Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 74

Тема: Повреден ReVox B150. Въпроси и евентуални решения.

Слушател Въле's Avatar
    Членува от
    Nov 2014
    Възраст
    24

Повреден ReVox B150. Въпроси и евентуални решения.

Здравейте на всички посетители и участници на форума.

Пускам темата в общите приказки, а не в "първи стъпки" и "ремонтни кахъри" за да може всеки да си изкаже мнението както намери за добре. Второ тук не се трупат мнения и Буки няма да ме пита какво ще продавам другата седмица/ в рамките на шегата разбира се/. Това съвсем не означава, че ако се получи градивна дискусия модератора да не я измести, където прецени за по-добре.
    И трето, аз самият не съм достатъчно компетентен за да си позволя да пиша там.
    По същество...

Преди седмица си взех един усилвател с проблем и надеждата да може да се оправи и да си го ползвам. Понеже си е скъпа машинка се свързах с няколко човека от форума да подпитам за евентуален ремонт. Насочиха ме към кадърен човек, който се занимава с усилвателя ден-два и ми го върна с диагноза "процесора е умрял". Понеже нямахме много време надълко и нашироко да обсъждаме какво е правил, ако иска може да се включи и да каже какво е станало. За себе си искам да разбера и да разсея всички съмнения, дали усилвателя ще стане и между другото да се зароди някаква дискусия как работи схемата, причини за аварията и др интересни поне за мен неща.

В няколкото предварителни разговора по телефона, хората винаги ми казваха да проверя захранващите напрежения като за начало и днес реших да отворя капака и да видя какво става. Понеже това ми е само хоби и не разбирам от схеми, мога само да споделя измереното без да вниквам, защо са такива резултатите.

Затова си позволявам да открия темата и който има желание, време и нерви да се занимава с моите проблеми е добре дошъл да си изкаже мнението, предположенията, насоките и тнт.

Схема, сервизно, ръководство на потребителя:
    - Revox-B-150-Schematic
    -Revox-B-150-Service-Manual От 94 стр за В150
    - Revox-B-150-Owners-Manual

https://archive.org/details/studer_Revox_B150_Diagr Само схема на екрана

Като за начало измерих първичните на трансформатора директно върху предпазителите.
    Големите напрежениея към крайните стъпала са налични и в норма.
    -има две напрежения по 23 волта са в норма
    -Има три напрежения по 3 волта, които ги няма или трябва да им се подаде команда да се пуснат.
    До съответните изводи отиват 5,8в ДС, които явно се връщат от захранващата платка. Това установих след премахване на предпазител "едно" и измерване на двата му държача.

После измерих напреженията, които излизат от захранващата платака и установих, че +/- 16 волта отсъстват при текущата ситуация и не съм сигурен, кога и при какви условия трябва да присъстват.

Проблема на усилвателя е, че не реагира на никой бутон, не може да се запусне от дистанционното или копчето. При включване в мрежата светват единствено индикаторите за А и Б каналите и "РЕМОТЕ". Единствените опити за предишен ремонт са сменени електролити по процесорната платка 7бр.

Ако е от някакво значение, прочетох в немските форуми за такъв същия проблем, който почти винаги е градирал във времето и затова пускам ново запитване, ако все пак някой се е сблъсквал с подобен проблем и надеждата текущата диагноза да не се окаже окончателна.

Имам много въпроси, които най-вероятно са смешни за вас и както би казал Ванката "Въле, форума не е училще, да го беше дал на майстор за два часа да ти го оправи!!", но неволята учи, майсторите са заети, другите които са свободни дерат кожи и нищо не вършат.

Поствам няколко снимки и се надявам да съм пуснал достатъчно инфо за започване на дискусия.

Мерси.
    Нещо не мога да прикача снимките директно и ще пусна линкове към външен сайт.

Редактирано от L.K.; 28 January 2019 в 21:30.
    Този който пита е глупак за пет минути, a този който не пита остава глупак завинаги.

Система

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Темата е за Ремонти кахъри. Ще позволиш ли да сменя заглавието с по-информативно? Някой ще чете след време и няма нужда да го разсейваме.

Слушател Въле's Avatar
    Членува от
    Nov 2014
    Възраст
    24

Люси няма проблеми

Няма проблем, според вас ако е по-добре нека да е там. Във форума има много кадърни и отзивчиви хора, стига да имат време да разгледат схемата и дадът по някой съвет/насока над какво да обърна внимание. Освен ако проблема наистина не е толкова очевиден и недвусмислен.

Благодаря за вниманието.

Модела ReVox B150, проблема не знам как да го формулирам, освен че не иска да тръгне и никоя функция не работи.

Поздрави!
    Този който пита е глупак за пет минути, a този който не пита остава глупак завинаги.

Система

Членува от
    Jun 2009
    Възраст
    64
    Това управление като концепция и чипове прилича на първите дистанционни за вграждане в телевизори, които се продаваха едно време. Процесора PCF84C81, , преда на IR TBA2800 . Може би процесорите са с друг фърмуер за съжаление .

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Въле, като за начало можеш да измериш всички вторични напрежения на трансформатора. Понеже каза, че някои липсват, а това е недопустимо и не се комутира от нищо. Естествено дадените напрежения са променливи и трябва да ги мериш спрямо съответните им средни точки на намотките. Можеш ли да се ориентираш кои са средните точки на всяка намотка или да ти ги означавам? Ето снимка на трафа от сервизното:

Traf AC.jpg

От тука тръгваш, а след това нататък, ако всички напрежения и предпазители са наред.
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Moderator L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Усилвателят ти е боец - ветеран. Правен е в епоха, в която не е пестено от нищо. Има яко захранване, доста добър буфер, относително добро крайно стъпало и респектиращи радиатори.
    Има и недостатъци. Управлението му е с елементна база, която не се слави с висока надеждност. Ако можеше да се елиминира или модифицира щеше да е много добре.

Ако беше мой щях да подкарам хубавите неща от него, а останалите да махна. Но ти вероятно искаш да си пълнофункционален както едно време. Ще трябва да намериш майстор, който има голям мерак и не мисли като мен.

16-те волта се ползват в много вериги и трябва обезателно да се подкарат.

Слушател Въле's Avatar
    Членува от
    Nov 2014
    Възраст
    24

Допълнение

Румба,
    по твоята картинка само най-долните 3 напрежения по три волта не мога да измеря. От трафа излиза черен кабел хванат за шасито и спрямо него и буксата към крайните стъпала си излизат както са показани на схемата +/- 1-2 волта. Спрямо шасито и изводите за 23 волта си излизат с волт-два разлика. Само на тези три волта, къде ли не слагах сондите и няма нищо. След греца вече 23 волта отиват на 27 волта и успях да видя на входа на стабилизатора ЛМ317, че е също толкова, но на другите две крачета има 5 волта и 4 волта, а на изхода за общата платка става на +/-1.1в.

Затова си помислих, че тези 16 волта само при дадени обстоятелства се задействат и нещо трябва да ги пусне. Тук на блок схемата виждам, че има верига "POFF", която си мислех че е командващата за тях. Защото не мога да разбера от кое зависи да се регулира напрежението на стабилизатора. Свалих един ПДФ на ЛМ317, да разгедам каква роля играе в схемата и на 16 волта да стабилизира, ако има примерна таблица, колко волта трябва да има на даденото краче ADJ.

Също не мога да разбера, ако устройството се преполага да стои в стендбай режим кое трябва да го пусне?
    По пътя на логиката си помислих, че щом и двете напрежения за плюс и минус са ниски и сходни нещо ги спъва и двете. Не мога да чета схемите и малко ми е тегаво да схвана ситуацията от раз . Ако има проблем за пониженото напрежение от ЛМ337 и 317, кое може да е виновно?

Благодаря за разбирането. Форума не ми позволява да прикача файл ще прикача от външен сайт за по-нагледно.

Там долу от трафа трябва да са 3 по 3 волта нали, които отиват към VF1, Vf2, VFIP. В момента там има по 5,8 волта DC. Като извадя "FUSE" 4 (на горната снимка е F1 100mA) от единия край на скобичката, която го държи има това напрежение / 5.8 DC/, а от другия край откъм трансформатора не идва нищо или не измервам правилно?
    Надявам се да съм го написъл разбрано, благодаря много.

Система

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ама трябва да мериш на обхват променливо напрежение. Не е +-16 волта а 16 променливо. Или това си имал предвид и не си се изразил правилно на картинката с то +-1в.
    Първо трябва да имаме налични всички вторични напрежения, след това ще гледаме стабилизаторите и DC напреженията в точките.
    Значи ако наистина си мерил на ACV обхват на уреда и 2х16-то волта и ги няма - има проблем. Също и 2х3-то волта. Две по три волта, трябва да ти е за подгрева на флурисцентния дисплей.
    Тогава мериш на обхват съпротивление тези четири намотки на трафа, дали има верига и колко ома е. Това при изключен щепсел от контакта!
    Можеш ли да го направиш това?

Редакция.... То тези са след стабилизаторите, 16-то волта. Тогава провери предпазителите F3 преди греца(диодите) ако не си, ако са наред самите диоди или е грец в един корпус. Можеш ли?
    Чакай да разгледам схемата.
    Редактирано от Rumb@ta; 28 January 2019 в 23:02.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Добре. Имаш наистина верига за гасене на стабилизаторите. Процесора като изгаси LM317, автоматично ти изгасва и ЛМ337. Това е нормално.
    Остава да провериш 2х3 волта защо ги няма. Те трябва да са ти за дисплея. Ако наистина ги нямаш, тогава както ти написах трябва да премериш на обхват съпротивление на уреда, дали няма прекъснала намотка. Можеш ли? Преди предпазителите мериш при изключен щепсел.
    Редактирано от Rumb@ta; 28 January 2019 в 23:09.

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Гледам имаш и топлинна защита с компаратор. Можеш ли да качиш снимка как изглежда платката отгоре?

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Уфф, много е трудно чрез форум. Неща, които се правят за секунди, така стават бавно. Сега не знам къде ги мериш VF1 и VF2. След симистора или преди него. Преди него е променливо, след него е ДЦ. Както и да е.
    За да предотвратим някой фал докато мериш, ти предлагам да го погледна усилвателя и да направя каквото мога за да тръгне. Гледам че си близо до Пловдив. При положение, че имаме схема, нещата стават по-лесни.
    Редактирано от Rumb@ta; 28 January 2019 в 23:22.

Слушател Въле's Avatar
    Членува от
    Nov 2014
    Възраст
    24

Мерси

Мерси много за разяснението.
    Значи малко по малко се убеждавам, че човека отново си е свършил работата както трябва и може би малко прибързано пуснах темата. Но надеждата умира последна и силно се надявах да не се окаже най-лошото.

Тази намотка, която е на три волта измервам около 16-20 ома, че мултимера е за 6лв и си сменя показанията с всяко измерване.

Преди изправителите измервам на АС, след тях на DC. Щом се оказва, че тези +/-16 волта ДС са си заложени схемно да се спират мисля, че потвръждава текущата диагноза и проблема ще се окаже наистина много по-сериозен отколкото се надявах. Просто ми се искаше още някой да погледне същността на проблема.

Благодаря още веднъж Румба.

Система

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Ми да ти кажа, в моята работа 95% когато съм си мислел че е процесор, се е оказвало че не е. За това ти предложих да го погледна ако искаш. Имам осцилоскоп и всякакви измервателни уреди. Другия вариант е на ЛК да го скопиш и да го оставиш чист усилвател, без екстри.

Слушател Въле's Avatar
    Членува от
    Nov 2014
    Възраст
    24

Ето няколко снимки на захранващата платка:

Система

Виж дали имаш +5В, от блоковата схема на захранването STBY блокче.
    Това 5В напрежение захранва процесора и трябва да е с разлика +/- 5%.
    Ако имаш това напражение от захр. блок - провери дали имаш +5в между 1 и 21 крачета на процесора. Т.е той е под захранване.
    Ако е наред - провери на краче 6 на процесора какво напрежение имаш.

При меренето на крачетата на процесора трабва да си много внимателен, да не се хлъзне сондата и да допреш 2 крачета едновременно!
    Може на изключен усилвател и изваден щепсел, да маркираш нужните ти крачета с тънкописец и да пробваш как ще имаш най-добър достъп/видимост при следващото мерене под напрежение!

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от Rumb@ta Покажи мнения
    ...Другия вариант е на ЛК да го скопиш и да го оставиш чист усилвател, без екстри.
    Не чупете хубавата машинкаааааааааа!!!!!
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Няма, румбата само ще смени кондерите...
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    57
    Включвам се с удоволствие,усилвателя беше при мен,свалих схема,доста размазана и разхвърляна но помага.Пиша какво съм констатирал:
    1.Процесора има захранване.
    2.Кварца генерира
    3.Приемника на ПДУ работи коректно.
    4.При натискане на POWER бутон,процесора получава сигнал.
    5.Извода POWER ON на процесора не променя статуса си.
    6.Схемата за RESET работи коректно.
    Правих и други проверки,но досега в практиката ми и това е достатъчно да обвиня процесора.Освен това констатирах доста неграмотно сменени 7-8 електролита ,което ме навежда на мисълта,че този който ги е сменял,може да е помогнал на процесора да умре.
    Порових в Нета,не видях този процесор да се продава достъпно.
    Занимавах се общо четири часа и обезсърчен се обадих на Вълко и му сведох ситуацията.
    Ако Румбата реши да го прави,му желая успех от сърце,разбира се,че не е невъзможно да не съм прав,но личното ми мнение е,че вероятността е малка.И мен ме хвана яд понеже усилвателя е интересен наистина и си струваше да се възстанови.
    Дано съм пропуснал нещо при диагностиката и Ревокса да заработи,успех.
    Валери Павлов
    0898735435

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    57
    Добавям още нещо- I2C шините са с нормално ниво,но не видях обмен на информация.
    Валери Павлов
    0898735435

Погледна ли шината за копчетата?
    Изградена е като динамична клавиатура. Има ли характерното редуване на редове (колони) ?

За процесора пишат, че е от фамилията на 6800, с РАМ и РОМ.
    Много е възможно РОМ-а да се е позатрил.

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    57
    След грозничката интервенция с кондерите,всичко е възможно,интуицията ми подсказа,че и седмица да го човъркам,няма да има резултат.Правих усилвателя на един приятел от Варна,смяна на всички електролити,сваляне, разглобка и почистванена на всички превключватели и бутони,близо месец го правих,но стана като нов,беше Луксман със цифров вход,със собствен дак.Принципно не съм мързелив и разполагам с много време.
    Валери Павлов
    0898735435

Гайкаджия ittso's Avatar
    Членува от
    Jul 2008
    Цитат Публикувано от stef Покажи мнения
    За процесора пишат, че е от фамилията на 6800, с РАМ и РОМ.
    Много е възможно РОМ-а да се е позатрил.
    Процесорите...
    Учените са открили, че 90% от хората са симулирали еволюцията.

Да, обикновено са два
    Някъде в нета съм срещал немска фирма, която продава програмирани процесори
    за съответните модели на Revox... При повече старание може да се открие. Някъде около 60~80EUR бяха.
    Това е повсеместен проблем не само при Revox след около 30г. работа (даже си имаше име по немските форуми)
    Редактирано от lordoff; 29 January 2019 в 12:24.

VALMIG21's Avatar
    Членува от
    May 2009
    Възраст
    57
    Два са,но само единият е с кварц и той запуска машината,поне така разбрах,такъв усилвател Ревокс отварям за пръв път.
    Валери Павлов
    0898735435

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени