Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 25 от 65

Тема: Проблем при запис с дек KENWOOD KX-880D :(

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45

Проблем при запис с дек KENWOOD KX-880D :(

Здравейте,

Наскоро се сдобих с KENWOOD KX-880D - много приятно съм изненандан от машината като способности за възпроизвеждане и от много солидния директ драйв транспорт. Обаче се оказа, че има проблем с единя канал при запис. Нивото на запис на десния канал е много ниско от почти нищо до към -20db при едно и също входящо ниво като зависи от тона, който се записва. Колкото по-нисък тона толкова по-ниско нивото на резултата като запис. Това се потвърждава и от резултатът ако успея с настройките все пак да постигна някакво чуваемо ниво - чуват се само високи си високи средни честоти. Ниските не са записани. Мислех, че може да има някакъв ефект от главата, защото беше леко изтъркана, но и след полиране и изравняване проблемът остана и все така си свири ОК и на 2-та канала. Последно размених връзката на каналите физически на главата ис продължава десния канал да прави проблемът независимо, че на главата е свързан към левия. Поне успях да елиминирам главата като проблем. очевидно проблемът е в електрониката и тук удрям на камък защото познанията ми там са почти никакви и реших да питам тук. За съаление нямам достъп до сервизни инструции точно за този модел но тук има такива за предния: KX-880G и следващия: KX-880HX:
    http://www.ethernall.net/tmp/Kenwood...kx-880g_sm.pdf
    http://www.ethernall.net/tmp/Kenwood...ice-Manual.pdf

Поне на мен ми изглеждат доста сходни...

Може ли да помоля за помощ и съвет къде може да бъде проблема? Имам приличен мултицет и станция за запояване ако се наложи да се мери нещо или да се сменя. Кажете ако е необходима допълнителна информация. Имам и снимки на платките ако трябва.

П.П. Машината има "S-TLLE constant current control of the recording" и "Dynamic bias system" - което звучи като нещо подобно на HX-PRO. Възможно ли е някое от тях да е "полудяло" и да създава проблеми?

Мерси предварително!

Реклама от Google Реклама от Google
      Членува от
      Dec 2007

Изсъхнал кондензатор.
    Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
    Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
    Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.
    Явно кабелите са слушани години с тонкоректор на по-висока честота...
    Аз трябва DSD-тата да ги конвертирам в SACD, че да ги слушам нативно.
    Ама това с тия източници си е лесната част. С пустите ампове е големия зор!

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45
    Мерси! И аз стигнах то такова подозрение междувременно - попаднах на 2 стари треда в някакъв немски форум където се дискутират точно 880 и 1100 серията с различни проблеми и се коментира че кенудите от това време страдат точно от изтекли или изсъхнали кондензатори Огледах малко по-подробно, но не забелязах нещо подозрително. Ще гледам довечера по-внимателно. Ако нищо не се забелязва директно - как се търси скапан кондензатор? Съжалявам, но съм доста бос в тая материя... но искам да се науча Ще съм благодарен за всякакви съвети

L.K.'s Avatar
    Членува от
    Nov 2010
    Възраст
    53
    Разпоява се, мери се със всичкометър за кондензатори и се сменя. Тъй като кондензаторите са евтини направо сменяй наред.

търговец/аудиофил Димитър Димитров's Avatar
    Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    ,,Изсъхнал кондензатор" е малко заучена диагноза. Понеже се губи сигнал и директно обвиняваме някой разделителен кондензатор. Моето мнение е, че в този случай това е малко вероятно. Хубаво е да огледате всички платки за лоши спойки. Най-вече при съединителните им куплунги. Хубаво е да направите измерване на входният и изходният сигнали към записващият усилвател. За целта е добре да се ползва осцилоскоп. Възможно е да губи сигнал и от силно окислил/зацапан Bias потенциометър. За целта е добре да се измери и подмагнитващият ток към главата. Ако дека е възпроизвеждал добре, а само се е губило ниво в единият канал при запис, не е било наложително и дори е грешно да шлайфате главата или да правите каквито и да е било интервенции по нея. Ако главата е износена се подменя с друга. Ако беше така и при възпроизвеждане да е правил проблем, защото тази глава е универсална и се ползва и в двата режима - запис и възпроизвеждане.

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45
    Благодаря за информацията! Явно ще се разглабя из основи... Ще огледам внимателно за спойки - иначе пробвах няколко пъти да поразклатя платката със записващия усилвател върху куплунзите точно да видя дали няма за "захапе", поразместих и някои елементи леко с тая цел. За съжаление изглежда доста стабилно монтирана и никакви ефекти не се наблюдаваха. На база снимка на задната част на тази платка (вертикална, без демонтаж за сега) не се вижда нищо подозрително... но ще прегледам внимателно. За главата - да съгласен съм, че беше прибързано решение, но в този момент бях се отчаял просто поради неправилно тълкуване на резултатите от мерене с обръщане на каналите, което ме караше да вярвам, че проблемът е в главата и реших, че ако така или иначе ще се сменя... проблем е, че такива глави нещо не мога да намеря После ме светнаха да измеря съпротивлението на намотките на главата (което трябваше и сам да се сетя), което излезе ОК, което ме накара да повторя експеримента с обръщането на каналите, но тоя път като хората, и се оказа, че въобще не е главата... ама беше късно вече Както и да е - сега вече знам а и зиглежда не съм успял да я прецакам съвсем, защото още свири без осезаема промяна.

Аз съм абсолютно начинаещ та може ли да помоля за малко повече инфо за следното:

- "Хубаво е да направите измерване на входният и изходният сигнали към записващият усилвател. За целта е добре да се ползва осцилоскоп." - може ли малко повече инфо какво трябва да се мери точно с осцилоскопа? До сега мерех с мултицет AC тока. Сега чакам един осцилоскоп, който спечелих на търг в ибей (дано да работи както трябва), но никога не съм ползвал такова нещо (само компютърен симулатор на такъв при настройка на азимут на глава през входа на саундкарта) и ще съм благодарен на всякаква информация.

- "За целта е добре да се измери и подмагнитващият ток към главата." - как и къде? За кой потенциометър говорим - за този на предния панел за фина настройка или за някой варистир на дънната платка? Ако е потенциометър, не би ли трябвало да има "прескачане" и да работи от време на време акто го въртя? Защото не наблюдавам такова нещо при този за фината настройка...

Мерси предварително за помощта!

Митака гледам се натиска да изкара некой лев

Намери схема да ти покажа кондерчето!

Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    45
    Имам едно странно предчувствие, че някой яко е завъртял VR2... поне така изглежда на "Rec amp board front" снимката, която си постнал в темата в 'tapeheads.net' форума. Пробвай да го завъртиш подобно на VR1.

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    43
    Понеже не схванах от обяснението - питам: По време на запис индикатора индикира ли нормално ниво и в двата канала? Изглежда ли като да би трябвало записа да е ОК или десният канал е слаб?
    Редактирано от ogromnii; 23 January 2019 в 22:53.

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от tarambuki Покажи мнения
    На тоя модел точно не мога да намеря, но ето:
    - на предния модел: http://www.ethernall.net/tmp/Kenwood...kx-880g_sm.pdf
    - на следващия: http://www.ethernall.net/tmp/Kenwood...ice-Manual.pdf

като поне на мен ми изглеждат доста сходни. На следващи моде май липсват част от схемите

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45
    Цитат Публикувано от abyser Покажи мнения
    Имам едно странно предчувствие, че някой яко е завъртял VR2... поне така изглежда на "Rec amp board front" снимката, която си постнал в темата в 'tapeheads.net' форума. Пробвай да го завъртиш подобно на VR1.
    Първо с тях си играх - не е от тях. Така си бяха фабрично - нямаше следи от отваряне машината. С маркера бях отбелязал първоначалните положения. Леко са мазни щото ги пръснах с контактен спрей за секи случай.

Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    Понеже не схванах от обяснението - питам: По време на запис индикатора индикира ли нормално ниво и в двата канала? Изглежда ли като да би трябвало записа да е ОК или десният канал е слаб?
    При запис индикаторите си показват нивата абсолютно нормално и в синхрон с корекциите на нивото от потенциометрите на предния панел. Проблемът с ниското ниво се явява само при просвирване на резултата.

П.П. Много ви благодаря за отзивчивостта!
    Редактирано от ethernall; 23 January 2019 в 23:39.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Митака гледам се натиска да изкара некой лев

А ти отново си на всяко гърне похлупака и даваш грешен акъл. И да иска човека в момента не мога да му поема дека, а ти защо не го оправиш като все знаеш?
    Редактирано от Димитър Димитров; 24 January 2019 в 00:07.

Членува от
    Feb 2011
    Възраст
    45
    Тази вечер реших да си оправя дъмпера на вратичката на KX-1100HX, че отдавна ме дразнеше как "рязко" се отваря, а и снощи ми дойде силиконовото масло... Както и да е, още не съм го затворил и се сетих за тази тема и си викам "я да погледна как е REC AMP платката тук, положения на тримерите VR1 и VR2, и прочие". И о, чудо - платката е с печат "X87-1030-00", т.е. същата като на 880D. VR1 и VR2 са с почти еднакви положения, за разлика от твоите. Освен това, на твоята снимка забелязвам едни по-тъмни участъци по потенциометрите - бих се обзаложил, че някой ги е пръскал с нещо. Предполагам, че проблемът е съществувал и при предния собственик, който е пръскал, въртял и т.н. с цел да оправи нещата. В момента при теб VR2 (десен канал) е усилен доста повече отколкото VR1 (ляв канал). И щом като при теб десният е по-слаб - явно проблемът е някъде другаде, а с врътването на VR2 се е целяло замазване и туширане на проблема. Т.е. ако завъртиш VR2 колкото VR1, нещата в десния канал ще се влошат на 99.9%.

Странното е, че в SM на KX-1100HX 'REC AMP' платката е означена като "X87-1030-05", а реално в моя дек е с надпис "X87-1030-00", досущ като твоята от снимката (имам два дека KX-1100HX, но ме мързи да отварям и другия). Сравнявайки схемите по мануал на KX-1100HX и на KX-880G (т.е. "X87-1030-05" и "X87-1030-01") установявам, че са идентични като топология, с малки разлики в стойностите на някои кондензатори и резистори. При KX-880HX е с означение "X87-1030-04" и е тотално различна, различна ИС и т.н.
    Редактирано от abyser; 24 January 2019 в 00:10.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от ethernall Покажи мнения
    При запис индикаторите си показват нивата абсолютно нормално и в синхрон с корекциите на нивото от потенциометрите на предния панел. Проблемът с ниското ниво се явява само при просвирване на резултата.

П.П. Много ви благодаря за отзивчивостта!
    Дека няма монитор система, защото е двуглав и готовият запис можеш да го чуеш след направата му. Затова е така, но предполагам го знаеш. Действай по набелязаните от мен неща. Кондензатори не сменяй наред, както ти дават съвет. Това е безсмислена загуба на време за този проблем. Провери на комутатора запис/възпроизвеждане как са нещата. При по-старите, когато е механичен често създават проблеми. На тези с електронните рядко, но не е невероятно. Грешно си подходил с главата. Не е трябвало да пипаш.

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32

Човека още в първият си пост е дал схема, ама ти вземи си сложи очилата.

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45
    Опаааа, тука май налазих в някаква класическа типична форумна закачка И да искам нямам как да дам дека на някой, че живея от няколко години в Германия. То аз ако бех в БГ вече щеше да е прегледан и напълно обслужен Трябва да се оправям сам, че тук йок приятели със знания и възможности и услугите са майка плаче като цени. Пък и аз се захванах с тая мания с декове, уокмени и т.н. хем да си начеша крастата от едно време като не съм могъл да имам, хем (и то по-важното) да науча нови неща И лека полека се получава... лека полека си оборудвам и работилница и така - да правя нещо с ръце, да се чувствам полезен, че с това ИТ уж бачкаш като вол цял ден а накрая нищо не можеш да пипнеш да кажеш че си свършил нещо. Ама както и да е - стига лирически отклонения

За тримерите VR1 и VR2 - вече писах, че първо тях проверих, не бяха пипани, така си идват от завода, дека не беше отварян. Това пръсканото както писах пак аз го сътворих с контактен спрей за всеки случай. Т не е проблема в тях. Жената от която го купих ми го продаде с 31 Type II касетки (предимно TDK SA, които са в идеално състояние с по един запис с много високо качество на тях, които женицата е правила 1987-1992 и по нейни думи след това нито дека, нито касетките е ползвала защото си е купила DAT рекордер. И съм склонен да ѝ вярвам на базата на това, което виждам. Ако е така наистина - заминал кондензатор също според мен би бил най-възможния виновник.

За платките - и на мен ми изглеждат много близки на тия модели... най-вероятно са били взаимозаменяеми според случая. Предполагам какво има по платката зависи от вида използвано IC... Иначе 880D има уж нещо наречено Dynamic Bias System, което поне като име звучи сходно с HX-PRO. Та за това ми е и толкова зор да му оправя записа - искам да сравня тая система с HX-PRO (AKAI GX-75) и Dyneq (NAD 6240). Интересно ми стана А и се води много добър плеър - сравняват го с Nak B 300 - същия direct drive транспорт реално без wow & flutter. За протокола - имам и едно Sony TC-K511S - което преживя много, защото ми беше първия "play with" дек. ма сега е в много прилично състояние, даже днеска му донастроих азимута спрямо AKAI-а защото взе, че дойде осцилоскопа (Philips PM 3215) и даже работи е малко се ошашках, че е прецакан в началото докато хвана първи стъпки как се работи с това чудо. Сега съм готов за нови подвизи

Знам, знам за главата ма който си е прост си носи последствията... Поне работи още и както казах няма осезаеми разлики в звука... и знам какво и защо се случва и се виджда при запис при 2-касетъчен дек, но мерси че го спомена все пак. Аз си казах че съм много зелен - де да знае човек колко

ogromnii's Avatar
    Членува от
    Mar 2014
    Възраст
    43
    След като вече имаш осцилоскоп шансовете се вдигат
    След като на индикатори нещата изглеждат ОК явно входния тракт и потенциометрите са ОК. Ако бях на твое място първо щях да си принтирам схемата на хартия, поне на мен постоянното местене от екран на екран ми къса и без това слабата логика
    След това бих подал сигнал в режим запис и бих проверявал с осцилоскопа еквивалентните точки в ляв и десен канал за да установя до къде има съвпадение и откъде се появява разликата. Например входа на записващия усилвател и изхода му. Това че имаш един работещ канал е благодат, имаш репер.
    Дефектирал електролит е възможна повреда, но има и други възможни. Мисля, че щом целта е освен да си оправиш дека и да научиш нещо - правилния път е поставяне на точна диагноза.
    Възможно е да има и спукана спойка, внимателен оглед на демонтирана платка с добро увеличение също може да даде решение но според мен измери преди да си разглобил.
    Редактирано от ogromnii; 24 January 2019 в 06:52.

Внимателно с осцилоскопа и тръгвай от главата назад!

Ще е добре ако пуснеш за запис 100 до 400 Херца постоянен сигнал.

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от ogromnii Покажи мнения
    Възможно е да има и спукана спойка, внимателен оглед на демонтирана платка с добро увеличение също може да даде решение но според мен измери преди да си разглобил.
    Конкретно на 880 ми се е случвало да има такива (по захранването). Съвета ми също е ако ще се ползва машината да и се сменят всички електролити. Добре е също сега да се подходи със смяна на ремък и притискаща ролка. Хубаво е да се разглобят или пръснат с почистващ спрей бутоните и потенциометрите. Най-вероятно проблема касае загуба на подмагнитване от регулиращите потенциметри за bias.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    Цитат Публикувано от ethernall Покажи мнения
    .... А и се води много добър плеър - сравняват го с Nak B 300 - същия direct drive транспорт реално без wow & flutter.
    Минал е покрай Nakamichi BX-300. Приликите са доста малки. Най-много в гадните мотори, които често дефектират, но това ще го разбереш на един по-късен етап. Наскоро поправях Kenwood Basic X-1. Много подобен на твоя 880. И двата мотора - reel и loading бяха блокирали. Вземи и профилактирай този Bias потенциометър и разгелдай хубаво дека за лоши спойки. По спомен е пълен с Elna електролитни кондензатори от кафявите, които са стандартна серия. Ако някой от разделителните е много влошен ще му е изтекъл електролита. Това и с просто око ще го видиш. Силно се съмнявам от кондензатор да е твоят проблем, но тарамбуки знае винаги всичко. Може да му се има пълно доверие и да си губиш времето с грешни наклони. Все пак човека ежедневно най-вероятно поправя аудио техника. За закачките в БГ форумите хич да не ти прави впечатление. Ние на балканите сме уникат. Никъде другаде няма такова чудо! Поздрави и успех!

П.П. Това, че преди теб не е ровичкан е страшно хубаво нещо.

П.П. Ако пожелаеш да правиш пълна, сериозна профилактика само сигнализирай. С Board Man (Борис) ще ти насипем идеи набързо. Само да не те боли след това за хвърлените евро по машината. Нали знаеш, че кеф цена няма.
    Редактирано от Димитър Димитров; 24 January 2019 в 11:31.

Boris Ribov BoardMan's Avatar
    Членува от
    Sep 2009
    Възраст
    43
    Цитат Публикувано от Димитър Димитров Покажи мнения
    Само да не те боли след това за хвърлените евро по машината. Нали знаеш, че кеф цена няма.
    Патилото при мен показва, че повече боли загубеното свободно време Мразя ги тези пълни реставрации. Като цена на компонента нещата не излизат чак толкова скъпо - от германия има и ремъчета на сносна цена (препоръчвам thakker.eu). За притискаща ролка може да се тества и словенската - не е лоша. Сигнални кондензатори Elna Silmic II - не са чак толкова много в машината. Но цялостното разглобяване на механизма, почистването на моторите и последващото сглобяване с настройка си е дивотия особено за двуглава машина. BX300 е съвсем друга бира - там прахосаното време си заслужава.
    R2R: Otari MTR12/MX5050, Tandberg 10XD, Akai GX-77, reVox A/B77/, Nakamichi HighCom-II
    Tape: Nakamichi Dragon/BX300E/482/480, Alpage AL300M(9.5cm/s), Hitachi D550M/D3300M, Sony TC-KE500/TC-K80II, Technics RS-B965/B905, Akai GXC-709D
    AMP: Revox B750MK2
    Headphones: Beyerdynamic T1, AKG K701, AKG K518DJ
    ---------------------------------------------------------------
    Магнитен звукозапис -> www.facebook.com/lab2104/

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    ...Намери схема да ти покажа кондерчето!
    Ето ти схема: https://www.hifiengine.com/manual_li...kx-880hx.shtml
    Хайде покаже кое е кондерчето.

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45
    Извинявам се за тъпите въпроси ама както казах до сега не съм ползвал осцилоскоп, та:

- Какво трябва да мера всъщност - нивото на сигнала на 2-ъа канала на различни точки от пътя по схемата?
    - Как да го меря - първо меря ОК канала и след това със същата проба меря и на проблемия и сравнявам?
    - Какво точно трябва да гледам и сравнявам - амплитудата на синусоидите ли?
    - Къде трябва да е закачена щипката за засемяване на пробата - за корпуса на дека или трябва да търся точки със зема по платката?

И още нещо - какви кондензатори трябва да търся за замяна ако се окаже, че трябва? Доколкото съм видял тук-там има значение качеството на кондензатора. Мога ли да ползвам ширпотребни китайски или трябва нещо по-специално да търся?

Няма шанс за момента да сменям всичко наред.

Пак мерси предварително!

Членува от
    Dec 2006
    Възраст
    32
    - Какво трябва да мера всъщност - нивото на сигнала на 2-ъа канала на различни точки от пътя по схемата?
    Нивото на сигнала на входа и изхода на записващият канал; Нивото на тока на подмагнитване на подмагнитващия генератор подаден към двата канала при запис.

- Как да го меря - първо меря ОК канала и след това със същата проба меря и на проблемия и сравнявам?
    Да.

- Какво точно трябва да гледам и сравнявам - амплитудата на синусоидите ли?
    Амплитудата и формата. Пускаш на входа на дека синусоидален сигнал за запис. 1KHz е нормална честота за такава диагностика.

- Къде трябва да е закачена щипката за засемяване на пробата - за корпуса на дека или трябва да търся точки със зема по платката?
    Искал си да напишеш предполагам замасявана? Към корпуса на дека е отговора. Той е в директна връзка с масата при звездният център от захранващият блок. Не е грешка да си хванеш маса и от платката. Гледай да е по-близо до звездният център на захранването.

И още нещо - какви кондензатори трябва да търся за замяна ако се окаже, че трябва? Доколкото съм видял тук-там има значение качеството на кондензатора. Мога ли да ползвам ширпотребни китайски или трябва нещо по-специално да търся?
    Можеш да ползваш ширпотреба китайски, ако не държиш на машината и си правиш само опити, експерименти и ти е все тая. Ако искаш да станат добре нещата си слагай хубави кондензатори. Аз ползвам основно: Nichicon, Panasonic, Elna, Rubycon, Kendeil...

Членува от
    Jun 2008
    Възраст
    45
    Хванах го!

Първо - много благодаря за търпението, помощта и инструкциите!

Оказа се на Долби платката, C28 от схемата: CE04KW1V100MEL ELECTRO 10uF 35WV

Естесвено имам още въпроси

- Може ли да ме насочите към място, където може да се поръчат читваи кондензатори на прилични цени? В Германия живея ако има значение.
    - Може ли временно да ги заменя (мисля да сменя и този на другия канал да са еднакви) с 10mF 16V? Имам под ръка един стар Technics CD плеър, на който за съжаление му е заминала оптиката окончателно и има такива по платката и си мислех да ги канибализирам... По тая верига има ли нещо повече от 10 волта?

Цитат Публикувано от Димитър Димитров Покажи мнения
    Искал си да напишеш предполагам замасявана?
    Абе знаех, че е едно от 2-те ама не бях сигурен кое... естествено сега като се замисля, замасяване е по смислено - то реално не е заземено.
    Редактирано от ethernall; 27 January 2019 в 22:08.

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследнаПоследна

Права за публикуване

• Вие не можете да започвате нова тема
  • Вие не можете да отговаряте в тема
  • Вие не можете да прикачвате към мненията си
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  •  
  • BB кодове са Включени
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кодове са Включени
  • [VIDEO] code is Включени
  • HTML кодове са Изключени