Резултати 1 до 17 от 17

Тема: Въпрос относно потенциометър Sony TA-F420

Въпрос относно потенциометър Sony TA-F420

Здравйте на всички. Имам горепосочения усилвател на марката Сони. От доста време имам проблем с потенциометъра на врътката за увеличаване на звука. Проблемът се състои в това, че като пусна усилвателя и имам шум в колоните и едно пукане при почукване върху копчето. Реших да поразглобя предния панел и да видя какво се случва или поне да почистя потенциометъра. Но при опит да махна главната врътка се счупи оста на потенциометъра. Явно се е получила някаква умора на материала с годините. Потенциометърът е ALPS 120k X2. Проблема е, че като гледам вече май няма такива в продажба. Та въпроса ми е мога ли все пак някъде да намеря такъв, мога ли да го заменя с някакъв друг ии мога ли да ползвам друга ос и да поправя този? Благодаря предварително.

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Снимка на въпросния потенциометър? Размери на оста, на резбата, на корпуса? Иначе трябва да гадаем.....
    Главен инспектор в отдел "ГРАМАТИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ"

НЕ Е ВАЖНО КОЙ СИ, А КОЛКО СТРУВАШ!

Функционално всеки логаритмичен ще свърши работа, обаче за да се получи механически монтажа, определено трябва да отговаря по размери поне в някаква степен. Иначе ми е малко странно как така този потенциометър е 120к интересно в каква ли схема е свързан... Предполагам, че ако стойността е трудна за намиране, може да мине и с по-нискоомен.

Извинявам се за липсата на снимковия материал, довечера ще направя снимки. Диаметъра на оста е 4мм и като гледам потенциометрите, които сега се предлагат на пазара, те са с ос 6 мм. Иначе на следващия линк може да се види какво представлява потенциометъра.
    https://www.google.com/search?q=alps...xAyk-7sWMbaqM:

Членува от
    Dec 2012
    XMOS ->TDA1541 ->AKAI AM-A90->CV DC-12
    AD1860 dac, Randy Slone amp,Denon PMA-860

Не ти се получава с линковете
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Има заслуга и у твоите родители за избора на sony за озвучителна ти система . Не са ти споменали за генетичната ви обремененост

Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота

Ремонтът на "Графа", бил като музиката на Графа!

Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    Не ти се получава с линковете
    На теб с постовете

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    Tи пък Тръгнал да намира махна на спамера на Народната Република!

Проблема ти най веротно не е идвал от потециометъра а то
    лоши контакти по рейките свързващи предния панел и потенциометъра
    със дънната платка. Мога да погледна дали нямам някое Сони
    за разкостване. Само погледни потенциометъра дали е с
    разминаване на 180` на двете плочи .

Ами да точно такъв е. Аз мисля че от вас поръчах петък потенциометри, обаче не виждам как да ги наглася. Сложих едната плоча с оста от единия потенциометър, който беше за корекции. Учудващо тръгна звук но само на единия канал и има бръждене. И сега се чудя има ли начин оста на потенциометъра да се изкара от платката. Ще приложа снимки. Имаче ще съм ви много благодарен ако успеете да намерите сроден потенциометър.

20190129_001525.jpg20190129_001504.jpg20190129_001511.jpg
    Някой има ли идея как оста от едната платка може да се прехвърли на другата? Или дали може да се избие оста от тази бялата част?

Rumb@ta's Avatar
    Членува от
    Apr 2011
    Възраст
    41
    Тази бялата част, трябва да може да излезе назад с издърпване. Не си ли пробвал?
    The difference between genius and stupidity is that genius have it's limits.

Цитат Публикувано от Rumb@ta Покажи мнения
    Тази бялата част, трябва да може да излезе назад с издърпване. Не си ли пробвал?
    Пробвах с издърпване, но имам чувството, че двете части са неразделни и ако напъна повече, ще взема да прецакам бялата част... А изглежда сякаш е разглобяемо..

Има светлина в тунела. Тази ос се избива от бялата част. Просто трябва да е внимателно и с помощник. Всичко точно само къде май не го сложих както трябва и сега на нула увеличено има лек звук и то в едната колона, а лед средата на увеличението звука прехвърля на дръгата колона и то не е звук ами бръждене...

Не мисля, че така с разглабяне и нагаждане ще стане читав потенциометър. Не може ли да се пригоди някак наличен потенциометър, дори да е свързан към платката с проводници, но да не е сглобен от 3 различни.

Цитат Публикувано от Supraphon Покажи мнения
    Не мисля, че така с разглабяне и нагаждане ще стане читав потенциометър. Не може ли да се пригоди някак наличен потенциометър, дори да е свързан към платката с проводници, но да не е сглобен от 3 различни.
    Съгласен съм, но ще е много трудно да си пригоди друг. Другия вариант е да чакам да изпадне някоя такава част..Довечера ще пробвам последно да го завъртя по различен начин и ако стане стане

ditronix's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    65
    И защо да е толкова трудно??? Преди няколко години го направих това, замених абсолютно същия такъв потенциометър с какъвто имах наличен. Е, ALPS беше в интерес на истината, но си стана. Пак на подобно SONY. Ще стане много по-добре отколкото с "ремонтиран" потенциометър.

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени