират в бг.

След като си харесаш говорител, го симулираш в бас бокс или друга програма, въвеждайки т/с параметрите му. Това е задължително, за да имаш идея каква кутия, с какъв бас рефлекс да направиш.

След това разгледай каква електроника се продава в ибей и алиекспрес.
    Може да си направиш триканален усилвател, или вграден едноканален, само за суба.
    Суба трябва да го орежеш на не по-висока от 80хз честота. Има платки с филтри.
    Захранващ траф можеш да намериш в този форум, от Bodan.

После, същинските колони. Силно ти препоръчвам, ако ще имаш суб, стереоколоните ти да са затворен обем. Така системата ще звучи по-прозрачно, без две резонансни честоти на две различни бас рефлекс системи.
    В зависимост от размера/ обема на стереоколоните, те може да свирят различно ниско, така че може да се наложи да донагласиш честотата на срез на суба.

Виж какви готови колони можеш да си купиш преди да тръгнеш сам да си правиш. Има доста евтин вариант за двулентови, без кутиите, но не знам дали ше ти допаднат като звук.

Колкото до суба, за до 250-300 лв не знам може ли да се намери нещо готово, свястно, втора употреба.
    Избягвай задължително бандпас конструкции от системи за домашно кино - най-вероятно такова ще намериш за подобни пари. Дори и да не са бандпас, най-вероятно ще са подобен гнусен бучилник, чието реално приложение е само едно - да го качиш на покрива на блока и да го хвърлиш от там, като при това ти платят за труда и времето .

Все пак, надявам се да греша и да може да намериш готов суб за тези пари, с резонансна честота не повече от 35 хз и минимум 10 инча, НЕ бандпас.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Колкото до усещането и дрънченето на врати и прозорци - второто е по-скоро от по-висок бас, нацепен яко, а усещането което имах аз предвид, е малко по-друго.
    Нищо против да го чуеш чисто, но инфра ниските не се чуват толкова отчетливо, а преминават като вълна през стаята.
    А конкретния пример с живи барабани - усещаш точно как чукчето на педала удря касата на истински барабани. В зависимост от къде се намираш в стаята (примерно на дивана), ефекта може да е доста отчетлив.

Като цяло, колкото по-малки са говорителите на системата, толкова по малко е наситен звука в ниските, за сметка на средите.

Много системи се опитват да наваксат с мощен пънч в не-толкова ниския бас, за сметка на трудно постижимия суббас.
    Така имаш мощ, интензивност, и липса на прозрачност.

В крайния вариант, за по-образно представяне, имаш говорителчетата на смартфона си .

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Цитат Публикувано от emosms Покажи мнения
    За 120 -180 лв може да вземеш автосуб говорител, който да свири прилично в 30 до 50 литра кутия.
    10 или 12 инчов.
    С 12 инчовия имаш шанс да паднеш до 25 хз.
    Само че не пионер. Виж марките Hertz и Coral.
    Корал не знам в момента дали се намират в бг.

След като си харесаш говорител, го симулираш в бас бокс или друга програма, въвеждайки т/с параметрите му. Това е задължително, за да имаш идея каква кутия, с какъв бас рефлекс да направиш.
    Така по-лесно ще разбереш защо в продавалника е пълно с такива изпълнения.

Силно ти препоръчвам, ако ще имаш суб, стереоколоните ти да са затворен обем. Така системата ще звучи по-прозрачно, без две резонансни честоти на две различни бас рефлекс системи.
    Добре проектираните ОТ не свирят в областта на резонанса, а над нея.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Така по-лесно ще разбереш защо в продавалника е пълно с такива изпълнения.

Добре проектираните ОТ не свирят в областта на резонанса, а над нея.
    Дай примери - може пък да му спестиш стотина, двеста лева и часове работа, с нещо от продавалника.

Относно второто - точно това е причината да му препоръчвам суб + затворен обем.
    Да разкара резонансната честота колкото се може по-ниско, под обичайните звукови честоти в музиката.

Колкото по-ниско, по-добре. Плюс - системата ще може да свири по-добре fx от филми и други звуци, които се среща в съвременната музикална продукция.
    Не липсват и хаудиофилски некомпресирани записи, където има оставени ултраниски с по-натурален произход.
    Редактирано от emosms; 10 February 2019 в 12:24.

Ето база за сравнение, като параметри/ цена.
    JAMO Sub 250:
    - https://m.olx.bg/ad/subufer-jamo-sub...2-ID7HCHT.html

Не знам как са постигнали -3дб/30 хз с 8 инча говорител и съм скептичен, без да го пробвам.
    Иначе, ако реално покрива параметрите и звучи добре - за 200 лв определено си струва пред всякакви DIY занимавки.
    Доколкото чета си е бас рефлекс, не бандпас.

Ето и сайт на производителя:
    - https://www.jamo.com/products/sub250

Любопитен Vankata_84's Avatar
    Членува от
    Nov 2007
    Възраст
    34
    Те -3 на 30 се постигат и с 6" ама въпроса е за сметка на какво? Иначе да, нека това е репер за 200лв може ли да го бие човек с две ръце!
    Вкъщи: Dual CV441RC, speakers: DIY visaton ke25sc, SB17NRXC35-8, SB34NRX75-6
    Други: str-de425, klipsch tangent t10
    kenwood r-se7, RFT B7186, DIY Visaton SUB W-20.39

Eй с тази 12-ка http://exproject-bg.com/index.php?id=1036 в затворен обем дали няма да се постигне добър резултат на много добра цена.

Цитат Публикувано от Mani Покажи мнения
    Eй с тази 12-ка http://exproject-bg.com/index.php?id=1036 в затворен обем дали няма да се постигне добър резултат на много добра цена.
    С тези параметри в затворен обем нищо няма да изкара този говорител.

Единствения вариант за бюджетно изпълнение на суб/бас секцията е бас рефлекс.

Горния говорител, с резонансна честота Fs 39 hz, не бих си правил труда дори да му въведа данните в бас бокс.
    Ако се модне, може и да става, не знам.

За бас рефлекс дали ще стане с тоя висок Q фактор, и в колко стотин литра трябва да се сложи, с настройка 30-35хц примерно.

Ще стане за затворен обем, но не за субсекция, а за основни колони.
    Обаче, 2 х 12 инча, интензивен и наситен саунд в средите и по-високия бас, каква суб секция ще е нужна, за да ги покрие ?
    И всичко това в 16м2 стая - няма смисъл.

Ако въобще има шанс да се намъкне в бюджета - 2х 8 инча ламар с два вч дибейси и две кондензаторчета.
    Или дори по-малки, за да има нужда от по малко дб в субсекцията, макар че като падне на по малък диаметър и по ниска цена за субговорителя, ще изгуби херци в ниските.

Само субсекцията ще е към 200 лв, ако не и повече.
    И не е ясно доколко ще е 'суб'.

любител-ентусиаст Bis's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    49
    Абсурд е този говорител за суббас, Проблемът му идва от ниския линеен ход. При допустимите му работни 100W, силно ще се надвишава.
    Ако се ползва до 50 вата максимално, се нуждае от 30 литра в затворен обем, но тогава изобщо не говорим за суб... Подема на 90-100Хц изобщо не е суб честота.
    CB Response 15.gif
    CB Excursion 15.gif
    CB Impedance 15.gif
    CB Step Response 15.gif
    Истината е една, и тя е, че...няма една истина! Истината се ражда в спора. Освен ако не премине в бой.
    Мъдростта идва с опита. Опитът обаче, често е резултат от липса на мъдрост.

2х 8 инча ламар
    Малко страничен въпрос. Тези ламарки съществуват ли още и откъде могат да се купят?

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    И да ги няма конкретно тях има други подобни, че може и по-добри. Полски, чешки, китайски.

С 2х8 инча ламар ще стане едно посредствено пръцкало. За субуферни честоти е необходим субуферен говорител. Автомобилните ги пропускате автоматично. Има мидбаси, които слизат доста ниско, но няма да се впишат в бюджета.

Приблизителни изисквания: Fs=25-35 Hz, Qts=0.3-0.5, VAS<50 liters, Xmax>5mm.

Ако се вдигне бюджета можем да водим по-конкретен разговор.

Честно казано, единствения шанс да се прави diy и в приемлив бюджет, е автосуб.
    Изпробвано.
    Съизмеримо като цена, без труда, е суб на старо.
    Който вероятно няма да може да осигури спл в най-ниските като 12" автосуб, защото за толкова пари, на старо, ще е 8".

На нашия пазар - hertz.
    Колкото до ламарките - 8'' в 20 - 25 литра затворен обем - перфектни за без пари.
    Тпетров стара загора.
    Редактирано от emosms; 11 February 2019 в 16:32.

П.п. интересно ще да се сравни jamo sub 250, с някакъв херц 10''.
    12-ката с електрониката със сигурност ще надхвърли 200 лв.

Бавен суиип от 30 до 60 хз.
    Хем да му се види истинската честота на бр.

Жалко че не може да се пробва, но ако може и е ок в тази точно област, няма никакъв смисъл от diy.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Изпробвано от кого? Магаданската академия на науките. Други?

Моите чифт субове са направени с 8" LG говорители от Цецо. 70 L затворен обем.
    Другият суб, който съм правил, е с 2х8" Daitone в изобаричен бандпас 6-ти ред.
    Големите букшелфи, които съм правил, са с 8" Silver Flute с Fs=29 Hz и също стават за субуфер, но не са ползвани за такъв.

Всеки един от гореизброените говорители струва под 50 лева. Могат да се нарекат бюджетни. Общото м/у тях е, че съм придобил говорителите в един момент, когато ми е било изгодно, а съм реализирал проектите когато ми е било интересно и съм имал време.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Eто подходящ 8" говорител при Цецо - http://www.skrap.org/products/view/21686. За съжаление единичен.

Е как без т/с параметри

За тези flute с fs 29 hz не знам, но говорител, който да става за суб затворен обем, ще трябва да е толкова мощен, че няма начин да е бюджетен.
    За да изкара някакви прилични ниски, със съответната еквализация, четерикратно преоразмеряване на мощността е по-скоро... крайно недостатъчно .
    Да речем десеткратно...
    И какъв ли ход трябва да има, за да позволява такова.
    Редактирано от emosms; 11 February 2019 в 19:50.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Не мога да взема отношение към общи приказки. Ако се интересуваш от параметрите на конкретен говорител питай първо Гугъл, после тук.

Ами ето де:
    - https://www.google.com/search?q=Camb...hrome&ie=UTF-8
    Няма никакви данни.
    Хубаво е 40 лв, но трябва ли да го купи, да го измери (ако изобщо може), и чак тогава да види става ли?
    Според мен не става, като го гледам какво представлява на картинката.

----

Иначе беше ми интересен проекта със затворените субове 8''.
    При затворения обем, още в по-голяма степен, fs на говорителя е приблизително равен на -3дб в ниските.
    В най-най добрия случай.
    После има спад.
    Обемът от 70 литра наистина е внушителен, но в общия случай означава, че в по-малка степен ще спъва ниските, спрямо свободната резонансна честота на говорителя.

Какви са параметрите на говорителите и какъв е отговора в ниските на този суб?

----

Иначе, би могло да е възможно. Ако говорителя има свободна честота fs от 50 хз, спад с тази overdamped голяма кутия - само 6 дб/окт, би могъл да свири на 30 хз с 4-кратно по-голяма мощност.
    Все пак, добре е да има т/с параметри и да се провери на симулация - колко е хода и децибелите на 30 хз при тази мощност.
    Защото може да не става.

Между другото, моите 10'' авто суб говорители, имат някаква измислена мощност (като почти всички говорители) от 200 или не знам си колко стотин вата.
    Но ако ги пусна на 80 вата при 30 хз, колкото ми е стъпалото, ще бъдат мъртъвци .
    Слава богу, не се налагат такива мощности, за да създадат осезаема НЧ звукова подложка за основните колони.

Но, ако ни трябва корекция от +6 дб, може и да се наложи да се подложат на 4 пъти по-големи мощности.
    Да не говорим за корекция от +12 дб, която вече е 15 пъти увеличаване на мощността .
    Редактирано от emosms; 11 February 2019 в 20:49.

Бюджета е скромен, но може да се спретне нещо прилично.

Аз процедирам така: харесвам си проект, проучвам, търся говорители ( по възможност - употребявани) и започвам да събирам нещата поетапно.

Ето няколко сайта предлагащи китове
    https://www.steadygroup.com/bg-35-1/...
    Редактирано от A.Y.; 11 February 2019 в 21:15.

Там няма много интересни неща.
    Редактирано от emosms; 11 February 2019 в 21:47.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    52
    Иначе беше ми интересен проекта със затворените субове 8''.
    При затворения обем, още в по-голяма степен, fs на говорителя е приблизително равен на -3дб в ниските.
    В най-най добрия случай.
    После има спад.
    Обемът от 70 литра наистина е внушителен, но в общия случай означава, че в по-малка степен ще спъва ниските, спрямо свободната резонансна честота на говорителя.

Какви са параметрите на говорителите и какъв е отговора в ниските на този суб?.
    Така и не стигнах до параметрите на говорителите. От някакъв обем нагоре АЧХ не се изменя много. Обемът беше ограничен от дизайнерски съображения. Можеше да бъде по-малък.

Ето още чифт подходящи говорители https://bgaudioclub.org/showthread.p...339#post618339

Toчно такива амфитонски говорители сме повреждали.
    Оригиналните амфитонски тонколони по-принцип имат мек и нисък бас, като за флорстендъри.
    Но, за да добием нужния отговор в ниските, ползвахме лауднес корекция.
    И така, говорителите се раз***дяха .

След това установихме, че задоволителна тяга в ниския бас, без да се пресилва тонкоректора/ говорителите, се получаваше с два комплекта тонколони амфитон.
    В около 16-18 квадрата стая имахме колкото си искаме количество мек бас, без никакви (чуваеми) изкривявания.
    Звучеше супер, без да вдига аларма. Тогава слушахме черния албум на металика - двойните каси на ларс улрих звучаха жестоко.

Цитат Публикувано от L.K. Покажи мнения
    Така и не стигнах до параметрите на говорителите. От някакъв обем нагоре АЧХ не се изменя много. Обемът беше ограничен от дизайнерски съображения. Можеше да бъде по-малък.

Ето още чифт подходящи говорители https://bgaudioclub.org/showthread.p...339#post618339
    Както и да е, как ще се изчисли какъвто и да е суб, без параметрите на говорителя ????
    Колкото до затворения обем - там риска да се повреди говорителя е малък, ако нямаме тонкорекцията, която да линеаризира спада в ниските.
    Но, какво и как свирят твоите субове

Качвам сравнителна таблица с предложените звукови оформления за един модел суб говорител.
    Явно се вижда, колко по-високо свири в затворен обем.

Също му качвам симулацията в 38 литра обем (10''), която е колкото препоръчаното за бас рефлекс, както и Т/С параметрите - като база за сравнение.
    На графиката - червената линия е 38 литра, оранжевата е 52 литра.

При втория вариант имаме -6 дб на 20 хз, което не е зле.
    Ако се слуша при 10-15 вата мощност (би трябвало да има чувствителност от 90 дб, средно), предполагам ще понесе 4 кратно по-голяма мощност на 20 хз.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от emosms; 12 February 2019 в 11:41.

Страница 2 от 4 ПърваПърва 1 2 3 4 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени